بهترین راهکارها برای کاهش ۱۰۰ درصدی استرس یک داوطلب کنکوری

بازگشت به وبلاگ موسسه حرف آخر
ارسال شده توسط : حدیثه قمری دسته بندی: اخبار کنکور دیدگاه ها: 0 0 تاریخ ارسال:۲۲ خرداد ۱۳۹۸

بهترین راهکارها برای کاهش ۱۰۰ درصدی استرس یک داوطلب کنکوری

امروزه یکی از مشکلات اساسی دانش آموزان داشتن استرس هستش به طوری که حتی می تواند ذهن شان را از خواندن درس مختل کند. اما این فقط یک طرف قضیه است استرس حتی باعث می شود شما مطالبی را هم که خوانده اید فراموش کنید و این یک معزل بزرگ برای یک کنکوری محسوب می شود. اما چطور می توان این استرس را کنترل کرد و بر آن غلبه شد تا نتیجه را به نفع خودتان به پایان برسانید. به شما پیشنهاد می کنم تا انتها با ما همراه باشید تا با راه های مقابله با استرس کنکور آشنایی پیدا کنید.

استرس می تواند چه عواقبی داشته باشد؟

همانطور که گفته شد عمده ترین مشکلی که استرس ایجاد می کند فراموشی مطالب است. اما از جمله عواقب دیگری که استرس دارد این است که باعث بی قراری شما شده و ذهنتان نمی تواند بر یک متن متمرکز شود و اصلا احساس آرامش ندارید و نتیجه آن این است که اعتماد به نفس تان به شدت افت پیدا می کند و دچار نا امیدی می شوید و فکر می کنید دیگر هیچ راهی برای پیشرفت شما وجود ندارد.

از جمله مشکلات یا عواقب دیگری که استرس دارد این است که شما حتی اگر نخواهید درس را بخوانید هم باز دچار تشویش هستید و ذهنتان درگیر این است که چرا درس نمی خوانید این درحالی است که حوصله درس خواندن هم ندارید و می توان گفت که ذهن تان کاملا ناآرام است. این بدترین اتفاقی است که یک داوطلب کنکوری یا یک دانش آموز که می خواهد کنکور شرکت کند می تواند داشته باشد و شدیدا بازدهی مطالعه را تحت تاثیر قرار می دهد، پس باید با راه های مقابله با استرس کنکور آشنا شوید تا بروز این عواقب را به حداقل برسانید.

راه های مقابله با استرس کنکور

چه عواملی باعث استرس در شما می شود؟

عواملی مثل کم خوابی، مشکلات خانوادگی، مطالعه کم، عدم تسلط بر روی مطالب، سرزنش والدین، مقایسه خود با سایر دوستان و نرسیدن به حداقل رتبه در آزمون های آزمایشی و…. می توانند از عواملی باشند که باعث استرس در شما می شود. اما شما دوستان عزیز باید سعی کنید تا این روند استرس را کاهش دهید تا روان تان بیش از پیش آرام باشد و زندگی آرامی را تجربه کنید. اما چطور می توان در زمان کنکور به زندگی آرام دست یافت؟

راه های مقابله با استرس کنکور

۱- برای زندگی کنکوری تان برنامه داشته باشید

دوستان کنکوری حواستان باشد اگر برای خود و مطالعه تان دارای برنامه ریزی باشید و سعی کنید طبق برنامه پیش برید یا حتی الامکان بیشتر آن برنامه را انجام دهید کمتر دچار استرس می شوید و ذهنتان آرام تر است چرا که می دانید حتی اگر یکسری کارها وجود دارد که شما انجام نداده باشید در برنامه جبرانی آن ها را جبران خواهید کرد.

کلیک کنید و بخوانید!  کانال تلگرام مرکزی حرف آخر

۲- خواب خود را منظم کنید

داوطلبان کنکوری باید بدانند که یکی از مهم ترین راه های مقابله با استرس کنکور نظم در خوابشان می باشد. یک کنکوری تحت هیچ شرایطی نباید دیر تر از ساعت ۱۲ شب بخوابد چرا که در برنامه اش باید فردا صبح به طور مثال ساعت ۷ یا ۸ سرحال بوده و پر انرژی درس بخواند و لازمه این انرژی خواب کافی می باشد. دوستان این را بدانید که فضای مجازی برای همیشه هست شما می توانید بعد از کنکورتان هم از این فضا استفاده کنید پس دیگر لزومی ندارد که از خوابتان بزنید و ساعت ها در گوشی باشید.

۳- با دقت مطالعه کنید

خب دوستان شما که دارای برنامه هستید و مطمئنا هم دارای منبع خوبی برای مطالعه هستید پس چرا از این منبع و این برنامه به خوبی استفاده نکنید؟ این در حالی است که شما می توانید در کنار  آن دو عامل مهم برای موفقیت با مطالعه دقیق و کامل تان (با تمرکز) مثلث موفقیت خود را تکمیل کرده و نه تنها خود را از بند استرس برهانید بلکه خود را در جمع رتبه برتر ها هم قرار دهید.

میخواهم یکمی خودمانی تر با شما صحبت کنم دوستان این وقت دارد می گذرد و کنکور شما بالاخره برگزار خواهد شد حالا چه بهتر که در این مدت زمان نهایت استفاده را کرده باشید و با نهایت دقت مطالعه داشته باشید و از کنکور سربلند بیرون بیایید و نه تنها برای کنکورتان استرس نداشته باشید بلکه برای نتایج اولیه و ثانویه هم کمتر دچار استرس شوید چون که خیالتان راحت است و شما تمام تلاشتان را برای رسیدن به موفقیت انجام داده اید.

مطالعه با دقت از مهم ترین راه های مقابله با استرس کنکور سبب می شود تا تسلط شما بر روی درس بیشتر شده و در نهایت بتوانید راحت تر و سریع تر به جواب دست پیدا کنید و روز به روز پیشرفت چشمگیری داشته باشید.

۴- حتی الامکان کارهایتان را به عقب نیندازید

وقتی شما برای مطالعه و سایر کارهای روزانه تان برنامه ای را تدارک دیده اید در صورتی که کاری خارج از این برنامه ضروریت نداشت و کم اهمیت بود بهتر است برنامه تان را به صورت نصفه و نیمه انجام ندهید یا انجام آن را به یک روز دیگر محول نکنید چون که این روزها جمع می شوند و یکهو چشم باز می کنید و می بینید روز کنکور فرا رسیده است و تقریبا هیچ کاری سر جای خودش انجام نشده.

کلیک کنید و بخوانید!  تبدیل واحدهای فیزیک به سبک استاد کامیار و حرف آخر در کم ترین زمان

پس سعی کنید کارهای تان را در صورت نبود شرایط اضطراری به تعویق نیندازید چون در هر صورت آن کسی که در این میان ضرر می کند خود شما هستید. هم استرس در این میان ذهن شما را آزاد نخواهد گذاشت هم احساس ندامت و پشیمانی که کاش از زمان موجود نهایت استفاده را می کردید.

۵- اهدافتان را طبقه بندی کنید

حتما همه شما عزیزان دارای یکسری هدف در زندگی خودتان هستید که بعضی از آن ها از دیگری برای شما ارجحیت دارد. دوستان سعی کنید هدف های مهم خود را شناسایی کنید و برای رسیدن به آن ها تلاش کنید و آن ها را در اولویت قرار دهید. هدف هایی همانند کنکور که آینده شما را تغییر خواهد داد بسیار بزرگ هستند و دست یافتنی پس سعی کنید با اراده و تلاش زودتر به اینگونه اهداف برسید. مطمئنا وقتی شما هدف تان را طبقه بندی می کنید برای آن تایم گذاشته و زحمت می کشید و دیگر استرس در این میان جایی نخواهد داشت.

راه های مقابله با استرس کنکور

۶- یک تایم از روز را با خانواده خود بگذرانید

بودن در کنار پدر و مادر و خواهر و برادر باعث می شود شما متوجه شوید چقدر بودن در کنار آن ها می تواند پر از آرامش باشد و شما آن را نادیده گرفته اید. سعی کنید در این تایم از بودن با افراد خانواده نهایت لذت را ببرید و از فکر کردن به هرچیزی پرهیز کنید و ذهن خود را به آرامش دعوت کنید.

دوستان دیدید که راه های مقابله با استرس کنکور فقط و فقط به شما بستگی دارد و اصلا کار سختی نیست فقط کافی است فعل خواستن را صرف کنید و برای رسیدن به آرامش تلاش کنید.

در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتری در مورد راه های مقابلع با استرس کنکور داشتید می توانید از طریق شماره تلفن های زیر در تماس باشید:

۰۹۱۲۰۰۴۷۰۲۵-۰۲۱۶۶۵۷۶۳۷۱

اشتراک این نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ موسسه حرف آخر