راهنمایی کامل برای انتخاب رشته نهم

دانش آموزان متوسطه اول از سال نهم حال و هوای ویژه ای دارند و از طرفی دغدغه ها و نگرانی های مخصوص به خود را نیز دارند زیرا با دو انتخاب سرنوشت ساز مواجه خواهند شد. انتخاب اول مربوط به انتخاب رشته نهم می‌باشد که آن را با انتخاب رشته دهم نیز می‌شناسیم. آزمون سرنوشت ساز دیگر که پیش روی دانش آموزان نهم می‌باشد و کنار انتخاب رشته نهم از اهمیت بالایی برخوردار است آزمون ورودی مدارس تیز هوشان و نمونه دولتی می‌باشد و به جرئت می‌توان گفت هدف همه دانش آموزان از شرکت در این آزمون، پذیرش در مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی است. من شایان مامندی هستم کارشناس تحصیلی و مشاور مجموعه حرف آخر امروز در این مقاله به صورت تخصصی در مورد انتخاب رشته نهم ابتدایی به صورت کامل شما عزیزان را راهنمایی خواهم کرد و به سوالاتی که در زمینه انتخاب رشته تحصیلی پایه نهم برای شما پیش خواهد آمد نظیر تاثیر نمره در انتخاب رشته نهم ، مشاوره انتخاب رشته نهم و آینده و بازار کاری رشته های آموزشی به صورت کامل توضیح خواهم داد و از همین جا به شما عزیزان قول خواهم داد در آینده ای نه چندان دور یک مقاله کاملا تخصصی درباره آزمون تیز هوشان نیز آماده کنم و در سایت حرف آخر در اختیار شما عزیزان قرار دهم.

انتخاب رشته نهم شاید موضوعی پر اهمیت باشد اما دارای یک سری اصول است که با رعایت آن ها به سادگی هر چه تمام می‌توانید انتخابی صحیح داشته باشید پس اگر شما هم قرار است تعین رشته نهم داشته باشید یا جزو والدین می‌باشید خواندن این مقاله در 5 دقیقه اطلاعات لازم و کافی را در اختیار شما قرار می‌دهد و از طرفی نیازی به هزینه های سرسام آور جهت تعین رشته نهم نخواهید داشت پس تا انتهای این مقاله با من همراه باشید و اگر در مورد هر قسمت از این مقاله سوالی برای شما پیش آمد از طریق کامنت مطرح کنید تا در سریع ترین زمان ممکن به آن پاسخ داده شود.

چگونه انتخاب رشته نهم را انجام دهیم؟ (توضیحات پر اهمیت)

چگونه انتخاب رشته کنیم در نهم

وارد سال نهم که شوید یکی از مهمترین و سرنوشت ساز ترین انتخاب های پیش رو، انتخاب رشته نهم می‌باشد که در قسمت قبل هم توضیح داده شد. دانش آموز در این قسمت با بررسی نمراتی که دارد می‌تواند یکی از رشته های علوم تجربی، ریاضی فیزیک، علوم انسانی، فنی حرفه ای و کار و دانش را برای ادامه تحصیل در مقطع متوسطه دوم انتخاب کند. اما این جا یک موضوع به شدت پر اهمیت است؛ تعین رشته نهم به دانش آموز را برای شرکت در آزمون سراسری کنکور نیز آماده خواهد کرد و کنکور نیز داوطلب را برای حضور در بازار کار در تمامی شغل ها آماده می‌کند. پس اینجا بسیار پر اهمیت است که دانش آموز بر اساس دو مبنا انتخاب رشته نهم را انجام دهد. مبنای اول علاقه ای که به آن رشته دارد و مبنای دوم استعدادی است که دارد یا می‌تواند داشته باشد و مادامی که این دو پارامتر همزمان وجود نداشته باشد نمی‌توان انتخاب رشته نهم را به صورت صحیح انجام داد.

شاید اینجا یک موضوع بسیار پر اهمیت برسد و آن هم درامدی است که قرار است از طریق انتخاب رشته نهم و آینده کاری کسب شود و اینجا به یک خاطره کاملا واقعی اشاره خواهم کرد. رشته پزشکی از لحاظ درامد و امنیت شغلی را می‌توانیم در رده تاپ ترین رشته ها قرار دهیم. اما یکی از افرادی که در دانشجوی سال آخر رشته پزشکی بود از این رشته انصراف داد و دلیلی که برای این کار داشت را در یک جمله خلاصه کرد: من برای این رشته ساخته نشدم!!! و این تنها یک مثال ساده بود و افراد زیادی با این مشخصات وجود دارند. نکته دوم تغیرات وضعیتی کشور می‌باشد اگر والدین باشید حتما به یاد دارید که تا 10 الی 15 سال قبل اولویت اول همه افراد برای انتخاب رشته تحصیلی، رشته ریاضی فیزیک بود و حتی داوطلبان آن زمان برای رشته ریاضی هر سال در کنکور 300 هزار نفر بودند و داوطلبان تجربی 150 هزار نفر! در حالی که این وضعیت اکنون کاملا متفاوت است و قطعا در چند سال آینده نیز تغیر خواهد کرد. هدف از این مثال هم این بود که وضعیت کنونی را برای انتخاب رشته نباید به عنوان معیار در نظر داشته باشید و قطعا باید به چند سال آینده نیز فکر کنید.

نکته نهایی که در مورد بحث انتخاب رشته تحصیلی در اینجا اشاره خواهم کرد و تجربه شخصی من نیز است در مورد بازار کار می‌باشد. اگر احساس می‌کنید که درس خواهید خواند و وارد دانشگاه می‌شوید و بلافاصله پیشنهاد شغلی خواهید داشت در هر رشته ای سخت در اشتباه هستید. اگر می‌خواهید در آینده به فرد موفقی تبدیل شوید باید کارآفرینی را یاد بگیرید و تا همینجای کار به این توضیحات اکتفا می‌کنیم و به سراغ اصل موضوع یعنی انتخاب رشته تحصیلی نهم خواهیم رفت.

امروز برای شما خبر های خیلی خوبی هم داریم. خبر اول یک جلسه مشاوره رایگان با بهترین مشاورین و کارشناسان تحصیلی ما می باشد. اگر دوست دارید یک انتخاب رشته صحیح و اصولی داشته باشید و البته در سال نهم خود نمرات خوبی هم کسب کنید که بتوانید به کمک آن شانس قبولی خود را در رشته های معتبر افزایش دهید کافیست همین الان فرم زیر را پر کنید و از یک جلسه مشاوره رایگان بهره مند شوید.

مامندی-مشاوره

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

 

عوامل موثر در انتخاب رشته تحصیلی پایه نهم که باید به آن ها دقت کنید

انتخاب رشته تحصیلی پایه نهم

در قسمت فوق به یکسری عوامل موثر در انتخاب رشته تحصیلی پایه نهم اشاره کردیم و در این قسمت به صورت تخصصی به بررسی عواملی که در انتخاب رشته تحصیلی پایه نهم موثر هستند خواهیم پرداخت و حتی به صورت تاثیر درصدی نیز هر یک را بررسی خواهیم کرد. اولین مورد موثر در انتخاب رشته نهم به دهم تاثیر گذار است علاقه و استعداد دانش آموز می‌باشد اما توصیه می‌کنم که این علاقه را از روی رشته های دبیرستان یا متوسطه دوم انتخاب نکنید بلکه به رشته هایی که دانش آموز در مقطع دانشگاه باید انتخاب کند دقت کنید و در این زمینه حتی تجربه چندین ساله ای که من در زمینه مشاوره کنکور داشته ام می‌توان گفت اکثر افرادی که در آزمون کنکور به موفقیت می‌رسند دارای یک سری معیار های مشترک هستند. به عنوان مثال یکی از معیار های مشترک معلوم بودن هدف آن هاست اینکه برای چه رشته دانشگاهی در حال تلاش کردن هستند. اما علاقه و استعداد تنها پارامتر های پر اهمیت در زمینه انتخاب رشته تحصیلی نهم به دهم نیستند و فقط 50 درصد از بحث انتخاب رشته نهم را به خود اختصاص می‌دهند.

از 50 درصد باقی مانده حدود 30 درصد به آینده شغلی اختصاص دارد. شاید احساس کنید که ارزش آینده شغلی بیشتر از سایر موارد است اما به یاد داشته باشید که در زمان حال موفق فردی است که بتواند کارآفرین باشد و زمینه شغلی را برای خود ایجاد کند نه اینکه منتظر باشد تا از یک محلی پیشنهاد استخدام داشته باشد و فردی موفق به کارافرینی خواهد شد که در زمینه تحصیل خود هم استعداد داشته باشد و هم علاقه. سایر پارامتر های پر اهمیت در بحث انتخاب رشته تحصیلی نهم مربوط به نظر مشاور و نظر والدین می باشد که هر کدام ده درصد از سهم انتخاب رشته تحصیلی پایه نهم را به خود اختصاص می‌دهند.

برای تعین رشته نهم در کدام یک از رشته ها را می‌توانیم در مقطع دبیرستان تحصیل کنیم؟

تعین رشته نهم

در حالت کلی برای تعین رشته نهم، رشته های تحصیلی به دو دسته نظری و غیر نظری تقسیم خواهند شد. رشته های نظری که خود شامل سه زیر گروه علوم تجربی و علوم انسانی و علوم ریاضی فیزیک می‌باشد و جزو پر طرفدار ترین رشته های تحصیلی محسوب می‌شود. اما رشته های غیر نظری نیز به زیر گروه های فنی حرفه ای و کار و دانش تقسیم خواهد شد. رشته های علوم تجربی و علوم ریاضی فیزیک در مقطع دبیرستان به صورت حدودی در 70 درصد از دروسی که دانش آموز مطالعه خواهد کرد مشترک هستند. این دروس مشترک مابین دو رشته ریاضی فیزیک و تجربی شامل 4 درس عمومی (فارسی، عربی، دین و زندگی و زبان) و یک درس اختصاصی یعنی شیمی می‌باشد.  در درس فیزیک حدود 90 درصد از مباحث مابین دو رشته مشترک است و درس ریاضی نیز در رشته ریاضی فیزیک به صورت گسترده تر آموزش داده می‌شود. اما رشته علوم تجربی دو درس زیست شناسی و زمین شناسی را دارد که در رشته ریاضی فیزیک وجود ندارد. اما در رشته علوم انسانی تنها دو درس فارسی و زبان انگلیسی با دو رشته دیگر مشترک است و سایر دروس متفاوت است. رشته های فنی حرفه ای و کار و دانش هم رشته هایی هستند که بیشتر به آموزش عملی دروس نسبت به آموزش تئوری در مقطع متوسطه دوم می‌پردازند.

اما خبر ویژه دومی که برای شما داریم یک بسته آموزشی رایگان برای دانش آموزان سال نهم که قصد دارند بهترین نتیجه را در امتحانات خود یعنی نمره 20 را کسب کنند و از همین پایه نهم با روش های تست زنی کنکور نیز آشنا شوند. ما بیست درصد از کل آموزش های فروشگاه حرف آخر برای هر پایه  که از تمامی دروس می‌باشد و از طرفی با کمک انیمیشن و کارتون آموزش داده شده است را به صورت رایگان در اختیار شما قرار خواهیم داد که می‌تواند نمرات و درصد های شما را به شدت تغیر دهد. برای دریافت این هدیه ویژه از کافیست همین الان به والدین خود بگویید تا این فرم را پر کنند و سریعا با شما تماس بگیریم؛ با کمک این بسته حتی می‌توانید نمرات کم خود را نیز جبران کنید.

مامندی-رایگان-متوسطه

%20 محصولات هفتم، هشتم و نهم حرف آخر

برای قبولی در رشته های نظری باید چه نمره ای کسب کنیم؟ (تاثیر نمره در انتخاب رشته نهم)

نمره لازم برای قبولی در رشته های نظری

این قسمت به صورت تخصصی تر به انتخاب رشته تحصیلی نهم و تاثیر نمره در انتخاب رشته نهم خواهیم پرداخت. داوطلب برای تعین رشته نهم و ورود به یکی از رشته های نظری و غیر نظری باید در یک سری از دروس در مقطع متوسطه اول نمره لازم را کسب کند و جالب تر برای ورود به هر کدام از رشته های نظری یعنی رشته های علوم تجربی، علوم ریاضی فیزیک و علوم انسانی نمره مربوط به تعدادی از دروس از اهمیت بالایی برخوردار هستند و در مورد سایر رشته های غیر نظری یعنی کار و دانش و فنی حرفه ای نیز این قانون برقرار است.  اما یک نکته بسیار پر اهمیت این است که در حال حاضر حدود 46 درصد از کل دانش آموزان می‌توانند در رشته تجربی تحصیل کنند.  همان گونه که در تصویر فوق نیز مشاهده می‌کنید دانش آموز برای ورود به یکی از رشته های علوم تجربی یا ریاضی فیزیک باید معدل بالای 14 داشته باشد و دو درس برای این دو رشته بسیار حائز اهمیت می‌باشد که شامل دروس علوم و ریاضی است. برای ورود به به رشته تجربی نمره سه سال متوسطه اول در پایه های هفتم تا نهم اهمیت دارد. برای ورود به رشته تجربی دانش آموز باید حداقل نمره 14 را در درس علوم کسب کند و حدافل نمره 13 را در درس ریاضی.

برای ورود به رشته ریاضی فیزیک در انتخاب رشته نهم به دهم داستان بر عکس است و دانش آموز باید حداقل در درس ریاضی نمره 14 و در درس علوم نمره 13 را کسب کند. برای ورورد به رشته انسانی هم دروس فارسی، مطالعات و عربی اهمیت دارند. حداقل نمره لازم برای ورود به رشته انسانی در درس فارسی 14، در درس مطالعات 13 و در درس عربی 12 می‌باشد. علاوه بر سه رشته انسانی و ریاضی و تجربی در شاخه نظری یک رشته دیگر نیز وجود دارد با نام رشته معارف که اکثرا آن را با رشته انسانی اشتباه می‌گیرند. برای ورود به رشته معارف نیز همانند رشته علوم انسانی سه درس عربی و فارسی و معارف اهمیت دارند که حداقل نمره لازم برای ورود به هر کدام را در تصویر بالا می‌توانید مشاهده کنید.

اما چگونه نمره کسب شده در سه سال را محاسبه کنیم که آیا شرایط ورود به هر کدام از رشته های نظری را داریم یا نه؟ با یک فرمول ساده می‌توانید نمره هر درس را محاسبه کنید و با حداقل نمره های لازم برای ورود به هر کدام از رشته ها مقایسه کنید که به صورت زیر می‌باشد:

Capture

تاثیر نمره در انتخاب رشته نهم برای رشته های فنی حرفه ای

تاثیر نمره در انتخاب رشته نهم

رشته های فنی حرفه ای نیز خود به چهار شاخه تقسیم می‌شوند که تاثیر نمره در انتخاب رشته نهم برای هر کدام از این متفاوت است. به طور کلی همانطور که در تصویر بالا نیز مشاهده می‌کنید رشته فنی و حرفه ای به چهار زیر شاخه صنعت، خدمات، کشاوری و هنر تتقسیم می‌شوند. دروس علوم، هنر و فناوری برای قبولی در هر کدام یک از رشته های فوق مشترک هستند و البته ارزش مخصوص خود را دارند که در تصویر بالا به صورت کامل می‌توانید مشاهده کنید. اما هرکدام از 4 زیر مجموعه رشته فنی حرفه ای خود نیز به شاخه های دیگری تقسیم خواهند شد که به صورت زیر می‌توانید مشاهده کنید.

  • رشته های گروه صنعت: الکترونیک، الکتروتکنیک، مکانیک خودرو، نقشه برداری، متالوژی، ساخت و …
  • رشته های گروه خدمات:  مدیریت خانواده، کودک یاری، تربیت بدنی، کامپیوتر، حسابداری بازرگانی و …
  • رشته های گروه کشاورزی: صنایع غذایی، امور دامی، ماشین های کشاورزی، امور زراعی و دامی و …
  • رشته های گروه هنر: کرافیک، سینما، انیمیشن، طراحی و دوخت، نقاشی

نمرات لازم برای قبولی در رشته های کار و دانش

قبولی در رشته کار و دانش

تقریبا به انتها بحث انتخاب رشته نهم به دهم خواهیم رسید و البته دو موضوع مهم نیز وجود دارد که در ادامه بررسی خواهیم کرد. اما در این قسمت به بررسی نمرات لازم برای قبولی در رشته های کار و دانش خواهیم رسید. رشته کار و دانش هم همانند رشته فنی و حرفه ای خود به 4 زیر مجموعه صنعت، خدمات، کشاورزی و هنر تقسیم می‌شود که به صورت زیر می‌توانید مشاهده کنید و حداقل نمره لازم برای ورود به هر کدام را مشاهده کنید.

  • رشته های گروه صنعت: برق، عمران، مکانیک، صنایع دستی، سرامیک ، شیمی و …
  • رشته های گروه خدمات: کنترل و تولید مواد، هتل داری و …
  • رشته های گروه کشاورزی: ماشین های کشاورزی، امور دام و طیور، جنگل و مرتع، حشرات و …
  • رشته های گروه هنر: هنر های نمایشی، هنر های تجسمی و …

اشتباهات رایج در انتخاب رشته تحصیلی پایه نهم

[waveplayer ids=”50389″]

در قسمت انتخاب رشته تححصیلی پایه نهم چندین اشتباه وجود دارد که متاسفانه عده زیادی درگیر آن خواهند شد که در این جا به صورت مختصر در رابطه با تعدادی از این اشتباهات توضیحاتی ارائه داده می‌شود. اولین اشتباه رایج در انتخاب رشته تحصیلی پایه نهم تقلید برداری از دوستان و آشنایان است که با توجه به رشته ای که بقیه انتخاب کرده اند ما نیز انتخاب رشته انجام دهیم؛ به یاد داشته باشید که هر کسی استعداد و سلیقه مخصوص به خود را دارد و فردی در این زمینه موفق خواهد شد که به دنبال شکوفا کردن استعداد خود برود نه استعداد دیگران. نکته دوم هم تعین رشته نهم به دهم با توجه به رشته های تاپ می‌باشد زیرا اکثر والدین دوست دارند که فرزندانشان به رشته تجربی برود و در این بین استعداد های زیادی از بین خواهد رفت.

به یاد داشته باشید افراد زیادی وجود دارند که در رشته پزشکی فارغ التحصیل شده اند اما در حال انجام کار های دیگری هستند از جمله این افراد می‌توان به شخصی مانند دکتر شهاب اناری اشاره کرد که فارغ التحصیل رشته پزشکی است اما طبابت انجام نمی‌دهد و به دنبال علاقه خود رفته و بسیار نیز موفق است. چنین مثال هایی بسیار زیاد می‌باشد. اشتباه سوم در انتخاب رشته نهم هم تنها توجه به علاقه بدون در نظر گرفتن استعداد یا بالعکس می‌باشد همانگونه که در قسمت ابتدایی نیز اشاره شد استعداد و علاقه باید در کنار یکدیگر باشند.

بدون توجه به انتخاب رشته تحصیلی پایه نهم در هر رشته دانشگاهی می‌توانید تحصیل کنید!!

[waveplayer ids=”50391″]

به هر دلیلی اگر در انتخاب رشته تحصیلی نهم به دهم دچار اشتباه شدید اصلا نگران نباشید زیرا می‌توان این مشکلات را به سادگی هر جه تمام حل کرد. کنکور یک آزمون ورودی برای انتخاب رشته دانشگاهی و تحصیل می‌باشد و جالب است بدانید که مابین تمامی رشته های نظری شما می‌توانید در هر رشته ای که تحصیل کنید برای سایر رشته های نظری کنکور دهید و برای این کار کافیست در دفترچه ثبت نام کنکور رشته مد نظر خود را انتخاب کنید. به عنوان مثال دانش آموزی که در رشته انسانی تحصیل کرده است می‌تواند برای تحصیل در دانشگاه در کنکور یکی از رشته های تجربی یا ریاضی فیزیک شرکت کند و یا دانش آموزی که متوسطه دوم را در رشته تجربی سپری کرده است می‌تواند در یکی از رشته های ریاضی و یا انسانی کنکور بدهد و از طریق همان وارد دانشگاه شود. اما در مورد رشته های فنی و حرفه ای و کار و دانش نیز همین موضوع برقرار است اما با اندکی تفاوت. دانش آموزان رشته های نظری نیز می‌توانند در یکی از رشته های نظری کنکور دهند اما شرط لازم برای این کار داشتن مدرک کاردانی در یکی از رشته های فنی و حرفه ای یا کار و دانش می‌باشد.

همچنین راه ساده تری وجود دارد که آن هم تغیر رشته است و دانش آموز در هر کدام یک از پایه های متوسطه دوم می‌تواند بر اساس قوانین تغیر رشته برای این کار اقدام کند و با پاس کردن تعدادی دروس خاص یکی از رشته های دیگر را برای تحصیل در سایر پایه ها انتخاب کند. با توجه به توضیحات بالا دیگر نگرانی از بابت انتخاب رشته تحصیلی نهم وجود نخواهد داشت.

تست آنلاین انتخاب رشته نهم

شاید بار ها در مورد تست آنلاین انتخاب رشته نهم یا سایت انتخاب رشته نهم  شنیده باشید و در این قسمت به صورت تخصصی تر درباره تست آنلاین انتخاب رشته نهم یا سایت انتخاب رشته نهم توضیحاتی را ارائه خواهیم داد. تست آنلاین انتخاب رشته نهم در بعضی از مواقع از اصول علمی پیروی می‌کند و می‌تواند تاثیر مفیدی در انتخاب رشته نهم ایقا کند و یک سری سایت انتخاب رشته نهم نیز این موارد را انجام می‌دهند اما به یاد داشته باشید که این تست ها تعین کننده انتخاب رشته تحصیلی نهم نمی‌باشند بلکه کمک کننده به شما در جهت انتخاب رشته می‌باشند. پس از تست آنلاین انتخاب رشته نهم استفاده کنید اما تنها به صورت راهنما و به هیچ وجه از روی نتیجه تست آنلاین انتخاب رشته نهم اقدام به انتخاب رشته نکنید.

مشاوره انتخاب رشته نهم

خب دوستان خوبم امیدوارم تا اینجای مقاله از اطلاعاتی که در اختیار شما عزیزان قرار داده شده است استفاده کرده باشید و در این قسمت از مشاوره انتخاب رشته نهم چندین توصیه به عنوان جمع بندی را در اختیار شما قرار خواهد داد. اولا برای انتخاب رشته نهم مهمترین عامل علاقه و استعداد خود داوطلب می‌باشد پس به هیچ وجه اصراری بر انتخاب رشته مخالف میل آن ها نداشته باشید و حتی اگر احساس کردید که انتخاب آن ها اشتباه است با کمک دلیل و استدلال های منطقی به آن ها ثابت کنید که این انتخاب چرا اشتباه می‌باشد. توصیه دوم هم به هیچ وجه از روی مشورت با یک مشاور و یا تست آنلاین انتخاب رشته به سرعت اقدام به این کار نکنید و سعی کنید از مشاوره انتخاب رشته نهم و سایت انتخاب رشته نهم تنها به عنوان کمک کننده در انتخاب صحیح استفاده کنید. نکته نهایی هم درباره انتخاب اشتباه می‌باشد اگر به هر دلیلی در در انتخاب رشته نهم دچار مشکل یا اشتباه شدید با راه حل هایی که در قسمت بالا اشاره شد می‌توانید این اشتباه را جبران کنید.

سوالات متداول چگونه  انتخاب رشته کنیم در نهم

چگونه انتخاب رشته کنیم در نهم ؟ 

در داخل سایت یک مقاله کاملا تحصصی در این مورد در اختیار شما قرار داده شده است کافیست وارد شوید.

اگر در انتخاب رشته تحصیلی نهم دچار اشتباه شدیم چه کار کنیم؟

اگر دچار چنین مشکلی شدید می‌توانید در متوسطه دوم تغیر رشته دهید یا در ثبت نام آزمون کنکور رشته خود را به رشته دلخواه تغیر دهید.

چگونه تست آنلاین انتخاب رشته نهم را شرکت کنم؟

دقت کنید که تست آنلاین انتخاب رشته نهم به این سوال که چگونه انتخاب رشته کنیم در نهم پاسخ قطعی نمی‌دهد بلکه فقط شما را راهنمایی خواهد کرد.

برای رشته تجربی و ریاضی و انسانی چه نمره و معدلی باید کسب کنیم؟

در داخل سایت به صورت کامل به این سوال پاسخ داده شده است.

5/5 - (1 امتیاز)
guest
8 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!