امتحان نهایی دوازدهم یا کنکور؟

در این مقاله می‌خوانید:

بدترین کابوس کنکور در ایام نزدیک به امتحان نهایی دوازدهم برای داوطلبان آغاز می‌شود. در این دوران دانش آموزان نگران هستند و نمی‌دانند برای امتحان نهایی دوازدهم درس بخوانند یا برای کنکور. البته حق دارند و با مشکل بزرگی روبرو هستند. زیرا زمان برگزاری امتحانات نهایی پایه دوازدهم با دوران جمع بندی کنکور تداخل دارد. اگر شما هم از آن دسته افراد هستید که با سوال «امتحان نهایی دوزادهم یا کنکور؟» مواجه هستید این مقاله راه حل را به شما نشان می دهد.
من، شایان مامندی، مشاور ارشد حرف آخر تمام آنچه را که برای مدیریت درس خواندن و برنامه ریزی درست در این دوران نیاز دارید در اختیار شما عزیزان قرار می دهم.

انتخاب میان امتحان نهایی دوازدهم و کنکور

دانش آموزان برای انتخاب میان کنکور و امتحانات نهایی دوازدهم به چند گروه مختلف تقسیم می شوند. هر گروه استراتژی های متفاوتی را برای این کار درپیش می گیرد. در حالت کلی دانش آموزان در این مساله به 4 دسته تقسیم می شوند:
جمع بندی کنکور به جای مطالعه امتحان نهایی دوازدهم (دسته اول)
داوطلبانی که می‌گویند نهایی به در ما نمی‌خورد و مهم کنکور است، زمانی که باید به امتحان نهایی دوزادهم اختصاص داده شود را صرف جمع بندی برای کنکور می‌کنیم. و شهریور ماه امتحانات را پاس می‌کنیم.

تاثیر امتحانات نهایی دوازدهم در کنکور سال بعد مهم است (دسته دوم)
دسته دوم داوطلبانی هستند که طرز فکر دسته اول را دارند ولی در انتها به یاد می‌آورند که امتحان نهایی دوزادهم از سال بعد در کنکور تاثیر مستقیم دارد و اگر امسال نتوانند قبول شوند سال دیگر نمرۀ امتحان نهایی دوزادهم به آنها ضربۀ جبران ناپذیری وارد می‌کنند. با توجه به این که در کنکور سال های دوم به بعد نمره امتحانات نهایی در کنکور تاثیر مستقیم دارد،بنابراین توجه به این نکته نیز اهمیت زیادی دارد.

هم امتحانات نهایی دوازدهم و هم کنکور مهم است (دسته سوم)
این دسته هم خدا را می‌خواهند و هم خرما را! یعنی هم خواهان نتیجه خوب در امتحانات نهایی هستند و هم می‌خواهند در کنکور نتیجه مطلوبی را کسب کنند. شاید این طرز فکر خیلی خوب باشد، اما طبیعتا دشواری هایی دارد که باید در نظر گرفته شوند. بدون شک هم مطالعه دروس مختلف برای امتحانات نهایی و هم مرور مطالبی که برای کنکور خوانده ایم، کار دشواری است و نیازمند تلاش های قابل توجهی است.

نه امتحان نهایی دوازدهم مهم است و نه کنکور! (دسته چهارم)
این دسته از دانش آموزان به کنکور اهمیتی نمی دهند و در مورد امتحانات نهایی نیز فقط قبولی با نمره 10 را می‌خواهند. در مورد این دسته از داوطلبان حرفی نخواهیم زد.
اما در مورد سه دسته اول که به احتمال زیاد شما هم جزو یکی از این دسته ها هستید چاره و راه حل چیست؟

چگونه هم امتحان نهایی دوزادهم را بخوانیم و هم کنکور را؟

حال این مساله را در چند مرحله برای شما تجزیه و تحلیل می کنم. من به عنوان یکی از رتبه های رتبه کنکور (که در سال اول هم موفق به کسب این رتبه شده ام) تجربیات خود را در اختیار شما دانش آموزان عزیز قرار می دهم. همچنین پیشنهاد می‌کنم که بعد از مطالعه این مقاله، حتما مقاله مربوط به اینکه کدام آزمون آزمایشی را انتخاب کنیم را هم مطالعه کنید.

مشاوره رایگان کنکور

یک جلسه مشاوره کاملا رایگان برای شما عزیزان توسط برترین کارشناسان تحصیلی و رتبه های برتر کنکور در نظر گرفته شده است. مشاورین ارشد حرف آخر به صورت کامل به مشکلات آموزشی شما گوش داده و بهترین راهکار را برای حل این مشکلات در اختیار شما قرار می دهند. برای استفاده از این فرصت بی نظیر همین الان فرم زیر را پر کنید تا دپارتمان مشاوره مجرب حرف آخر با شما تماس بگیرند.
با داشتن یک برنامه ریزی مناسب و دانستن روش های موفق درس خواندن، بسیاری از مشکلات شما حل می شود و روش درست درس خواندن و مطالعه برای کنکور را خواهید دانست.

قمری-4-ماهه

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

سطح امتحان نهایی دوازدهم و منبع سوالات امتحانات نهایی 

به یاد داشته باشید که امتحان نهایی یک آزمون جهت عدالت آموزشی است. منظور از عدالت آموزشی این است که داوطلبی که در یکی از روستاهای محروم کشور درس می خواند و هر چهار درس اختصاصی یعنی ریاضی فیزیک و شیمی و زیست را به دلیل کمبود امکانات فقط یک نفر برای او تدریس می‌کند باید با دانش آموز یکی از بهترین مدارس ایران در شرایط متعادلی رقابت کند.

بنابراین سوالات امتحان نهایی فقط و فقط در چهارچوب کتاب درسی و حتی از تمرینات خود کتاب طرح می‌شوند.همچنین سوالات امتحان نهایی از لحاظ زمان پاسخگویی و همچنین سختی سوالات، بسیار آسان تر از سوالات کنکور هستند. در میان پکیج های آموزشی حرف آخر، منابعی وجود دارد که فقط به آموزش امتحان نهایی و حل سوالات این امتحانات اختصاص دارد.

این پکیج ها را می‌توانید در فروشگاه حرف آخر مشاهده کنید و اطلاعات مربوطه را بخوانید.یک داوطلب کنکوری که از ماه ها قبل برای کنکور در حال آماده سازی خود بوده و حجم انبوهی از تست ها را حل کرده باشد، سوالات امتحان نهایی برای او بسیار آسان خواهد بود. این شعار اصلی من در دوران کنکور بود. (یادش بخیر همیشه می‌گفتم کسی که برای کنکور خوب خوانده باشد و آن همه تست های وحشتناک را حل کرده باشد، باید سوالات نهایی را مثل آب خوردن حل کند!)

مرور دروس دوازدهم برای کنکور

چرا همیشه کار را برای خودمان سخت کنیم و به هرچیزی به چشم یک مشکل برخورد کنیم؟ امتحان نهایی دوازدهم را به چشم یک موقعیت مناسب و عالی ببینیم. همانطور که می دانید، درصد قابل توجهی از سوالات کنکور از کتاب های سال دوازدهم طرح می‌شود و زمان امتحان نهایی دوزادهم بهترین فرصت برای جمع بندی این مطالب است. به نظر من مطالعه دروس دوازدهم برای امتحانات نهایی، بهترین روش برای مرور دوباره این منابع در برنامه مطالعاتی کنکور است.

نکته مهم: به عنوان یک تجربه شخصی موفق، من در دوران امتحانات نهایی دوازدهم در ابتدا تمارین کتاب درسی را حل می کردم و با توجه به این که ساده بودند، این کار خیلی زود تمام می شد. پس از آن در زمان باقی مانده تا روز امتحان، به خلاصه نویسی برای کنکور و مرور خلاصه هایی که قبلا نوشته بودم وحل تست های کنکوری از مطالبی که خوانده بودم می پرداختم. این کار در یادگیری مفهومی تر مطالب و آماده تر شدن برای کنکور کمک بسیاری به من کرد.

به عنوان مثال برای امتحان نهایی فیزیک، پس ار مرور مفاهیم درسی از کتاب، در اولین قدم تمرینات آخر هر فصل را حل می کردم (سعی می‌کردم همان تمرینات را با روش های کوتاه که بلد بودم هم حل کنم.) پس از اتمام هر فصل، جزوه هایی که به عنوان خلاصه نویسی برای فیزیک آماده کرده بودم را تکمیل تر می کردم. در نهایت نیز چند سوال امتحان نهایی و سوال کنکور حل می کردم. با این کار هم برای امتحان نهایی فیزیک دوازدهم آماده می شدم و هم مطالب کنکور فیزیک دوازدهم را مرور می کردم.

در پایان باید عرض کنم که امتحان نهایی دوازدهم اصلا سخت نیست. فقط باید نحوه ی نوشتن برگه به صورت تشریحی را بلد باشید که با حل چند نمونه سوال به طور کامل با این کار آشنا خواهید شد.

مرور کامل و چندباره کنکور با پروژه 6040 حرف آخر

پروژه 6040 حرف آخر یک پروژه 100 روزه برای آماده سازی بیشتر داوطلبین کنکور است. این پروژه از دو قسمت آموزش و آزمون برای تثبیت و تسلط مطالب در ذهن دانش آموز تشکیل شده است. در قسمت آموزش تمامی درسنامه ها همراه با حل تست در قالب یک برنامه ریزی 60 روزه تهیه شده است. در قسمت آزمون هم 20 آزمون شبیه ساز کنکور توسط اساتید حرف آخر طراحی شده است.

به بیان دیگر دانش آموز دازدهم با 6040 حرف اخر 100 روز طلایی را تجربه می کند و به صورت کامل برای کنکور آماده می شود. لازم به ذکر است که تمامی منابع لازم از جمله کتاب، مشاوره و آموزش های لازم نیز به همراه این پروژه ارسال می شود و دانش آموز از تمامی منابع دیگر بی نیاز می شود.

روش درس خواندن برای امتحان نهایی دوازدهم

دوباره باید تاکید کنم که امتحان نهایی بر خلاف تصوری که بیشتر دانش آموزان از آن دارند، سخت نیست و تنها با مطالعه کتاب درسی و حل سوالات سال های گذشته به تسلط مورد نیاز برای آن دت می یابید. نحوه مطالعه امتحان نهایی فقط همین قدر است اما این که چگونه در امتحان نهایی 20 بگیریم به اندازه تلاش بستگی دارد. این که چقدر تلاش کنید و چه اندازه تمرین داشته باشید در نمره ای که خواهید گرفت تاثیر مستقیم دارد.

توصیه من به عنوان مشاور حرف آخر به شما این است که تمامی تمارین آخر فصل یا آخر هر درس را مو به مو تحلیل و بررسی کنید و مطمئن باشید سوالات نهایی خارج از این تمرینات نخواهد بود.

محصولات دوازدهم حرف آخر

اگر دانش آموز دوازدهم هستید و به دنبال بهترین منابع آموزشی هستید تا برای آزمون کنکور آماده شوید و درصدهای فوق العاده ای را در کنکور کسب کنید، محصولات دوازدهم حرف آخر بهترین انتخاب برای شما است. آموزش تخصصی تمام دروس، مرور سریع و اختصاصی دروس و روش های تست زنی و بررسی دروس از جمله پکیج های آموزشی هستند که اساتید مجرب حرف آخر برای شما دانش آموزان عزیز تهیه کرده اند.

کنکور سراسری بدون شک سرنوشت ساز ترین اتفاق هر دانش آموزی است و بسیار مهم است که داوطلبان کنکور منابع درست را برای این آزمون در اختیار داشته باشند. بهترین اساتید و مشاورین کشوری در مجموعه حرف آخر گرد هم آمده اند و پس از سال ها تجربه و تلاش، بهترین و کامل ترین منابع را برای شما دانش آموزان عزیز تهیه نموده اند. هر آنچه که برای موفقیت در سال دوازدهم و کنکور نیاز دارید، در مجموعه حرف آخر دوازدهم موجود است.

3.5 2 رای
امتیاز این نوشته
guest
4 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات

این مقاله ها را هم بخوانید:

به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!