رتبه لازم برای رشته دارو سازی چه قدر باید باشد!! آیا داروساز می‌شوید؟

داروسازی از رشته‌های پرطرفدار و آینده‌دار رشته تجربی است و بسیاری از داوطلبان تجربی که به کارهای عملی پزشکی و دندان‌پزشکی علاقه ندارند، داروسازی را انتخاب می کنند. یا بعضی از داوطلبان از همان ابتدا آرزوی داروساز شدن را در ذهنشان پرورش می‌دهند. اما با وجود همه این آرزوها و علاقه‌ها ممکن است به دلیل کم بودن ظرفیت به خواسته خود نرسند. ظرفیت پذیرش داروسازی نسبت به دو رشته پرطرفدار دیگر یعنی پزشکی و دندان‌پزشکی کمتر ولی قبولی در آن به نسبت راحت‌تر است. 

در سال ۹۷ تعداد شرکت کننده‌های کنکور تجربی 6422280 نفر و مجموع کل ظرفیت داروسازی کشور (روزانه، پردیس، تعهدی) 1088 نفر بود. یعنی تقریبأ فقط 16/0 درصد از کل داوطلبان تجربی توانسته‌اند در رشته داروسازی پذیرفته شوند. که این آمار و ارقام، پایین بودن ظرفیت داروسازی را به خوبی نشان می‌دهد.

در این مقاله، به بررسی رتبه لازم برای داروسازی، درصدهای لازم برای داروسازی و کارنامه آخرین رتبه قبولی رشته داروسازی خواهیم پرداخت. بنده رضا عباسی فر دانشجوی دندان‌پزشکی شما را تا پایان این مقاله همراهی خواهم کرد. برای آشنایی بیشتر با رشته داروسازی، کلیک کرده و از همین سایت معرفی این رشته را همراه با بازار کار آن مطالعه کنید.

مقایسه شرکت کننده‌های رشته علوم تجربی در سال 96 – 97 

سال برگزاری کنکورتعداد کل شرکت کنندگانتعداد داوطلبین رشته تجربیدرصد داوطلبان تجربی نسبت به کل شرکت کننده‌ها
9692979158030162/4 درصد
97101138464222863/5 درصد

مقایسه ظرفیت‌ رشته داروسازی در سال 96 – 97

سالروزانهپردیستعهدیمجموعدرصد از کل داوطلبان تجربی
9669032714611632/0 درصد
97612356120108816/0 درصد

این آمار و ارقام توسط منابع موثق تهیه شده و نشان می‌دهد که با وجود افزایش شرکت کننده‌های رشته علوم تجربی، ظرفیت رشته‌ داروسازی در سال 97 نسبت به سال 96 کاهش یافته است. در ضمن تمامی این اطلاعات را در مقاله مربوط به  رتبه لازم برای قبولی در پزشکی نیز می‌توانید مطالعه کنید. در سال 97 کل ظرفیت سه رشته دندان‌پزشکی، پزشکی و داروسازی کشور (روزانه، پردیس و تعهدی) 7718 نفر بوده که داروسازی 14 درصد، پزشکی 69 درصد و دندان‌پزشکی 17 درصد از این ظرفیت را در بر می‌گیرد.

جریان انواع سهمیه‌ها در کنکور چیست؟

قبل از این که رتبه‌ها و کارنامه‌های قبولی در پزشکی را بررسی کنیم، به توضیح مختصری از رتبه و چگونگی احتساب سهمیه‌ها خواهیم پرداخت تا در بررسی داده‌ها دچار تزلزل نشوید.

هر داوطلب در کنکور دارای دو نوع رتبه است: یکی رتبه کشوری و دیگری رتبه در سهمیه در داوطلب است. این سهمیه‌ها هم شامل مناطق 1، 2، 3 و سهمیه ایثارگران است. از میان این دو رتبه، رتبه در سهمیه برای داوطلب حائز اهمیت است، زیرا داوطلبان با رتبه کشوری مقایسه نمی شوند و رقابت بین آنها فقط در سهمیه مربوطه است یعنی اگر کسی جز سهمیه منطقه 1 باشد در میان داوطلبان منطقه 1 رقابت می کند و رقابتی با داوطلبان سایر مناطق ندارد.

از بین این سهمیه‌ها، 30 درصد مربوط به ایثارگران و 70 درصد مربوط به سهمیه مناطق می‌باشد و این 70 درصد متناسب با تعداد شرکت کننده‌ها و کیفیت آموزشی بین مناطق مختلف تقسیم می‌شود.

برای تعیین سهمیه مناطق، 3 سال آخر تحصیل دانش آموزان را در نظر می‌گیرند و اگر داوطلبی در مناطق مختلف تحصیل کرده باشد، منطقه مرفه‌تر را به عنوان سهمیه در نظر می‌گیرند.

با کلیت سهمیه‌ها و رتبه در سهمیه آشنا شدید. حال به بررسی رتبه‌های قبولی در رشته پزشکی می‌پردازیم. جریان سهمیه‌ها در سایر رشته‌ها را نیز در مقاله رتبه لازم برای قبولی در دندان‌پزشکی می‌توانید مطالعه کنید.

کلید سوالات شما در دستان ماست!

قبولی در داروسازی از دغدغه‌های بسیاری از داوطلبان و حتی افرادی که هنوز وارد مقطع دوم متوسطه نشده اند، نیز می‌باشد. اما باید بدانید که رسیدن به رشته شیک و مجلسی‌ای مانند داروسازی، راه و روش مشخصی دارد و مرد عمل می‌خواهد نه حرف! اما یکی از این راه‎‌ها شناخت بهترین موسسه آموزشی است. که امروز یک مژده برای شما داریم! بهترین موسسه آموزشی را با مشاورین آن موسسه بشناسید. پس، با یک جلسه مشاوره رایگان به سوالات شما پاسخگو خواهیم بود و بهترین راهکارهای قبولی در داروسازی، بهترین منابع کنکور و بهترین برنامه‌ریزی کنکور را به شما معرفی خواهیم کرد. کافیست همین الآن فرم زیر را پر کنید.

مامندی-مشاوره

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

رتبه آخرین قبولی داروسازی مناطق سه گانه کنکور 98 – 99

سهمیه مناطقرتبه در سهمیه آخرین فرد پذیرفته شده در دانشگاه سراسریرتبه کشوریدانشگاه پذیرفته شدهمحل سکونت داوطلب
14771431دانشگاه علوم پزشکی اردبیلتبریز
26561968دانشگاه علوم پزشکی شیرازمشهد
38842652دانشگاه علوم پزشکی مشهدتهران

در این جدول رتبه آخرین فرد پذیرفته شده در دانشگاه سراسری رشته داروسازی بررسی شده است. در ادامه، کارنامه این 3 داوطلب گذاشته قرار داده شده است.

در جدول فوق، رتبه آخرین داوطلب پذیرفته شده در رشته داروسازی روزانه قرار داده شده است که می‌تواند اطلاعات مفیدی برای انتخاب رشته باشد. همچنین در ادامه مطلب، کارنامه این سه داوطلب قرار داده شده است و به میانگین درصدهای آن‌ها پرداخته‌ایم. لازم به ذکر است که این درصدها تقریبی بوده و گرد شده است. به عنوان مثال درصدهای بین 35-45، 40 درصد در نظر گرفته شده است.

کارنامه آخرین فرد پذیرفته شده در داروسازی روزانه منطقه 1:

کارنامه قبولی داروسازی منطقه یک 99

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، این داوطلب کاملأ منطبق بر بودجه‌بندی کنکور عمل کرده است. به این معنی که، درصدهای کسب شده توسط این فرد کاملأ طبق آن چیزی است که بودجه‎‌بندی کنکور معین کرده و براین اساس، درصد دروسی را که از اهمیت بیشتری برخوردار هستند، بیش‌تر از بقیه دروس است. اما برای رسیدن به جواب سوالی مانند برای رشته داروسازی چه رتبه‌ای لازم است، اکتفا به کارنامه این شخص کافی نیست. چرا که ممکن این شخص با این روش توانسته به هدف برسد اما در مورد شما این مورد جوابی عکس داشته باشد. پس بهتر است کارنامه بعدی را نیز تحلیل کنیم.

کارنامه آخرین فرد پذیرفته شده در داروسازی روزانه منطقه 2:

کارنامه قبولی داروسازی منطقه دو 99

اما در مورد این کارنامه، همان‌طور که از وجنات این کارنامه مشخص است، بایدها و نبایدها کنکور را به درستی اجرا کرده و درصدهای میانگین 50 را کسب کرده است. همان‌طور که پیش از این هم اشاره کردیم، نحوه مطالعه هر شخص کاملأ متفاوت از دیگری است. در کارنامه قبلی، تلاش داوطب براساس بودجه‌بندی بوده، در حالی که در این کارنامه، داوطلب براساس بایدها و نبایدهای کنکور که بخش عظیم آن به شناخت نقاط قوت و ضعف خودمان اختصاص دارد، پرداخته است و خوشبختانه رتبه لازم برای رشته داروسازی را کسب کرده است.

کارنامه آخرین فرد پذیرفته شده در داروسازی روزانه منطقه 3:

کارنامه قبولی داروسازی منطقه سه 99

اما بریم سراغ کارنامه منطقه سه، این داوطلب با درصدهای تقریبأ پایین‌تر از میانگین موفق به قبولی در رشته داروسازی شده است. ما اسم این روش را روش مطالعه رتبه برترها نام گذاری کرده‌ایم و دلیل این موضوع این است که، این شخص اشراف کاملی به وضعیت خود داشته و با پاسخی مناسب به میانگینی از دروس توانسته خود را در بین داروسازان آینده جای دهد. پس نکته پنهان این کارنامه این است که، رتبه برتر شدن صرفأ ملزم به داشتن درصد و رتبه فضایی نیست، بلکه توانایی مدیریت استعدادهای خودمان است. البته لازم به ذکر است که شاید در سال‌های آینده با این درصد و رتبه نتوان داروسازی پذیرفته شد، هرساله شرایط دانشگاه‌ها متفاوت است. اما استفاده از استعداد و مدیریت توانایی‌هایمان همیشه جواب خواهد داد. چه بسا که با این روش، شما رتبه و درصدی بالاتر و بهتر از این نیز کسب کنید.

برای افرادی که تغییر را رقم خواهند زد!

برای پیشی گرفتن از رقبا خود در میدان رقابتی رشته داروسازی، علاوه‌بر یک برنامه‌ریزی دقیق و علمی، به یک منابع معتبر آموزشی نیز نیاز داریم. شاید این روزها انتخاب یک برنامه‌ریزی و منبع مناسب و به دور از حاشیه‌های تبلیغاتی، کار سختی باشد، اما می‌توان با مشاهده نمونه‌هایی از شیوه آموزش هر یک از موسسات و مراکز آموزشی، به اعتبار علمی آن موسسه پی برد. به همین دلیل موسسه حرف آخر 20 درصد مباحث خود را به صورت رایگان در اختیار دانش آموزان قرار می‌دهد و برنامه 4 ماهه حرف آخر را به شما پیشنهاد می‌دهد. پس برای دریافت رایگان 20 درصد از محصولات حرف آخر به همراه 40 تست قطعی کنکور و برنامه 4 ماهه کاملأ تخصصی، کافیست همین الآن فرم زیر را پر کنید و تغییر در آینده خود را رقم بزنید.

مامندی-کنکور-رایگان

%20 محصولات حرف آخر به صورت رایگان

بررسی میانگین درصدهای آخرین افراد قبول شده در مناطق سه گانه

عنوان درسمیانگین درصد
ادبیات56 درصد
عربی80 درصد
دین و زندگی60 درصد
زبان انگلیسی50 درصد
زمین شناسی10 درصد
ریاضی53 درصد
زیست شناسی60 درصد
فیزیک46 درصد
شیمی53 درصد

و میانگین درصد کل دروس این 3 داوطلب تقریبأ 57 درصد می‌باشد. البته لازم به ذکر است که درصد زمین‌شناسی در نظر گرفته نشده است.

حداقل درصدهای لازم برای داروسازی چه میزان است؟

☆نکته اول: درصد داوطلب یک نمره خام است و نمی‌شود صرفأ با درصد، رتبه داوطلب را حدس زد. چرا که ارزش درصد فقط با مقایسه با درصد دیگران مشخص می‌شود و حداقل درصدهای لازم برای قبولی داروسازی یا هر رشته‌ای، می‌تواند سال به سال تغییر کند و به نحوه پاسخگویی داوطلبان بستگی دارد.

☆نکته دوم: این که هیچ موقع تنها با درصد یک درس نمی‌توان گفت که کسی داروسازی یا رشته‌های دیگر قبول می‌شود یا نه! چون باید کل نمره و درصدهای سایر دروس داوطلب نیز بررسی شوند. چه بسا داوطلبی که یک درس را 100 درصد پاسخ داده است، ولی به دلیل پاسخ گویی نسبت به بقیه دروس رتبه 4 رقمی یا بیشتر آورده است. پس به همین علت ما میانگین درصدهای داوطلبانی را که در کنکور 98 رتبه زیر 1000 کشوری را کسب کرده‌اند و به رتبه برای داروسازی رسیده‌اند را بررسی می‌کنیم. پس شما هم اگر می‌خواهید از قبولی‌تان در رشته داروسازی مطمئن شوید و کارتان به اما و اگر نکشد، حتمأ به این میانگین درصدها توجه کنید.

میانگین درصدهای لازم برای قبولی داروسازی در دروس عمومی:

 • ادبیات: در میان داوطلبان با رتبه زیر 1000 کشوری هیچ داوطلبی ادبیات را زیر 30 درصد نزده است. و کم‌ترین درصد 30/7 بوده است و 2 نفر به درصد 100 رسیده اند و در کل میانگین درصد ادبیات بین این داوطلبان 73/8 درصد بوده است. اگر دقت کنید، این آمار میانگین هستند و حتی در بین رتبه‌های زیر 1000 کشوری که قبولیشان تضمینی است، نیز درصدهای پایین مثل 30- 40 درصد هم وجود دارد. اما اگر درصدی نزدیک به میانگین زیر 1000 بزنید، احتمال قبولیتان خیلی بیشتر است. البته ناگفته نماند، داوطلبی که در درسی درصد ضعیف کسب می‌کند، باید برای جبران آن در دروس دیگر درصدهای بالاتری کسب کند.
 • عربی: در میان داوطلبان با رتبه زیر 1000، کم‌ترین درصد عربی 32 درصد بوده و 131 نفر به درصد 100 رسیده‌اند. میانگین کل کسب شده توسط داوطلبان در درس عربی، 89/2 درصد بوده است.
 • دین و زندگی: در میان داوطلبان با رتبه زیر 1000، کم‌ترین درصد دین و زندگی 32 درصد است و فقط 1 نفر موفق به کسب درصد 100 شده است و میانگین درصد کسب شده توسط داوطلبان 71/7 درصد بوده است.
 • زبان انگلیسی: در میان داوطلبان با رتبه زیر 1000 کشوری، کم‌ترین درصد 17/4 درصد است و 74 نفر نیز موفق به کسب درصد 100 شده‌اند. و میانگین درصد کسب شده توسط داوطلبان 76/3 درصد بوده است.

میانگین درصدهای لازم برای قبولی داروسازی در دروس اختصاصی:

 • زمین شناسی: به دلیل کم اهمیت بودن این درس در پذیرش رشته‌های پرطرفدار زیرگروه یک رشته علوم تجربی، و عدم تأثیر این درس در قبولی دندان‌پزشکی، داروسازی و پزشکی، درصد داوطلبان خیلی کم است. در میان داوطلبان با رتبه زیر 1000 کشوری، کم‌ترین درصد 6/6- است. که تعداد این افراد 658 نفر بوده است و هیچ داوطلبی موفق به کسب درصد 100 نشده است و بیش‌ترین درصد 78/7 درصد است و میانگین کل درصد کسب شده توسط داوطلبان، 7 درصد بوده است.
 • ریاضی: در میان داوطلبان با رتبه زیر 1000 کشوری، کم‌ترین درصد 26/7 درصد بوده است و تنها 3 نفر موفق به کسب درصد 100 شده‌اند و میانگین کل درصد کسب شده توسط داوطلبان، 74/1 درصد بوده است.
 • زیست شناسی: در میان این داوطلبان، کم‌ترین درصد 35/4 درصد بوده است و هیچ داوطلبی موفق به کسب درصد 100 نشده است و بیش‌ترین درصد 98 بوده است و میانگین درصد کل کسب شده توسط داوطلبان 77/7 درصد بوده است.
 • فیزیک: در میان این گروه از داوطلبان که رتبه زیر 1000 کشوری کسب کرده اند کمترین درصد 31/2 درصد است و 24 نفر به درصد 100 رسیده اند و میانگین کل این گروه 77/6 درصد است.
 • شیمی: در میان این گروه، کم‌ترین درصد 31/4 است و هیچ داوطلبی موفق به کسب درصد 100 نشده است و بالاترین درصد، 92/2 درصد بوده است و میانگین کل درصد کسب شده توسط داوطلبان در درس شیمی، 68/2 درصد می‌باشد.

آیا با میانگین درصد 50 دروس رشته علوم تجربی می‌توان داروسازی قبول شد؟

با تغییر کنکور سال‌های اخیر و افزایش میانگین درصدها، روال کار کمی تغییر کرده است. با بررسی کارنامه‌های سال‌های اخیر، به خصوص سال 98 – 99 می‌توانیم به این نتیجه برسیم که، قبولی با میانگین 50 درصد دروس کنکور علوم تجربی در رشته داروسازی سراسری احتمالی خیلی ضعیف یا شاید غیرممکن را دارد. البته ممکن است احتمال قبولی در دانشگاه‌های پردیس و یا کسب رتبه لازم برای داروسازی تعهدی وزارت بهداشت را داشته باشند. همچنین در این مورد، داوطلبانی را در نظر می‌گیریم که فقط از سهمیه مناطق برخوردارند و دارای سهمیه ایثارگران نمی‌باشند. بلکه به ترتیب زیر می‌باشند:

میانگین درصدهای دروس داوطلبان زیر 1000 کشوری تقریبأ 76 درصد است.

میانگین درصدهای آخرین فرد قبولی در داروسازی دانشگاه سراسری درمنطقه 1، تقریبأ 63 درصد، در منطقه 2، تقریبأ 55 درصد و در منطقه 3، تقریبأ 55 درصد است.

توجه: این آمار و ارقام شاهد و گویا همه چیز است که برای قبولی در داروسازی سراسری به میانگین درصد بالا 50 نیاز دارید. اما با یک جمع‌بندی اصولی می‌توان به درصد قابل قبولی برای قبولی در رشته‌های تاپ علوم تجربی دست یافت. اگر شما می‌خواهید به این سوال پاسخ دهید که چگونه داروسازی قبول شویم، باید بگوییم موسسه حرف آخر، یک فرصت استثنایی جمع‌بندی با عنوان پروژه 6040 صد روز تا رسیدن به داروسازی را برای دانش آموزان تهیه کرده است که با این پروژه قادر خواهید بود، در عرض 60 روز مطالب کنکور را آموزش ببینید و در 40 روز بعدی به مرور بیست باره مطالب، تست زنی و آزمون دهی بپردازید و رتبه لازم برای داروسازی را به راحتی کسب کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد این پروژه بی‌نظیر، روی لینک قرار داده شده کلیک کنید.

بررسی کارنامه داوطلبان دارای سهمیه ایثارگر (25 درصد)

سهمیه ایثارگران 30 درصد از کل سهمیه‌ها را در کنکور سراسری به خود اختصاص داده است و به دلیل تعداد شرکت کننده کم نسبت به سهمیه، افراد با تراز و درصدهای کم هم می‌توانند در داروسازی قبول شوند. پس تمامی مطالب بررسی شده در بالا، حسابشان از افراد دارای سهمیه ایثارگران (25 درصد) جداست. پس بریم ببینیم برای رشته داروسازی چه رتبه‌ای لازم است! رتبه لازم برای قبولی فیزیوتراپی را نیز از همین سایت مطالعه کنید.

نمونه کارنامه قبولی داروسازی با سهمیه ایثارگران (25 درصد)

کارنامه قبولی داروسازی سهمیه ایثارگری 25 درصد 99

همان‌طور که قبلأ نیز اشاره کردیم، وضعیت این دانش آموزان نسبت به بقیه افراد دارای سهمیه مناطق، متفاوت‌تر است. اما اگر شما هم داوطلب با سهمیه 25 درصدی ایثارگران باشید هم این سوال پیش می‌آید که چگونه داروسازی قبول شویم! با نگاهی عمیق به کارنامه‌ها، درمی‌یابیم که قبولی این داوطلب با درصدهای نسبتأ خیلی کم‌تری در مقایسه با سایر سهمیه‌ها بوده است. اما تنها داشتن سهمیه ایثارگری 25 درصدی تضمین کننده قبولی شما نخواهد بود. بلکه همانند این دانش آموز شما نیز باید درصدهای نزدیک به میانگین 50 را نیز کسب کنید.

نمونه کارنامه قبولی داروسازی با سهمیه ایثارگران (5 درصد)

کارنامه قبولی داروسازی سهمیه ایثارگری 5 درصد 99

اما برویم سراغ کارنامه این عزیز، درمیابیم که قبولی این داوطلب با درصدهای نسبتأ خیلی کم‌تری در مقایسه با سایر سهمیه‌ها بوده است و با رتبه 1015 منطقه توانسته در بین داروسازان جای گیرد. اما فراموش نکنید که کنکور 99، کنکوری کاملأ متفاوت و سنگین بود و احتمالأ در سال‌های آینده با چنین درصدهایی نتوان رتبه برای داروسازی کسب کرد.

سخن پایانی

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید واقع بوده باشد و تمامی سوالاتتان در این زمینه حل شده باشد. اما دوستان عزیز فراموش نکنید که صرفأ مطالعه این مقاله به تنهایی موفقیت شما را تضمین نمی‌کند، بلکه موفقیت در اراده و حرکت ما به سوی هدف قرار دارد، جمله معروف از شما حرکت از خدا برکت دقیقأ بیانگر همین مسئله است. اما برای ارتباط بیشتر با ما حتمأ در قسمت ارسال دیدگاه سایت حرف آخر، نظرات، پیشنهادات و احیانأ انتقادات خود را با ما در میان بگذارید و اگر به مشاوره تخصصی نیاز دارید، از طریق شماره تماس 02166576182 با ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول

 1. چگونه داروسازی قبول شویم؟
  برای کسب رتبه لازم برای داروسازی، ابتدا به یک برنامه تخصصی، منابع معتبر آموزشی و تجربه قبولی سال‌های گذشته نیاز دارید. برای اطلاعات بیشتر به متن مقاله مراجعه کنید.
 2. برای رشته داروسازی چه رتبه‌ای لازم است؟
  رتبه لازم برای رشته داروسازی، با توجه به انواع سهمیه‌های موجود، متفاوت می‌باشد. شما عزیزان می‌توانید کارنامه‌های انواع سهمیه‌ها را مشاهده کنید. بدین منظور، کلیک کنید.
 3. درصدهای لازم برای داروسازی چه میزان است؟
  به صورت میانگین و حدودی باید درصدهای ادبیات 56، عربی 80، دینی 60، زبان 50، ریاضی 53، زیست 60، شیمی 53 و فیزیک 46 را کسب کرد.
 4. رتبه لازم برای داروسازی تعهدی چه میزان است؟
  برای پاسخ به این سوال بهترین جواب، مراجعه به کارنامه‌های قرار داده شده است. همین الآن کلیک کنید.

لینک های کوتاه این مطلب

https://is.gd/EbbQGY

https://b2n.ir/712525

https://tinyurl.com/y6zhrypq
https://bit.ly/36l63rg
امتیاز بدهید.
guest
2 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!