با 6 نکته طلایی به بهترین برنامه ریزی برای کنکور 99 برسید

قطعا همگی ما به خوبی میدانیم که موفقیت در کنکور 99 در گرو عامل های مهمی از جمله تعیین هدف, مشخص کردن نقشه راه, منابع مطالعاتی جامع و مناسب و برنامه ریزی است.
امروز در سایت حرف آخر میخواهیم درباره اصلی ترین عامل موفقیت یعنی برنامه ریزی برای کنکور صحبت کنیم چون این برنامه ریزی است که به شما کمک می کند نقشه راهی را که تعیین کرده اید چگونه طی کنید تا به مقصد نهایی که همان هدف است برسید, به عبارتی برنامه ریزی یعنی استفاده بهینه از توانایی ها, منابع و امکانات…

حال این سوال پیش می آید: که چرا با وجود اینکه همه داوطلبان از ضرورت و اهمیت برنامه ریزی آگاهی دارند اما اکثرا برنامه ریزی که دارند با شکست مواجه می شود؟

پس برای اینکه بتوانید برنامه ریزی درستی داشته باشید کافی است کمتر از 5 دقیقه وقت بگذارید و فایل صوتی زیر را گوش کنید تا به جواب این سوال برسید:

در ادامه این مقاله میخواهیم  ابعاد مختلف یک برنامه ریزی اصولی و درست را مورد بررسی قرار دهیم, کافی است 10 دقیقه وقت بگذارید و تا انتها با ما همراه باشید تا شما هم با شناخت بهتر مسیر و داشتن یک برنامه درست در کنکور 99 جزو نفرات برتر باشید…

بهترین زمان شروع مطالعه و برنامه ریزی برای کنکور:

یکی از سوالات رایج در میان داوطلبان این است که بهترین زمان شروع مطالعه و برنامه ریزی برای کنکور چه زمانی است؟
وقتی این سوال مطرح است قطعا ما با داوطلبان مختلفی مواجه هستیم که ممکن است این سوال را در زمان های مختلفی در طول سال تحصیلی خود مطرح کنند و همین موجب می شود که پاسخ به این سوال برای داطلبان مختلف متفاوت باشد چون قطعا برنامه ریزی برای هر دسته از داوطلبان متفاوت و متناسب با وضعیت خودشان انجام می شود.
اما این نکته را فراموش نکنید که اصول و قواعد کلی در برنامه ریزی برای همه داوطلبان یکسان است و آنچه که برنامه ریزی گروه های مختلف را از هم متمایز می کند جزئیات متناسب با شرایط هر گروه هست.
اما باید به یاد داشته باشید که کنکور سراسری همانند مسابقات دو ماراتن است و کسانی شانس بالا برای موفقیت در این مسابقه را دارند که در ابتدا شروع به موقع داشته باشند تا بتوانند از رقبای خود پیشی بگیریند تا در پایان هم بتوانند جزو نفرات برتر باشند, پس در هر سطح و وضعیتی که قرار دارید شروع کنید و این را بدانید شما باید در ابتدا برنامه ای برای شروع داشته باشید سپس در ادامه به دنبال برنامه ریزی درست باشید.

داوطلبان در کنکور سراسری 99 را به سه دسته تقسیم می شوند:

دانش‌آموزان پایه دوازدهم (نظام جدید)
فارغ‌التحصیلان نظام جدید
فارغ التحصیلان نظام قدیم 

زمان شروع مطالعه و برنامه ریزی برای کنکور را می توان اواسط تیر ماه در نظر گرفت اما متاسفانه عده کمی از داوطلبان برای فرصت مطالعاتی تابستان برنامه ریزی دارند, اما عده کثیری از دواطلبان شروع سال تحصیلی و برنامه ریزی برای کنکور را آغاز مهر ماه در نظر میگیرند که در این زمان داوطلبان سال دوازدهم باید برنامه متناسب با برنامه مدرسه را داشته باشند و برنامه کنکور و مدرسه آن ها نباید تداخلی با هم داشته باشد و داوطلبان فارغ التحصیل قدیم و جدید هم برنامه متناسب با فارغ التحصیلان را خواهند داشت.
اما آنچه که بین این سه دسته داوطلبان مشترک است این است که فرصت مطالعاتی تابستان, مهر و زمستان بهترین فرصت برای مطالعه و یادگیری و جمع بندی مبحثی است و بهار فرصتی برای جمع بندی نهایی است.

چگونه برنامه ریزی ریزی را برای کنکور 99 شروع کنیم؟

زمانی که میخواهید برنامه ریزی را برای کنکور 99 شروع کنید ابتدا باید هدف و نقشه راه و میزان تلاشی را که می توانید داشته باشید تعیین کنید سپس برنامه ریزی را متناسب با مقطع و رشته تحصیلی خود شروع کنید.
برای اینکه شما بتوانید از تلاش و برنامه ریزی که دارید بهره مندی لازم را داشته باشید نباید از وجود منابع جامع و مناسب غافل شوید.

1. برنامه ریزی زمانی برای کنکور 99:

در برنامه زمانی با توجه به میزان فرصتی که برای مطالعه دارید چهار چوب و قالب اولیه کار را مشخص می کنید که این برنامه باید با توجه به شناخت کامل از ضریب و اهمیت هر درس صورت بگیرید تا شما بدانید در طول یک روز باید چه درس هایی را مطالعه داشته باشید و به هر درس چه تایمی را باید اختصاص دهید و چه بازه هایی را برای تست و مرور در نظر بگیرید.
توجه!!! برنامه زمانی در طول یک روز و هفته باید تنوع داشته باشد تا برنامه حالت یکنواختی به خود نگیرید که به مرور باعث دلزدگی داوطلب به برنامه شود و از همه مهم تر همه دروس با توجه به ضریب و اهمیتی که دارند مورد توجه قرار بگیرند, فراموش نکنید کنکور یعنی استاد شدن در تمامی دروس نه صرفا یک یا چند درس خاص.
دقت داشته باشید برنامه زمانی برای داوطلبان دوازدهم باید کاملا منطبق بر برنامه مدرسه باشد, نمونه ای از یک برنامه زمانی متناسب با 12 ساعت مطالعه را  ملاحظه کنید:

برنامه ریزی زمانی برای کنکور 99

2. برنامه ریزی حجمی برای کنکور 99:

بعد از آنالیز شرایط داوطلب برنامه کلاس های آموزشی یا مدرسه و …متناسب با برنامه زمانی که تعیین کرده ایم برنامه ریزی حجمی روزانه را انجام میدهیم به عنوان مثال اگر شما روزانه 3 ساعت مطالعه زیست در برنامه زمانی دارید برای هر روز متناسب با این 3 ساعت حجم مشخصی تعیین میکنیم.
برنامه حجمی بحث مرور و تست را بصورت کامل برای داوطلب پوشش میدهد.

توجه!!! به این موضوع دقت داشته باشید که برنامه حجمی بر برنامه زمانی اولویت دارد, چون هدف از برنامه زمانی این است که شما چهارچوب مشخصی برای مطالعه داشته باشید تا دچار افراط و تفریط در درس خواندن نشوید, شما باید در طول یک روز برای هر درسی که در برنامه دارید هدفتان کامل کردن حجم مطالعاتی تعیین شده باشد.
نمونه ای از برنامه حجمی زیست شناسی متناسب با 3 ساعت مطالعه در روز را ملاحظه کنید:

برنامه ریزی حجمی برای کنکور 99

 

[gravityform id=”8″ title=”true” description=”true”]

برنامه ریزی برای کنکور باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

1. برنامه ریزی برای کنکور باید منحصر به فرد و قابل اجرا باشد:

برنامه ریزی برای کنکور باید کاملاً منحصر به فرد باشه یعنی با توجه به شرایط فردی و محیطی داوطلب تنظیم شود و از همه مهمتر قابل اجرا باشد یعنی متناسب با توانایی های داوطلب باشد و برنامه مدرسه و کلاس های کنکوری و جبرانی او را پوشش دهد, نه اینکه فلان دوست یا آشنای ما با فلان برنامه پیش رفت موفق شد پس اگر من هم با همان برنامه پیش بروم موفق می شوم.

2. در برنامه ریزی کنکور باید ابزار های لازم برای اجرای د قیق تر داشته باشیم:

مدیریت منابع مطالعاتی کنکور 99:

یکی از عواملی که موجب می شود داوطلبان در سال کنکور موفق تر عمل کنند این است که آگاهی پیدا کنند که چه منابع و کتاب هایی را چه وقت و چگونه مطالعه کنند, اولویت بندی، مهارتی ضروری اما بسیار حساس و دشوار است.

یکی از مشکلات بزرگی که بسیاری از داوطلبان طی برنامه ریزی برای کنکور با آن مواجه هستند، توانایی نداشتن در مدیریت منابع است.
داوطلب، کوهی از کتاب ها و جزوات مختلف را جمع می کند، بدون آنکه بداند که کدام یک از این منابع باید در اولویت باشند؛ علاوه بر آنکه مطالعه این منابع نیاز به وقت زیادی دارد، چون بیشتر مطالب آن تکراری است باعث هدر رفتن وقت نیز می شود.

یکی دیگر از جنبه های مدیریت منابع کنکور، این است داوطلب باید بداند و تصمیم بگیرد که در مقاطع مختلف و با توجه به زمانی که در دست دارد، مطالعه کدام منابع را در  اولویت قرار دهد و از کدام یک صرف نظر کند؛ مثلاً وقتی از برنامه ریزی هفتگی عقب می ماند، تست زنی را کمتر کند یا اینکه اگر در پایان دور اول، وقتی زمان کم آورد، با توجه به بودجه بندی کنکور، برخی از مباحثی را که از آن ها سؤال کمتری مطرح می شود ،حذف کند.

در طی آمادگی برای کنکور به کارهایی که زودتر باید انجام شوند، توجه جدّی داشته باشید و روی آن ها تمرکز کنید. هدفمند باشید و به خاطر بسپارید که انجام کارهای کوچکتری که ارزش زیادی دارند، بهتر از انجام کارهای زیادی هستند که شاید خیلی هم برایتان فایده ای نداشته باشند.

مدیریت منابع مطالعاتی برای کنکور

روش های صحیح مطالعه هر درس ویژه کنکور 99:

شیوه مطالعه هر درس با درس های دیگر متفاوت است با اتخاذ یک روش مناسب و درست برای مطالعه هر درس می توان کارایی و میزان یادگیری را به میزان قابل توجهی افزایش داد.

شیوه صحیح مطالعه 4 مزیت عمده دارد :

  1. زمان مطالعه را کاهش می دهد.
  2. میزان یادگیری را افزایش می دهد.
  3. مدت زمان نگهداری مطالب در حافظه را طولانی مدت می کند.
  4. بخاطر سپاری اطلاعات را آسانتر می کند .

انتخاب آزمون های آزمایشی برای کنکور:

شرکت در آزمون آزمایشی قطعا الزامی هست, چون آزمون آزمایشی بهترین ابزاری است که می تواند نقاط ضعف و نقاط قوت شما را در مباحث مختلف شناسایی کند بنابراین برای اینکه این شناسایی بصورت دقیق و منسجم انجام شود شما باید برنامه ای منطبق با برنامه راهبردی آزمون داشته باشید.

چرا باید در آزمون های آزمایشی شرکت کنیم؟

اما اولین نکته ای که باید بدانید این است که کمکی که تحلیل تست و ارزیابی از آن به شما می کند شاید بارها خوندن یک مبحث نتواند بکند.
پس اولین فایده آزمون این است که وقتی هر مرحله شما برای یک مبحث مشخص مورد ارزیابی قرار می گیرید، این به شما کمک می کند تا در هر مرحله نقاط ضعف و قوتتان را در بحث مربوطه شناسایی کنید و حفظ و تثبیت نقاط قوت و رفع نقاط ضعف در واقع باعث می شود تا شما در مبحث مربوطه به یک دسته بندی و جمع بندی مشخصی برسید و بر این مبنا بتوانید زمان خود را تنظیم کنید و با اطمینان بیشتر ی به یادگیری و ادامه برنامه هاتون بپردازید. قطعا این روش یکی از بهترین روش های موثر در یادگیری می تواند باشد.
دوم اینکه با شرکت در آزمون، مهارت تست زنی و کنترل زمان و مدیریت جلسه آزمون رو به دست می آورید.
در واقع آزمون های مرحله ای فرصت آزمون و خطا رو به شما می دهند تا سر جلسه اصلی یعنی کنکور سراسری بتوانید با قدرت ظاهر شوید و از بار علمی و توانایی های خود به بهترین شکل ممکن بتوانید استفاده داشته باشید.

بهترین آزمون آزمایشی کدام است؟

قطعا آزمون آزمایشی یکی از مهم ترین ابزارهای سنجش و ارزیابی داوطلب است که بر مبنای آن داوطلب می تواند نقاط ضعف و قوت خود را در هر مرحله از مطالعه به خوبی شناسایی کند تا بتواند برای تبدیل نقاط ضعف به نقاط قوت وقت بگذارد  و از طرفی برای حفظ و تثبیت  نقاط قوتش هم باید تلاش کند.
پس بنابراین آزمونی که شرکت می کنه باید ویژگی هایی داشته باشد تا بتواند این امکان را در بهترین نوع خود برای داوطلب فراهم کند.

بهترین آزمون آزمایشی

1- سوالاتی که در  آزمون آزمایشی مطرح می شود باید تا حد بسیار زیادی همسو و مطابق با کنکور سراسری باشد.

2- داشتن  برنامه های راهبردی منسجم:
توجه!!!  برنامه راهبردی آزمون ها علاوه بر منسجم بودن باید منطبق بر دوره های مرور باشد و از همه مهم تر ایستگاه های جبرانی داشته باشد تا این فرصت را به داوطلب بدهد  که اگه بنا به هر دلیلی از برنامه هایش عقب افتاد بتواند در یک فرصت مناسبآن را جبران کند که این کار از حجم تلنبار شده دروس برای داوطلب جلوگیری می کند و نتیجه فشار روانی و استرس ایجاد شده ناشی از این عقب افتادگی از بین می رود.

3- آزمون باید کارنامه تحلیلی داشته باشد,  این کارنامه در نوع خودش می تواند مشاور محور باشد و یک ارزیابی دقیق و مهم از وضعیت داوطلب ارائه دهد.

4- نکات مثبت آزمون باید بر نکات منفی اش حتما حتما غالب باشد.

5- آزمون باید جامعه آماری بالا داشته باشد چون جامعه آماری بالا به داوطلب این امکان را می دهد که در میان رقبای بیشتریخود را  مورد سنجش و ارزیابی قرار دهد.

نقش یک مشاور و راهنما برای کسب موفقیت در کنکور:

برنامه ریزی و کنترل رابطه بسیار نزدیکی با یکدیگر دارند به طوری که بسیاری از دانشمندان برنامه ریزی را بدون کنترل و نظارت بی معنی دانسته اند و عنوان می کنند بدون وجود نظارت و کنترل هیچ برنامه ای نمی تواند به بالا ترین ظرفیت خود برسد به طوری که نظارت و کنترل مستمر می تواند هدف مورد نظر را از انحراف حفظ نماید.

در یک برنامه ریزی اصولی توانایی ها، امکانات و منابع و علاقه و احساسات داوطلب جایگاه ویژه ای دارد. گروهی از داوطلبان قوی بر این مبنا تصور می کنند که هیچکس اندازه
خود آن ها با شرایط و ویژگی هایشان آشنایی ندارد که این امر کاملا صادق می باشد اما واقعیت امر چیز دیگری است که ما با وجود آشنایی کامل از شرایط و ویژگی های خود باز برای تصمیم گیری و نحوه اجرای این تصمیمات در موارد مهم به تجربه و اطلاعات دیگران نیازمند هستیم تا بتوانیم تصمیم گیری هایی را انجام دهیم بنابراین وجود یک مشاور و راهنمایی ها و اطلاعات و تجربیات او می تواند شما را به یک برنامه ریز حرفه ای تبدیل کند.

پس توصیه می شود که نقش مشاور را نادیده نگیرید, نقش مشاور و راهنما نظارت و کنترل بر مدیریت شما در اجرای برنامه هایتان می باشد و خطاهای احتمالی شما را به حداقل می رساند.

نقش مشاور برای موفقیت در کنکور
3. ترسیم نقشه راه در برنامه ریزی کنکور:

سعی کنید یک برنامه راهبردی بر مبنای برنامه مدرسه یا کلاس های آموزشی یا برنامه آزمون هایی که شرکت کرده اید داشته باشید, که ترسیم نقشه راه شما تا کنکورتان باشد که بتواند برنامه های کوتاه مدت را در دل خود جای دهد و این برنامه های کوتاه مدت نیز باید هدفمند باشد تا بتواند انگیزه و تلاش منسجم شما در طول یکسال حفظ کند.

ترسیم نقشه راه در برنامه ریزی کنکور

اجرایی کردن تصمیماتی که در قالب برنامه ریزی راهبردی تعیین شده است شامل:

الف- برنامه میان دوره (ماهانه) برای کنکور:

با توجه به برنامه راهبردی در نظر می گیریم که در طول یک ماه از هر درس باید چه سرفصل هایی مورد مطالعه قرار بگیرد.

ب- برنامه کوتاه مدت (هفتگی و روزانه) برای کنکور:

حجم مطالعاتی برای یک هفته باید با توجه به حجم مطالعاتی ماهانه در نظر گرفته شود و حجم برنامه یک روز هم با توجه به حجمی که برای یک هفته تعیین می شود در نظر گرفته می شود.
برنامه هفتگی و روزانه مهم ترین بخش از برنامه راهبردی است, زیرا اجرای درست این برنامه ها است که موجب می شود تصمیماتی که در برنامه راهبردی گرفته شده است عملی شود.

4. منطبق بودن بر دوره های تست و مرور:

برنامه ریزی برای کنکور اگه درست و اصولی باشد باید کاملا منطبق بر دوره های تست و مرور باشد.

اهمیت تست و مرور در مطالعه

تست: یکی از دلایل بروز اضطراب و استرس زمان امتحانات این است که داوطلب مطالب خوانده شده را سازماندهی نکرده است و میزان تسلط خود بر روی محتوای درسی را نمی داند بنابراین این مرحله یعنی ارزیابی میزان یادگیری که بسیار مهم و حائز اهمیت است و رعایت دقیق آن تاثیر قطعی بر یادگیری و پیشرفت دواطلب خواهد داشت اما مستلزم تمرین و تکرار است و به صبر و حوصله و اراده قوی نیاز است.

مرور: بر اساس روانشناسی یادگیری مطالب خوانده شده برای بار اول در حافظه کوتاه مدت ما قرار می گیرند و ماندگاری آن تا زمانی است که بار اول مورد استفاده قرار بگیرید, تنها راهی که به ما کمک می کند تا بتوانیم مطالب خوانده شده را به حافظه بلند مدت ذهن خود بسپاریم تمرین و مرور است.

فواصل زمانی مرور در برنامه باید طبق منحنی فراموشی در برنامه قرار بگیرد:

  • اولین مرور بعد از گذشت 24 ساعت
  • دومین مرور بعداز یک هفته از مرور اول
  • سومین مرور بعد از گذشت یک ماه از مرور دوم
  • چهارمین مرور بعد از گذشت چهار ماه از مرور سوم

5. اهمیت زمان جبرانی در برنامه ریزی کنکور:

یک برنامه ریزی اصولی باید بازهایی را بصورت پراکنده در برنامه به عنوان تایم جبرانی در نظر بگیرید تا از تلنبار شدن دروس جلوگیری شود چون عده ای از داوطلبان وقتی از یکی دو برنامه عقب میفتند کاملاً بی انگیزه شده و همین موجب می شود فکر کنند دیگه نمی توانند به هدفاشان برسند و ناچارا فشار روانی و استرس زیادی را تحمل می کنند.
اما تایم جبرانی این فرصت را به داوطلب می دهد تا از دور رقابت خارج نشود و از فشار استرس بر خود بکاهد.

تایم جبرانی در برنامه حتی به داوطلبانی که به تمامی حجم تعیین شده در برنامه خود می رسند این امکان را می دهد که در واحدهای  جبرانی به دروس ضعیف بپردازند.

6. زمان استراحت و تفریح در برنامه مطالعاتی:

در یک برنامه خوب باید یک زمان هایی را جهت استراحت و تفریح برای داوطلب در نظر گرفت.
استراحت های کوتاه مدت در فواصل مختلف ساعت مطالعه باید قرار بگیرد به عنوان مثال داوطلب به ازای هر 1/5 ساعت مطالعه باید 15 دقیقه استراحت داشته باشد.
البته در سال کنکور نباید داوطلب را از تفریح محروم کرد پایان هفته ها باید 2 تا 3 ساعت زمان آزاد در نظر گرفت تا دوطلب بتواند یک تفریح مناسب با خانواده یا دوستان داشته باشد, چون عدم تنوع در برنامه و یکنواختی و کسالت در بلند مدت می تواند انگیزه داوطلب را برای تلاش کردن کم کرده و به مرور زمان او را از دور رقابت خارج کند.

فراموش نکنید که یک برنامه ریزی خوب می تواند ذهن شما را از آشفتگی رها کند تا بتوانید با تمرکز و دقت و اعتماد به نفس بیشتری در راه رسیدن به هدف خود تلاش کنید فرقی ندارد در چه وضعیت تحصیلی باشید بلکه مهم این است که با یک برنامه شروع کنید و در ادامه با آگاهی از روش های صحیح برای داشتن یک برنامه خوب به برنامه ریزی درست و اصولی برسید.

زمان تفریح و استراحت در برنامه ریزی کنکور
اگر به دنبال یک نتیجه مطلوب در کنکور هستید کافی است با حرف آخر تماس بگیرید تا در کنکور 99 شما هم جزو نفرات برتر در مجموعه ما باشید:
02166566623
09120560256 
امتیاز بدهید.
guest
18 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!