آموزش علوم چهارم دبستان فصل دوم

در این مقاله می‌خوانید:

پس از آموزش علوم چهارم دبستان فصل اول، من (حامد حبیب زاده) ذر خدمت دوستان حرف آخر هستم تا آموزش علوم چهارم دبستان فصل دوم را باهم شروع کنیم. در این مطلب دروس 4 تا 7 علوم چهارم به شکل کامل توضیح داده شده است.
برای مشاهده فصل بعد، به آموزش علوم چهارم دبستان فصل سوم مراجعه کنید.

آموزش علوم چهارم دبستان درس 4

آموزش علوم چهارم دبستان فصل دوم

در ابتدای آموزش علوم چهارم دبستان فصل دوم در مورد انرژی الکتریکی و فواید آن می پردازیم. انرژی الکتریکی یکی دیگر از انواع انرژی ها است. با این انرژی همه شما آشنا هستید چرا که در خانه هر کسی تعدادی وسایل الکتریکی و برقی وجود دارد که برخی از نیازهایشان را از طریق از ابزارها رفع می کنند.
همچنین بهتر است بدانید که بیشتر وسایل و دستگاه هایی که در کارخانه ها و بیمارستان ها نیز وجود دارد، به وسیله این انرژی کار می کنند. انرژی الکتریکی در این ابزارها از شکلی به شکل دیگر تغییر می کند. در تصویری را مشاهده می کنید که برخی از وسایل الکتریکی در آن قرار دارند و همه شما این وسایل را در خانه های خود دارید و از آن ها استفاده می کنید. در ضمن قبل از ادامه مطلب برای مشاهده آموزش، گام به گام و نمونه سوالات کل درس های چهارم دبستان از طریق لینک قبلی در سایت بخون می‌توانید اقدام کنید.

اوازم الکتریکی فصل دوم علوم چهارم

شاید برای برخی از شما سوال باشد که این انرژی چگونه تولید می شود؟ در این بخش چگونگی تولید انرژی الکتریکی و نحوه استفاده از آن را به شما آموزش می دهیم.

انرژی الکتریکی در نیروگاه های برق تولید می شود. سپس این انرژی تولید شده از طریق کابل  های مخصوص و سیم ها به خانه ها، مدارس، کارخانه ها و…منتقل می شود. برخی از لوازمی که ما از آن ها استفاده می کنیم و در آن ها انرژی الکتریکی به انرژی دیگر تبدیل می شود، شامل تلویزیون، آسانسور، لامپ، پنکه، بخاری برقی است که در ادامه هر کدام را توضیح می دهیم.

تلویزیون: در این دستگاه انرژی الکتریکی به انرژی صوتی و نوری تبدیل می شود و از این طریق ما می توانیم تصاویر تلویزیون را ببینیم.
آسانسور: انرژی الکتریکی در این وسیله برقی به انرژی حرکتی تبدیل می شود و بعد از تبدیل آسانسور به حرکت در می آید.
لامپ: در لامپ انرژی الکترکی به انرژی نورانی تبدیل می شود.
پنکه: در این دستگاه نیز انرژی الکتریکی به انرژی حرکتی تبدیل می شود. بعد از تبدیل شدن به انرژی حرکتی، پره های پنکه به حرکت در می آید و سبب خنک شدن محیط می گردد.
بخاری برقی: در این وسیله نیز انرژی الکتریکی به انرژی گرمایی تبدیل شده و محیط را گرم می کند.

آموزش باتری ها علوم چهارم دبستان فصل دوم

باتری وسیله ای است که انرژی الکتریکی در آن ذخیره می شود. این انرژی در لوازمی که با باتری کار می کنند، باعث می شود تا آن ها روشن شوند. در زیر به چند نمونه از ابزاری که در آن ها باتری وجود دارد و با باتری کار می کنند را برای شما معرفی می کنیم.

چراغ قوه، ساعت، کنترل تلویزیون و برخی از اسباب بازی ها با باتری کار می کنند و تصاویر آن ها را در زیر می توانید مشاهده کنید. همچنین بهتر است بدانید که باتری ها نیز انواع گوناگونی دارند و در جاهای مختلف می توان از آن ها استفاده کرد.

باتری ها علوم چهارم دبستان

نکته: وسایل مختلف برای کار کردن به مقدار اندژی متفاوتی نیاز دارند. به همین دلیل تعداد باتری هایی که در یک وسیله وجود دارد با وسیله دیگر متفاوت است.

هدیه رایگان حرف آخر برای ابتدایی

قبل از ادامه آموزش علم چهارم دبستان فصل دوم، برای شما یک هدیه ارزشمند دارم. حرف آخر 20 درصد از تمام آموزش های ابتدایی را به رایگان به دانش آموزان هدیه می دهد. کافی است همین الان فرم زیر را پرکنید تا این بسته را به رایگان درب منزل خود تحویل بگیرید. با دریافت این بسته با بهترین آموزش های موجود برای چهارم ابتدایی آشنا می شوید.

رایگان قمری min

%20 محصولات ابتدایی حرف آخر به صورت رایگان

آموزش صفحه 31 علوم چهارم دبستان

در این قسمت از اموزش علوم چهار ابتدایی فصل دوم می خواهیم در مورد روشن کردن لامپ با باتری توضیحاتی ارائه دهیم.
برای اینکه بتوانیم یک لامپ را با باتری روشن کنیم، از یک مدار استفاده می کنیم. در این مدار انرژی موجود در باتری از طریق سیم به لامپ منتقل می شود.
در این مدار انرژی الکتریکی که از سیم ها عبور می کندو به لامپ می رسد باعث می شود تا لامپ روشن شود. در این مدار یک کلید هم قرار دارد که به وسیله آن می توانیم لامپ را خاموش و یا روشن کنیم. اگر دقت کرده باشید باتری ها دارای دو سر هستند که یک طرف آن مثبت و طرف دیگر آن منفی است که از هر یک از این دو سر باید یک سیم به لامپ وصل شود. شما نیز می توانید در خانه با استفاده از سیم روکش دار، باتری قلمی، لامپ و پایه لامپ یک مدار درست کنید.

مدار الکتریکی روشن کردن لامپ با باتری علوم چهارم

آموزش مدار موازی و مدار متوالی علوم چهارم دبستان

مدارها را می توان به دو دسته مدار موازی و مدار متوالی دسته بندی کرد که در زیر به تعریف هر کدام از آن ها می پردازیم.

مدار متوالی: اگر در یک مدار، لوازمی که استفاده می شود، پشت سر هم قرار بگیرند مدار متوالی درست می شود. در شکل زیر نیز مشاهده می کنید که ابزار یه کار رفته در مدار به صورت متوالی قرار گرفته اند. مثلا دو لامپ پشت سر هم قرار داده شده است.

مدار متوالی علوم چهارم

نکته: اگر در یک مدار متوالی قسمتی از مدار قطع شود و با یکی از قطعات آن خراب شود، همه اجزا ار کار می افتند. در واقع با اختلال در یکی از اجزا، جریان کل مدار قطع می شود.

مدار موازی: اگر در یک مدار، اجزا به کار رفته به صورت موازی قرار بگیرند، مدارهای موازی را تشکیل می دهند. در شکل زیر نیز می بینید که ابزارها مانند لامپ ها به صورت موازی و روبه روی هم قرار داده شده اند.

مدار موازی علوم چهارم

نکته: اگر در مدار موازی دو لامپ استفاده شود و بعدا یکی از لامپ ها را از مدار جدا کنیم، لامپ دیگر همچنان روشن می ماند و مانند مدار متوالی نیست که با اشکال در یکی از لوازم همه مدار از کار بیفتد. چرا که مسیر عبور انرژی برای دو لامپ به طور مستقل از هم قرار دارد.

مواد رسانا و نارسانا علوم چهارم دبستان

این بخش از آموزش علوم چهارم فصل دوم مربوط می شود به مواد رسانا و نارسانا. انرژی الکتریکی می تواند از برخی مواد عبور کند که به این مواد رسانای الکتریکی می گوییم. از این نوع رساناها می توانیم به میخ اهنی، سکه و سیم مسی اشاره کنیم.
برخی از مواد نیز نمی توانند انرژی الکتریکی را از خودشان عبور دهند که به این مواد نارسانای الکتریکی می گوییم. از نارساناها می توان به چوب، پلاستیک، شیشه اشاره کرد.

نکته: سیم ها از مواد رسانا ساخته می شوند که با روکش پلاستیکی که نارسانا است، پوشیده می شوند.
اکنون به پایان آموزش درس 4 علوم چهارم ابتدایی رسیدیم. در ادامه به آموزش درس پنجم بپردازیم.

آموزش درس پنجم علوم چهارم دبستان

آموش علوم چهرم دبستان درس 5

این درس در مورد گرما و ماده است. اگر کمی بر روی نام این درس فکر کنید، متوجه می شوید که در مفاهیم این درس باید در مورد گرما، اثرات آن و روش های اندازه گیری آن باشد.

برای اینکه بتوانیم گرما را اندازه گیری کنیم، از وسیله ای به نام دماسنج استفاده می کنیم. با استفاده از این وسیله می توانیم میزان سردی و گرمی یک جسم را اندازه گیری کنیم. واحد اندازه گیری دما، درجه سیلسیوس است. با دماسنج می توان مشخص کرد که دمای یک جسم چند است. دماسنج ها نیز انواع گوناگونی دارند که می توانید در شکل زیر مشاهده کنید.

انواع دماسنج علوم چهارم ابتدایی

با استفاده از این دماسنج ها می توان دمای محیط، دمای مواد آزمایشگاهی، دمای آب و دمای بدن را اندازه گرفت. مثلا اگر فردی تب داشته باشد میزان تب و دمای آن را با استفاده از دماسنج های پزشکی اندازه می گیرند.
اما از میان این دماسنج ها، دماسنج الکلی معروف تر است. این دماسنج در آزمایشگاه ها استفاده می شود. برای استفاده درست از این دماسنج و تشخیص دمای درست باید به طور مستقیم به آن نگاه کنیم. در شکل زیر نحوه درست نگاه کرمادن به دماسنج های الکلی نشان داده شده است.

روش خواندن دماسنج الکلی علوم چهارم

نکته: گرما سبب افزایش دما می شود. مثلا وقتی برای اماده کردن چای، کتری را بر روی شعله گاز قرار می دهیم، دمای آب درون آن افزایش پیدا می کند. در واقع گرمی شعله گاز باعث بالا رفتن دمای آب و در نهایت جوشیدن آن می شود.

آموزش علوم چهارم دبستان صفحه 40 و 41

در این بخش از آموزش علوم چهارم دبستام فصل دوم به صفحات 40 و 41 این کتاب می پردازیم. گرما می تواند از یک مواد به ماده دیگر منتقل شود و گرمای خود را به ماده دیگری بدهد. مثلا اگر مقداری یخ را در درون آب گرم قرار دهیم، پس از مدتی آب سردتر می شود و یخ ذوب می شود. به بیان ساده تر در این آزمایش گرمای آب به یخ منتقل شده و سبب شده است که یخ ها ذوب شوند و آب را نیز سرد کنند. چون گرمای آب به یخ منتقل شده، دمای خود آب هم کاهش یافته و سردتر شده است.

دوب شدن یخ علوم چهارم

همه مواد گرما را به خوبی انتقال نمی دهند علوم چهارم فصل دوم

در بخش قبل گفته شد که گرما از یک ماده ای به ماده دیگر می تواند منتقل شود اما این نکته را نیز به یاد داشته باشیم که همه مواد گرما را به یک میزان منتقل نمی کنند. برخی مواد مانند فلزات گرما را بیشتر و سربع تر انتقال می دهند و موادی مانند چوب هم به خوبی نمی تواند گرما را منتقل کند.

به موادی که گرما را سریع انتقال می دهند، رسانای گرما گفته می شود. مانند فلزات.
به موادی هم که گرما را نمی توانند به خوبی انتقال دهند مانند چوب و پلاستیک نارسانای گرما گفته می شود.
نکته: معمولا موادی که نارسانای الکتریکی هستند، گرما را نمی توانند انتقال دهند.
فلاسک: فلاسک یک وسیله ای است که گرما از داخل آن به بیرون عبور نمی کند. بنابراین بین مواد داخل آن و هوای خارج از آن گرما رد و بدل نمی شود. این کار باعث می شود که آب داغ در درون فلاسک برای زمان زیادی داغ بماند.

درس پنجم نیز با بحث نارسانای مواد به اتمام رسید. حال به آموزش سنگ ها علوم چهارم (درس ششم علوم چهارم) می پردازیم. اما قبل از آن یک هدیه دیگر نیز برایتان دارم.

مشاوره رایگان آمورشی برای ابتدایی

مشاورین ارشد خرف آخر برای والدین عزیز دانش آموزان ابتدایی به رایگان مشاوره آموزشی می دهند. همین الان فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت مشاورین ارشد حرف آخر با شما تماس بگیرند و نکات لازم برای درست درس خواندن دانش آموزان ابتدایی را در اختیار شما قرار دهند.
دانستن روش های درست آموزش و درس خواندن در پایه های ابتدایی بیار مهم است و سنگ بنای موفقیت دانش آموزان در سال های آینده را می سازد. همین الان فرم زیر را پر کنید و با روش های موفقیت دانش آموزان ابتدایی خود آشنا شوید.

قمری-4-ماهه

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

آموزش علوم چهارم دبستان درس 6

درس 6 علوم چهارم

این درس از علوم چهارم در مورد انواع سنگ ها و جنس آن ها می باشد. سنگ ها از نظر رنگ، اندازه و جنس با یکدیگر فرق دارند که در ایم درس می خواهیم هر کدام از آن ها را با روشی ساده توضیح دهیم. در شکل زیر سنگ هایی را مشاهده می کنید که در رنگ ها و اندازه های مختلفی هستند.

انواع سنگ ها

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، سنگ ها از نظر رنگ، زبری و صافی، سختی و مواد تشکیل دهنده با هم فرق دارند.

سنگ ها در مسیر رود تغییر می کنند علوم چهارم

وقتی برف های آب شده در بالای کوه ها ذوب می شوند و به صورت رود در می آیند، سنگ های ریز موجود در مسیر خود را نیز با خود حمل می کنند. با حرکت سنگ ها در مسیر رود، طی فرایندی سنگ ها دچار تغییرات ظاهری می شوند. لبه های تیز سنگ ها هنگام حرکت در رود و برخورد با سایر سنگ ها ساییده می شوند و تیزی برخی از آن ها از بین می رود.
در اثر این سایش اندازه سنگ ها نیز کوچک می شود. بنابراین هر چقدر از بالای کوه که رودها سرچشمه می گیرند به طرف پایین حرکت کنیم، اندازه سنگ ها کوچکتر شده و لبه های نیز آن ها از بین می رود. همچین شکل سنگ ها نیز عوض می شود.
در زیر تصویری از سنگ ها گذاشته شده است که تصویر الف مربوط به سنگ های سرچشمه رود است. در این تصویر سنگ ها به شکل تیز و در اندازه های برزگ هستند. در شکل ب و پ نیز مشاهده می کنید که هر چقدر سنگ ها با آب به طرف پایین کوه ها حرکت کرده اند و دچار سایش شده اند، کوچتر و پهن تر شده اند.

سنگ در مسیر رود

در ادامه آموزش درس 6 علوم چهارم می خواهیم به مطالبی درباره سنگ های رسوبی بپردازیم.

آموزش صفحه 51 علوم چهارم دبستان سنگ های رسوبی

برخی از سنگ ها به صورت لایه لایه هستند و با نگاه کردن به ظاهر سنگ ها می توانیم آن را تشخیص دهیم. همانطور که در مطالب قبلی هم اشاره شد، رودها هنگام سرازیر شدن از کوه ها، سنگ ها را نیز به خود به حرکت در می اورند. سنگ های ریز و گل و لای ها به دلیل کوچک بودن به راحتی توسط آب رودخانه به حرکت در می آیند تا وارد دریا و دریاچه شوند.
این سنگ های ریز پس از ورود به دریا و دریاچه ته نشین می شوند و به صورت لایه به لایه روی هم قرار می گیرند. این لایه ها پس از گذشت زمان های طولانی سخت می شوند و سنگ های رسوبی را تشکیل می دهند. در زیر یک نوع از سنگ های رسوبی را مشاهده می کنید.

سنگ رسوبی علوم چهارم

سنگ ها انواع گوناگونی دارند که با یک نوع از آن ها یعنی سنگ های رسوبی آشنا شدیم. در ادامه این بخش می خواهیم انواع دیگری از سنگ ها را نام برده و هر کدام را به اختصار توضیح دهیم.

سنگ های آذرین علوم چهارم دبستان فصل دوم

سنگ های آذرین در داخل زمین تشکیل می شوند. داخل زمین گرم است. سنگ هایی هم که در داخل زمین وجود دارند به دلیل گرمای زیاد زمین به صورت مذاب هستند. این مواد مذاب پس از این که سرد می شوند، سنگ های آذرین را تشکیل می دهند. نمونه ای از این سنگ ها در تصویر زیر مشاهده می کنید.

سنگ های آذرین علوم چهارم

با دقت در تصویر بالا می بینید که مواد مذاب درون زمین بر اثر آتشفشان از داخل زمین به بیرون پرتاب شده اند و پس از سرد شدن نوعی از سنگ هایی به نام سنگ های آذرین را تشکیل می دهند.

صفحه 54 علوم چهارم سنگ های دگرگونی

یکی دیگر از انواع سنگ ها، سنگ های دگرگونی هستند. برخی از سنگ هایی که وجود دارند بر اصر فشار و گرمایی که بر ان ها وارد می شود، تغییر پیدا کرده و به سنگ دیگری تبدیل می شوند. این سنگ های جدید که از نغییر شکل سنگ های دیگر تشکیل یافته اند، سنگ های دگرگونی نامیده می شوند. در شکل زیر می بینید که سنگ آهک بر اثر گرما و فشار به سنگ مرمر تبدیل شده است.

سنگ های دگرگون علوم چهارم

نکته: بیشتر سنگ هایی که  برای درست کردن ساختمان ها و خانه ها  از آن ها استفاده می شود، از نوع سنگ های دگرگونی هستند.

استفاده از سنگ ها علوم چهارم دبستان

با توجه به توضیحاتی که در مورد سنگ ها داده شد، بهتر است بدانیم که از آن ها در زندگی روزمده خود استفاده می کنیم. برای مثال مدادی که برای نوشتن استفاده می کنیم از سنگی به نام گرافیت ساخته شده است. پنجره های فلزی از سنگ آهن درست می شوند.  یکی دیگر از کاربرد های سنگ ها در زندگی انسان، استفاده خوراکی از آن ها می باشد.
برای نمونه نمک خوراکی نوعی سنگ است که در غذای های خود از آن به عنوان چاشنی استفاده می کنیم. برای ساخت بناهای مختلف نیز از سنگ ها استفاده می کنیم. موارد استفاده از سنگ ها را به صورت تصویری در زیر مشاهده می کنید.

موارد استفاده از سنگ ها

نکته: سنگ ها جزو منابع طبیعی به شمار می روند و در صورت استفاده بیش از حد از آن ها تمام می شوند. علاوه بر تمام شدن آن ها، ممکن است هنگام کندن سنگ ها از کوه ها یا جاهای دیگر به گیاهان یا جانوران آسیب بزنیم.

درس 6 از قصل دوم به اتمام رسید. در ادامه آموزش علوم چهارم دبستام فصل سوم به درس 7 این کتاب می پردازیم.

آموزش علوم چهارم دبستان درس هفتم

درس 7 علوم چهارم

این درس در مورد کاربردهای آهن ربا است. ما در زندگی خود از آهن ربا استفاده های زیادی می کنیم. مثلا در کارخانه های بازیافت زباله، برای اینکه بتوانند زباله های فلزی را از دیگر زباله ها جداسازی کنند، از آهن ربا استفاده می کنند.

بازیافت علوم چهارم دبستان

البته این نکته را نیز به یاد داشته باشید که آهنربا نمی تواند همه فلزات را جذب کند. به عنوان مثال فلزاتی مانند مس و آلومنیوم یا اهنریا جذب نمی شوند.

آهنربا دارای دو سر مثبت و منفی است که قسمت مثبت آن به رنگ قرمز و قسمت منفی ان به رنگ آبی است. این قسمت ها را در آهنربا قطب می نامیم که قدرت جذب بیشتری نسبت به قسمت وسط آهنربا دارند. قطب های همنام در آهنربا ها همدیگر را دفع و قطب های هم نام همدیگر را جذب می کنندو در واقع نیروی رانشی و ربایشی دارند.

شما نیز می توانید در خانه برای خودتان آهن ربا بسازید. در ادامه نحوه ساختن ان را به شما اموزش می دهیم.

آموزش ساخت آهن ربا علوم چهارم فصل دوم

اگر بعضی از وسیله های آهنی را با آهن ربا مالش دهیم، خاصیت اهن ربایی پیدا می کنند و مانند اهن ربا می توانند اجسام فلزی مانند میخ را به خود جذب کنند. برای این که یتوانید یک آهن ربا با این روش بسازید می توانید یک سر آهن ربا را در یک جهت از یک طرف میخ به طرف دیگر آن بکشید این کار را حدود پنجاه بار تکرار کنید. در شکل زیر نحوه انجام این کار را می بینید.

درست کردن آهنربا علوم چهارم

در این بخش به پایان آموزش درس هفتم از فصل 2 علوم چهارم رسیدیم. در ادامه شما را با بهترین فیلم آمورش علوم چهارم دبستان آشنا می کنم.

بهترین فیلم آموزش علوم چهارم دبستان

اساتید نمونه کشوری در مجموعه حرف آخر گرد هم آمده و بهترین فیلم های آموزشی را برای آموزش دروس مختلف تهیه کرده اند.
آموزش علوم چهارم دبستام حرف آخر بهترین پکیج آموزشی برای این درس است که با استفاده از انیمیشن ها و فیلم های جاب آموزشی تهیه شده است. با مشاهده این آموزش ها دانش آموزان مجذوب درس خواندن می شوند و علاوه بر آن همه مفاهیم درسی را به شکل کامل و مفهومی یاد می گیرند.برای مشاهده آموزش علوم چهارم حرف آخر به فروشگاه حرف آخر مراجعه کنید. در ضمن این مقاله را براساس آخرین تغیرات کتاب درسی می‌توانید از طریق بخش آموزش قصل دوم علوم چهارم مطالعه کنید.

5 1 رای
امتیاز این نوشته
guest
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات

این مقاله ها را هم بخوانید:

به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!