برنامه ریزی برای دروس تخصصی کنکور؛ با یک سوپرایز ویژه!!!

هنگامی که بحث کنکور پیش می‌آید، اغلب ذهن داوطلبان به سمت دروس تخصصی و حجم بالا این دروس کشیده می‌شود. این‌ که باید چقدر برای آن‌ها وقت بگذارند و چقدر باید تمرین و تکرار داشته باشند تا در این دروس مسلط شوند خواب و خوراک را از یک کنکوری می‌گیرد. حتی ممکن است در این گونه مواقع، داوطلبان دچار استرس، یأس و ناامیدی شوند که اگر نتوانند نهایت استفاده از این زمان را ببرند، چه بلایی سر کنکورشان خواهد آمد.

پس برای این که بتوانند در این راه موفق شوند، به فکر داشتن یک برنامه تخصصی می‌افتند. برنامه‌ای که در آن مطالعه دروس به موقع و به جا اتفاق بیفتد و همه دروس به طور یکسان و مرتب مورد مطالعه قرار بگیرند. برنامه‌ریزی برای دروس تخصصی کنکور، یکی از مهم‌ترین کارهایی است که یک داوطلب باید در ابتدا کار انجام دهد.

همان‌طور که می‌دانید، دروس تخصصی نقش بسیار حیاتی‌ای را در کنکور ایفا می‌کنند و اگر شما نیز می‌خواهید تا به هدفتان برسید، باید یک جدول زمان‌بندی شده و یک برنامه‌ریزی دقیق برای این دروس داشته باشید. اما دوستان بابت حجم زیادی که دروس اختصاصی دارند، بهتر است برنامه خود را از خیلی زودتر آغاز کنید و تحت هیچ شرایطی به تأخیر نیندازید. چرا که هرچه خودتان دیرتر اقدام کنید، خودتان از رقبا خود عقب خواهید ماند. پس تا انتها با ما همراه باشید تا راه حل برنامه‌ریزی مطلوب برای کنکور را بیاموزید.

برنامه‌ریزی برای دروس تخصصی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

برنامه‌ریزی دروس تخصصی

لازمه رسیدن به موفقیت در هر رشته‌ای، داشتن یک برنامه منسجم و منظم هم به صورت کوتاه مدت و هم به صورت بلند مدت برای دروس تخصصی را طلب می‌کند. وقتی فردی برای خود هدفی را مشخص می‌کند، اولین و مهم‎‌ترین اصل رسیدن به یک هدف، داشتن برنامه‌ای است که با استفاده از آن، بداند کی و در چه زمانی باید مطالعه و چه مواقعی تمرین و تکرار داشته باشد تا در آن درس یا دروس به تسلط کافی رسیده و گامی به سوی موفقیت برداشته باشد.

اما برای اینکه بتوانید یک برنامه‌ریزی خوب برای دروس تخصصی‌تان داشته باشید، باید بدانید که اصلأ چطور باید دروس را صحیح بخوانید و چگونه خلاصه‌نویسی کنید که در زمان‌های مرور به کارتان آید و دچار فراموشی در آن مطالب نشوید. همچنین، باید در نظر داشته باشید که چه زمانی بیش‌ترین بازدهی برای مطالعه دروس پرحجم را دارید و چطور باید در زمان‌هایی که بازدهی شما کاهش می‌یابد، خودتان را برای مطالعه دروس کم حجم‌تر آماده کنید.

من تجربه‌اش کردم اما تو استفاده کن!

کنکوری هستی اما نمیدونی چجوری برنامه بچینی! شایدم دهمی، یازدهمی هستی که میخوای از رقیبات جلو بزنی! پشت کنکوری هستی و پارسال حسابی گند بالا آوردی و دیگه روی بیرون رفتن پیش دوستات نداری! از این که تنبل‌ترین دوستت هم یهو پیشرفت کرده، مغزت هنگ کرده! بهت تبریک میگم! جای درستی اومدی.. ما اینجاییم تا ترفندهای دوستات که پیشرفت کردن، رتبه شدن و یا حتی پزشکی قبول شدن رو بهت یاد بدیم. حتمأ خیلی سوال تو ذهنته که دنبال یه نفر می‌گردی بپرسی مگه نه؟ چرا معطلی!!! همین الآن فرم زیر رو پر کن و شماره‌تو وارد کن تا باهات تماس بگیریم و این کابوس تموم نشدنیتو سروسامون بدیم. یادت نره ما همه‌مون تجربه کردیم تا رتبه شدیم!

مشاوره-قمری

مشاوره رایگان تحصیلی با دانشجوی دکترای حرفه ای

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

برنامه‌ریزی برای دروس تخصصی کنکور باید به چه صورتی باشد؟

یک برنامه‌ریزی تخصصی و اصولی باید پاسخ تمامی سوالات از قبیل: روزی چند ساعت باید مطالعه کرد! هر روز چه درس‌های باید مطالعه شود! روزانه چه میزان تست باید کار شود! چگونه از برنامه بودجه‌بندی آزمون عقب نمانیم! اگر از برنامه عقب ماندیم، چگونه به جبران آن بپردازیم! چگونه برنامه‌ریزی کنیم تا هم از آزمون عقب نمانیم هم از درس مدرسه! هر درس را چندبار در هفته بخوانیم! چگونه برای مرور مطالب قبلی زمان اختصاص دهیم!

و هزاران سوال دیگر که یک برنامه باید پاسخگو آن باشد. اما قبل از این که به سراغ یک برنامه‌ریزی کلی برویم، بهتر است به برنامه‌ریزی تک تک دروس بپردازیم سپس به برنامه‌ریزی کلی تمام دروس خواهیم پرداخت پس تا انتها با ما همراه باشید.

برنامه‌ریزی درس ریاضی

ریاضی در بین داوطلبان به دو دسته تقسیم می‌شود: گروهی که به آن شدیدأ علاقه دارند و زمان کافی برای آن اختصاص می‌دهند. و گروهی که چون در آن یا ضعیف هستند یا از ریاضی متنفر هستند، آن را به تعویق انداخته و حتی در طول هفته زمانی ثابت و معین برای مطالعه آن تعریف نمی‌کنند. اینجاست که اوج فاجعه هم برای داوطلبان تجربی و هم برای داوطلبان ریاضی رخ می‌دهد. البته حساسیت این درس برای داوطلبان ریاضی دو چندان است.

عزیزانم ریاضی خواه ناخواه باید خوانده شود. شمایی که قصد دارید چه در تجربی چه در ریاضی به رتبه لازم برای قبولی در کنکور دست یابید، باید این درس را کاملأ از بر باشید. حتی نمی‌شود هیچ مبحثی را حذف کرد یا به زمان نزدیک به کنکور موکول کرد. وقتی در این درس در مبحثی به جواب نرسیدید، جای این که آن را کنار گذاشته و بگویید من دیگر نمی‌توانم، بهتر است مسر باشید و تا جواب خود را پیدا نکرده‌اید، کنار نکشید. در این صورت است که شما می‌توانید در آینده به همه چیز امیدوار باشید! چرا که در ادامه راه ممکن است به تعداد زیادی مشکل این چنینی گرفتار شوید و اگر قرار باشد همه را کنار بگذارید باید قید همه چیز را بزنید.

ریاضی برای داوطلبان ریاضی باید بیش‌ترین تایم مطالعه را به خود اختصاص دهد و در تمامی روزهای هفته پای ثابت برنامه باشد. ولی برای داوطلبان رشته تجربی وضع کمی فرق می‌کند. آن‌ها باید یک روز در میان زمانشان را برای مطالعه ریاضی در نظر بگیرند و ساعت مطالعه باید بیش‌تر از دو ساعت باشد تا مثمر ثمر واقع شود و بتوان با تمرین و تکرار زیاد به تسلط در آن دست پیدا کرد.

برنامه‌ریزی درس زیست‌شناسی

مهم‌ترین درس تمامی داوطلبان رشته علوم تجربی، خلاصه می‌شود در درس شیرین و جذاب زیست‌شناسی! زیستی که در این سال‌ها عجیب سخت شده و باید برای پاسخ دادن به سوال‌های مربوط به این درس، باید به تمامی مباحث و ارتباط بین مباحث مختلف تسلط کافی داشته باشید و مفهوم هر متن را به خوبی دریافت کرده باشید. یکی دیگر از مشکلات اساسی‌ای که ممکن است داوطلبان با درس زیست داشته باشند، این است که حجم آن بسیار بالاست و مطالب فرار است و در صورتی که به خوبی مطالعه نشود، دچار فراموشی خواهند شد.

پس با این اوصاف باید وقتی شروع به مطالعه زیست می‌کنید، ابتدا خیلی زود دست به کار شده و نگذارید تا دی ماه و بهمن ماه برسد و از همان تابستان استارت خود را بزنید. ثانیأ برای این که بتوانید در زیست تمامی مطالب را به خاطر داشته باشید، حتمأ حتمأ خلاصه‌نویسی کنید و این خلاصه‌ها می‌توانند در حاشیه کتاب‌های درسی‌تان یا در جزوه‌ای جداگانه نوشته شوند. برای هر مطلبی که می‌آموزید نیز، باید یک خلاصه‌ای داشته باشید. نکات ترکیبی را به صورت جداگانه یا با رنگی متفاوت مشخص کنید و همچنین دائم در حال مرور یک باره و چند باره خلاصه‌هایتان باشید.

در مورد برنامه‌ریزی این درس، بیش‌ترین تایمی را که در روز به درس خواندن اختصاص می‌دهید، باید مربوط به زیست باشد و همچنین، زیست باید پای ثابت برنامه هفتگی‌تان قرار گیرد. یعنی کل روزهای هفته!!! سعی کنید در انتهای هر روز تمامی خلاصه‌هایی که در مورد یکی از مباحث زیست در آن روز نوشته‌اید را یک بار مرور کنید تا مطالب بیش‌تر در ذهنتان ماندگار شود، این روش به نحوه مطالعه رتبه‌های برتر مشهور است.

برنامه‌ریزی درس فیزیک

فیزیک برای اکثر داوطلبان کنکوری سخت تلقی می‌شود. شاید به خاطر فرمول‌های زیاد و در عین حال دشواری که دارد، سبب شده است که ذهنیت داوطلب نسبت به این درس این گونه باشد. فرمول‌هایی که گاهی اوقات باید برای اثباتشان زمان زیادی را صرف کرد و یا استفاده و انتخاب آن‌ها در یک مسئله ممکن است ذهن شما را درگیر کند. تمرین و تکرار بسیار و بررسی کامل تست‎‌ها، یعنی حل تست و بعد از آن بررسی پاسخ‌نامه و تحلیل پاسخن‌امه سبب می‌شود تا شما مشکلات خود را شناسایی و برطرف کنید.

دوستانی که در این درس ضعیف هستند و یا تمایلی به خواندن آن ندارند، بیش‌تر مشکل‌شان این است که، آن طور که باید از این درس در کلاس‌شان بهره نبرده‌اند. فیزیک درسی است که نیاز به این دارد تا حواس دانش آموز شش دانگ به کلاس و نحوه تدریس معلم باشد. سعی کنید از نکاتی که معلم‌تان در سر کلاس می‌گوید، بهره ببرید و آن‌ها را یادداشت کنید تا در زمانی که نیاز شد تا تست بزنید، یا حتی خود را برای امتحان خود آماده کنید، استفاده کرده و به نتیجه برسید.

شرط قوی شدن شما در این درس، زدن تست‌های فراوان در تمامی مباحث می‌باشد. برای این درس در رشته تجربی باید یک روز درمیان وقت گذاشت و بالا دو ساعت به مطالعه آن پرداخت. این در حالی است که در رشته ریاضی فیزیک، باید پای ثابت برنامه بوده و همه روزه مورد مطالعه قرار گیرد. چرا که در این رشته بعد از ریاضی فیزیک، مهم‌ترین درس در جمع‌بندی کنکور محسوب می‌شود.

برنامه‌ریزی درس شیمی

شیمی از جمله دروسی است که هم مفهومی است و هم محاسباتی! پس باید دانست که برای مفهومی خواندن از چه روشی استفاده کرد و چگونه برنامه‌ریزی کرد و برای محاسباتی باید چگونه عمل کرد تا هم بازدهی زیادی داشته باشید و هم از زمان، نهایت استفاده را ببرید. برخی مواقع مفاهیم در کنکور از محاسبات پیشی می‌گیرند و برخی مواقع محاسبات از مفاهیم مثل کنکور امسال که سهم محاسباتی‌ها کمی بیشتر از مفاهیم بود. اما با این اوصاف باید چطور در این درس به تسلط کافی دست پیدا کرد و بین هر قسمت تعادل برقرار کرد!

برای این که شما داوطلب عزیز در قسمت مفهومی‌ها بتوانید به تسلط کافی برسید، باید در کنار مطالعه خود حتمأ خلاصه‌نویسی نیز داشته باشید تا در زمان‌هایی که نیاز به دوره داشت، بدون فوت وقت و یا هدر دادن زمان فقط قسمت‌هایی که حائز اهمیت هستند و در خلاصه‌های شما آورده شده است از این خلاصه‌ها استفاده کرده و آن را مطالعه کنید. در قسمت محاسباتی‌ها اگر می‌خواهید حرفی برای گفتن داشته باشید، باید مثال‌های فراوانی را حل کرده و بیش از پیش نسبت به انواع تست‌ها آشنایی پیدا کرده و پیشرفت داشته باشید.

با توجه به توضیحات داده شده، باید در برنامه‌ریزی شما روزانه و در شش روز هفته شیمی به صورت ثابت قرار بگیرد. اما به صورتی که یک روز درمیان یا باید مفاهیم را بخوانید یا مسائل را، همچنین تایمی را که برای شیمی درنظر می‌گیرید، باید بالا دو ساعت باشد تا مفید واقع شده و مطالب را تا هرکجا که خوانده‌اید خوب در ذهن داشته باشید.

ساخته شده توسط تفکر ایرانی!

خب همین جا یه توقف کوتاه داشته باشیم! با حرف‌هایی که گفته شد، به نظر می‌رسه که خودمون به تنهایی نتونیم یه برنامه تخصصی که همه این ویژگی‌هارو داشته باشه رو بچینیم! پس باید چیکار کنیم!!! میدونم که تو هم کلافه شدی و دنبال کلاف سر در گم خودت می‌گردی! نگران نباش .. اینجا می‌تونی علاوه‌بر این که 20 درصد مباحث کنکور رو که با انیمیشن و تصویر تدریس شده، کاملأ رایگان داشته باشی، میتونی از مشاوره رایگان هم استفاده کنی! پس تا دیرر نشده، همین الآن فرم زیر رو پر کن تا خیلی زود باهات تماس بگیریم و محصولتو دم در تحویلت بدیم!

رایگان قمری min

%20 محصولات حرف آخر به صورت رایگان

کم حجم‌ترین برنامه‌ریزی برای دروس تخصصی کنکور کدام است؟

برنامه 1000 ساعته

همه داوطلبان همیشه دوست دارند راهی را پیدا کنند که در عین این که تمامی مطالب را به خوبی یاد بگیرند، در کمترین زمان به جواب برسند و تایمی را هم برای مرور و تمرین داشته باشند. اما با توجه به حجیم بودن مطالب و سخت بودن آن ها این کار را خودشان به تنهایی نمی توانند انجام دهند چرا که فقط یک پایه نیست و برای کنکور باید برای هر سه پایه تمامی مطالب را بلد باشند تا بتوانند به موفقیت برسند. اما خب چطور می توانند به بازدهی بالا در کم‌ترین زمان دست پیدا کنند؟

موسسه حرف آخر این خواسته داوطلبان را به مرحله عمل درآورده و داوطلب می‌تواند فقط و فقط در چهار ماه کل مطالب سه پایه را بخواند و این یعنی ذخیره تایم برای مرور یک باره و چندباره و در نهایت تثبیت مطالب در ذهن شما!! اما چطور ممکن است که این اتفاق رخ دهد؟

موسسه حرف آخر که در سال 97، عنوان بهترین موسسه آموزشی را از آن خود کرد، بر اساس انیمیشن، تصویرسازی، الگو و نقشه راه دروس را به داوطلبان تعلیم می‌دهد و این کار سبب می‌شود تا مطالب چون به صورت تصویری و الگو تدریس می‌شوند، به حافظه تصویری شما در نیم‌کره راست مغزتان منتقل شده و این کار سبب می‌شود تا شما هرگز نسبت به مطالب دچار فراموشی نشوید. ما اسم این برنامه جذاب را برنامه هزار ساعته نام‌گذاری کرده‌ایم، برای اطلاعات بیشتر به صفحه مربوطه مراجعه کنید.

برنامه‌ریزی برای دروس تخصصی کنکور در موسسه حرف آخر توسط مشاوران برتر صورت گرفته و در اختیار داوطلب قرار می‌گیرد.  این برنامه مطابق با شرایط داوطلب تدارک دیده می‌شود تا داوطلب به بیش‌ترین بازدهی در زمان مدنظرش دست پیدا کند.

سخن پایانی

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید واقع بوده باشد و تمامی سوالاتتان در این زمینه حل شده باشد. اما دوستان عزیز فراموش نکنید که صرفأ مطالعه این مقاله به تنهایی موفقیت شما را تضمین نمی‌کند، بلکه موفقیت در اراده و حرکت ما به سوی هدف قرار دارد. اما برای ارتباط بیشتر با ما حتمأ در قسمت ارسال دیدگاه سایت حرف آخر، نظرات، پیشنهادات و احیانأ انتقادات خود را با ما در میان بگذارید و اگر به مشاوره تخصصی نیاز دارید، از طریق شماره تماس‌  021-66576371، با ما در ارتباط باشید.

1/5 - (1 امتیاز)
guest
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!