جواب اطلاعات جمع آوری کنید علوم هشتم

اگر جواب اطلاعات جمع آوری کنید علوم هشتم را می‌خواهید باید این مطلب را بخوانید.

با جواب اطلاعات جمع آوری کنید علوم هشتم در خدمت شما هستیم تا مجموعه مطالب حرف آخر هشتم را تکمیل‌تر کنیم. در این مطلب که به صورت مقالات سری مانند از پس هم می‌آیند شما به تمام جواب اطلاعات جمع آوری کنید علوم هشتم مسلط خواهید شد. بنابراین توصیه هر فرد عاقلی به شما این است که با یک قلم و کاغذ و تمرکز بالا این مطلب را تا انتها مطالعه کرده و برای خودتان خلاصه و یادداشت برداری کنید.

اگر در زمینه تمرکز مشکل دارید و نمی‌‌توانید مدت زمان زیادی را روی یک موضوع متمرکز شوید، فرم زیر را پر کنید تا بتوانید مشکل خود را در تماس تلفنی رایگان با مشاوران ارشد موسسه ما در میان بگذارید.

جواب اطلاعات جمع آوری کنید فصل اول

خود را بیازمایید ص ۲: مس و شکر خالص هستند ولی دوغ و سکه ناخالص می‌باشند.

فعالیت ص ۳: الف) مخلوط آب و خاک کدر ولی آب و نمک شفاف هستند. ب) شکر به سادگی در آب قابل انحلال است و محلول ایجاد می‌شود اما اگر خاک را به آب اضافه کنیم، سوسپانسیون که ناهمگن ایجاد می‌شود.

جواب اطلاعات جمع آوری کنید علوم هشتم

فکر کنید ص ۴: از سوسپانسیون‌ها نور عبور نمی‌کند و قابلیت ته نشین شدن نیز دارند.

فعالیت ص ۴: چون از راست به چپ مقدار حل شونده که کات کبود است به مرور افزایش یافته است.

خود را بیازمایید ص ۵: نوشابه و چای شیرین مایع، سکه جامد و کپسول هوا به حالت گازی هستند.

در کپسول هوا بیشترین ماده نیتروژن به عنوان حلال است و حل شونده بخار آب، اکسیژن و کربن دی اکسید می‌تواند باشد./ در چای شیرین چای به عنوان حلال، حل شونده نبات یا شکر را در خود حل می‌کند. / در نوشابه، آب به عنوان حلال و شکر و کربن دی اکسید به عنوان حل شونده هستند. / در سکه طلا، طلا حلال و مس به عنوان حل شونده است.

آزمایش کنید ص ۵: الف) ۳۸ گرم / ب) ۴۰ گرم نتیجه این است که مقدار انحلال هر ماده با دیگری متفاوت است حتی اگر در شرایط یکسانی باشند.

جواب اطلاعات جمع آوری کنید علوم هشتم

فعالیت ص ۷: آب پرتقال ۴ (اسیدی) / شیر ۶ (اسیدی) / مایع ظرفشویی ۸ (بازی) / لیمو ۳ (اسیدی)

گفت و گو کنید ص ۸: کمباین ساقه دانه را جدا می‌کند. / قیف توانایی جدا کردن دو مایعی که باهم مخلوط نمی‌شوند را دارد. / کاغذ صافی مواد جامد ته نشین شده در یک مایع را می‌تواند جدا کند.

گفت و گو کنید ص ۷: دستگاه دیالیز صافی‌هایی با سطح زیاد و از جنس غشا سلولی دارد که خون را تصفیه می‌کند. / دستگاه تصفیه آب، املاح و مواد معدنی را از آب می‌گیرد و آب خالص‌تری را برای نوشیدن آماده می‌کند. / دستگاه تقطیر دو مایع مخلوط شده مثل آب و الکل را از هم تفکیک می‌نماید.

فکر کنید ص ۸: به مخلوط ماسه و نمک، آب اضافه می‌کنیم و بعد از کاغذ صافی عبور می‌دهیم. ماسه‌ها توانایی عبور از منافذ ریز کاغذ صافی را ندارند و بر روی آن می‌مانند. آب و نمک را تا مرحله تبخیر شدن آب حرارت می‌دهیم. زمانی که تمام آب تبخیر شود؛ نمک در ته ظرف قابل مشاهده خواهد بود.

شما عزیزان می‌توانید برای مقایسه قیمت پکیج موسسه ما با دیگر موسسات ارائه دهنده به لیست قیمت محصولات حرف آخر سر بزنید.

جواب اطلاعات جمع آوری کنید علوم هشتم فصل ۲

گفت و گو کنید ص ۱۰: آتش سوزی در جنگل باعث از بین رفتن اکوسیستم گیاهی و جانوری می‌شود ولی در برخی موارد دانه گیاه فقط در معرض آتش فعال می‌شود. / پیر شدن باعث کاهش توانایی فرد و پیر شدن سلول‌ها می‌شود اما باعث ایجاد تعادل در برابر افزایش بی‌رویه جمعیت نیز می‌گردد. / فاسد شدن سیب باعث می‌شود انسان نتواند از آن بخورد اما این خود باعث می‌شود دانه میوه بماند و در خاک رشد کند. / زنگ زدن آهن: مضر است و باعث کاهش استحکام مصالح آهنی می‌شود. / پوسیدن کاغذ فقط در صورتی مفید است که به عنوان گیاخاک باعث تقویت خاک شود.

آزمایش کنید ص ۱۱: حل شدن قرص جوشان در آب یک تغییر گرماگیر است و باعث کاهش دمای آب می‌شود.

جواب اطلاعات جمع آوری کنید علوم هشتم

فکر کنید ص ۱۱: الف) واکنش میخ آهنی در محلول کات کبود واکنش شیمیایی گرماده است. / آزمایش کوه آتشفشان یک واکنش شیمیایی است که با آزاد شدن گاز نیز همراه می‌باشد. / جوشیدن آب واکنش فیزیکی گرماگیر است. / از حل شدن پوسته تخم مرغ در سرکه که یک واکنش شیمیایی گرماگیر است گاز کربن دی اکسید آزاد می‌شود.  ب) از نشانه‌های تغییر شیمیایی می‌توان به مواردی مثل آزاد شدن گاز، نور و گرما اشاره کرد.

فکر کنید ص ۱۵: از عوامل موثر در سوختن می‌توان به میزان و خلوص اکسیژن اشاره کرد. در این آزمایش نیز چون خلوص اکسیژن در آب اکسیژنه بیشتر از هوا است و این باعث تشدید سوختن زغال می‌شود.

اطلاعات جمع آوری کنید ص ۱۶: اگر ترکیبات گاز شهری کامل نسوزد باعث نشت گاز بی‌رنگ و بویی به نام مونو اکسید کربن می‌شود که تمایل زیادی دارد که به جای اکسیژن به مولکول‌های هموگلوبین خون بچسبد و سلول‌ها را سمی کند که نهایتا باعث خفگی و مرگ می‌شود.

فعالیت ۱۷: روی شمع یک ظرف سرد می‌گذاریم و با تشکیل بخار آب و برخوردش با سطح سرد ظرف، قطرات میعان شده قابل مشاهده‌اند. اگر گاز حاصل از سوختن شمع را نیز با یک لوله به داخل ظرف حاوی آب آهک منتقل کنیم، کربن دی اکسید موجود در ترکیب، آب آهک را کدر می‌کند.

جواب اطلاعات جمع آوری کنید علوم هشتم

آزمایش کنید ص ۱۷: چون به این ترتیب یک مدار تشکیل می‌شود، جریان الکتریکی حاصل از باتری باعث گرم شدن و سوختن سیم می‌شود.

آزمایش کنید ص ۱۸: در حالت اول قند به سختی می‌سوزد و در اصل بیشتر ذوب می‌شود. اما زمانی که قند به خاک آغشته شود، زودتر می‌سوزد چون خاک نقش کاتالیزگر واکنش را ایفا می‌کند.

آزمایش کنید ص ۱۹: اول جریان ایجاد شده با یک لیمو را اندازه می‌گیریم بعد با تناسب ساده می‌توان مقدار لیمو لازم برای روشن کردن لامپ ۲ ولتی اندازه گرفت.

فکر کنید ص ۱۹: می‌توان برای تولید نور از برق و گرما استفاده کرد یا از خاصیت مغناطیسی مواد بهره گرفت.

جواب اطلاعات جمع آوری کنید علوم هشتم

آزمایش کنید ص ۲۰: انحلال قرص جوشان در آب همراه با آزاد کردن کربن دی اکسید است و چون درب قوطی بسته است، با افزایش تولید، فشار نیز افزایش می‌یابد و باعث پرتاب شدن درب قوطی می‌شود.

برای خواندن ادامه سری این مطلب به صفحه اصلی حرف آخر مراجعه نمایید.

جواب اطلاعات جمع آوری کنید علوم هشتم فصل ۳

گفت و گو کنید ص ۲۲: جرم پروتون و نوترون با هم برابر است. بار الکتریکی الکترون و پروتون نیز با هم برابر هستند ولی نوع بار آن دو مخالف یکدیگر است. نوترون دارای بار الکتریکی نیست.

فعالیت ص ۲۲: تعداد ذرات تمام این اتم‌ها با یکدیگر متفاوت است اما همه آن‌ها به علت تساوی مقدار بار منفی با بار مثبت از لحاظ الکتریکی خنثی هستند.

خود را بیازمایید ص ۲۳: عدد اتمی نئون با تعداد پروتون آن برابر است پس هر دو ۱۰ هستند. و همانطور که در بالا گفته شد اتم‌ها از لحاظ بار خنثی هستند پس در این اتم ۱۰ الکترون نیز وجود دارد.

گفت و گو کنید ص ۲۴: در اتم‌ها یک هسته کوچک و متراکم وجود دارد که محل استقرار پروتون و نوترون است و الکترون‌ها در مدارات مشخصی به دور این هسته می‌چرخند. بنابراین می‌توان گفت بار هسته مثبت است.

جواب اطلاعات جمع آوری کنید علوم هشتم

فعالیت ص ۲۴: الف) به ترتیب از چپ به راست داریم: هیدروژن یک الکترون و یک پروتون دارد و نوترون ندارد. / هلیم ۲ نوترون و ۲ پروتون و ۲ الکترون دارد. / لیتیم ۳ پروتون و ۳ الکترون و ۴ نوترون دارد. / برلیوم ۴ الکترون و ۴ پروتون و ۵ نوترون دارد. / در ساختار برم ۴ الکترون و ۵ پروتون و ۶ نوترون وجود دارد.

ب) چون هر مدار ظرفیت خاصی دارد که در ورد مدار اول این ظرفیت ۲ است. / ت) مدار اول پذیرای ۲ الکترون و ودار دوم ۸ الکترون است. ث) الف

فکر کنید ص ۲۵: هر ۳ این‌ها ۶ پروتون دارند و فقط در تعداد نوترون‌ها توپفاوت دارند که این ویژگی ایزوتوپ‌هاست. و همه این ۳ مورد ایزوتوپ کربن هستند.

فعالیت ص ۲۵: الف) مجموع تعداد پروتون و نوترون به ترتیب عبارت است از: ۱۲ و ۱۳ و ۱۴ / ب) کمترین ۱۲ و بیشترین ۱۴ است.

جواب اطلاعات جمع آوری کنید علوم هشتم

فکر کنید ص ۲۷: ب) به هر ذره‌ای که داد و ستد الکترون داشته باشد یون گویند.

خود را بیازمایید ص ۲۷: این اتم ۸ پروتون و ۱۰ الکترون دارد پس یک یون با ۲ بار منفی است.

جواب اطلاعات جمع آوری کنید فصل تنظیم عصبی

فعالیت ص ۲۹: این انعکاس از دست انعکاسات نخاعی است.

جواب اطلاعات جمع آوری کنید علوم هشتم

اطلاعات جمع آوری کنید ص ۳۰: سرفه زمانی اتفاق می‌افتد که چیزی راه نای را ببندد. / عطسه نیز زمانی رخ می‌دهد که گیرنده‌های بینی تحریک شوند. / استفراغ در اثر تحریک گیرنده دهانه معده رخ می‌دهد. / انعکاس زانو در اثر ضربه زدن با چکش پلاستیکی نیز از دسته فعالیت‌های غیر ارادی است. / پلک زدن یرای جلوگیری از آسیب چشم در اثر مواد خارجی و هم چنین مرطوب نگه داشتن چشم است. و اشک نیز برای خروج همین مواد خارجی تولید می‌شود.

اطلاعات جمع آوری کنید ص ۳۳: این سلول‌ها که با نام سلول‌های پشتیبان یا نوروگلیا شناخته می‌شوند، نورون‌ها را احاطه می‌کنند و نقش تغذیه و حفاظت این سلول‌ها را بر عهده دارند.

دانش‌آموزان سخت‌کوش برای دریافت رایگان تدریس ۲۰% از محتوای درسی پایه خود فرم زیر را پر کنید. اگر هم بخواهید پکیج جامع پایه خود را بخرید باید به فروشگاه حرف آخر بروید.

guest
4 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات

کنکور 1400 رو تو 4 ماه تموم کن و 7 بار دوره کن!

به بالای صفحه بردن