حفظیات شیمی کنکور

درس شیمی در کنکور سراسری یکی ازمهمترین دروس رشته تجربی و ریاضی محسوب می‌شود، تعداد 35 سوال از کتاب‌های شیمی متوسطه دوم در کنکور سراسری مطرح می‌شود. بسیاری از دانش آموزان تصور می‌ کنند که حفظیات شیمی کنکور از اهمیت چندانی برخوردار نیست و با یک روخوانی می‌توان به این سوالات پاسخ داد در صورتی که این شیوه مطالعه حفظیات شیمی می‌تواند لطمه جدی به درصد کسب شده در درس شیمی  وارد کند از این جهت که سوالات درس شیمی در طی 8 سال اخیر کاملا مفهومی بوده و به جزئیات توجه زیادی شده است.حال به سوالی باسخ می‌دهیم که ممکن ذهن شما را نیز درگیر کرده باشد.حفظیات شیمی کنکور چند درصد سوالات را به خود اختصاص می‌دهد؟ برای پاسخ به این سوال لازم است بدانید که ۵۰ درصد سوالات کنکور از حفظیات شیمی می‌باشد و ۵۰ درصد بقیه را مسائل شیمی به خود اختصاص داده است.که در مقاله مسائل شیمی کنکور به صورت کامل به این موضوع پرداخته ایم. من تانیا عزیزی مشاور حرف آخر در این مقاله تعداد سوالات مطرح شده از حفظیات شیمی کنکور، فصل‌هایی از کتاب شیمی که بیشترین سوالات حفظی از آن مطرح می‌شود و منابع مطالعه شیمی را بررسی خواهم کرد و به سوالات احتمالی که ذهن شما را درگیر کرده پاسخ خواهم داد تا انتها با من همراه باشید.

اهمیت حفظیات شیمی کنکور

اهمیت حفظیات شیمی کنکور

اهمیت حفظیات شیمی کنکور از دو جهت قابل بررسی است. اول از همه باید بدانید که تعداد 17 سوال از حفظیات درس شیمی مطرح می‌شود همچنین از بخش مسائل شیمی سوالات متنوع و سنگینی مطرح می‌شود اگر حفظیات را با دقت مطالعه کنید می‌توانید به 17 سوال مطرح شده پاسخ بدهید چرا که درطرح سوالات حفظیات نمی‌توان همانند مسائل عمل کرد و مرتبا تیپ سوال را تغییر داد بنابراین با پاسخ به سوالات حفظی شیمی درصد خفظیات شیمی در کنکور را به دست می اورید یعنی تقریبا 50 درصد. مورد بعدی که بسیار حائز اهمیت است این موضوع است که شما اگر مطالب حفظی را یاد نگیرید سوالات محاسباتی را نیز یاد نخواهید گرفت در واقع مسائل شیمی کامل کننده حفظیات است و مقدمه یادگیری مسائل، حفظیات است.

حرف آخری‌های عزیز همان‌طور که اطلاع دارید تعداد سوالاتی که هر سال از مبحث حفظیات شیمی کنکور مطرح می‌شود  علاوه بر اینکه 50 درصد بودجه‌بندی سوالات را به خود اختصاص می‌دهد و به شدت در رتبه کنکور شما تاثیر خواهد گذاشت، سوالات بسیار مفهومی و زمان‌بری از این مبحث مطرح می‌شود، اما با تمامی شرایط موجود اصلا نگران نباشید موسسه حرف آخر مژده یک خبر خوب را به شما می‌دهد، اگر قصد دارید تمامی مباحث حفظیات شیمی کنکور را بدون حفظ کردن مطالب و به صورت کاملا مفهومی با استفاده از تصویر سازی تنها در کمتر از 1 هفته یاد بگیرید، کافیست همین الان فرم زیر را پر کنید تا سریعا با شما تماس بگیریم و به صورت کامل شما عزیزان را راهنمایی کنیم.

مامندی-مشاوره

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

حفظیات شیمی شامل چه مباحثی است؟

منظور از مباحث حفظی، توضیخ تشریحی نیست بلکه مطالب خفظی شیمی می‌تواند در قالب سوالات مفهومی و تحلیلی مطرح شود ، همچنین در سوالات تلفیقی اگر بخش مفهومی و حفظی را یاد نگیرید در پاسخ به سوال دچار مشکل خواهید شد در ادامه مباحث حفظی شیمی در هر پایه را توضیح خواهم داد.

حفظیات شیمی دهم

حفظیات شیمی دهم نسبت به سایر پایه ها از اهمیت بیشتری برخوردار است چرا که بیشتر مطالب این پایه حفظی و مفهومی است و بسیار مورد توجه طراحان کنکور است و هرسال تکرار میشوند.

همچنین مطالب حفظی پایه دهم جزو مطالبی است که در صورت مطالعه میتوانید به راحتی به آنها پاسخ دهید، تعداد 11 سال از شیمی دهم در کنکور سراسری مطرح می‌شود که تز این تعداد بین 6 الی 8 سوال شامل مطالبی است که در زیر مطالعه میکنید.

اعداد کوانتومی، جدول تناوبی، انرژی های یون و نحوه تغییر و الکترونگاتیوی ، جدول تناوبی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است ، برای سرعت در حل سوالات حتما جدول تناوبی را به خاطر بسپارید.

سایر مطالب شامل: انرژی شبکه بلور، انرژی پیوند، رسم ساختار لوییس، نامگذاری آلکان‌ها، روش ایوپاک و نظریه ها

حفظیات شیمی یازدهم

مطالب کتاب شیمی یازدهم به گونه ای است که از تمامی فصل‌های این کتاب هم می‌توان سوالات محاسباتی مطرح کرد و هم سوالات مفهومی، مباحثی که در زیر ذکر شده هم در قسمت مسائل شیمی و هم مفاهیم مورد توجه طراحان کنکور است.

حفظ واکنش های شیمیایی به خصوص تجزیه و ترکیب هایی که جزو ۵ گروه نیستند، درصد جرمی، مسائل شرایط STP، مسائل محدود کننده و اضافه، مسائل درصد خلوص، قانون هس، مسائل انرژی ازاد گیبس، مسائل محاسبه دلتا H به کمک انتالپی استاندارد، مسائل مولار و مولال، مسائل انحلال پذیری، حفظ مواد محلول و نامحلول

حفظیات شیمی دوازدهم

شیمی پایه دوازدهم نسبت به سال دهم و سال یازدهم مطالب سنگین‌تری دارد و معمولا تعداد سوالاتی که از شیمی دوازدهم در کنکور سراسری مطرح می‌شود بیشتر از سایر پایه ها است. در شیمی سال دوازدهم به جز مسائل سرعت، ثابت تعادل و بافر بقیه مطالب به صورت سوالات مفهومی می‌باشد که شامل مباحث زیر می‌باشد.

اسید و باز، کربوکسیلیک اسید ها، نمک های اسیدی و بازی، مبحث الکتروشیمی که در آن عدد اکسایش و مفهوم آن و نیز جدول سری الکتروشیمیایی مطرح می‌شود. برای اطلاعات بیشتر درمورد سهم هر فصل در سوالات درس شیمی کنکور مقاله بودجه بندی شیمی را در همین سایت مطالعه کنید.

مطالعه حفظیات شیمی به روش رتبه‌های برتر

همانطور که می‌دانید شیوه مطالعه در هر درسی در یادگیری آن بسیار موثر است، به عنوان مثال برای مطالعه درس ادبیات، همانند مطالعه درس فیزیک عمل نمی‌کنید.

رتبه های برتر برای مطالعه مباحث حفظی درس شیمی، کتاب درسی را منبع اصلی مطالعه قرار می دهند و متن کتاب را به خوبی یاد می‌گیرند و از چند کتاب کمک درسی متعدد استفاده نمی‌کنند بلکه یک منبع کمک درسی را چند بار یا دقت مطالعه می‌کنند. همچنین رتبه برتر‌ها در مطالعه همه دروس به تمرین و تکرار توجه بسیار زیادی دارند، تمرین و تکرار در مطالب حفظی شیمی باعث می‌شود تا مطالب به حافظه بلند مدت شما منتقل شود. رتبه های برتر مطالعه را بخشی از برنامه زندگی خود می‌دانند و روزانه زمان مشخصی را به مطالعه اختصاص می‌دهند، در واقع شما هیچ رتبه برتری را نمی‌بینید که به یک باره مدت زمان طولانی به عنوان مثال ( دو هفته) مطالعه را متوقف کند.

همچنین تست زنی امر بسیار مهمی است در مورد دروس حفظی و مفهومی تاثیرگذاری تست با آزمون و خطا به دست می‌آید یعنی داوطلب به مرور زمان متوجه خواهد شد بلافاصله پس از مطالعه مباحث تست زنی را انجام دهد یادگیری بهتر خواهد بود یا پس از گذشت 48 ساعت از مطالعه، مطالب را در ذهن وی بهتر تثبیت می‌کند. به عبارتی قانون کلی برای تست زنی وجود ندارد ولی حتما باید تست زنی انجام شود.

50 درصد سوالات شیمی را به راحتی پاسخ دهید.

50 درصد از سوالات شیمی کنکور را به راحتی پاسخ دهید

تا به حال به این موضوع دقت کرده اید که هر درس حفظی که مطالعه میکنید بعد از مدتی فراموش میشود و یا زمانی که بعد از مدت طولانی تستهای مربوط به دروس حفظی را دوباره میزنید بین دو گزینه دچار تردید میشوید؟ خب راه حل چیست؟ بسیار ساده است آیا زمانی که فیلمی را مشاهده میکنید بعد از چند روز اتفاقات داخل فیلم را به یاد می آورید؟ بله حتی شما جزپیات را نیز به یاد می‌آوردید خب این بدان معنی است که حافظه تصویری قوی تر از حافظه شنیداری عمل میکند اگر برای مطالعه دروس حفظی از تصویر سازی و \ویانمایی استفاده شود مطالب به حافظه بلند مدت منتقل میشود و دیگر نیازی به خفظ خط به خط کتاب درسی نخواهید داشت، استاد شیروانی در تدریس حفظیات شیمی از تصویر سازی استفاده میکنند و تمامی مطالب را با شکل و انیمیشن آموزش می‌دهند و مشکل فراموشی را دیگر نخواهید داشت. و با خیال راحت 50 درصد از سوالات شیمی را پاسخ خواهید داد. برای اطلاعات بیشتر به صفحه شیمی حرف آخر مراجعه کنید.

یک هدیه ویژه برای حرف آخری‌ها؛ معلومات شما در هر سطحی که باشد و هر چقدر که زمان کمی تا برگزاری کنکور باقی مانده باشد. نگران نباشید؛ با استفاده از محصول شیمی حرف آخر در کمتر از 3 هفته می توانید صفر تا صد شیمی کنکور را که شامل خط به خط کتاب درسی و نکات تستی می‌باشد بدون حفظ حتی یک کلمه یاد بگیرید. البته سورپرایز موسسه حرف آخر هدیه ای است که برای شما داوطلبان و دانش آموزان عزیز در نظر گرفته ایم. با پکیج 5 روز با حرف آخر 20 درصد پکیج جامع موسسه حرف آخر  و آزمون های حرف آخر را به صورت رایگان در اختیار خواید داشت. برای دریافت این هدیه ویژه کافیست همین الان فرم زیر را پر کنید تا سریعا با شما داوطلبان عزیز تماس بگیریم.

مامندی-کنکور-رایگان

%20 محصولات حرف آخر به صورت رایگان

شیوه طرح سوال حفظیات شیمی کنکور

همانطور که قبلا گفتیم شیوه طرح سوال در هر پایه معمولا هر سال از قاعده خاصی پیروی می‌کند به جز مسائل شیمی که طراح سوال میتواند سوالات متعدد و متنوعی را طرح کند که مشابه سوالات  سال‌های گذشته نباشد.

در مورد سوالات حفظی شیمی گاها اشکال درس مورد سوال قرار می‌گیرند که این شیوه سوال بسیار مورد توجه طراحان کنکور است. همچنین سوالات صحیح و غلط در بین سوالات حفظی درس شیمی هر سال دیده می‌شود و تعداد زیادی از سوالات را به خود اختصاص می‌دهد.

همچنین سوالات شیمی به صورت صحیح و غلط  می‌تواند در قسمت مسائل شیمی نیز مطرح شود که نیاز به سرعت عمل دارد. همچنین نمودارهای تغییر غلظت نیز بسیار مورد توجه طراحان کنکور است.

نمونه سوالات خفظیات شیمی کنکور

در فایل زیر نمونه سوالات حفظی شیمی که در کنکور 99 مطرح شده بود  و شامل نمونه سوالات شیمی دهم کنکور، یازدهم و دوازدهم  می‌باشد که با مطالعه این سوالات به صورت کامل با شیوه طرح سوال قسمت مفهومی شیمی آشنا خواهید شد.

سوالات شیمی کنکور ۹۹

جمع بندی حفظیات شیمی کنکور

جمع بندی حفظیات شیمی کنکور به ذهن شما جهت می‌دهد، برای جمع بندی حفظیات شیمی می‌توانید سوالات کنکور چند سال اخیر را حل کنید، نکاتی که در هنگام مطالعه، قبلا یادداشت کردید را مرور کنید، و مباحث تست هایی که نتوانستید پاسخ بدهید در پاسخنامه نکته مربوط به تست را مطالعه کنید. سعی کنید در دوران جمع بندی از یادگیری مطالب جدید خودداری کنید و مطالبی که تا کنون مطالعه کرده‌اید را دوباره تمرین و تکرار کنید.

 

امتیاز بدهید.
guest
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!