تاثیر زیست در کنکور تجربی/ درسی که سرنوشت شما را تغییر می دهد

بازگشت به وبلاگ موسسه حرف آخر
تاثیر زیست در کنکور

تاثیر زیست در کنکور تجربی/ درسی که سرنوشت شما را تغییر می دهد

ارسال شده توسط: حدیثه قمری دسته اخبار کنکور بدون دیدگاه 33 0

همه گروه های درسی از جمله تجربی و ریاضی فیزیک و انسانی و…. دارای یک درس فوق حیاتی و سرنوشت ساز می باشند که داوطلبی که دوست دارد در آن گروه به رتبه بالا در کنکور دست پیدا کند آن درس را سوای دیگر درس ها اهمیت داده و با تمرکز و دقت بیشتری مطالعه و بررسی می کند. زیست هم مهم ترین و حیاتی ترین درس گروه تجربی می باشد پس همه افرادی که به فکر پزشک، دندانپزشک یا دکتر داروساز شدن هستند باید برای رسیدن به هدف شان برنامه ریزی خاصی برای این درس داشته باشند. در این میان هستند افرادی که قصد دارند رشته های خوبی قبول شوند ولی هنوز این درس را جدی نگرفته اند روی صحبت من با شما عزیزان است فقط پنج دقیقه وقت گذاشته و این مطلب را بخوانید تا ببینید تاثیر زیست در کنکور چقدر است.

معرفی درس زیست به عنوان یک درس کنکوری

دوستان همه شما خوب می دانید که زیست با ضریب ۱۲ بیشترین ضریب و با اهمیت ترین درس در بین دروس گروه تجربی می باشد. ماهیت این درس به صورت حفظی و مفهومی می باشد و ترکیبی است. شاید اگر جزو افرادی بودید که قبل از سال ۹۲ کنکور می دادید می شد به شما این مژده را داد که فقط با دقیق خواندن و حفظ دقیق مطالب بتوانید به سوالات مربوط به زیست جواب دهید چون که این درس در آن زمان بیشتر حفظی بود ولی از سال ۹۲ به بعد دیگر از حالت حفظی به حالت مفهومی و ترکیبی تبدیل شد و کار را برای داوطلب بسیار دشوارتر ساخت.

با این اوصاف زیست سخت و سخت تر شده پس باید یک تایم به خصوصی را برای خواندن و تست زنی و مرور و تکرار آن اختصاص داد.

کتاب زیست

بودجه بندی زیست کنکور۹۸

زیست دهم

بودجه بندی زیست دهم

زیست یازدهم

بودجه بندی زیست یازدهم

زیست دوازدهم

بودجه بندی زیست دوازدهم

با توجه به بودجه بندی های موجود نشان می دهد که مباحثی نظیر: گوارش و جذب مواد، گردش مواد در بدن در سال دهم، تنظیم عصبی و تولیدمثل نهاندانگان در سال یازدهم، جریان اطلاعات در یاخته در سال دوازدهم بیشترین تعداد سوال را به خود اختصاص داده اند که با این اوصاف باید تایم بیشتری را در این مباحث اختصاص داد. البته ناگفته نماند که چون قدمت سوالات نظام جدید فقط یک سال می باشد قطعی نمیتوان اعلام کرد که سال ۹۹ هم پرسوال ترین مباحث همین ها باشند.

نحوه مطالعه زیست:

همه تجربی ها خوب می دانند که تاثیر زیست در کنکور به چه صورت است و از چه اهمیتی برخوردار است پس باید خیلی خوب آن را مطالعه کرد. اما مطالعه خوب چه مطالعه ای می باشد و چطور می توان با این مطالعه به نتیجه خوب در کنکور دست پیدا کرد؟ مطالعه زمانی با ارزش است که بدانید وقتی به عقب برمی گردید و به کتاب نگاهی میندازید تمانمی مطالب را به خوبی در یاد داشته باشید و فقط برای اینکه بیش از پیش آن را بلد باشید نیاز به مرور دارد.

شبکه آندوپلاسمی

دوستان برای اینکه بتوانید در درسی همانند زیست که حجم مطالب بسیار بالاست و تک تک مباحث برای خود اهمیت به خصوصی دارند به تسلط بالا دست پیدا کنید باید به سه نکته خیلی خیلی خوب توجه کنید:

۱- مطالعه با دقت و با تمرکز

خیلی از افراد وقتی شروع به مطالعه می کنند افکارشان آشفته است و به همه چیز فکر می کنند الا درس. اینگونه افراد فکر می کنند که فقط و فقط با تمام شدن زمان و مطالعه سر سری آن قسمتی که مدنظرشان است دیگر مطلب را یاد گرفته اند ولی وقتی همین فرد بعد از دو روز تصمیم میگیرد تا تست مربوط به آن مبحث را بزند متوجه می شود که هیچ چیز به خاطر ندارد و بسیار دچار تشویش و نگرانی می شود و فکر می کند که وقت خود را تلف کرده است.

در این مورد باید گفت که بله این فرد زمانی که بدون دقت و تمرکز و صرف تمام شدن مطلب درس را میخواند وقت خود را تلف کرده است! دوستان یا درسی را نخوانید یا اگر قصد خواندن آن را دارید به قول معروف شش دانگ حواستان به درس باشد و دیگر به هیچ چیزی نه اهمیت بدهید و نه به آن فکر کنید چون که اگر به این روال بی دقتی ادامه دهید کم کم این مطالب جمع می شوند و یکهو میبینید که به ظاهر خوانده اید ولی در اصل چیزی نمی دانید و این یعنی فاجعه!!

هرچه شما با تمرکز و حوصله بیشتری درس بخوانید نه تنها مطلب را به خوبی یاد گرفته اید بلکه زمان تان را نیز ذخیره کرده اید پس سعی کنید از همین حالا تمامی عواملی را که سبب پرت شدن حواس تان می شود و تمرکز شما را بهم میزند از محیط اطرافتان و حتی ذهن تان پاک کرده و به دور بریزید.

مطالعه با دقت و تمرکز

۲- خلاصه نویسی

دوستان در کنار خوب و با دقت خواندن مطالب باید این را به یاد داشته باشید که زمانی می رسد تا لازم است دوباره آن مطلب را مرور و دوره کنید اما نمی شود که دوباره به همان اندازه قبل برای خواندن آن مطلب وقت گذاشت چون دوباره دچار کمبود زمان می شوید پس چکار باید کرد؟ خلاصه نویسی بهترین راه برای ذخیره تایم تان است. شما با خوب مطالعه کردن و خلاصه نویسی درست می توانید زمانی که برای مرور می پردازید فقط با خواندن خلاصه های نوشته شده جای دوساعت مطالعه بخشی از مبحث زیست نیم ساعت بخوانید و تایم تان را برای تست زنی بیشتر یا مرور سایر قسمت ها بپردازید.

۳-مرور کل خلاصه های نوشته شده

شما دوستان عزیز اگر خیلی هم عالی درس را مطالعه کرده باشید بعد از یک هفته یا ده روز آن مطلب فراموش می شود پس لازم است که آن را دوباره بخوانید یا مرور داشته باشید اما تعداد دفعات مرور برای هر فرد متفاوت است به طور مثال ممکن است یک فرد با دوبار خواندن تا مدت ها مطلب را به یاد داشته باشد یا یک فرد برای خوب به خاطر داشتن مطالب لازم است بیش از سه بار درس را بخواند. پس مرور است که مطالب را در ذهن شما تثبیت می کند و جای استرس داشتن و نگران بودن کافی است یک بار دیگر به سراغ خلاصه های خود رفته و آن را بخوانید.

تاثیر زیست در کنکور: مقایسه افرادی که زیست را بالا زدند و افرادی که زیست را خیلی کم زدند

مقایسه دو کارنامه

با توجه به تصویر بالا و کارنامه ها می بینید که فردی که زیست را هم در پایه و هم در سال دوازدهم بهتر زده و با توجه به ضریبی که زیست در کنکور دارد تفاوت زیادی در رتبه های دو فرد مختلف ایجاد شده (در این تصویر تفاوت در سایر دروس هم وجود دارد اما زیست ضریب بیشتری نسبت به سایر دروس هم دارد). پس باز هم این نکته را باید گوشزد کرد که زیست از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

بهترین منبع برای مطالعه درس با اهمیت زیست

دوستان در بالا هم اشاره شد که هرچه مطالعه و به یاد ماندن مطالب بیشتر باشد این نشان می دهد که تسلط شما نسبت به مطلب بیشتر است. اما در این میان باید به این نکته نیز اشاره کرد که حجم این درس بالا بوده و هم چنین بسیاری از مباحث سخت می باشد. خب پس نیاز به یک منبع خوب برای تسلط به این حجم از درس احساس می شود. منبعی که به شما در کم ترین زمان تمامی مطالب را به خوبی آموزش داده و هیچ مطلبی را جا نیندازد.

هم چنین بدانید با این منبع و مرور آن نه تنها تا زمان کنکور حتی بعد از آن هم مطالب به خوبی در ذهن شما حک شده پس دیگر جای نگرانی ای برای فراموشی مطالب وجود ندارد. زیست حرف آخر یکی از این منابع می باشد که با انیمیشن و الگو و تصویر سازی یادگیری مطالب را برای شما آسان تر ساخته و چون مطالب با تصویر تدریس می شوند به نیمکره راست یا حافظه تصویری شما منتقل شده و هرگز از یادتان نخواهد رفت.

اگر میخواهید با توجه به اطلاعات کامل تاثیر زیست در کنکور و اهمیت آن به خوبی این درس را بیاموزید و زمان برای مرور یک باره و چند باره آن داشته باشید و موفقیت خود را تضمین کنید می تواندی از طریق شماره تماس های زیر با ما در تماس باشید و اطلاعات لازم برای این منبع و یا حتی خود زیست کنکور را به دست آورید: ۰۲۱۶۶۵۷۶۳۷۱-۰۹۱۲۰۰۴۷۰۲۵

 

این اعلان را به اشتراک گذارید

نظرات (33)

 • نازنین پاسخ

  سلام سوال داشتم؟ توی کنکور ضریب زیست چند هست من سال دهمم میخواستم بدونم ممنون

  ۹ بهمن ۱۳۹۸ در ۱۹:۱۳
  • حدیثه قمری پاسخ

   سلام. ضریب زیست ۱۲ هستش و بیشترین ضریب رو این درس به خودش اختصاص داده پس حیاتی ترین هم محسوب میشه

   ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ در ۱۹:۵۹
 • amir پاسخ

  در آپدیت های جدید زیست استاد به صورت دایره های زیستی تدریس میکنن یا به روش قبلی؟

  ۹ بهمن ۱۳۹۸ در ۲۰:۴۱
  • kaveh پاسخ

   روش قبلی به نظرم بهتر بود چون تو دایره آدم باید به همه فصل ها مسلط باشه

   ۹ بهمن ۱۳۹۸ در ۲۱:۲۴
  • حدیثه قمری پاسخ

   در آپدیت های جدید هم انیمیشن هستش هم دایره های زیستی هستن

   ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ در ۱۹:۵۸
 • بنیامین پورحیدر پاسخ

  سلام خسته نباشید
  میگن هر سوال زیست ضریبش ۱۲ هست واقعا درسته؟سال یازدهمی هستم اصلا ضریب های درس هارو نمیدونم میشه راهنماییم کنید ممنون

  ۹ بهمن ۱۳۹۸ در ۲۰:۵۲
  • حدیثه قمری پاسخ

   سلام خیلی ممنون. بله ضریب زیست ۱۲ هستش و حیاتی ترین درس تجربی ها محسوب میشه پس حسابی براش وقت بذارید

   ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ در ۱۹:۵۸
 • elmira hasani پاسخ

  سلام سوال داشتم…من سوالای فیزیک و ریاضی رو خیلی خوب حلشون میکنم ولی تو سوالای زیست نمیتونم درصد خوبی بزنم…میشه به جای زیست وقتم رو بذارم در درس های فیزیک و ریاضی؟؟/

  ۹ بهمن ۱۳۹۸ در ۲۱:۰۱
  • حدیثه قمری پاسخ

   سلام. خودتون هم خوب می دونید که زیست حیاتی ترین درس شما محسوب میشه و اگه قراره اون رو حذف کنید باید با خیلی از رشته های خوب خداحافظی کنید. شما دارید صورت مسئله رو پاک می کنید در صورتی که باید دنبال راهی باشید تا یادگیری شما بهتر بشه و اون هم استفاده از منابعی هستش که شما رو تو این درس قوی می کنه

   ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ در ۱۹:۵۷
 • atiye پاسخ

  سلام وقت بخیر
  میشه منابعی که برای استفاده در زیست خوب هستن بگید ممنون

  ۹ بهمن ۱۳۹۸ در ۲۱:۰۷
  • حدیثه قمری پاسخ

   سلام ممنون. نشر الگو، خیلی سبز کتاب های کمک درسی مناسبی هستند و البته دی وی دی های حرف آخر هم می تونن تو کم ترین زمان زیست رو به شما آموزش بدن

   ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ در ۱۹:۵۵
 • maraym پاسخ

  سلام و خسته نباشید واقعا مطلبتون عالی بود خیلی راهنماییم کرد ممنون

  ۹ بهمن ۱۳۹۸ در ۲۱:۰۸
  • حدیثه قمری پاسخ

   سلام ممنونم امیدوارم به هدفتون دست پیدا کنید.

   ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ در ۱۹:۵۴
 • masoome پاسخ

  سلام خسته نباشید…میخواستم نمونه تدریس هایی از استاد ببینم از کجا میتونم؟؟

  ۹ بهمن ۱۳۹۸ در ۲۱:۱۳
 • مهسا پاسخ

  سلام خوب هستید خانوم قمری…من سال یازدهم هستم و زیست رو کلا به صورت فهرست که تو کتاب هست میخونم یعنی ترکیبی نمیخونم به این روشم ادامه بدم یا شروع کنم ترکیبی بخونم میشه راهنماییم کنید مرسی

  ۹ بهمن ۱۳۹۸ در ۲۱:۲۱
  • حدیثه قمری پاسخ

   سلام وقتتون بخیر باشه ببینید شما در ابتدا باید تک به تک فصل ها و تک به تک مباحث رو به خوبی یاد بگیرید بعدش که خوب مسلط شدید برید سراغ ترکیبی خوندن و کمک گرفتن از منابعی که به شما یاد بده چطوری ترکیبی بخونید

   ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ در ۱۹:۵۳
 • parisa پاسخ

  میشه نمونه محصولات استاد رو بفرستین ممنون میشم

  ۹ بهمن ۱۳۹۸ در ۲۱:۲۹
 • بنیامین جعفری پاسخ

  میشه منابعی معرفی کنید که برای مطالعه زیست خوب باشن ممنون

  ۹ بهمن ۱۳۹۸ در ۲۱:۳۵
  • حدیثه قمری پاسخ

   سلام. کتاب هایی مثل نشر الگو یا خیلی سبز بهترین کتاب هایی هستند که می تونم به شما معرفی کنم

   ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ در ۱۹:۵۲
 • nafise پاسخ

  سلام وقتتون بخیر خانوم قمری من پشت کنکوری هستم وتو مبحث ژنتیک واقعا مشکل دارم میشه کمکم کنید زحمت میشه ها ممنون

  ۹ بهمن ۱۳۹۸ در ۲۱:۳۸
  • حدیثه قمری پاسخ

   سلام وقت شما بخیر باشه. ببینید ژنتیک مثل دروس محاسباتی می مونه برای این که بتونید تو این مبحث موفق باشید ۱. اینکه باید منبع خوبی داشته باشید تا به درستی این مبحث رو به شما آموزش بده ۲. اینکه تمرین و تکرار زیادی داشته باشید و همچنین به تحلیل تست هایی که زدید بپردازید

   ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ در ۱۹:۵۱
 • سیما پاسخ

  خداروشکر از وقتی پکیج های زیست استاد شعبانی رو خریدم تازه میفهمم زیست یعنی چی دستتون درد نکنه

  ۹ بهمن ۱۳۹۸ در ۲۱:۵۲
  • حدیثه قمری پاسخ

   سلام خیلی ممنون از لطفتون. خداروشکر که تونستید نتیجه بگیرید امیدوارم به هدفتون دست پیدا کنید

   ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ در ۱۹:۴۹
 • elham پاسخ

  من در زیست از کتاب ای کیو استفاده میکنم برای سوال هاش که واقعا چالشی هست…به نظرتون خوبه یا برم از کتاب دیگه ای استفاده بکنم؟؟

  ۱۰ بهمن ۱۳۹۸ در ۰۰:۳۱
  • حدیثه قمری پاسخ

   سلام ببینید آی کیو کتاب خوبی هستش ولی خیلی سطح بالا توضیح میده و اگه شما سطحتون متوسطه یا ضعیفه پیشنهاد می کنم از خیلی سبز یا نشر الگو شروع کنید بعد که قوی شدید برید سراغ آی کیو. ولی اگه قوی هستید که می تونید از همین کتاب نهایت استفاده رو ببرید.

   ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ در ۱۹:۴۹
 • علی پورفیض پاسخ

  تو پکیج زیست هاتون تخفیف تموم شده یا هست؟؟میشه بگید ممنون

  ۱۰ بهمن ۱۳۹۸ در ۰۰:۳۵
  • حدیثه قمری پاسخ

   سلام برای زیست اگه به صورت پکیج کامل تهیه کنید تا اخر بهمن ماه تخفیف ۱۰ درصدی موجود هستش

   ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ در ۱۹:۴۷
 • میلاد پاسخ

  تدریس استاد شعبانی واقعا عالی هست من به هر ویدیو ۲ یا ۳ بار نگاه میکنم

  ۱۰ بهمن ۱۳۹۸ در ۰۰:۳۷
  • حدیثه قمری پاسخ

   سلام خداروشکر. امیدوارم به نتیجه دلخواهتون دست پیدا کنید.

   ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ در ۱۹:۴۶
 • رقیه پاسخ

  کی میتونیم پکیج ۶۰۴۰ حرف آخر رو تهیه کنیم میپرسم میگن هنوز نیومده؟؟

  ۱۰ بهمن ۱۳۹۸ در ۰۰:۴۰
  • حدیثه قمری پاسخ

   سلام محصولات ۶۰۴۰ در حال حاضر موجود هستن و شما می تونید در صورت تمایل اقدام به تهیه اون ها بکنید.

   ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ در ۱۹:۴۶
 • بهروز پاسخ

  تفاوت پکیج ۶۰۴۰ با جامع زیست چیه من میخواستم بخرم موندم میشه راهنماییم کنید ممنون

  ۱۰ بهمن ۱۳۹۸ در ۰۰:۴۲
  • حدیثه قمری پاسخ

   سلام وقتتون بخیر باشه. پکیج ۶۰۴۰ خلاصه وارتر هستش و مسلما خلاصه هم تایم کمتری خواهد گرفت. اما خلاصه ای که تمامی مطالب مهم در اون قرار گرفته و البته تو این مدت باقی مونده ۶۰۴۰ بهترین گزینه می تونه باشه

   ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ در ۱۹:۴۵

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ موسسه حرف آخر