تکنیکی شگفت انگیز برای جمع بندی دروس اختصاصی !!!!

بازگشت به وبلاگ موسسه حرف آخر
ارسال شده توسط : شایان مامندی دسته بندی: اخبار کنکور, روش های مطالعه دروس کنکور, مشاوره و برنامه ریزی کنکور دیدگاه ها: 0 0 تاریخ ارسال:۱۹ خرداد ۱۳۹۸

تکنیکی شگفت انگیز برای جمع بندی دروس اختصاصی !!!!

جمع بندی دروس اختصاصی

جمع بندی دروس اختصاصی

بی شک یکی از دشوارترین کارها برای یک داوطلب  جمع بندی دروس کنکور می‌باشد. و با قاطعیت می‌توان گفت که تا رسیدن به ماه های پایانی کنکور داوطلبان به دوران جمع بندی هیچ توجهی نمی‌نمایند و برای آن برنامه ای ندارند.

ابتدا به دنبال مفهوم جمع بندی کنکور برویم. منظور از جمع بندی چیست؟ اصلا چرا باید جمع بندی کنیم؟

شروع مطالعه  برای هر درس کار راحتی می‌باشد و هر کسی می‌تواند آن را انجام دهد، اما در کنکور داوطلبان تجربی با ۹ درس و داوطلبان گروه ریاضی با ۷ درس سر و کار خواهند داشت که به طور میانگین هر درس مربوط به کتاب های سه سال دبیرستان می‌باشد.

اگر مو شکافانه بررسی کنیم هر یک از این درس ها خود حجم گسترده ای دارند و از مباحث زیادی تشکیل شده اند.

مطالعه ی این مباحث همان طور که اشاره شد کار آسانی می‌باشد ولی با توجه به حجم آن ها بعد از مدتی مطالب خوانده شده از حافظه پاک می‌شود و عملا بعد از چند ماه داوطلب احساس می‌کند تمامی مطالب گذشته که مورد بررسی قرار داده است از ذهن او خارج شده است و حتی نمی‌تواند ساده ترین سؤالات مربوطه را پاسخ دهد.

از اینجا موضوع دوران جمع بندی شروع می‌شود. در این مقاله به صورت کامل در مورد جمعبندی دروس اختصاصی حرف خواهیم زد و یک سری نکته های طلایی در اختیارتان قرار خواهد گرفت. با دقت و کلمه به کلمه نوشته های من را تحلیل کنید ( البته اگر می‌خواهید سرنوشت کنکور خود را تغیر دهید!!)

اگر هدف شما رسیدن به پزشکی ، دندان یا دارو است حتما حتما مقاله ی قبلی من در رابطه با مصاحبه با دانشجوی دندان پزشکی و اینکه چگونه در سه سال به هدف خود رسید رو مطالعه کنید و کلی انرژی مثبت بگیرید.

اهمیت جمع بندی دروس اختصاصی :

اهمیت جمع بندی

دروس اختصاصی برای رشته تجربی شامل ۵ درس زمین شناسی ، ریاضی ، زیست ، فیزیک و شیمی و برای گروه ریاضی فیزیک متشکل از ۳ درس ریاضی ، فیزیک و شیمی می‌باشد.

در سال های اخیر آمار پاسخ گویی به سؤالات اختصاصی به شدت پایین آمده است به طوری که طبق اطلاعیۀ سنجش در کنکور ۹۷ از ۵۶۹۹۸۴ نفر شرکت کننده در گروه تجربی تعداد ۲۱۹۶۹۵ نفر در درس ریاضی ، ۱۳۲۳۵۷ نفر در درس زیست ، تعداد ۱۷۰۱۸۹ نفر در درس فیزیک و تعداد ۱۹۰۹۵ نفر در درس شیمی درصد منفی کسب کرده اند.

سالانه مبالغ کلانی در کلاس های کنکوری و برای منابع کنکوری صرف می‌شود ولی دلیل این آمار چیست ؟ آیا مشکل از سؤالات کنکور است ؟

کلیک کنید و بخوانید!  تاریخ ادبیات حرف آخر استاد منتظری/ بررسی تخصصی محصول

در پاسخ طبق تجربه ی چند ساله در زمینه ی کنکور و تدریس دلیل عمدۀ این موضوع ، عدم جمع بندی است.

یک مثال ساده : یک داوطلب کنکوری در مهر ماه فصل  شیمی دهم (کیهان زادگاه الفبای هستی) را مورد مطالعه قرار داده است و تمامی تست های این مبحث را نیز حل نموده ، اما رفته رفته با نزدیک شدن به ماه های پایانی کنکور مطالب از ذهن او خارج خواهد شد و دیگر نمی‌تواند با یک مرور ساده مطالب را دوباره به یاد بیاورد. و ( این قسمت رو خودمونی میگم ؛ میره سر جلسۀ کنکور و سؤالات این مبحث رو که دید میگه من اون دوران کلیاین مبحث رو خوندم و باید حتما سؤالاتشو حل کنم ، و به سؤالات جواب میده و درصد منفی کسب میکنه….)

نتیجه گیری : کسی که جمع بندی درس و حسابی نداشته باشد باید قید موفقیت در کنکور را بزند.

جمع بندی دروس اختصاصی را از کی شروع کنیم ؟

زمان شروع جمع بندی

یک اشتباه متداول این است که اکثر داوطلبان احساس می‌کنند که جمع بندی دروس اختصاصی باید در ماه های پایانی و بخصوص بعد از فروردین انجام شود اما در اصل داستان یک چیز دیگر است.

جمع بندی دروس اختصاصی باید در سه مرحله انجام شود.

مرحلۀ اول ، جمع بندی دروس اختصاصی به صورت روزانه :

هر روز مطالبی را که مورد مطالعه قرار می‌دهیم را سعی کنیم در آخر هر شب قبل از خواب در ذهن خود مرور کنیم . در این مرحله مطالب مطالعه شده در طول روز وارد حافظۀ کوتاه مدت می‌شود.

مرحلۀ دوم ، جمع بندی به صورت ماهانه :

منظور از جمع بندی ماهانه این است که هر ماه ۲ الی ۴ روز به جمع بندی کل مطالبی که در آن ماه مورد مطالعه قرار مورد مرور و جمع بندی قرار گیرد. در این مرحله از جمعبندی دروس اختصاصی مطالب در حافظۀ کوتاه مدت تثبیت می‌شود.

مرحلۀ سوم ، جمع بندی جامع :

این نوع جمع بندی دروس اختصاصی باید دو بار انجام شود ؛ بار اول وقتی که ۵۰ درصد مطالب مورد مطالعه قرار گرفت در طی یک هفته الی دو هفته باید کلیۀ مطالب نیمۀ اول جمع بندی شود. و در آخر که زمان حدودی آن اواخر فروردین ماه است باید جمع بندی جامع برای کلیۀ مطالب انجام شود.

در طی این دو مرحله کلیۀ مطالب در حافظۀ بلند مدت تثبیت و ماندگار می‌شوند.

چگونه جمعبندی دروی اختصاصی را انجام دهیم و از روی چه منبعی ؟

منبع جمع بندی دروس اختصاصی

تا به اینجا با مفهوم جمعبندی دروس اختصاصی و زمان انجام جمع بندی آشنا شدیم. اما سؤال اصلی اینجاست که جمع بندی دروس اختصاصی را چگونه و از روی چه منبعی انجام دهیم؟ آیا از کتاب های جمع بندی استفاده کنیم ؟

کلیک کنید و بخوانید!  گرامر و لغات دوازدهم حرف آخر/ بررسی تخصصی محصول

خب هر دانش آموزی هنگام مطالعه برای کنکور باید خلاصه نویسی برای هر مطلب را انجام دهد. اهمیت این خلاصه نویسی ها در زمان جمع بندی آشکار می‌شود.

به یاد داشته باشید که خلاصه نویسی های شما به نحوی باشد که بعد از هر مرحله جمعبندی ، بتوانید از روی خلاصه نویسی ها نیز خلاصه برداری کنید.

برای جمع بندی دروس اختصاصی از کتاب های جمع بندی موسسات استفاده کنیم یا خلاصه های خود؟

بهترین منبع برای جمع بندی همان خلاصه نویسی های خود فرد می‌باشد. زیرا دستنوشته های خود را بهتر از نوشته های دیگران می‌توان متوجه شد.

اما تنها روش جمع بندی دروس اختصاصی استفاده از خلاصه نویسی ها نیست.

در حالت کلی ما دو نوع جمع بندی داریم .

۱- جمع بندی دروس اختصاصی در قالب درسنامه: 

در این روش با استفاده از خلاصه و نت برداری های گذشته مشغول به انجام جمع بندی خواهیم شد.

۲- جمع بندی در قالب تست زنی :

در این روش جمعبندی دروس اختصاصی با استفاده از تست ها می‌توانیم مطالب را جمع بندی کنیم

این روش دو مزیت دارد . مزیت اول حل تست زیاد و افزایش سرعت و تسلط در تست زنی.

مزیت دوم هم همان جمع بندی می‌باشد. بعد از حل تست ها به سراغ پاسخ نامه ی تشریحی خواهیم رفت و با استفاده از مطالب و نکته های موجود در پاسخنامه ها به جمع بندی خواهیم پرداخت.

از کدام روش جمع بندی دروس اختصاصی استفاده کنیم ؟

با توجه به زمان داوطلب می‌توان از هردو روش جمع بندی استفاده کرد اما توصیۀ خودم چیست؟

به نظر خودم به عنوان یک رتبه برتر بهترین روش جمع بندی استفاده از هر دو روش جمع بندی در قالب تست و درسنامه است.

در گام اول به سراغ درسنامه یا همان خلاصه نویسی ها میرویم و در گام دوم با استفاده از تست های مارک دار جمعبندی دروس اختصاصی در قالب تست را انجام میدهیم.

(به این میگن یه جمع بندی درست و حسابی : )  )

دوستان خوبم از روش جمع بندی امیدوارم که خوشتون اومده باشه. اگه احیانا سؤالی براتون پیش اومد میتونین از طریق شماره تماس ۰۲۱۶۶۵۷۶۱۸۲ با من و تیم مشاورین رتبه برتر در ارتباط باشید.

 

اشتراک این نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ موسسه حرف آخر