ویژگی دی وی دی های حرف آخر که باعث شد به برترین منابع کنکور تبدیل شوند!!

هر منبعی برای کنکور دارای ویژگی های مخصوص به خود میباشد که داوطلبان کنکوری با شناخت این ویژگی آن ها را تهیه می کنند و به استفاده از آن می پردازند. اما متاسفانه اکثر منابع آموزشی فقط یک سری ویژگی دارند و فقط برروی آنها مانور می دهند و به همین دلیل نمی توانند محبوبیت چندانی پیدا کنند و بعد از مدتی نیز کنار گذاشته میشوند و داوطلبان به دنبال جایگزین برای آنها خواهند رفت. به صورت کلی انتخاب بهترین منبع آموزشی از کتاب گرفته تا کلاس و دی وی دی نیازمند شناخت کامل از محصول مورد نظر میباشد و متاسفانه اکثرا شناخت کاملی در این زمینه ندارند و حتی در آموزش دچار اشتباه خواهند شد. در این مقاله همچنین می پردازیم به ویژگی های دی وی دی های حرف آخر . با ما همراه باشید

این موضوع را با بررسی یک آمار از کنکور 97 بهتر میتوانیم توضیح دهیم.

کنکور 97

عملکرد داوطلبان در کنکور 97 :

در کنکور 97 رشته ی تجربی تعداد 569984 نفر در سر جلسه ی آزمون حضور پیدا کردند . به صورت زیر در هر درس تعدادی از افراد درصد های منفی کسب کرده اند.

1- ادبیات : 62058 نفر در درس ادبیات درصد منفی کسب کرده اند.

2- عربی :86140 نفر در درس عربی درصد کمتر از صفر کسب کرده اند.

3- دین و زندگی :78217 نفر در درس دین و زندگی درصد منفی کسب کرده اند.

4- 219930 نفر در درس زبان به درصد منفی رسیده اند.

5- زمین شناسی : 365330 نفر در درس زمین شناسی درصد منفی کسب کرده اند.

6- ریاضی : 219695 نفر در درس ریاضی درصد منفی کسب کرده اند.

7- زیست : 132357 نفر در زیست به درصد منفی رسیده اند.

8- فیزیک : 170189 نفر در درس فیزیک به درصد منفی دست یافتند.

9- شیمی : تعداد 190095 نفر به درصد منفی درس شیمی دست یافتند.

نحوه ی مطالعه برای امتحان نهایی دوزادهم

درصد های بالا را مشاهده کنید متوجه میشوید که در کنکور چقدر سیاهی لشکر وجود دارد اما نکته ی اصلی اینجاست این افراد که خود خواهان رسیدن به درصد منفی نبوده اند. به قول یکی از عزیزان کسی که درسی را صفر بزند یعنی آن درس را یاد نگرفته است ولی کسی که درسی را منفی بزند یعنی آن درس را بد یاد گرفته است.تمام این نکات به منبع آموزشی برمیگردد. در این مقاله قصد معرفی ویژگی دی وی دی های آموزشی حرف آخر را داریم که چگونه در کنکور 97 حدود 50 نفر با استفاده از دی وی دی های حرف آخر به

.رتبه ی زیر 100 دست یافتند

معرفی کامل دی وی دی های حرف آخر :

حرف آخر نظام جدید

در چند سال اخیر دی وی دی های حرف اخر به محبوب ترین منابع آموزشی کشور تبدیل شده اند چرا که دی وی دی های حرف اخر دارای ویژگی هایی هستند که هیچکدام از سایر منابع آموزشی این ویژگی ها را ندارند. آموزش با استفاده از روش های قدیمی عوارضی را دارد از جمله خستگی شدید ، نامفهوم بودن مطالب ، عدم توانایی داوطلب در حفظ مطالب و … از عوارض سبک تدریس قدیمی میباشد. از طرفی دیگر امروزه واقعا از اصل مفهوم فاصله گرفته شده است. یعنی هر فرد که بیاید از دل فرمول های اصلی کتاب درسی یکسری فرمول خارج میکند که برای سبک خاصی از سؤالات کاربرد دارند و آن ها را به دانش آموزان یاد خواهد داد.

برای همین رفته رفته فرمول های تستی وارد داستان میشوند و فرمول های اصلی فراموش . این قصیه دو ایراد دارد.

ایراد اول : از دل هر فرمول میتوان تا 10 فرمول نیز خارج کرد که باعث افزایش حجم فرمول ها خواهد شد و داوطلبان شاید قادر باشند که این فرمول ها را حفظ کنند اما در جلسه ی کنکور با آن همه حجم استرس نمیتوان آنها را به یاد آور.

2- فرمول های تستی و به طور کلی فرعیات وارد بشوند ، کلیات خارج میشوند و این موضوع الان واقعا بارز است چرا که یک تست ساده از مفهوم اصلی که به داوطلب بدهند دیگر قادر نخواهد بود که آنرا حل کند چون راه اصلی را اصلا بلد نیست.

در سالهای اخیر هم شاهد هستیم در درسی مثل فیزیک سؤالاتی طرح میشوند که نمیوتان آنها را اصلا با فرمول حل کرد و باید برای حل آنها درک کاملی از مطالب داشت.

اما در حرف آخر تمامی این مشکلات حل شده است که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت….

ویژگی تدریس اساتید در دی وی دی های حرف آخر :

اساتید حرف آخر

اگر موقع آموزش خوابتان می آید یا اصلا نمیتوانید مطالبی مانند مسائل شیمی یا هندسه در ریاضیات و درس هایی مثل دین و زندگی و عربی را حفظ کنید ، دی وی دی های حرف آخر به کمک شما می‌آیند. تمامی روش های قدیمی آموزشی را که در مدرسه یا در کلاس کنکوری یا در کتاب ها یاد گرفتید کنار بگذارید چرا که قرار است وارد دنیای جدیدی از آموزش شوید. حرف آخر ساختار ویژه ی خود را دارد که هیچ موسسه ی آموزشی چنین ساختاری ندارد. این ساختار از دو قسمت آموزش شهودی و استفاده از الگو برای حل سؤال تشکیل شده است. که به ترتیب هر کدام را معرفی خواهیم کرد.

1- آموزش شهودی :

انواع حافظه

آیا میدانستید مطالب که شما حفظ میکنید وارد نیمکره ی چپ میشود ؟ از آنجایی که حجم درس های و مطالبی که وارد این نیمکره میشود زیاد میباشد پس در نتیجه قدرت و سرعت یادگیری کاهش میابد و ماندگاری نیز در این قسمت کم است. به همین دلیل استاد منتظری در دی وی دی های حرف آخر سبک جدیدی از آموزش را در اختیار داوطلبان قرار میدهد که آنهارا از حفظ کردن و همچنین ورود مطالب به نیمکره ی چپ راحت مینماید.

آموزش در حرف آخر کاملا شهودی است. با استفاده از شهودی سازی داوطلب اصل مطلب را درک میکند. مثال بارز برای شما فیلم دیدن میباشد. فیلمی را که سال قبل دیده اید هنوز هم به یاد دارید ولی کتابی که برای آزمون هفته ی قبل مطالعه کردید را نیز به خاطر می‌آورید ؟

دلیل این امر ورود جزئیات فیلم به نیمکره ی راست مغز یا حافظه ی تصویری شماست که مدت زمان ماندگاری مطالب در این نیمکره ده ها برابر بیشتر از نیمکره ی چپ میباشد. در دی وی دی های حرف آخر نیز این امر کاملا رعایت شده است. تمامی مفاهیم با استفاده از تصویر سازی و انیمیشین سازی به صورت شهودی تبدیل شده اند و در اختیار شما قرار میگیرد تا هم مفاهیم را متوجه شوید و هم با قرار گیری در نیمکره ی راست ، شما را از حفظ کردن نجات دهد.

 

مثال هایی از شهودی سازی در دی وی دی های حرف آخر برای دروس عمومی :

ادبیات : کل لغات ادبیات که همه ی داوطلبان آنرا حفظ میکنند در قالب یک داستان با کلی شخصیت های جذاب و یک انیمیشن به صورت فیلم وار تدریس میشود یعنی شما یک لغت را حفظ نمیکنید و 5 تست املا و لغت را نیز از آن خود میکنید.

املا و لغت حرف آخر

2- عربی : مبحث معلوم و مجهول برای آموزش فعل های مجهول ماضی و مضارع از انیمیشن استادیوم فوتبال استفاده میشود. من هنوز هم بعد از دو سال این انیمیشن را به یاد دارم !!!

عربی حرف آخر

3- دین و زندگی : معادشناسی که 5 درس از دین و زندگی سال دوم و 6 درس از دین و زندگی سال دهم میباشد در قالب یک انیمیشن 6 دقیقه ای آموزش داده میشود و کل مطالب شهودی نشان داده میشود.

4- زبان : در درس زبان نیز افعال جداشدنی و جدانشدنی که حدود 45 فعل میباشد و باید تک تک آنها را حفظ کنید با یک داستان انیمیشنی در 3 دقیقه آموزش داده میشود ، روشی که مشابه آن را ا کنون ندیده اید.

در دی وی دی های حرف آخر برای دروس اختصاصی نیز انیمیشن های زیر را میتوان نام برد :

5-ریاضی : ریاضی حرف آخر که خود شاهکار انیمیشن میباشد و انواع انیمیشن را در آن خواهید دید. یکی از مباحثی که درک آن برای همه سخت است مبحث مقاطع مخروطی میباشد چرا که یکی از مباحث تصویری است و حل سؤالات آن به تجسم قوی نیاز دارد ولی در حرف آخر کل این مبحث فقط با تصویر و انیمیشن آموزش داده میشود.

الگو سازی

6- زیست : در درس زیست شناسی نیز به وسیله ی انیمیشن به درون بدن انسان سفر خواهید کرد و در قالب ماجرا جویی با کلیه ی مفاهیم آشنا میشوید.

 

6- فیزیک : در مبحث مدار به صورت شهودی نحوه ی حرکت بار ، جریان ، اختلاف پتانسیل و اتفاقاتی که در مدار می افتد را خواهید دید.

فیزیک دهم کامیار

7- شیمی : در درس شیمی هم به دل اتم سفر خواهید کرد و در قالب انیمیشن کلیه ی اعداد کوانتومی را لمس میکنید و با مفاهیم اوربیتال و زیر لایه و لایه آشنا میشوید.

تتت

با استفاده از این روش آموزش دیگر نیازی نه به حفظ کردن دارید نه به فرمول چرا که در درسی مانند فیزیک با روش تدریس در مدار به حدی قوی خواهید شد و مفاهیم را متوجه میشود که میتوانید بدون فرمول سؤالات را حل کنید.

2- الگوسازی :

یکی از مشکلات سایر منابع آموزشی استفاده از تکنیک برای حل سؤال بود که فقط برای تعدادی خاصی از سؤالات کاربرد دارند و با عوض کردن علامت سؤال دیگر نمیتوان از آن استفاده کرد. در دی وی دی های حرف آخر خبری از فرمول بازی یا به قول استاد منتظر کفتر بازی!! نیست. سایر منابع آموزشی در تدریس خود میگویند اگر این سؤال را دیدی اینگونه حل کن ، حل آن را دیدی آنگونه حل کن و … اما در حرف آخر میگوییم ” این مبحث را میبینید؟ هر نوع سؤالی از این مبحث آمد با این الگو حل کنید ”

الگو یعنی حذف تکنیک و فرمول و آموزش فقط با یک روش . با استفاده از الگوسازی داوطلب دیگر در جلسه ی آزمون درگیر انتخاب روش برای حل سؤال نمیشود چرا که نمیدانید کل سؤالات هر مبحث را با چه روشی حل کند.

از الگوهای استفاده شده در دروس عمومی در دی وی دی های حرف آخر میتوان به الگوهای زیر اشاره کرد : 

1- ادبیات : الگوی سه خرگوش که کل سؤالات واژه و تکواژ زبان فارسی فقط با همین روش حل میشود.

تاریخ 2

2- عربی : الگوی ترجمه بدون حفظ لغت : با این الگو 33 درصد عربی کنکور یعنی مبحث ترجمه را بدون حفظ حتی یک لغت در 4 ساعت یاد خواهید گرفت و کل سؤالات را میتوانید بزنید.

3- دین و زندگی : کل دین و زندگی کنکور را قرار است فقط با 14 الگو یاد بگیرید. مبحث قضا و قدر الهی در دینی سال دوازدهم حدود 20 صفحه میباشد و از  سنگین ترین مباحث دینی است اما با الگوی مهندس تقدیری استاد یوسفیانفیان پور در دی وی دی های حرف آخر کل این مبحث را در 5 دقیقیه یاد بگیرید.

4- زبان : با لگوی استاد مجتبی محمودی در دی وی دی های حرف اخر دیگر لازم نیست متن درک مطلب و کلوز تست را بخوانید !!!

گرامر زبان محمودی

 

الگوهای بکار رفته در دی وی دی های حرف آخر برای دروس اختصاصی : 

ریاضی : الگوی کاربرد مشتق بدون مشتق!! یعنی برای حل سؤالات کاربرد مشتق دیگر نیازی به مشتق گیری ندارید.

زیست : 7 الگوی زیست که با استفاده از آن برای حل سؤالات لازم نیست کل سؤال را بخوانید بلکه با خواندن نصف سؤال و یا کمتر به جواب میرسید.

فیزیک : الگوی v-t در فصل حرکت شناسی که شما را از تمامی فرمول های حرکت بی نیاز میکند.

خبر فوریییییییییی

در حرف آخر فصل حرکت شناسی بدوووون فرموموووول تدریس میشود.

شیمی : کل مسائل شیمی بدون هیچ فرمولی و فقط و فقط با 3 الگو در 8 ساعت تدریس میشود.

با الگوی مول در ظرفیت برای مسائل استوکیومتری دیگر نیازی به نوشتن واکنش و موازنه نیست.

آیا به جز دی وی دی های حرف آخر به منابع دیگری به عنوان مکمل نیاز داریم ؟

جمع بندی

خیر !!! زیرا دی وی دی های حرف آخر علاوه بر یک منبع آموزشی بانک تست نیز میباشند و در داخل آنها کلیه ی سؤالات از سال 85 تا 97 حل شده است.

اما حل سؤالات چگونه است ؟

در حل سؤالات هیچج روش متفرقه ای استفاده نمیشود. کل سؤآلات فقط با استفاده از الگوهای آموزش داده شده بدون هیچ استثنائی مورد بررسی قرار میگیرند و حل میشوند.

آیا فقط برای حل سؤال گزینه ی درست را مشخص میکنند ؟ خیر در حل سؤالات اول درسنامه مرور میشود سپس با استفاده از الگو ها گزینه ی درست را انتخاب میکنند اما این پایان کار نیست و بعد از آن به سراغ تحلیل سایر گزینه ها خواهند رفت و دلیل اشتباه بودن آنها را توضیح خواهند داد و با اینکار دانش آموز با دام های تستی آشنا خواهد شد.

زمان دی وی دی های حرف آخر چگونه است ؟

مدیریت زمان کنکور

زمان هم یکی از مقوله های مهم در دی وی دی های حرف آخر است به طوری که ک.تاه ترین زمان آموزش و حل تست به حرف آخر اختصاص دارد . به عنوان مثال در دی وی دی های عربی حرف آخر فقط در 28 ساعت کل عربی آموزش داده شده و کل تست های 85 به بعد نیز حل شده است.

سینماتیک که پرفرمول ترین مبحث فیزیک است و حتی یکی از فیلم های آموزشی در دوران ما برای تدریس این مبحث 37 ساعت فیلم ضبط کرده بود ولی در حرف آخر تدریس سینماتیک 2 ساعت طول میکشد و حدود 8 ساعت فقط به حل تست اختصاص دارد.

در شیمی هم همینطور میباشد . نصف سؤالات شیمی کنکور از بخش مسائل طرح میشود . در حرف آخر کل مسائل شیمی فقط در 8 ساعت تدریس میشود و فقط و فقط با استفاده از 3 الگو .

تمامی این ویژگی ها ، دی وی دی های حرف آخر را به برترین منابع آموزشی برای کنکور که داوطلب را از تمامی منابع دیگر حتی کتاب تست نیز بی نیاز میکند تبدیل کرده است.

برای دریافت مشاوره ی رایگان و کسب اطلاعات بیشتر با شماره ی 02166576182 شماره ی دفتر حرف آخر تماس حاصل فرمایید

 

امتیاز بدهید.
guest
4 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!