رتبه لازم برای رشته دارو سازی چه قدر باید باشد!! آیا داروساز می‌شوید؟

بازگشت به وبلاگ موسسه حرف آخر
رتبه لازم برای قبولی در داروسازی

رتبه لازم برای رشته دارو سازی چه قدر باید باشد!! آیا داروساز می‌شوید؟

ارسال شده توسط: شایان مامندی دسته انتخاب رشته کنکور بدون دیدگاه یک نظر 0

 رتبه لازم برای رشته دارو سازی!

رتبه لازم برای دارو سازی

داروسازی از رشته های پرطرفدار و آینده دار رشته تجربی است و بسیاری از داوطلبان تجربی که به کارهای عملی پزشکی و دندانپزشکی علاقه ندارند داروسازی را انتخاب می کنند یا بعضی از داوطلبان از همان ابتدا آرزوی داروساز شدن را در ذهنشان پرورش می دهند. اما با وجود همه ی این آرزوها و علاقه ها ممکن است به دلیل کم بودن ظرفیت به خواسته ی خود نرسند. ظرفیت پذیرش داروسازی نسبت به دو رشته پرطرفدار دیگر یعنی پزشکی و دندانپزشکی کمتر ولی قبولی در آن به نسبت راحت تر است.

در سال ۹۷تعداد شرکت کننده کنکور تجربی ۶۴۲۲۲۸۰ نفر و مجموع کل ظرفیت داروسازی کشور ( روزانه ، پردیس ، تعهدی ) ۱۰۸۸ نفر بود یعنی تقریباً فقط ۱۶/۰ درصد از کل داوطلبان تجربی توانسته اند در رشته داروسازی قبول شوند که در این آمار و ارقام،پایین بودن ظرفیت داروسازی را به خوبی نشان می دهد.

در این مقاله می خواهم به بررسی کارنامه و رتبه لازم برای رشته دارو سازی و رتبه های آخرین فرد قبول شده و درصد های لازم برای قبولی بپردازم . بنده رضا عباسی فر دانشجوی دندانپزشکی شما را تا پایان این مقاله همراهی خواهم کرد . امیدوارم که با خواندن این مقاله بسیاری از سوالاتتان در این زمینه حل شود.

  • رتبه لازم برای رشته دارو سازی : مقایسه سال ۹۶ و ۹۷ از نظر تعداد شرکت کنندگان های تجربی و ظرفیت رشته داروسازی:

سال کنکور۹۶۹۷
تعداد کل شرکت کنندگان۹۲۹۷۹۱۱۰۱۱۳۸۴
تعداد داوطلب رشته تجربی۵۸۰۳۰۱۶۴۲۲۲۸
درصد داوطلبان تجربی نسبت به شرکت کننده ها۶۲/۴ درصد۶۳/۵ درصد

 

  • رتبه لازم برای رشته دارو سازی : ظرفیت های داروسازی در سال ۹۶ و ۹۷: ( در این جدول ظرفیت دانشگاه آزاد لحاظ نشده است.)

سال۹۶۹۷
روزانه۶۹۰۶۱۲
پردیس۳۲۷۳۵۶
تعهدی۱۴۶۱۲۰
مجموع۱۱۶۳۱۰۸۸
درصد از کل داوطلبان تجربی۲/۰ درصد۱۶/۰ درصد

 

☆با توجه به آمار ظرفیت رشته داروسازی نسبت به سال قبل کمی کاهش یافته است و همچنین ظرفیت کمتری نسبت به رشته دندانپزشکی و پزشکی دارد.

در سال ۹۷ کل ظرفیت ۳ رشته دندانپزشکی ، داروسازی و پزشکی کشور ( روزانه ، پردیس و تعهدی) ۷۷۱۸ نفر بوده که داروسازی ۱۴ درصد ، پزشکی ۶۹% و دندانپزشکی ۱۷ درصد از این ظرفیت را در بر می گیرد.

  • رتبه لازم برای رشته دارو سازی :جریان رتبه و سهمیه ها:

قبل از اینکه رتبه ها و کارنامه های قبول شدگان در رشته داروسازی را بررسی کنیم توضیح مختصری از رتبه و چگونگی سهمیه ها می دهم تا در بررسی داده ها دچار مشکل نشوید.

هر داوطلب در کنکور دارای ۲ نوع رتبه است یکی رتبه کشوری و دیگری رتبه در سهمیه. این سهمیه ها هم شامل مناطق ۱ و ۲و ۳ و سهمیه ایثارگران است. از میان این ۲ رتبه، رتبه در سهمیه برای داوطلب مهم است ، زیرا داوطلبان با رتبه کشوری مقایسه نمی شوند و رقابت بین آنها فقط در سهمیه مربوطه است یعنی اگر کسی جز سهمیه منطقه ۱ باشد در میان داوطلبان منطقه ۱ رقابت می کند و رقابتی با داوطلبان سایر مناطق ندارد.

از بین سهمیه ها ۳۰ درصد مربوط به ایثارگران و ۷۰ درصد مربوط به سهمیه مناطق می باشد و این ۷۰ درصد متناسب با تعداد شرکت کننده ها و کیفیت آموزشی بین مناطق تقسیم می شود.

برای تعیین سهمیه مناطق ، ۳ سال آخر تحصیل را در نظر می گیرند و اگر داوطلبی در مناطق مختلف تحصیل کند منطقه مرفه تر را به عنوان سهمیه در نظر می گیرند.

با کلیت سهمیه ها ورتبه در سهمیه آشنا شدید حال به بررسی رتبه لازم برای رشته دارو سازی می پردازیم.

رتبه و کارنامه آخرین فرد قبول شده در هر ۳ منطقه ۱ و ۲و ۳ در رشته داروسازی و رتبه لازم برای رشته دارو سازی :

سهمیه مناطقرتبه در سهمیه آخرین فرد قبول شده در دانشگاه سراسریرتبه کشوریدانشگاه قبول شدهشهر داوطلب
۱۱۸۹۱۶۰۵۹علوم پزشکی ارومیهتبریز
۲۳۶۱۶۷۳۶۸علوم پزشکی زابلتربت حیدریه
۳۲۰۳۰۹۴۸۱علوم پزشکی کرمانبم

 

☆در این جدول رتبه ی آخرین فرد قبول شده در داروسازی روزانه قرار داده شده است که می تواند اطلاعات مفیدی برای انتخاب رشته باشد. همچنین در پایین، کارنامه این ۳ داوطلب گذاشته شده و به میانگین درصدهای آن ها پرداخته ایم. و این درصد ها تقریبی بوده و گرد شده است. به عنوان مثال درصدهای بین ۳۵-۴۵ ، ۴۰% نوشته شده است.

  • ۳ کارنامه از قبولی های رشته داروسازی و رتبه لازم برای رشته دارو سازی

سال تحصیلی: ۱۳۹۷رشته: داروسازی
رتبه در سهمیه منطقه ۱: ۱۸۹۱دانشگاه: روزانه ارومیه
نام درسدرصد
ادبیات فارسی۶۰
عربی۸۰
معارف۵۰
زبان۹۰
زمین شناسی۱۰
ریاضیات۵۰
زیست شناسی۶۰
فیزیک۶۰
شیمی۶۰

 

سال تحصیلی: ۱۳۹۷رشته: داروسازی
رتبه در سهمیه منطقه ۲: ۳۶۱۶دانشگاه: روزانه زابل
نام درسدرصد
ادبیات فارسی۵۰
عربی۷۰
معارف۶۰
زبان۴۰
زمین شناسی۲۰
ریاضیات۶۰
زیست شناسی۶۰
فیزیک۴۰
شیمی۶۰

 

سال تحصیلی: ۱۳۹۷رشته: داروسازی
رتبه در سهمیه منطقه ۳: ۲۰۳۰دانشگاه: روزانه کرمان
نام درسدرصد
ادبیات فارسی۶۰
عربی۹۰
معارف۷۰
زبان۲۰
زمین شناسی۱۰
ریاضیات۵۰
زیست شناسی۶۰
فیزیک۴۰
شیمی۴۰

 

بررسی تقریبی میانگین درصدهای آخرین افراد قبول شده در ۳ منطقه :

میانگین درصد ادبیات:     ۵۶%

میانگین درصد عربی:     ۸۰%

میانگین درصد دینی:     ۶۰%

میانگین درصد زبان انگلیسی:     ۵۰%

میانگین درصد زمین شناسی:     ۱۰%

میانگین درصد ریاضی:     ۵۳%

میانگین درصد زیست:     ۶۰%

میانگین درصد فیزیک:     ۴۶%

میانگین درصد شیمی:     ۵۳%

و میانگین درصد کل دروس این ۳ داوطلب تقریباً ۵۷ درصد می باشد. البته لازم به ذکر است که درصد زمین شناسی در نظر گرفته نشده است.

  • رتبه لازم برای رشته دارو سازی : حداقل درصد لازم برای قبولی در داروسازی

درصد داوطلب یک نمره خام است و نمی شود فقط با درصد رتبه ی داوطلب را درصد زد چرا که ارزش درصد فقط با مقایسه با درصد دیگران مشخص می شود و حداقل درصد لازم برای قبولی در یک رشته می تواند سال به سال تغییر کند و بستگی به نحوه ی پاسخگویی داوطلبان دارد.

☆نکته دیگر این که هیچ موقع تنها با درصد یک درس نمی توان گفت که کسی داروسازی یا رشته های دیگر قبول می شود یا نه. چون باید کل نمره و درصد های سایر دروس داوطلب را بررسی کرد چه بسا داوطلبی که یک درس را ۱۰۰ درصد پاسخ داده است ولی به دلیل پاسخ گویی نسبت به بقیه دروس رتبه ی ۴ رقمی یا بیشتر آورده است. پس به همین علت ما میانگین درصد های داوطلبانی را که در کنکور ۹۷ رتبه زیر ۱۰۰۰ کشوری را کسب کرده اند و قبولی آن ها در داروسازی ۱۰۰ درصد است را بررسی می کنم. پس شما هم اگر می خواهید از قبولی تان در رشته داروسازی مطمئن شوید و کارتان به اما و اگر نکشد و  رتبه لازم برای رشته دارو سازی را بدانید حتماً به این میانگین درصدها توجه کنید.

ادبیات:

در میان داوطلبان با رتبه زیر ۱۰۰۰ کشوری کسی ادبیات را زیر ۳۰ درصد نزده است. و کمترین درصد ۳۰/۷ بوده است و ۲ نفر به درصد ۱۰۰ رسیده اند و در کل میانگین درصد ادبیات بین این داوطلبان ۷۳/۸ درصد بوده است.

اگر دقت کنید این آمار میانگین هستند و حتی در بین رتبه های زیر ۱۰۰۰ کشوری که قبولیشان تضمینی است درصد های پایین مثل ۳۰- ۴۰ درصد هم وجود دارد ولی اگر درصدی نزدیک به میانگین زیر ۱۰۰۰ بزنید احتمال قبولیتان خیلی بیشتر است البته ناگفته نماند کسی که در درسی درصد ضعیف کسب می کند باید برای جبران آن در دروس دیگر درصدهای بالا بزند.

عربی: در میان داوطلبان با رتبه زیر ۱۰۰۰ کمترین درصد عربی ۳۲ درصد بوده و ۱۳۱ نفر به درصد ۱۰۰ رسیده اند میانگین کل این درس داوطلبان ۲/۹۸ درصد است.

دین و زندگی: در میان داوطلبان با رتبه ی زیر ۱۰۰۰ کمترین درصد دین و زندگی ۳۲ درصد است و فقط ۱ نفر آنرا ۱۰۰ زده و میانگین درصد این داوطلبان ۷/۷۱ درصد است.

زبان انگلیسی: در میان داوطلبان با رتبه ی زیر ۱۰۰۰ کشوری کمترین درصد۱۷/۴ درصد است و ۷۴ نفر به درصد ۱۰۰ رسیده اند. و میانگین درصد این داوطلبان ۷۶/۳ درصد است.

درصد دروس اختصاصی و رتبه لازم برای رشته دارو سازی :

زمین شناسی: به دلیل کم اهمیت بودن این درس در پذیرش رشته های پرطرفدار و حتی عدم تاثیر در قبولی دندانپزشکی و پزشکی درصد داوطلبان خیلی کم است. در میان داوطلبان با رتبه ی زیر ۱۰۰۰ کشوری ، کمترین درصد ۶/۶- است که تعداد این افراد ۶۵۸ نفر بودند و کسی ۱۰۰ نزده است و بیشترین درصد ۷۸/۷ درصد است و میانگین کل فقط ۷ درصد است.

ریاضی:در میان داوطلبان با رتبه ی زیر ۱۰۰۰ کشوری کمترین درصد۲۶/۷ درصد است و ۳ نفر به درصد ۱۰۰ رسیده ان و میانگین کل این گروه از داوطلبان ۷۴/۱ درصد است.

زیست شناسی: در میان این داوطلبان کمترین درصد ۳۵/۴ درصد است و کسی موفق به کسب درصد ۱۰۰ نشده است و بیشترین درصد ۹۸ بوده است و میانگین کل ۷۷/۷ درصد است.

فیزیک: در میان این گروه از داوطلبان که رتبه زیر ۱۰۰۰ کشوری کسب کرده اند کمترین درصد ۳۱/۲ درصد است و ۲۴ نفر به درصد ۱۰۰ رسیده اند و میانگین کل این گروه ۷۷/۶درصد است.

شیمی: در میان این گروه کمترین درصد ۳۱/۴ است و کمی به درصد ۱۰۰ نرسیده است و بالاترین درصد ۹۲/۲ درصد بوده است و میانگین کل این داوطلبان در این درس ۶۸/۲ درصد می باشد.

  • رتبه لازم برای رشته دارو سازی : آیا با میانگین درصد ۵۰ دروس می توان داروسازی قبول شد؟

با تغییر کنکورهای سال های اخیر و افزایش میانگین درصدها ، روال کار کمی تغییر کرده است با بررسی کارنامه های سال های اخیر به خصوص سال ۹۷ می توانیم به این نتیجه برسیم که قبولی با میانگین ۵۰ درصد دروس در رشته داروسازی سراسری احتمالی خیلی ضعیف یا شاید غیرممکن را دارد. البته در این مورد داوطلبانی را در نظر می گیریم که فقط از سهمیه مناطق برخوردارند و دارای سهمیه ایثارگران نمی باشند .ولی  بامیانگین زیر ۵۰ممکن است که احتمال قبولی در دانشگاه های پردیس یا تعهد وزارت بهداشت را داشته باشند.

میانگین درصدهای دروس داوطلبان زیر ۱۰۰۰ کشوری تقریباً ۷۶ درصد است.

میانگین درصدهای آخرین فرد قبول شده در دانشگاه سراسری رشته داروسازی درمنطقه ۱، تقریباً ۶۳ درصد ، در منطقه ۲ ، تقریباً ۵۵ درصد و در منطقه ۳ تقریباً ۵۵ درصد است. این آمار و ارقام شاهد و گویای همه چیز است که برای قبولی در داروسازی سراسری به میانگین درصد بالای ۵۰ نیاز دارید.

  • رتبه لازم برای رشته دارو سازی : بررسی چند کارنامه داوطلبان دارای سهمیه ایثارگران ۲۵ درصد:

سهمیه ایثارگران ۳۰ درصد از کل سهمیه را در بر می گیرد و به دلیل تعداد شرکت کننده کم نسبت به سهمیه ، افراد با تراز و درصد های کم هم می توانند در داروسازی قبول شوند پس تمامی مطالب بررسی شده حسابشان با ایثارگران (۲۵ درصد) جداست.

نمونه کارنامه ایثارگران:

سال تحصیلی: ۱۳۹۷رشته: شهید بهشتی تهران-داروسازی – دکتری
شهر داوطلب: تهرانسهمیه قبولی: ایثارگر (۲۵ درصد ظرفیت)
رتبه در سهمیه: ۶۴۹رتبه کشوری: ۴۸۲۰۱
تراز : ۷۸۶۵
نام درسدرصد
ادبیات فارسی۳۸
عربی۲۷
معارف۶۱
زبان۵۵
زمین شناسی۱۵
ریاضیات۳۵
زیست شناسی۳۶
فیزیک۱۰
شیمی۲۹

 

سال تحصیلی: ۱۳۹۷رشته: علوم پزشکی تبریز-داروسازی- دکتری
شهر داوطلب: تبریزسهمیه قبولی: ایثارگر (۲۵ درصد ظرفیت)
رتبه در سهمیه: ۱۳۳۵رتبه کشوری: ۷۹۲۹۳
تراز : ۷۲۳۳
نام درسدرصد
ادبیات فارسی۱۹
عربی۴۰
معارف۲۳
زبان۵
زمین شناسی۰
ریاضیات۳۰
زیست شناسی۳۵
فیزیک۱۲
شیمی۲۹

 

سخن پایانی: امیدوارم که این مقاله برای شما مفید واقع بوده باشد و تمامی سوالاتتان در این زمینه حل شده باشد.

  • Reza__dentist@

دوستان و همراهان همیشگی مقاله دکتر رضا عباسی فر دانشجوی دندان پزشکی در رابطه با رتبه لازم برای رشته دارو سازی را کامل بررسی کردیم ؛ امیدوارم مورد رضایتتون واقع شده باشه و در ضمن برای انتخاب رشته تخصصی اگر به دنبال انتخاب رشته تخصصی می‌باشید می‌توانید از طریق شماره تماس ۰۲۱۶۶۵۷۶۱۸۲ با ما در ارتباط باشید تا به بهترین نحو شما را راهنمایی کنیم و علاوه بر آگاه سازی شما در رابطه با درصد و رتبه لازم برای رشته دارو سازی در زمینه ی انتخاب رشته اصولی هم شمارا راهنمایی کنیم.

این اعلان را به اشتراک گذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ موسسه حرف آخر