باید ها و نباید های کنکور از نظر دانشجوی دندانپزشکی

کنکور یک اتفاق خاص و جدید در زندگی هر داوطلب می باشد و زندگی کردن در طول دوران کنکور باید با باقی زمان ها متفاوت باشد. البته اگر می خواهید به آرزو و هدف و رشته مورد علاقه تان برسید. کنکور دارای یکسری چارچوب می باشد که نباید از آن ها خارج شد. این قواعد همان باید ها و نباید ها هستند که اگر آن ها را رعایت کنید حتما به موفقیت خاهید رسید. امروز در حرف آخر می خواهم شما را با بایدها و نبایدهای کنکور آشنا کنم تا بهتر بتوانید در این مسیر گام بردارید و به هدفتان نزدیک و نزدیک تر شوید.

بایدها و نبایدهای کنکور چه قوانینی می باشند؟

بایدها:

اراده و تصمیم مصمم

به نظر من اراده قوی از اولین چارچوب های کنکور است که یک داوطلب حتما باید آن را داشته باشد. بدون تصمیم جدی مطمئناً نمی توانید تا پایان مسیر کنکور را با برنامه ریزی که کرده اید طی کنید چون پیش نیاز رعایت بقیه باید ها راده محکم باشد. درس خواندن با اراده قوی آن هم با شدت کار هر کسی نیست واقعیت اگر بخواهید راستش را بگویم قبولی در یک رشته و دانشگاه خوب و عبور از سد کنکور فقط کار انسان های با اراده است.

اگر بهترین منابع و اساتید را در اختیار داشته باشد ولی تلاش نکنید و اراده لازم برای مقابله با عوامل بازدارنده موفقیت را نداشته باشید مطمئن باشید به هدفتان نخواهید رسید. دوران کنکور مثل هفت خوان رستم است باید از مراحل مختلف رد بشوید. در هر مرحله دردسر جدیدی به سراغتان خواهد آمد. شما باید هیچگاه دلسرد نشوید و ادامه بدهید خیلی از داوطلبان در وسط راه بریده اند ولی خیلی از داوطلبان با اراده به هدفشان رسیده اند. اگر واقعاً مصمم هستید و تصمیم گرفته اید به هدفتان برسید ادامه مقاله را بخوانید و با بقیه بایدها و نبایدهای کنکور آشنا شوید وگرنه همین جا همه چیز را رها کنید و به سراغ کار دیگه ای بروید.

بایدها و نبایدهای کنکور

انتخاب منابع آموزشی

پس از اینکه تصمیم جدی برای کنکور گرفتید باید منابع آموزشی خود را انتخاب کنید که از روی چه چیزی می خواهید مطالعه کنید. می توانید از روی دی وی دی های موسسات خوب و یا کلاس های کنکور و منابع کمک آموزشی استفاده کنید که در این مقاله و مقاله های مختلف بطور مفصل توضیح داده ام ولی فقط یک نکته را درنظر بگیرید که اشتباه در انتخاب این منابع می تواند به کل شما را به هدفتان نرساند و دیگر زمانی برای جبران نداشته باشید، پس حتماً دقت کنید.

اگه دنبال بهترین منابع برای کنکورتان هستید یک سری به فروشگاه حرف آخر بزنید.

انتخاب آزمون و منابع کمک آموزشی

پس از تصمیم جدی که برای کنکور گرفته اید باید منابع آموزشی خود را انتخاب کنید که از روی چه چیزی می خواهید آموزش و آمادگی لازم برای کنکور را ببینید . می توانید از دی وی دی های آموزشی خوب و یا کلاس های کنکور و یا منابع کمک آموزشی استفاده کنید. که در این مورد در مقاله های مختلف به طور مفصل توضیح داده ام. ولی فقط یک نکته را در نظر داشته باشید که اشتباه در انتخاب این منابع می تواند به کل شما را به هدفتان نرساند.

به خصوص که ممکن است زمانی برای جبران نداشته باشید پس حتما دقت کنید.بعد از انتخاب منبع آموزش نوبت به آزمون و منابع کمک آموزشی یا همان کتابهای کنکوری متناسب با سطح درسی حودتان می باشد. داشتن کتابهایی هم سطح کنکور و مناسب شما می تواند در موفقیت شما نقش بسزایی داشته باشد.

تحلیل آزمون

همانطور که قبلا گفتم آزمون دادن یکی از ارکان جداناپذیر آموزش برای آماده سازی مسیر کنکور است که تحلیل آزمون هم نصف آزمون محسوب می شود. بوسیله آن می توان نقاط ضعف و قوت را یافت و بر روی آنها کار کرد و همچنین نکات زیادی از آن یاد گرفت پس یکی از بایدهای مهم تحلیل آزمون است اگر این کار را انجام نمی دهید اصلا در آزمون شرکت نکنید بهتر است.

ورزش و تغذیه مناسب

داشتن روحیه ی خوب و بدنی شاداب از عوامل مهم در درس خواندن می باشد که ورزش و تغذیه ی مناسب رابطه ی مستقیم با آن دارد . در مورد تغذیه باید در نظر داشت که نباید بیش از حد غذا بخورید چون علاوه بر اضافه وزن باعث بی حوصلگی و کسالت شما می شود و راندمان مطالعاتی شما را پایین می آورد . بعضی از داوطلبان مثل خود من هنگام استرس اشتهایشان چندین برابر میشود که این واقعا می تواند به روند مطالعاتی آنها آسیب بزند .

همچنین کم خوردن هم مناسب دانش آموز کنکوری نیست و باعث افت انرژی و کاهش بازده آنها می شود . سعی کنید در دوران کنکور از میوه جات بیشتر استفاده کنید . میوه ها بدلیل داشتن ویتامین های مختلف باعث شادابی شما می شوند . حتی اگر دچار کمبود ویتامین هستید می توانید از قرصهای ویتامین طبق نظر پزشک استفاده کنید.

از مواد غذایی کسالت آور و سست کننده مثل ماست دوری کنید ، از خوردن غذاها با ادویه فراوان وفلفل اجتناب کنید چون باعث بی قراری شما می شود. در دوران کنکور به هیچ عنوان ورزش را کنار نگذارید البته نه ورزش های سنگین چون باعث خستگی زیاد می شود. ورزش های سبک مثل پیاده روی مثل نرمش که باعث می شود انرژی های منفی شما از بین برود.

بایدها و نبایدهای کنکوربایدها و نبایدهای کنکور

محیط مطالعه

محیطی که در آن درس می خوانید ارتباط مستقیم با بازده شما دارد. این محیط باید دارای آرامش باشد و همچنین نباید مزاحمتی برای شما ایجاد شود و یا وسایل و عوامل حواس پرتی نداشته باشد . میز و صندلی مناسب هم از عوامل خوب برای درس خواندن است و بنظر من منزل شخصی بهترین مکان برای درس خواندن است و آرامشی دارد که در هیچ کتابخانه ای یافت نمی شود و در رفت و آمد و یا تهیه غذا وقت تلف نمی شود.

البته بعضی از بچه ها می گویند نمی توانند در خانه مطالعه کنند این دسته باید در کتابخانه ای آرام و ساکت مطالعه کنند. البته کتابخانه مزایا و معایب خود را دارد اگر درکتابخانه درس می خوانید سعی کنید با داوطلبان منفی باف هم صحبت نشوید. چون با حرف هایشان می توانند استرس زیادی به شما وارد کنند. بنده در اوایل کنکورم در کتابخانه درس می خواندم اما بعدها بخاطر همین افکار منفی و استرس ها به کتابخانه نرفتم و در منزل مطالعه کردم و به شما هم توصیه می کنم که در حد امکان سعی کنید در خانه مطالعه کنید.

قبل از این که به ادامه مقاله بپردازم، یک هدیه ویژه برای داوطلبان عزیز کنکوری دارم، بسته 5 روز با حرف آخر؛ 30 ساعت آموزش به همراه 40 تست قطعی کنکور که تمامی دروس در آن قرار دارد، آزمون و مشاوره رایگان هم شاملش می شود. این پکیج رایگانه و فقط 35 هزار تومن بابت بسته بندی و ارسال آن گرفته می شود. برای دریافت این پکیج کافیه فرم زیر را پر کنید:

[gravityform id=”19″ title=”false” description=”true”]

نه گفتن

توانایی نه گفتن از ملزومات کنکور است. باید بتوانید به خیلی از چیزها نگویید مثلا اگر دوستان در زمان مطالعه به شما زنگ زدند و پیشنهاد تفریح دادند باید نه بگویید چون موقعیت شما ارجحیت دارد. بخاطر ناراحت شدن دوستانتان آینده خود را خراب نکنید. یا اگر می خواهید مثلاً فوتبال ببینید و درستان مانده است به خودتان نه بگویید و تا زمانی که برنامه درسیتان تمام نشده است به سراغ هیچ کاری نروید. کلاً سعی کنید به هر چیزی که به کنکور شما آسیب می زند نه بگویید.

بایدها و نبایدهای کنکور

غورباقه ات را قورت بده

این کتاب به ما می گوید کاری را که برایت سخت است همان اول انجام بده در مورد کنکور درسی را که بنظرتان سخت است باید اول از همه آن کار را انجام دهید. تکنیکی وجود دارد به نام هفت دقیقه. با این تکنیک شما اگر انجام کاری برای شما سخت است به خودتان بگویید فقط 7 دقیقه آن را انجام می دهم بعد از دست می کشم و مطمئن باشید تا آخر آن کار را انجام می دهید. دروسی را که حوصله مطالعه آن را ندارید اول مطالعه کنید.

نباید ها

رفتن به کلاس های کنکور اضافه:

رفتن به کلاس هایی که نیاز ندارید باعث هدر رفتن وقت شما می شود.

کنکور را یک مسافرت یکساله در نظر بگیرید.

شما یک مسافر هستید و در این مسافرت فقط به اندازه ضرورت های زندگی باید از امکانات استفاده کنید. گوشی ، تبلت را کنار بگذارید و از وسایل والدین استفاده کنید. اگر نمی توانید آن ها را کنار بگذارید یک زمان مناسب مثلاً در آخر شب از آن استفاده کنید. بنده خودم در دوران کنکور از یک گوشی ساده استفاده کردم و کارهایم را با گوشی والدین انجام دادم. خیلی خوب بود که تمرکز بر روی درس بود شما هم سعی کنید اینها را انجام دهید.

خواب و مهمانی های اضافه:

در این دوران از مهمانی رفتن های اضافه جلوگیری کنید.

همچنین خوابتان را تنظیم کنید.

خواب اضافی باعث کسالت می شود و راندمان شما را پایین می آورد سعی کنید در یک شبانه روز کمتر از 6 ساعت و بیشتر از 8 ساعت نخوابید. در بعد از ظهر حتما یک خواب نیم ساعته داشته باشید که باعث ریکاوری شما می شود.

بایدها و نبایدهای کنکور

استرس و افکار منفی:

اگر استرس زیاد داشته باشید نه می توانید خوب درس بخوانید و نه خوب فکر کنید. استرس در حد کم خوب است و باعث جدی بودن شما می شود ولی اگر زیاد باشد باعث می شود آن را سر جلسه کنکور ببرید و کنکور را خراب کنید.

بایدها و نبایدهای کنکور

راه های کنترل استرس:

  • از افرادی که باعث انتقال استرس به شما می شود دوری کنید.
  • داشتن برنامه خوب می توان از استرس شما بکاهد.
  • داشتن یک مشاوره خوب می تواند با برنامه ریزی از استرس شما بکاهد.
  • می توانید از دم نوش های گیاهی مثل به لیمو و گل گاو زبان در سه ساعت مانده به برنامه مطالعاتی استفاده کنید که واقعاً اثر چشم گیری در کاهش استرس دارد.
  • توکل بر خدا داشته باشید و از او بخواهید که هر چه صلاح است برای شما به ارمغان بیاورد همانا دل ها با یاد خدا آرام می گیرد ولی شما از تلاش دست نکشید.

سخن پایانی: سعی کردم مطالب و نکاتی که در درست پیمودن مسیر کمکتان کند را بیان کنم امیدوارم که با بایدها و نبایدهای کنکور به خوبی آشنا شده باشید و  مفید واقع شده باشد.

در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتر در مورد بایدها و نبایدهای کنکور داشتید با ما در تماس باشید: 09120047025-02166576371

[vc_row css=”.vc_custom_1576670702033{margin: 10px !important;}” animation_type=””][vc_column][ult_sticky_section stick_behaviour=”stick_permanent” sticky_position=”bottom” btn_mobile=”enable” permanent_lr=”10″ sticky_gutter=”13″][vc_single_image image=”15992″ img_size=”167×56″ alignment=”right” onclick=”custom_link” link=”tel:+982166576371″ label=”” animation_type=”” css=”.vc_custom_1576670814029{margin-bottom: 10px !important;}”][/ult_sticky_section][/vc_column][/vc_row]

امتیاز بدهید.
guest
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!