رتبه لازم برای قبولی در دندان پزشکی

حداقل رتبه لازم برای قبولی در دندان پزشکی! رازهایی که برای قبولی در دندان پزشکی باید بدانید

سلام دوستان گرامی خودم! امروز حالتون چطوره؟ در خدمتتون هستیم با بررسی جنجالی رتبه لازم برای قبولی در دندان پزشکی و کف درصد ها. در این مقاله اطلاعات خوبی را از زبان رضا عباسی فر دانشجوی دندان پزشکی خواهیم شنید که واقعا به شما کمک می‌کند. در ضمن اگر به راهنمایی بیشتر و ارتباط با رتبه های برتر نیاز داشتید حتما از طریق شماره تماس ۰۲۱۶۶۵۷۶۱۸۲ با ما در ارتباط باشید.

بدون وقت تلف کردن به سراغ رتبه لازم برای قبولی در دندان پزشکی برویم از زبان رضای عزیز در سایت حرف آخر  اما یک خبر ویژه هم برای شما داریم. یک جلسه مشاوره رایگان که می‌توانید تمامی مشکلات کنکوری خود را با آن حل کنید. فقط کافی است فرم زیر را پر کنید تا سریع با شما تماس بگیریم.

همانطور که خودتان بهتر می دانید رشته دندانپزشکی از رشته های پرتقاضا و مورد علاقه بسیاری از داوطلبان تجربی است و خیلی از داوطلبان آرزوی تحصیل در دندانپزشکی را دارند ولی از آنجا که این رشته ظرفیت بسیار کمی برای پذیرش دارد، تعداد کمی از داوطلبان می توانند در رشته دندانپزشکی قبول شوند حتی نسبت به سایر رشته های پرطرفدار علوم پزشکی مانند داروسازی و پزشکی، برای قبولی به رتبه بهتری نیازمند است. بگذارید با یک مثال آماری و دقیق، نسبت کل ظرفیت دندانپزشکی کشور به تعداد داوطلبان متقاضی را توضیح بدهم.

در سال ۹۷ تعداد شرکت کننده ‌های کنکور تجربی، ۶۴۲۲۲۸ نفر و مجموع کل ظرفیت رشته های دندانپزشکی کشور (روزانه، پردیس، تعهدی ) ۱۲۹۹ نفر بود به عبارتی فقط ۰/۲% از داوطلبان تجربی توانسته اند در این رشته قبول شوند که این نشان از شدت پایین بودن ظرفیت پذیرش رشته دندانپزشکی دارد.

این که حداقل با چه درصد و رتبه ای می توانیم در دندانپزشکی قبول شویم یا به عبارت دیگر رتبه لازم برای قبولی در دندان پزشکی چه قدر است سوال خیلی از داوطلبان است. در این مقاله می خواهیم به بررسی حداقل درصد لازم هر درس برای قبولی در دندانپزشکی، آخرین رتبه های قبولی دندانپزشکی دانشگاه های مختلف کشور و کارنامه های قبول شدگان در دندانپزشکی بپردازیم.

بنده رضا عباسی فر دانشجوی دندانپزشکی شما را تا پایان این مقاله همراهی خواهم کرد و امیدوارم که با خواندن این مقاله بسیاری از سوالاتتون در این زمینه حل بشه. برویم

 

 • مقایسه سال ۹۷ و ۹۶ از نظر تعداد شرکت کننده های رشته تجربی و ظرفیت دندانپزشکی:( رتبه لازم برای قبولی در دندان پزشکی )

سال کنکور ۹۶ ۹۷
تعداد کل شرکت کنندگان  نفر۹۲۹۷۹۱ ۱۰۱۱۳۸۴ نفر
تعداد داوطلبان تجربی ۵۸۰۳۰۱ ۶۴۲۲۲۸
درصد داوطلبان تجربی ۴۱/۶۲ درصد ۵/۶۳ درصد

 

 • ظرفیت های دندانپزشکی در سال ۹۶، ۹۷: (دراین جدول ظرفیت دانشگاه آزاد لحاظ نشده است)

سال ۹۶ ۹۷
روزانه ۹۰۴ نفر ۸۱۴ نفر
پردیس ۲۹۰ نفر ۲۶۱ نفر
تعهدی ۲۴۰ نفر ۲۲۴ نفر
مجموع ۱۴۳۴ نفر ۱۲۹۹ نفر
درصد از کل داوطلبان تجربی ۲۴/۰ درصد از کل داوطلبان تجربی ۲/۰ درصد از کل داوطلبان تجربی

 

این آمار و ارقام توسط منابع موثق تهیه شده و نشان می دهد که با وجود افزایش شرکت کننده های تجربی، ظرفیت رشته های دندانپزشکی در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ کاهش یافته است. در ضمن تمامی این اطلاعات را در مقاله رتبه لازم برای قبولی در پزشکی نیز می توانید مطالعه کنید.

 • درباره رتبه و سهمیه ها بیشتر بدانیم!

قبل از این که رتبه ها و کارنامه های قبول شدگان و رتبه لازم برای قبولی در دندان پزشکی  را بررسی کنیم توضیح مختصری از رتبه و چگونگی سهمیه ها می دهم تا در بررسی داده ها دچار مشکل نشوید.

هر داوطلب در کنکور دارای ۲ نوع رتبه است. یکی رتبه کشوری، دیگری رتبه در سهمیه. این سهمیه ها هم شامل سهمیه مناطق ۱، ۲، ۳ و سهمیه ایثارگران است. از میان این ۲ رتبه، رتبه در سهمیه برای داوطلب مهم است، زیرا داوطلبان با رتبه کشوری مقایسه نمی شود و رقابت بین آن ها فقط در سهمیه مربوطه است یعنی اگر کسی جزء سهمیه منطقه ۱ باشد در میان داوطلبان منطقه ۱ رقابت می کند و رقابتی با داوطلبان سایر مناطق ندارد.

از بین سهمیه ها ۳۰ درصد مربوط به ایثارگان و ۷۰ درصد مربوط به سهمیه مناطق می باشد و این ۷۰% متناسب با تعداد شرکت کننده ها و کیفیت آموزش بین مناطق تقسیم می شود.

برای تعیین سهمیه مناطق، ۳ سال آخر تحصیل را در نظر می گیرند و اگر داوطلبی در مناطق مختلف تحصیل کند منطقه مرفه تر را به عنوان سهمیه در نظر می گیرند.

با کلیت سهمیه ها و رتبه در سهمیه آشنا شدید حال به بررسی رتبه های قبول شدگان در رشته دندانپزشکی می پردازیم.

 

 • نگاهی به آخرین رتبه قبولی در رشته دندانپزشکی کنکور ۹۷

 

بر اساس توضیحات قبلی رتبه ها را در سهمیه بررسی می کنیم.

جدول زیر که بر اساس کارنامه داوطلبان کنکور ۹۷ تنظیم شده است، اطلاعاتی درباره رتبه آخرین نفر قبول شده در ۱۴ دانشگاه کشور در رشته دندانپزشکی را به ما می دهد و با بررسی این جدول متوجه خواهید شد که داوطلبان حداقل با چه رتبه ای توانسته اند در دندانپزشکی سراسری قبول شوند.

لازم به ذکر است در این جدول فقط رتبه در سهمیه مناطق ۱و ۲و ۳ گذاشته شده است و از بررسی سهمیه ایثارگران در این جدول به دلیل پایین بودن درصدها و تراز داوطلبان خودداری کردیم ولی در ادامه چند نمونه از کارنامه داوطلبان با سهمیه ایثارگران ۲۵ درصد گذاشته شده است.

دانشگاه سهمیه مناطق رتبه در منطقه آخرین نفر قبول شده دانشگاه سهمیه مناطق رتبه در منطقه آخرین نفر قبول شده
علوم پزشکی تبریز روزانه ۱ ۵۹۸ علوم پزشکی ایلام روزانه ۱
۲ ۶۸۳ ۲ ۲۲۶۷
۳ ۳۴۰ ۳ ۵۲۹
علوم پزشکی تهران  روزانه ۱ ۲۲۱ علوم پزشکی زاهدان روزانه ۱
۲ ۴۴۸ ۲ ۲۱۲۳
۳ ۸۱ ۳ ۹۰۹
علوم پزشکی تهران روزانه ۱ ۱۶۴ علوم پزشکی اصفهان روزانه ۱ ۴۰۵
۲ ۵۷۸ ۲ ۸۶۲
۳ ۱۶۷ ۳ ۶۸۰
علوم پزشکی ارومیه روزانه ۱ ۷۰۲ علوم پزشکی بوشهر روزانه ۱
۲ ۱۳۲۴ ۲ ۱۳۴۱
۳ ۴۳۷ ۳ ۵۹۱
علوم پزشکی اردبیل روزانه ۱ ۹۶۹ علوم پزشکی اهواز روزانه ۱ ۱۰۷۴
۲ ۱۴۵۹ ۲ ۱۷۴۴
۳ ۴۵۹ ۳ ۹۲۴
علوم پزشکی شیراز روزانه ۱ ۴۳۵
۲ ۵۹۹
۳ ۳۲۱
علوم پزشکی البرز روزانه ۱ ۵۳۳
۲ ۹۳۶
۳
علوم پزشکی قم روزانه ۱ ۱۰۳۷
۲ ۱۳۷۸
۳ ۷۵۴
علوم پزشکی بندرعباس روزانه ۱ ۱۱۴۳
۲ ۱۸۲۲
۳ ۸۶۰

 

 • رتبه و کارنامه آخرین فرد قبول شده کنکور ۹۷ در هر سه منطقه ۱ و ۲و ۳ در رشته دندانپزشکی سراسری:

سهمیه منطقه آخرین رتبه در سهمیه قبول شده در دانشگاه سراسری رتبه کشوری دانشگاه قبول شده شهر داوطلب
۱ ۱۱۴۳ ۳۵۷۲ علوم پزشکی بندر عباس تهران
۲ ۲۲۶۷ ۴۵۸۲ علوم پزشکی ایلام بهبهان
۳ ۱۲۱۴ ۶۰۹۰ علوم پزشکی سمنان پاکدشت

 

 • کارنامه این ۳ داوطلب:

آخرین نفر قبول شده در دندانپزشکی روزانه منطقه ۱:

سال تحصیلی: ۱۳۹۷ رشته: دندانپزشکی – دکتری
شهر داوطلب: تهران دانشگاه: روزانه بندرعباس
رتبه در سهمیه منطقه ۱: ۱۱۴۳ رتبه کشوری: ۳۵۷۲
نام درس درصد
ادبیات فارسی ۸۰
عربی ۹۰
معارف ۸۰
زبان ۸۰
زمین شناسی ۲۰
ریاضیات ۶۰
زیست شناسی ۶۰
فیزیک ۴۰
شیمی ۵۰

 

آخرین نفر قبول شده در دندانپزشکی روزانه منطقه ۲: 

سال تحصیلی: ۱۳۹۷ رشته: دندانپزشکی – دکتری
شهر داوطلب: بهبهان دانشگاه: روزانه ایلام
رتبه در سهمیه منطقه ۲: ۲۲۶۷ رتبه کشوری: ۴۵۸۲
نام درس درصد
ادبیات فارسی ۶۰
عربی ۹۵
معارف ۷۰
زبان ۴۰
زمین شناسی ۰
ریاضیات ۴۵
زیست شناسی ۷۰
فیزیک ۵۰
شیمی ۶۰

 

آخرین نفر قبول شده در دندانپزشکی روزانه منطقه ۳:

سال تحصیلی: ۱۳۹۷ رشته: دندانپزشکی – دکتری
شهر داوطلب: پاکدشت دانشگاه: روزانه سمنان
رتبه در سهمیه منطقه ۳: ۱۲۱۴ رتبه کشوری: ۶۰۹۰
نام درس درصد
ادبیات فارسی ۵۰
عربی ۹۰
معارف ۷۰
زبان ۵۰
زمین شناسی ۱۰
ریاضیات ۶۰
زیست شناسی ۶۰
فیزیک ۵۰
شیمی ۶۰

☆☆لازم به ذکر است این درصدها تقریبی و گرد شده می باشند. به عنوان مثال درصد های بین ۴۵ تا ۵۵ را درصد ۵۰ در نظر گرفته ‌ایم.

 • حداقل درصد و رتبه لازم برای قبولی در دندان پزشکی 

درصد داوطلب یک نمره خام است و نمی شود فقط با درصد رتبه داوطلب را حدس زد چرا که ارزش درصد فقط با مقایسه با درصد دیگران مشخص می شود و حداقل درصد لازم برای قبولی در یک رشته می تواند سال به سال تغییر کند و بستگی به نحوه پاسخگویی داوطلبان دارد.

نکته دیگر این که هیچ موقع تنها با درصد یک درس نمی توان گفت که کسی دندانپزشکی یا رشته های دیگر قبول می شود یا نه. چون باید کل نمره و درصد های همه دروس داوطلب را بررسی کرد چه بسا داوطلبی که یک درس را ۱۰۰ درصد پاسخ داده است ولی به دلیل پاسخ گویی ضعیف به بقیه دروس رتبه ۴ رقمی یا بیشتر آورده است. پس به همین علت ما میانگین درصد های داوطلبانی را که در کنکور ۹۷ رتبه زیر ۱۰۰۰ کشوری را کسب کرده اند و قبولی آن ها در دندانپزشکی ۱۰۰ درصد است را بررسی می کنیم. پس شما هم اگر می خواهید از قبولی تان در رشته دندانپزشکی مطمئن شوید و کارتان به اما و اگر نکشد حتماً به این میانگین درصد ها توجه کنید.

business leader man holding winner golden cup 3446 650

حداقل درصد و رتبه مورد نیاز برای قبولی در دندان پزشکی در دروس عمومی :

ادبیات:

در میان داوطلبان با رتبه زیر ۱۰۰۰ کشوری کسی ادبیات را زیر ۳۰ درصد نزده است، و کمترین درصد ۳۰/۷ بوده است و ۲ نفر به درصد ۱۰۰ رسیده اند و در کل میانگین درصد ادبیات بین این داوطلبان ۷۳/۸ درصد بوده است.

اگر دقت کنید این آمار میانگین هستند و حتی در بین رتبه های زیر ۱۰۰۰ کشور که قبولیشان تضمینی است درصد های پایین مثل ۳۰-۴۰ درصد هم وجود دارد ولی اگر درصدی نزدیک به میانگین زیر ۱۰۰۰ بزنید احتمال قبولیات خیلی بیشتر است البته ناگفته نماند کسی که در درسی درصد ضعیف کسب می کند باید برای جبران آن در دروس دیگر درصد های بالا بزند.

عربی: در میان داوطلبان با رتبه زیر ۱۰۰۰ کمترین درصد عربی ۳۲ درصد بوده و ۱۳۱ نفر به درصد ۱۰۰ رسیده اند میانگین کل این درس داوطلبان ۸۹/۲ درصد است.

دین و زندگی : در میان داوطلبان با رتبه ی زیر ۱۰۰۰ کمترین درصد دین و زندگی ۳۲ درصد و فقط ۱ نفر آن را ۱۰۰ زده و میانگین درصد این داوطلبان ۷۱/۷ درصد است.

زبان انگلیسی: در میان داوطلبانی با رتبه ی زیر ۱۰۰۰ کشوری کمترین درصد ۱۷/۴ درصد است و ۷۴ نفر به درصد ۱۰۰ رسیده اند. میانگین درصد این داوطلبان ۷۶/۳ درصد است.

حداقل درصد و رتبه لازم برای قبولی در دندان پزشکی در دروس تخصصی:

زمین شناسی: بدلیل کم اهمیت بودن این درس در پذیرش رشته های پرطرفدار و حتی عدم تاثیر در قبولی دندانپزشکی و پزشکی درصد داوطلبان خیلی کم است در میان داوطلبان با رتبه ی زیر ۱۰۰۰ کشوری، کمترین درصد ۶/۶- است که تعداد کسانی که این درس را منفی زده اند ۶۵۸ نفر بوده است و کسی ۱۰۰ درصد نزده است و بیشترین درصد ۷۸/۷ درصد است و میانگین کل فقط ۷ درصد است.

ریاضی: در میان داوطلبان با رتبه زیر ۱۰۰۰ کشوری کمترین درصد ۲۶/۷ درصد است و ۳ نفر به درصد ۱۰۰ رسیده اند و میانگین کل این گروه از داوطلبان ۷۴/۱ درصد است.

زیست شناسی: در میان این داوطلبان کمترین درصد ۳۵/۴ درصد است و کسی موفق به کسب درصد ۱۰۰ نشده است و بیشترین درصد ۹۸ بوده است و میانگین کل ۷۷/۷ درصد است.

فیزیک: در میان این گروه از داوطلبان که رتبه زیر ۱۰۰۰ کشوری کسب کرده اند کمترین درصد ۳۱/۲ درصد است و ۲۴ نفر به درصد ۱۰۰ رسیده اند و میانگین کل این گروه ۷۷/۶ درصد است.

شیمی: در میان این گروه کمترین درصد ۳۱/۴ است و کسی به درصد ۱۰۰ نرسیده است و بالاترین درصد ۹۲/۲ درصد بوده است و میانگین کل این داوطلبان در این درس ۶۸/۲ درصد می باشد.

 • آیا با میانگین ۵۰ درصد دروس می توان دندان پزشکی قبول شد؟

با تغییر کنکورهای سال های اخیر و افزایش میانگین درصد ها، روال کار کمی تغییر کرده است. با بررسی کارنامه های سال های اخیر به خصوص سال ۹۷ می توانیم به این نتیجه برسیم که قبولی با میانگین ۵۰ درصد دروس در رشته دندانپزشکی سراسری احتمالی خیلی ضعیف یا شاید غیر ممکن را دارد. البته در این مورد داوطلبانی را در نظر می گیریم که فقط از سهمیه مناطق برخوردارند و دارای سهمیه ایثارگران نمی باشند ولی ممکن است که احتمال قبولی در دانشگاه های پردیس یا تعهد وزارت بهداشت را داشته باشند.

میانگین درصدهای دروس داوطلبان زیر ۱۰۰۰ کشوری تقریباً ۷۶ درصد است. میانگین درصدهای آخرین فرد قبول شده در دانشگاه سراسری رشته دندانپزشکی در منطقه ۱ تقریباً ۶۷ درصد، در منطقه ۲ تقریباً ۶۳ درصد، در منطقه ۳ تقریباً ۶۱ درصد است. این آمار و ارقام شاهد و گویای همه چیز است که برای قبولی در دندانپزشکی سراسری به میانگین درصد بالای ۵۰ نیاز دارید.

caucasian white man suffering from teeth pain 107173 7473

 

 • بررسی چند کارنامه داوطلبان دارای سهمیه ایثارگران ۲۵ درصد

 • سهمیه ایثارگران ۳۰ درصد از کل سهمیه را در بر می گیرد به دلیل تعداد شرکت کننده کم نسبت به سهمیه، افراد با تراز  و درصد های کم هم می توانند در دندانپزشکی قبول شوند.

پس تمامی مطالب بررسی شده حسابشان با ایثارگران (۲۵ درصد) جداست.

سال تحصیلی: ۱۳۹۷ رشته: دندانپزشکی – دکتری
شهر داوطلب: بوشهر سهمیه قبولی: ایثارگر (۲۵ درصد ظرفیت)
رتبه در سهمیه: ۶۸۶ رتبه کشوری: ۵۰۶۵۴
تراز : ۷۸۰۷
نام درس درصد
ادبیات فارسی ۴۶
عربی ۵۸
معارف ۴۳
زبان ۲۳
زمین شناسی ۰
ریاضیات ۴۳
زیست شناسی ۳۷
فیزیک ۲۱
شیمی ۲۵

 

سال تحصیلی: ۱۳۹۷ رشته: دندانپزشکی – دکتری
شهر داوطلب: گرگان سهمیه قبولی: ایثارگر (۲۵ درصد ظرفیت)
رتبه در سهمیه: ۷۰۷ رتبه کشوری: ۵۱۶۴۱
تراز : ۷۷۸۳
نام درس درصد
ادبیات فارسی ۴۲
عربی ۵۸
معارف ۵۲
زبان ۲۳
زمین شناسی ۰
ریاضیات ۲۰
زیست شناسی ۴۱
فیزیک ۳۲
شیمی ۲۵

 

 

سخن پایانی: امیدوارم که این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد و پاسخ تمامی سوالاتتان را در این زمینه یافته باشید.

 

 • Reza__dentist
 • دوستان خوبم امیدوارم که از خواندن این مقاله کاملا لذت برده باشی و اطلاعات مورد نیاز رو کسب کرده باشید؛ حتما نظراتتون رو از طریق کامنت برای ما بفرستید و اگه به مشاوره ی تخصصی هم نیاز دارید از طریق ۰۲۱۶۶۵۷۶۱۸۲ با ما در ارتباط باشید .
تماس-با-مامندی

لینک های کوتاه این مطلب

https://is.gd/9Qi3g1

https://b2n.ir/173797

https://tinyurl.com/yyeduyr2
https://bit.ly/2U0yRzv
guest
2 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات

کنکور 1400 رو تو 4 ماه تموم کن و 7 بار دوره کن!

به بالای صفحه بردن