آموزش علوم هفتم فصل ششم

با مطلب مربوط به آموزش علوم هفتم فصل ششم در خدمت شما هستیم. این مطلب در سطح یک دانش آموز پایه هفتم کامل و دقیق نوشته شده است و پس از خواندن آن، نیازی به بررسی مقالات دیگر سایت ها و جزوات نخواهید داشت. پس 15 دقیقه برای مطالعه آموزش علوم هفتم فصل ششم وقت بگذارید تا استاد این فصل شوید. همچنین در بینابین مطلب چندین پیشنهاد جذاب برایتان داریم پس با ما همراه باشید.

آموزش علوم هفتم فصل ششم سفر آب روی زمین

آموزش علوم هفتم فصل ششم سفر آب روی زمین

تمامی موجودات زنده برای بقا و ادامه حیات به آب، مهمترین عامل حیات نیاز دارند. انسان بیشترین مصرف آب را دارد چون علاوه بر موارد استفاده روزمره مثل شستشو و تهیه غذا، در فعالیت‌های صنعتی و ساختمانی هم از آب استفاده می‌نماید.

بیشتر از %75 سطح کره زمین را آب فرا گرفته است که 97% آن آب‌های شود دریاها و اقیانوس‌ها هستند و فقط 3% آن را آب شیرین تشکیل می‌دهد. به آبی که برای نوشیدن و کشاورزی بتوان استفاده کرد آب شیرین گفته می‌شود. که بیشتر در یخچال‌ها، آب‌های زیر زمینی و آب‌های جاری قرار دارند.

به مجموع آبی که در اتمسفر، سطح و درون زمین به صورت‌های مختلف جامد، مایع و بخار وجود دارد آب کره گفته می‌شود. اقیانوس‌ها، دریاها، دریاچه‌ها، رودخانه‌ها، آب‌های زیرزمینی، رطوبت هوا و یخچال‌ها تجمع یافته است زیرمجموعه آب کره هستند.

به دانشی که در آن در مورد شناخت جو و هوای اطراف زمین مطالعه و تحقیق صورت می‌گیردف هواشناسی گفته می‌شود. از مهمترین کارهایی که در هواشناسی صورت می‌گیرد، می‌توان به اندازه گیری مقدار بارندگی اشاره کرد که در ایستگاه‌های باران سنجی بر حسب میلی‌متر اندازه گیری می‌شود.

باران چگونه تشکیل می‌شود؟

باران چگونه تشکیل می‌شود؟

میزان بارش در نقاط مختلف، متفاوت است چون به مواردی مثل مقدار رطوبت، دما و مختصات جغرافیایی آن نقطه بستگی دارد. به طور خلاصه باران از متراکم شدن بخار آب موجود در اتمسفر ایجاد می‌شود. شما در سال‌های پیشین چرخه تشکیل باران را یاد گرفته‌اید. بعد از اینکه خورشید، سطح اقیانوس‌ها و دریاها و دریاچه‌ها را گرم می‌کند، آب تبخیر شده و به سمت بالا می‌رود.

در ارتفاع زیاد چون هوا سرد است، ابر تشکیل می‌شود. با ادامه این کاهش دما، اگر به اندازه مناسبی رطوبت داشته باشیم، بارش شروع می‌شود. که اگر ایرها در دماهای بسیار پایین تشکیل شوند برف تشکیل می‌شود. اگر در زمان متراکم شدن، دما بالاتر از صفر درجه سلسیوس باشد، رطوبت در قالب باران به زمین می‌ریزد. اگر این قطرات در هنگام پایین آمدن، از توده هوای سرد عبور کنند تشکیل تگرگ می‌دهند.

آب باران به سه صورت تبدیل می‌گردد: یا تبخیر می‌شود یا به آب‌های زیرزمینی می‌پیوندد و یا در سطح زمین جاری می‌شود.

اگر آب باران به سمت مناطق پست‌تر جریان یابد، به هم می‌پیوندند و در جهت شیب زمین به حرکت می‌افتند و در نهایت به دریاها و اقیانوس‌ها و دریاچه‌ها می‌ریزند. به منطقه‌ای که آب‌های سطح آن به وسیله یک رود و شاخه‌هایش از نقاط مرتفع به نقاط پست‌تر می‌روند حوضه آبریز گفته می‌شود.

عوامل موثر بر میزان آب‌های جاری در آموزش علوم هفتم فصل ششم

این قسمت از آموزش علوم هفتم فصل ششم بسیار تست خیز است و در آزمون های مختلف خیلی پر تکرار است. میزان آب رودهای حوضه آبریز به عوامل زیر وابسته‌اند:

پوشش گیاهی: هر چقدر میزان پوشش گیاهی زیادتر باشد، جریان آب کاهش می‌یابد. زیرا پوشش گیاهی باعث کاهش سرعت آب و افزایش نفوذ آن به درون زمین می‌شوند.

جنس زمین: اگر زمین شکاف و حفره‌های زیادی در سطح خودش داشته باشد، آب بیشتری به زمین نفوذ می‌کند و میزان آب‌های جاری کم می‌شود.

شیب: اگر مسیری که آب در آن جریان دارد، شیب تندی داشته باشد، سرعت حرکت آب زیاد خواهد بود و فرصت کافی برای نفوذ به داخل زمین نخواهد داشت. همچنین شیب زمین در شکل رود هم موثر است به طوری که اگر شیب زیاد باشد، رودخانه مسیر مستقیم پیدا می‌کند و در حالتی که شیب زمین کم باشدف رودخانه به حالت مارپیچی درمی‌آید.

شدت و میزان بارش: هر چه شدت و میزان بارندگی زیاد باشد، مقدار آب‌های جاری هم زیاد می‌شود.

اگر رودخانه در مسیرش، به محلی برسد که به طور ناگهانی اختلاف ارتفاع داشته باشد، آبشار یا تندآب ایجاد می‌شود. آبشار به این علت ایجاد می‌شود که آب در مسیرش اول از سنگ‌هایی با مقاومت زیاد و بعد از سنگ‌های نرم با مقاومت کم عبور می‌کند. در طولانی مدت، جریان آب سنگ‌های نرم را فرسایش می‌دهد و با از بین رفتن آن‌ها، آبشار به وجود می‌آید.

کسانی مانند شما که در ابتدای مقطع متوسطه هستند و از همین حالا در حال تلاش برای موفقیت در ماراتن های علمی بزرگ مثل کنکور و تیزهوشان هستند، مشکلات فراوانی مانند کم شدن انگیزه، نداشتن برنامه مناسب، سردرگمی بین عناوین مختلف کتب کمک درسی، نداشتن مدرسان خوب و هزاران مشکل دیگر دارند. حرف آخر برای حل تمام این مشکلات طرح مشاوره رایگان با مشاوران ارشد خود ترتیب داده است. شما برای استفاده از این طرح استثنایی فقط باید فرم زیر را پر کنید و منتظر تماس مشاور خود باشید.

قمری-4-ماهه

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

آلودگی آب‌ها از نظر آموزش علوم هفتم فصل ششم

آلودگی آب‌ها از نظر آموزش علوم هفتم فصل ششم

وجود کمترین آلودگی در رودخانه‌ها، مشکلات زیست محیطی زیادی را ایجاد می‌کند. فاضلاب‌های شهری و صنعتی بیشترین نقش را در آلوده کردن رودخانه‌ها دارند. اگر رودخانه آلوده شود، ماهی‌ها و آبزیان ساکن رود هم آلوده می‌شوند و انسان‌هایی که از آن‌ها تغذیه می‌کنند هم در معرض آلودگی قرار می‌گیرند. همچنین رودهایی که به دریاها و اقیانوس‌ها می‌ریزند هم باعث آلودگی آن‌ها نیز می‌شوند.

دریاها و اقیانوس‌ها در آموزش علوم هفتم فصل ششم

به بخشی از آب‌کره که در سطح خشکی‌ها قرار دارد و به طور طبیعی با دریاها و اقیانوس‌ها ارتباط ندارد دریاچه گفته می‌شود که جانداران زیادی در آن زندگی می‌کنند. اهمیت دریاچه‌‌ها از نظر تامین غذا، ذخایر نفت و گاز، گردشگری، مواد معدنی، تعدیل حمل و نقل، کشتیرانی و حمل ونقل است. بزرگترین دریاچه، دریاچه خزر است که به خاطر وسعت زیادش دریا هم نامیده می‌شود. دریاچه‌ها می‌توانند به صورت طبیعی یا مصنوعی و به دست انسان ایجاد شوند. آن‌هایی که مصنوعی هستند بر اساس کاربرد و بهره برداری متفاوت هستند.

آب ذخیره شده در دریاچه‌هایی که در پشت سدها مثل سد امیر کبیر در شمال کرج، ایجاد می‌شوند در تولید برق، آب آشامیدنی و کشاورزی حائز اهمیت است. دریاچه‌ها از نظر تعدیل دما و توسعه صنعت گردشگری و حفظ و پایداری محیط زیست بسیار کمک کننده هستند. مثل دریاچه شهدای خلیج فارس در منطقه چیتگر تهران.

دلیل اینکه کره زمین از فضا، آبی رنگ دیده می‌شود این است که 3/4 از سطح زمین توسط آب پوشیده شده است. سواحل دریاها شکل یکسانی ندارند و در بعضی مناطق که سنگ‌های ساحلی مقاومت کمی دارند، ناحیه ساحلی هموار و ماسه‌ای است و در جاهایی که سنگ‌های خط ساحلی در مقابل فرسایش مقاومند، ساحل شکل صخره‌ای به خود می‌گیرد.

آیا تا اینجا از آموزش علوم هفتم فصل ششم راضی بوده اید؟! حتما نظر خود را در قسمت نظرات برای ما و دوستان خود ثبت کنید.

حرف آخر هفتم

همه می دانیم که موفقیت شانسی نیست. موفق شدن در آزمون های تیزهوشان نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد. برای ورود به مدارس استعدادهای درخشان، حتما باید با روش های درست و استاندارد درس بخوانید. یکی از روش های استاندارد و تایید شده، روش تدریس اساتید حرف آخر است که این اساتید از برترین اساتید کشور هستند و بدون شک تمام کسانی که از پکیج های حرف آخر هفتم استفاده می کنند، در تمام آزمون های خود به درصدها و نمرات بالا دست می یابند.

به عنوان مثال شما با کمک پکیج فوق العاده علوم هفتم حرف آخر که توسط اساتید برجسته ای مثل استاد کامیار و استاد شعبانی و چند تن از مطرح ترین اساتید کشور تدریس شده است؛ قادر خواهید بود 0 تا 100 علوم هفتم را بدون هیچ مشکل همراه با تصویرسازی و انیمیشن یاد بگیرید. پس در خرید این پکیج ها لحظه ای درنگ جایز نیست.

اما اگر به هر دلیلی الان قادر به خرید این محصولات معجزه آسا نیستید، ما پیشنهاد هیجان انگیزی برایتان داریم. فرم زیر را پر کنید تا ما فیلم آموزشی پوشش دهنده 20 درصد از محتوای آموزشی دروس پایه هفتم را به صورت رایگان برایتان ارسال کنیم. پس همین حالا فرم زیر را پر کنید تا هرچه سریعتر روند تحصیلی خود را متحول کنید.

%20 محصولات متوسطه اول به صورت رایگان

فرم-متوسطه-اول

علل تلاطم آب ها آخرین بخش آموزش علوم هفتم فصل ششم

علل تلاطم آب ها آخرین بخش آموزش علوم هفتم فصل ششم

آب دریاها به علل مختلف حرکت می‌کنند. این حرکات به یکی از سه صورت موج، جزر و مد و یا جریان‌های دریایی پدیدار می‌شوند. اگر در دریا زمین لرزه یا فوران آتشفشان صورت گیرد، سونامی ایجاد می‌شود. نیروی گرانش خورشید و ماه باعث به وجود آمدن جزر و مد می‌شوند. اگر آب بالا و به سمت ساحل حرکت کند، مد و اگر به پایین برود جزر صورت می‌گیرد. از این پدیده می‌توان برای تولید برق و ماهیگیری استفاده کرد.

در بخش‌هایی از کره رمین که میانگین دما همیشه زیر صفر درجه سلسیوس است و اکثرا برف می‌بارد، با انباشته شدن برف در سال‌های پیاپی، یخچال تشکیل می‌شود. یخچال‌ها یا قطبی‌اند یا کوهستانی. یخچال‌های کوهستانی در مناطق مرتفع خشکی‌ها ایجاد می‌شوند و یخچال‌های قطبی در قطب شمال و جنوب به وجود می‌آیند.

بعد از تکمیل آموزش علوم هفتم فصل ششم حالا نوبت جواب دادن به جواب فکر کنید های علوم هفتم است. پس برویم که برای همیشه پرونده آموزش علوم هفتم فصل ششم را ببندیم.

پاسخ گفت و گو کنید صفحه 47 علوم هفتم فصل ششم

چون باریدن برف و باران بر اساس عرض جغرفیایی متفاوت است. مثلا در مناطق نزدیک به دریا بارش بیشتر از جاهای دیگر است چون رطوبت هوا زیادتر می باشد.

برای مطالعه مجموعه کامل جواب گفت و گو کنیدهای علوم هفتم فقط لازم است بر روی آن کلیک کنید.

جواب آزمایش کنید صفحه 47 علوم هفتم فصل ششم

در لیوان گرم قطرات زیاد و درشت تشکیل شده است در حالیکه قطرات لیوان خالی کم و ریز هستند. / لیوان آب گرم، چون بخار آبی که در آن ایجاد می شود سبب انجام عمل میعان می گردد.

اگر می خواهید جواب ازمایش کنید های علوم هفتم را یکجا و به ترتیب فصول مطالعه کنید بر روی آن کلیک کنید تا صفحه مربوطه باز شود.

پاسخ فعالیت صفحه 48 علوم هفتم فصل ششم

ارتفاع ظرف های مختلف باهم فرق می کند چون ارتفاع و قاعده آن ها باهم فرق می کند. پس لازم است که ظروف همسانی را انتخاب کنیم.

برای مطالعه مجموعه جامع و فصل به فصل جواب فعالیت های علوم هفتم فقط کافیست روی آن کلیک کنید تا به مقاله مرتبط هدایت شوید.

پاسخ اطلاعات جمع اوری کنید صفحه 48 علوم هفتم فصل ششم

گاهی برای جلوگیری از خشکسالی های طولانی، برای بارش باران، ابرها را باردار می کنند که این کار با تحریک ابرها به کمک انواع ترکیبات متعدد صورت می گیرد.

ما برای جواب تمام اطلاعات جمع اوری کنید علوم هفتم یک مطلب مجزا درجه یک داریم که قطعا با مطالعه آن سورپرایز خواهید شد.

جواب خود را بیازمایید صفحه 51 علوم هفتم فصل ششم

مهمترین عامل آلودگی دریاها و رودخانه ها زباله های صنعتی هستند که به دریا ها و رودها دفع می شوند. اما فاضلاب های خانگی و آلودگی های نفتی نیز در این فاجعه نقش بزرگی دارند. / آلودگی رودخانه ها، آلودگی جانداران و آبزریان ساکن خود را در بر دارد که انسان نیز از برخی از این آبزیان استفاده می کند پس ما غیرمستقیم در حال آلوده کردن خود هستیم.

اگر می خواهید به مجموعه جواب خود را بیازمایید علوم هفتم به صورت کامل و فصل به فصل و طبقه بندی شده دسترسی داشته باشید فقط کافیست بر روی ان کلیک کنید تا به صفحه مربوطه هدایت شوید.

آموزش علوم هفتم فصل ششم در اینجا به پایان رسید. امیدواریم که این مطلب برایتان مفید بوده باشد. لطفا نظر خود را درباره این مطلب در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید. علاوه بر این شما می توانید برای مشاهده و مقایسه قیمت محصولات موسسه بر روی لیست قیمت محصولات حرف آخر کلیک کرده و به صفحه مربوطه هدایت شوید. و سپس محصول مورد نظر خود را از فروشگاه حرف آخر خریداری نمایید.

2.1/5 - (19 امتیاز)
guest
10 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!