بهترین روش های تست زنی از نگاه دانشجوی دندانپزشکی

در کشور ما راه رسیدن به موفقیت از راه تحصیل و تحصیل در رشته خوب و دانشگاه مورد علاقه متاسفانه تست می باشد ولی چاره ای جز سازش با این شیوه نداریم. حال صحبت اینجاست که ما در دوران دبیرستان بصورت تستی مطالعه نمی کردیم و تشریحی کار می کردیم. ولی بعد از سوم دبیرستان باید سریع سوالات تشریحی را خاک بگیریم و با روش های تستی خو بگیریم و از آن ها برای حل سوالات استفاده کنیم. واقعاً این تغییر لحظه ای از لحاظ عقلی کاری سخت و اذیت کننده است ولی باز هم چاره نیست و باید بهترین روش های تست زنی را یاد بگیریم تا به موفقیت نزدیک و نزدیک تر شویم.

ما اینجا نقد نمی کنیم فقط می خواهیم بگوییم که مهارت تست زنی امری مهم است و عادت کردن به آن نوعی مهارت و تغییر روش از تشریحی به تستی کمی سخت است چه بسا دانش آموزان قوی که در دوران دبیرستان و سوالات تشریحی نتایج درخشانی را کسب کردند ولی در تست زنی به نتیجه خوبی نرسیدند. ولی نگران نباشید. امروز در موسسه حرف آخر می خواهم بهترین روش های تست زنی را به شما یاد بدهم و همچنین تجربیات شخصی خود را در اختیار شما بگذارم امید که برای شما مفید باشد.

تعریفی از تست زنی حرفه ای

منظور از  تست زنی حرفه ای تست زنی است که ما از طریق آزمون ازمایشی برای کنکور آماده می شویم و نه تست زنی که سر جلسه انجام می دهیم. درواقع تست زنی جزئی از مطالعه کنکور محسوب می شود و بدون تست عملاً موفقیت ما درکنکور تست زدن است و کنکور یک آزمون تستی است و برای موفقیت در کنکور باید تست کار کنیم و بهترین روش های تست زنی را بیاموزیم،  همانطور که برای موفقیت در یک آزمون تشریحی باید از روش های تشریحی استفاده کرد این مطلب را به این دلیل گفتم که برخی داوطلبان فقط به مفاهیم دروس می پردازند و تست کار نمی کنن که کار اشتباهی است.

مراحل بهترین روش های تست زنی

  • تست زنی آموزش
  • تست زنی زمان دار و آزمونی
  • تست زنی جمع بندی

چطور به مهارت در تست زنی دست پیدا کنیم

این را در نظر داشته باشید که بر روی کتاب های تست جوری علامت نزنید که تست یکبار مصرف شود. چون احتمالاً شما آن تست را چندین بار خواهید زد. خیلی از مشاوران می گویند که روی تست ها اصلاً علامت نزنید اما من نظری متفاوت دارم شما برای حل تست ها بخصوص تست های غیر حلی باید به روش حذف گزینه پیش بروید و تا آنجا که می توانید گزینه ها را حذف کنید و برای اینکه به آن عادت کنید وقتی که تشخیص دادید گزینه ای غلط است روی آن خط بکشید.

در نهایت شما با حذف سه گزینه به جواب می رسید. حال بر روی سه گزینه خط های یکسان کشیده شده است حال بعد از رسیدن به گزینه درست روی آن هم مثل سه گزینه دیگر خط بکشید تا در دفعات بعد معلوم نشود که گزینه صحیح کدام میباشد در دفعات بعد می توانید روی خط قبلی یک خط بکشید و آن را تبدیل به ضربدر کنید و به روش قبل ادامه دهید. در دفعه سوم کنار خطوط قبلی یک خط بکشید.

بهترین روش های تست زنی

با این روش هم شما می توانید از تست چند بار استفاده کنید و هم از روش حذف گزینه که در آزمون استفاده می کنید را تمرین کنید. این یک روش شخصی بود که بنده در دوران کنکور از آن استفاده کردم. دومین مورد اینکه شما زمانی که یک تست را می زنید تصور کنید که این آخرین بار است که آن را می زنید پس هر نکته یا مطلب کلیدی که تست داشت را یادداشت کنید که در دوران جمع بندی با خواندن آن نکات مثل این است که شما آن تست را دوباره حل کرده و نکته آن را دوباره خوانده اید.

قبل از این که به ادامه مقاله بپردازم، یک هدیه ویژه برای داوطلبان عزیز کنکوری دارم، بسته 5 روز با حرف آخر؛ 30 ساعت آموزش به همراه 40 تست قطعی کنکور که تمامی دروس در آن قرار دارد، آزمون و مشاوره رایگان هم شاملش می شود. این پکیج رایگانه و فقط 35 هزار تومن بابت بسته بندی و ارسال آن گرفته می شود. برای دریافت این پکیج کافیه فرم زیر را پر کنید:

[gravityform id=”19″ title=”false” description=”true”]

یادداشت نکات مهم

ولی اینکه نکته آنرا کجا بنویسید توصیه می کنم آنرا در جزوه آموزشی که مطالب آموزشی را از آن می خوانید بنویسید و یا درکتاب درسی اینکار را انجام دهیم. بنظر من در درس زیست و شیمی این نکات را در کتاب یادداشت کنید و اگر هم جای کافی ندارید می توانید در آخر هر فصل تعدادی ورق بچسبانید و در آن یادداشت کنید. اینها جز مطالب درسی شما می شود و در هر بار خواند کتاب درسی آن ها را نیز مرور خواهید کرد.

بهترین روش های تست زنی

تست زنی آموزشی:

فرض کنید قصد دارید یک مبحث از یک درس را مطالعه کنید و برای آزمون آماده شوید. چکار می کنید؟ در وهله اول از منبع آموزش یا دی وی دی که دارید استفاده می کنید. مفاهیم و مثال های آموزشی و تمام نکته های آن قسمت را یاد می گیرید و بر آن مسلط می شوید. پس از آن نوبت تست های آموزشی می شود . این تست ها همانطور که از نامش مشخص است صرفاً برای یادگیری و آموزش مباحث خوانده شده است و در هنگام زدن این تست ها زمان را در نظر نمی گیریم و همچنین درصدی هم برای آن ها نمی گیریم.

فقط هدف در اینجا در گیر شدن با سوال و به کار بردن روش هایی است که از منبع آموزشی آموخته اید و باید بتوانید آنها را به کار ببرید . باید در نظر داشته باشید که غلط جواب دادن در این مرحله اشکالی ندارد حتی باعث می شود که نکته جدید از سوال یاد بگیرید و یا اگر تعداد غلط ها و یا سوال هایی که نمی توانید به آن ها جواب دهید زیاد است ، یعنی اینکه شما آن مبحث را کامل یاد نگرفته اید و باید آن را کامل تر بخوانید پس غلط جواب دادن جرئی از تست زنی آموزشی است پس نگران نباشید.

علامت دار کردن سوالات

هنگام حل تست های آموزشی با چند حالت روبرو می شوید. 1- تست هایی که به راحتی حل کردید و نیاز به علامت گذاری نیست 2- تست هایی که به آن ها پاسخ صحیح دادید و نکته دار می باشند 3- تست هایی که به آنها پاسخ غلط دادید و نکته دار می باشند. 4- تست هایی که اصلاً نتوانستید حل کنید. برای حالت های 2، 3 و چهار کنار تست ها علامت گذاری می کنید. تا در تست زنی زمان دار یا جمع بندی از آن ها استفاده کنید .

سعی کنید برای هر سه حالت علامت های جداگانه انتخاب کنید تا بعداً متوجه شوید که آنرا چگونه حل کردید. یا می توانید برای جمع بندی یک تیپ از سوالات را انتخاب کنید مثلاً برای تست هایی که سوالات را درست حل کردید ولی نکته دار هستن. همچنین حتماً هر تست را تک تک بررسی کنید بعنی هر تستی که می زنید جواب و راه حل خود را با پاسخنامه چک کنید. شاید از پاسخنامه روشی یاد گرفتید که کمک می کند زودتر به جواب برسید.

در تست زنی آموزشی باید همان لحظه سوال را بررسی کنید و نکات آنرا بنویسید و در صورت نیاز آنرا علامتدار کنید و سپس سراغ تست دیگر بروید.

بهترین روش های تست زنی

برای یک مبحث تمامی تست های مربوط را بزنید

مثلاً اگر برای ریاضی مبحثی 200 تست داشت در وهله اول 40 تست از آن خواهید زد ولی نه 40 تست اول بلکه می توانید به عنوان مثال ضریب 5 تست ها را بزنید تا کل مباحث را پوشش دهد یا اگر تعداد کم بود می توانید تست های زوج را بزنید .

نکته خیلی مهم ما سه نوع تست داریم تست های مباحث حفظی، تست های مهارتی و تست های حلیاتی. برای مباحث مهارتی می توانند شامل قواعد عربی ، گرامر زبان ، آرایه ادبی و زبان فارسی ، برخی قسمت های دروس اختصاصی و غیره که برای این مباحث باید بلافاصله بعد از مطالعه به سمت تست رفت برای سوالات حلی مثل فیزیک و ریاضی هم باید همینکار را کرد. ولی برای مباحث حفظی برای اینکه مشخص شود آن مطلب را یاد گرفته اید یا حفظ کرده اید باید بین مطالعه و تست زنی دو الی 3 روز فاصله باشد . سعی کنید برای تست زنی آموزشی از تست های تالیفی استفاده کنید.

تست زنی زمان دار یا آزمونی:

یکی از بهترین روش های تست زنی، زدن تست های زمان دار است. در این تست ها شما شرایط آزمون را فراهم کرده و زمان می گیرید و در پایان پس از بررسی درصد خود را هم خواهید گرفت شما با این کار می توانید روی مهارت خود کار کنید. همچنین روش ضربدر منها را که در چگونه آزمون بدهیم توضیح دهیم را در اینجا استفاده کنید.

برای این قسمت می توانید از تست های آزمون های آزمایشی و سراسری استفاده کنید پس استفاده کنید و یا از تست های علامت داری که در تست های آموزشی داشتید استفاده کنید آن را هم به نشاندار کنید تا بعداً در تست زنی از آنها استفاده کنید. یادداشت برداری هم فراموش نکنید.

بهترین روش های تست زنی

تست زنی جمع بندی:

پس از طی مراحل تست زنی آموزشی و زمان دار شما آماده شرکت در آزمون آن مبحث هستید ولی بعد از مطالعه آن مبحث نباید آن را به امان خدا رها کنید و باید آن را مرور کنید. در این مرحله ابتدا نکاتی را که از تست زنی آموزشی نوشته اید را مطالعه کرده سپس تست های علامت دار را بصورت زماندار خواهید زد. این مرحله را می توانید قبل از آزمون های آزمایشی یا دوره های مرور مثل آخر تابستان، آخر پاییز ، آخر زمستان ، نوروز یا دوره های جمع بندی استفاده کنید.

بهترین روش های تست زنی

سخن پایانی: این نکات و روش ها از اهمیت زیادی برخوردارند سعی کرده آنها را یاد بگیرید و بکار ببرید تا بهترین روش های تست زنی را آموخته و به یک تست زن حرفه ای تبدیل شوید.

در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتری در مورد بهترین روش های تست زنی داشتید می توانید با شماره تلفن های زیر در تماس باشید: 09120047025-02166576371
[vc_row css=”.vc_custom_1576670702033{margin: 10px !important;}” animation_type=””][vc_column][ult_sticky_section stick_behaviour=”stick_permanent” sticky_position=”bottom” btn_mobile=”enable” permanent_lr=”10″ sticky_gutter=”13″][vc_single_image image=”15992″ img_size=”167×56″ alignment=”right” onclick=”custom_link” link=”tel:+982166576371″ label=”” animation_type=”” css=”.vc_custom_1576670814029{margin-bottom: 10px !important;}”][/ult_sticky_section][/vc_column][/vc_row]

5/5 - (1 امتیاز)
guest
5 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!