آموزش علوم هفتم فصل چهارم

این مطلب را بخوانید و آموزش علوم هفتم فصل چهارم را به بهترین و کامل ترین شکل ممکن فرا بگیرید. ما تلاش کرده ایم این مطلب را به گونه ای بنویسیم که شما نیازی به بررسی مطالب و جزوات دیگر نداشته باشید. پس با خیال راحت 15 دقیقه برای این مطلب وقت بگذارید و استاد فصل چهارم علوم هفتم شوید. علاوه بر این در طی مطلب چند پیشنهاد ویژه نیز برایتان داریم.

آموزش علوم هفتم فصل چهارم ، مواد پیرامون ما

در علوم پایه هفتم مواد به دو دسته طبیعی و که از طبیعت به دست می‌آیند مثل رگه‌های طلا در داخل سنگ‌ها و مواد مصنوعی که از انجام تغییرات فیزیکی و شیمیایی بر روی مواد طبیعی، حاصل می‌شوند تقسیم می شوند. که این دسته بیشترین استفاده را در زندگی ما دارند مثل پلاستیک که از نفت خام ساخته می‌شود.

برخی از وسایل مصرفی ما از یک نوع ماده و بعضی دیگر از کنار هم قرار گرفتن چند نوع ماده ساخته شده‌اند. و هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. مثل مس که یک فلز جامد، رسانای برق و گرما،چکش خوار و سخت است.

خواص و ویژگی مواد در آموزش علوم هفتم فصل چهارم

خواص و ویژگی مواد در آموزش علوم هفتم فصل چهارم

این ویژگی‌ها و خواص هستند که کاربرد مواد را مشخص می‌کنند. مثلا:

خاصیت ضد آب: خاصیت ضد آب بودن به موادی تعلق می‌گیرد که مقدار مقاومتی در برابر مایعات به خصوص آب داشته باشند. تعیین کننده میزان خاصیت ضد آبی با تعداد قطرات و مدت زمان جذب آن‌ها تعیین می‌شود.

خاصیت جاذب آب: توانایی ماده در جذب یک مایع به خصوص به درونش.

سفتی: مقاومتی که ماده در برابر ترک خوردن و شکستگی از خود نشان می‌دهد.

سختی: اگر جسمی روی یک جسم دیگر خط و خش بیاندازد، نتیجه می‌گیریم که جسم اول سخت‌تر از دومی است.

انعطاف پذیری: اگر یک ماده در اثر وارد آمدن یک نیرو، خم یا کشیده شود و بعد از اینکه نیرو را حذف کردیم به حالت اول بازگردد، به آن‌ جسم انعطاف پذیر گفته می‌شود مثل کش یا فنر.

خواص و ویژگی مواد در آموزش علوم هفتم فصل چهارم

چکش خواری: چکش خواری یعنی اینکه با ضربه زدن به ماده، ماده نشکند و خرد نشود بلکه شکل بگیرد. این خاصیت چکش خواری فلزات است که باعث می‌شود ما بتوانیم آن‌ها را به اشکالی که می‌خواهیم مثل ورقه و مفتول درآوریم.

استحکام: استحکام فلزهاست که ما را قادر به ساخت وسایلی مثل بدنه ماشین‌ها می‌کند که نیاز به مقاومت زیادی دارند. به میزان مقاومت در برابر پاره شدن در برابر گسستگی از خود نشان می‌دهد را استحکام می‌گویند. مثلا در ساخت تایر ماشین، از فولاد به شکل رسته استفاده می‌کنند.

رسانایی: اگر ماده‌ای مثل مس گرما و جریان برق را از خود عبور دهد رسانا و در غیر این صورت نارسانا یا عایق است مثل چوب و پلاستیک.

حرف آخر هفتم

همه شما می دانید که هیچ موفقیتی بدون علت و فقط بر اساس خوش شانسی اتفاق نمی افتد. برای مثال تمام کسانی که توانسته اند وارد مدارس تیزهوشان یا نمونه دولتی شوند زحمات زیادی کشیده اند. شما نیز می توانید با کمی تلاش بیشتر و استفاده از محصولات خوبی مثل پکیج های حرف آخر هفتم وارد این مدارس شوید. این پکیج ها شامل ساعت ها فیلم آموزشی تدریس شده توسط بهترین اساتید کشور هستند.

به عنوان مثال پکیج جامع علوم هفتم حرف آخر توسط بزرگانی مانند استاد شاکری، استاد کامیار، استاد شعبانی و اساتید مطرح دیگر تدریس شده است که بدون هیچ حفظ کردن، کل علوم هفتم را از 0 تا 100 به شما آموزش می دهند. پس همین حالا این بسته ها را تهیه کنید و تحول عظیمی در نمرات و درصدهای خود ایجاد کنید.

اما اگر به هر دلیلی فعلا نمی توانید این بسته ها را سفارش دهید؛ ما پیشنهاد ویژه ای برایتان داریم. فرم زیر را پر کنید تا ما 20 درصد از محتوای آموزشی کتاب های درسی شما را به صورت فیلم آموزشی برایتان ارسال کنیم. هزینه این بسته فقط 20 هزار تومان به عنوان هزینه پست می باشد. پس همین حالا فرم زیر را پر کنید تا با بهترین روش تدریس آشنا شوید.

%20 محصولات متوسطه اول به صورت رایگان

فرم-متوسطه-اول

چگالی: اگر بخواهیم یک وسیله محکم اما سبک مثل هواپیما بسازیم، باید از موادی با چگالی کم مثل آلومینیم استفاده کنیم. برای اینکه چگالی مواد مختلف را بفهمیم و بتوانیم با هم مقایسه کنیم باید حجم یکسانی از هر کدام داشته باشیم و بعد با استفاده از ترازو اندازه گیری کنیم. هر کدام که جرم زیادتری داشته باشد، چگالی‌اش بیشتر است.

شفافیت: به موادی مثل شیشه که نور را از خود عبور می‌دهند، شفاف گفته می‌شود.

علاوه بر اینکه خواص ماده،کاربرد آن را تعیین می‌کنند مواردی مثل قیمت و فراوانی هم بسیار مهم هستند. مثلا دلیل فراگیر بودن آهن، ارزان بودنش نسبت به دیگر فلزات است.

ترکیب مواد در راستای بهتر کردن آن‌ها در آموزش علوم هفتم فصل چهارم

ترکیب مواد در راستای بهتر کردن آن‌ها در آموزش علوم هفتم فصل چهارم

موادی که از ترکیب چند ماده مختلف با حفظ ویژگی‌هایشان، ایجاد شده‌اند که به آن‌ها چند سازه گفته می‌شود. مثل فایبرگلاس که در ساخت بدنه خودرو و قایق و غیره کاربرد دارد.

انسان‌های پیشین با افزودن آهک به گل به استحکام بیشتری رسیدند. اما هنوز هم ترکیب مواد رواج بسیاری دارد. مثلا برای افزایش سختی مغز کربی مداد، به آن خاک رس می‌افزایند.

آلیاژها هم از ترکیب شدن دو یا چند فلز به وجود می‌آیند که اول فلزها را ذوب و سپس مخلوطشان می‌کنند تا اتم‌های سازنده، لابه‌لای یکدیگر پخش شوند. با تغییر مقدار فلزی که در هر آلیاژ وجود دارد ماده‌ای با ویژگی‌های متفاوت ایجاد می‌شود. مثلا افزودن فلزات کروم و نیکل به آهن، فولاد زنگ نزن را ایجاد می‌کند که نسبت به آهن  مقاوم‌تر و سخت‌تر است.

همه ما زمانی که می خواهیم شروع به رقابت برای ورود به مدارس استعدادهای درخشان کنیم نیم دانیم حرکت هوشمندانه کدام است. اما کسانی که از یک مشاور متخصص کمک می گیرند بهترین نتیجه را می گیرند. اگر شما نیز می خواهید از این دسته افراد باشید، از طرح مشاوره رایگان حرف آخر بهره بگیرید و همین حالا فرم زیر را پر کنید تا مشاوران ارشد موسسه با شما تماس بگیرند.

قمری-4-ماهه

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

جواب آزمایش کنید صفحه 29 علوم هفتم فصل چهارم

از این آزمایش می توان نتیجه گرفت که استحکام هر ماده با دیگری متفاوت است و فلزات به نسبت، از استحکام بیشتری برخوردارند. نکته دیگر این است که موادی همانند آلیاژها استجام بیشتری دارند؛ مواد خالص استحکام کمی دارند.

جواب گفت و گو کنید صفحه 31 علوم هفتم فصل چهارم

از آنجایی که فولاد از فلزات است، در زمان طولانی زنگ می زند و استجکام خود را به مرور زمان در مجاورت هوا از دست می دهد.

جواب اطلاعات جمع اوری کنید علوم هفتم صفحه 32

الف: راکت تنیس؛ انعطاف زیاد چوب

ب: قابلمه دسته دار؛ رسانای گرما است و پلاستیک گرما را از خود عبور نمی دهد

پ: گلاه ایمنی؛ آلومینیوم چون در عین حال که سبک است استحکام زیادی نیز دارد

ت) بدنه یخچال؛ در قسمت ب گفتیم که پلاستیک عایق گرما است

ث: چرخ ماشین؛ پلاستیک انعطاف زیادی دارد

جمع بندی آموزش علوم هفتم فصل چهارم

بررسی فصل چهارم از فیلم‌های آموزشی علوم هفتم پایان یافت و همانطور که دیدید بسیار پر نکته و مهم بود. بنابراین توصیه می‌کنیم برای خودتان خلاصه بنویسید و مرور کنید تا کاملا جا بیافتد. لطفا نظر خود را در مورد آموزش علوم هفتم فصل چهارم در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

همچنین شما می توانید برای مشاهده و مقایسه قیمت محصولات، بر روی لیست قیمت محصولات حرف آخر کلیک کنید تا به صفحه مربوطه هدایت شوید و سپس از فروشگاه حرف آخر محصول مورد نظر خود را تهیه فرمایید.

5/5 - (2 امتیاز)
guest
11 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!