هر آنچه که باید درمورد رتبه لازم برای قبولی در پزشکی بدانید!

سلام دوستان خوبم شایان مامندی هستم مشاور ارشد مجموعه حرف آخر و امروز در خدمت شما هستم تا مقاله دوست خوبم رضا عباسی فر دانشجو دندان‌پزشکی در رابطه با رتبه لازم برای پزشکی، میانگین درصدهای لازم برای پزشکی و چند کارنامه را بررسی کنیم تا بتوانیم به سادگی به شما نشان دهیم درصد و رتبه لازم برای رسیدن به قبولی در پزشکی چه قدر باید باشد و برای قبولی در رشته پزشکی چه رتبه‌ای لازم است. به سراغ اصل مطلب برویم. در اخر هم تمامی نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را از طریق کامنت با ما در سایت حرف آخر به اشتراک بگذارید.

رشته پزشکی یکی از رشته‌های تاپ و پرطرفدار تجربی است و خیلی‌ها رشته تجربی را با پزشکی می‌شناسند. اما این رشته نیز مانند رشته‌های دندان‌پزشکی و داروسازی با وجود خواهان زیاد، دارای سهمیه کمی است و تعداد اندکی از داوطلبان تجربی می‌توانند در رشته پزشکی تحصیل کنند.

برنامه‌ریزی شخصیتان را از ما بخواهید!

دوستانی که به تحصیل در رشته پزشکی علاقه‌مند هستید و به دنبال بهترین منبع و برنامه‌ریزی ممکن می‌باشید، ما به شما برنامه 4 ماهه حرف آخر را معرفی خواهیم کرد که در سال 99، 34 نفر با کمک آن توانستند رتبه زیر 100 کسب کنند و با استفاده از آن به هیچ منبع دیگری اعم از کتاب، آزمون، مشاور یا هر چیز دیگری نیاز پیدا نخواهید کرد. برای ثبت نام در این طرح بی‌نظیر با تخفیف ویژه، همین الآن فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان مجرب آموزشی ما با شما تماس بگیرند یا از طریق شماره تماس 02166576182 برای ارتباط اقدام کنید.

مامندی-4-ماهه-2

4 ماه بخون، 7000 تا تست بزن، 7 بار دوره کن!

این ‌که برای قبول شدن در رشته پزشکی چه رتبه‌ای لازم است، از سوال‌های پر تکرار داوطلبان می‎‌باشد. در این مقاله، حداقل درصدهای لازم هر درس برای قبولی و رتبه مورد نیاز برای پزشکی را بررسی خواهیم کرد. بنده رضا عباسی فر دانشجو دندان‌پزشکی شما را تا پایان این مقاله همراهی خواهم کرد و امیدوارم که با خواندن این مقاله بسیاری از سوالاتتان در این زمینه حل شود.

فهرست مطالب

درصدهای لازم برای پزشکی (درصد قبولی پزشکی باید چه قدر باشد؟)

بحث اصلی مربوط به درصدهای لازم برای پزشکی یا به عبارت دیگر درصد قبولی پزشکی است. یعنی برای قبولی در پزشکی باید چه درصدهایی در هر درس کسب کنیم! به شما اطمینان می‌دهیم که نکات زیر که مربوط به درصدهای لازم برای پزشکی است را در هیچ جای دیگر پیدا نخواهید کرد. بهترین منبع برای درصد قبولی پزشکی بررسی کارنامه‌های تکی نیست، بلکه به دست آوردن یک آمار درباره میانگین درصد قبولی پزشکی و همچنین بیش‌ترین و کم‌ترین درصد قبولی پزشکی توسط رتبه‌های برتر در هر درس است.

با توجه به این که اطلاعات مربوط به میانگین درصد قبولی پزشکی از سوی سازمان سنجش برای کنکور 99 هنوز ارائه نشده است، فعلأ به میانگین درصدهای قبولی پزشکی در دو سال 97 و 98 بسنده خواهیم کرد و به محض اعلام میانگین درصد رتبه‌های برتر توسط سنجش، در این سایت قرار خواهیم داد.

آمار زیر در مورد درصدهای لازم برای پزشکی، مربوط به درصدهایی است که توسط رتبه‌های برتر یعنی رتبه‌های زیر 1000 کشوری کسب شده است و برای رسیدن به دانشگاه‌های معتبر باید درصدهای شما هم در حدود همین میانگین باشد. در انتهای بررسی درصد قبولی پزشکی باید چقدر باشد به یک نتیجه گیری بسیار مهم خواهیم رسید و به هیچ وجه آن را از دست ندهید.

البته سوالی که ممکن است برای شما پیش بیاید این است که، آمارهای زیر درصد رتبه‌های زیر 1000 کشوری است و این که چه ارتباطی با درصد قبولی پزشکی دارد! در پایان بررسی درصدها به این سوال نیز پاسخ داده خواهد شد. برای اطلاع از رتبه و درصد لازم برای قبولی فیزیوتراپی نیز می‌توانید همین لحظه با ورود به لینک قرار داده شده، مقاله مربوطه را مطالعه کنید. اما میانگین درصدهای هر درس کس شده توسط رتبه‌های زیر هزار عبارتند از:

درصد قبولی پزشکی

در بررسی درصدهای قبولی پزشکی اولین درس مورد بررسی، درس ادبیات است. نکته حائز اهمیت در بررسی میانگین درصد ادبیات رتبه‌های زیر 1000 در سال 98 است که کم‌ترین میانگین درصد در بین تمامی دروس اختصاصی و عمومی مربوط به درس ادبیات کنکور است. همچنین در سال 98 ادبیات تنها درسی بود که هیچ شرکت کننده‌ای در گروه آزمایشی تجربی از بین 569984 نفر موفق به کسب درصد 100 در این درس نشده است. درصد لازم برای قبولی در پزشکی و کسب رتبه زیر 1000 در درس ادبیات، به طور میانگین باید حدود 72 درصد باشد. یعنی پاسخ دادن به 18 سوال بدون اشتباه را می‌طلبد.

درصد های لازم برای پزشکی

دومین درس در بررسی درصدهای لازم برای پزشکی، بررسی درصدهای مربوط به عربی کنکور است که توسط رتبه‌های زیر هزار کشوری کسب شده است. برای رسیدن به موفقیت در کنکور درصدی که برای عربی نیاز دارید نیز به طور میانگین 76 درصد است. برای رسیدن به این درصد باید به 19 سوال عربی بدون اشتباه پاسخ داد. نکته قابل تأمل در مورد درس عربی این است که بعد از درس زبان در قسمت کم‌ترین درصد کسب شده توسط رتبه‌های برتر جایگاه دوم را به خود اختصاص داده است.

درصد قبولی پزشکی درس دینی که از نظر اکثر داوطلبان درسی ساده و حفظی است، نیز در سال‌های اخیر به شدت چالش برانگیز شده است. به نحوی که در کنکور 97 از بین حدود 1 میلیون نفر شرکت کننده در سه پروژه آزمایشی ریاضی، تجربی و انسانی فقط سه نفر موفق به کسب درصد 100 در این درس شدند. اما میانگین درصد کسب شده توسط رتبه‌های برتر در این درس هم حدود 80 درصد است و برای رسیدن به این درصد باید به 20 سوال این درس بدون داشتن اشتباه پاسخ دهید.

درصد زبان رتبه های برتر

قسمت بعدی در بررسی درصد لازم برای قبولی در پزشکی، بررسی درصدهای زبان کنکور است. درسی بسیار عجیب و غریب و تنها درسی که توانسته‌اند آن را صفر بزنند و از طرفی درس زبان در سال 98 کم‌ترین میانگین درصد را به خود اختصاص داده است. زبان کنکور وضعیت غیر عادی دارد. زیرا تنها درسی است که بیش‌ترین تعداد درصد 100 و همچنین بیش‌ترین تعداد درصد منفی را در آن مشاهده می‌کنیم. درصد لازم برای رسیدن به رتبه زیر هزار در درس زبان هم به طور میانگین 72 درصد است. یعنی به حدود 18 سوال صحیح بدون اشتباه پاسخ دادن را می‌طلبد.

درصد ریاضی رتبه های برتر

اولین درس در دفترچه اختصاصی کنکور (البته بعد از درس زمین شناسی، دلیل صحبت نکردن در مورد زمین این است که در زیرگروه یک ضریب زمین شناسی صفر است و هیچ تاثیری در درصدهای لازم برای پزشکی ندارد) درس ریاضی است. ریاضی در سال 98 جایگاه اول را در میان دروس تخصص از حیث داشتن کمترین درصد کسب شده توسط داوطلبین را به خود اختصاص داد. درصد مورد نیاز برای کسب رتبه زیر هزار در درس ریاضی هم حدود 80 درصد است و معادل پاسخگویی به 24 تست از ریاضی کنکور بدون پاسخ اشتباه است.

درصد زیست رتبه های برتر کنکور

حیاتی‌ترین درس رشته تجربی زیست‌شناسی است که در زیر گروه یک بالاترین ضریب را دربین تمامی دروس دارد و مهمترین درس این زیر گروه محسوب می‌شود. یعنی برای اطلاع از درصد قبولی پزشکی بیش‌تر از تمامی دروس باید به زیست توجه کرد. نکته مهم در مورد زیست شناسی هم این است که در سال 98 جایگاه اول را از حیث بیش‌ترین میانگین درصد در میان تمامی دروس اختصاصی و عمومی به خود اختصاص داده است و همین امر نشان می‌دهد که رقابت در این درس به شدت بالاست. برای رسیدن به رتبه زیر هزار هم میانگین درصدی که در زیست شناسی باید کسب کنید، حدود 84 درصد است و معادل پاسخگویی به 42 سوال زیست شناسی بدون اشتباه است.

درصد فیزیک رتبه های برتر

رسیدیم به درس فیزیک، درسی که بعد از ریاضی جایگاه دوم را از لحاظ عدم رغبت دانش آموزان برای مطالعه به خود اختصاص داده است و دلیل این موضوع هم می‌تواند اهمیت پایین آن در زیرگروه یک رشته تجربی باشد. میانگین درصد فیزیک هم در حدود 82 درصد و معادل پاسخ دادن به 25 سوال فیزیک بدون اشتباه است.

درصد شیمی رتبه های برتر

و اما آخرین درس از دفترچه اختصاصی و دومین درس پر اهمیت در زیرگروه یک بعد از زیست شناسی، مربوط به شیمی کنکور است. میانگین درصد شیمی کنکور برای کسب رتبه زیر هزار هم در حدود 82 درصد است و برای رسیدن به این درصد هم نیاز به پاسخ دادن به 29 سوال شیمی بدون داشتن اشتباه است.

نیاز به مشاوره دارید؟ از ما بپرسید!

قبولی در پزشکی از دغدغه‌های بسیاری از داوطلبان و حتی افرادی که هنوز وارد مقطع دوم متوسطه نشده اند، نیز می‌باشد. اما باید بدانید که رسیدن به پزشکی راه و روش مشخصی دارد. و یکی از این راه‎‌ها شناخت بهترین موسسه آموزشی است. اما امروز یک مژده برای شما داریم! بهترین موسسه آموزشی را با مشاورین آن موسسه بشناسید. پس، با یک جلسه مشاوره رایگان به سوالات شما پاسخگو خواهیم بود و بهترین راهکارهای قبولی در پزشکی، بهترین منابع کنکور و بهترین برنامه‌ریزی کنکور را به شما معرفی خواهیم کرد. کافیست همین الآن فرم زیر را پر کنید.

مامندی-مشاوره

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

مقایسه تعداد شرکت‌کنندگان در رشته تجربی در سال‌های 96، 97 و 98 

رشته پزشکی

مقایسه ظرفیت پذیرش رشته پزشکی در دانشگاه‌های سراسری در سال‌های 96، 97 و 98

ظرفیت دانشگاه ها برای پزشکی

با توجه به این آمار و ارقام رشته پزشکی برخلاف دو رشته داروسازی و دندان‌پزشکی، کمی افزایش ظرفیت داشته است و تقریبأ نزدیک به 4 هزار نفر بیشتر نسبت به داروسازی و دندان‌پزشکی پذیرش دارد ولی در کل ظرفیت خیلی پایینی برای جذب دانشجو بین داوطلبان تجربی به چشم می‌خورد.

طبق آمار سال 97، مجموع ظرفیت رشته پزشکی، دندان‌پزشکی و داروسازی کشور (روزانه، پردیس و تعهدی) 7718 نفر می باشد. که البته با اضافه شدن ظرفیت دانشگاه آزاد بیشتر از این مقدار نیز خواهد بود. در  ادامه مطلب برای اطلاعات بیشتر در این زمینه، پیشنهاد می‌کنیم مقاله مربوط به رتبه لازم برای قبولی در دندان پزشکی را نیز از همین سایت مطالعه کنید.

جریان انواع سهمیه‌ها در کنکور چیست؟

قبل از این که رتبه‌ها و کارنامه‌های قبولی در پزشکی را بررسی کنیم، به توضیح مختصری از رتبه و چگونگی احتساب سهمیه‌ها خواهیم پرداخت تا در بررسی داده‌ها دچار تزلزل نشوید.

هر داوطلب در کنکور دارای دو نوع رتبه است: یکی رتبه کشوری و دیگری رتبه در سهمیه در داوطلب است. این سهمیه‌ها هم شامل مناطق 1، 2، 3 و سهمیه ایثارگران است. از میان این دو رتبه، رتبه در سهمیه برای داوطلب حائز اهمیت است، زیرا داوطلبان با رتبه کشوری مقایسه نمی شوند و رقابت بین آنها فقط در سهمیه مربوطه است یعنی اگر کسی جز سهمیه منطقه 1 باشد در میان داوطلبان منطقه 1 رقابت می کند و رقابتی با داوطلبان سایر مناطق ندارد.

از بین این سهمیه‌ها، 30 درصد مربوط به ایثارگران و 70 درصد مربوط به سهمیه مناطق می‌باشد و این 70 درصد متناسب با تعداد شرکت کننده‌ها و کیفیت آموزشی بین مناطق مختلف تقسیم می‌شود.

برای تعیین سهمیه مناطق، 3 سال آخر تحصیل دانش آموزان را در نظر می‌گیرند و اگر داوطلبی در مناطق مختلف تحصیل کرده باشد، منطقه مرفه‌تر را به عنوان سهمیه در نظر می‌گیرند.

با کلیت سهمیه‌ها و رتبه در سهمیه آشنا شدید. حال به بررسی رتبه‌های قبولی در رشته پزشکی می‌پردازیم. جریان سهمیه‌ها در سایر رشته‌ها را نیز در مقاله رتبه لازم برای قبولی در داروسازی می‌توانید مطالعه کنید.

رتبه آخرین قبولی مناطق سه گانه رشته پزشکی کنکور 99

سهمیه مناطقرتبه در سهمیه آخرین فرد پذیرفته شده در دانشگاه سراسریرتبه کشوریدانشگاه پذیرفته شدهشهر داوطلب
159177دانشگاه علوم پزشکی تهراناستان البرز - کرج
293186دانشگاه علوم پزشکی زنجانکرمانشاه
3447516765دانشگاه علوم پزشکی بابلقزوین

☆در این جدول رتبه آخرین فرد پذیرفته شده در دانشگاه سراسری رشته پزشکی بررسی شده است. در ادامه، کارنامه این 3 داوطلب گذاشته شده است. لازم به ذکر است که درصدها تقریبی بوده و گرد شده است. به عنوان مثال، درصدهای بین 35-45 ، 40% نوشته شده است.

سه نمونه از کارنامه آخرین افراد پذیرفته شده در سهمیه سه گانه کنکور 99

این که برای پزشکی چه رتبه‌ای بیاوریم، مدام در ذهن همه داوطلبین تکرار می‌شود. اما این کار فقط استرس شما را افزایش خواهد داد. اما اگر به تحلیل کارنامه افراد پذیرفته شده در سال‌های گذشته بپردازید، به رمز و رموز موفقیت آن‌ها پی برده و شما نیز مسیر خود را به درستی پیدا خواهید کرد. پس با ما با ادامه مطالب همراه شوید.

کارنامه آخرین فرد پذیرفته شده منطقه ۱در رشته پزشکی روزانه:

کارنامه قبولی پزشکی منطقه 1

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، این داوطلب کاملأ منطبق بر بودجه‌بندی کنکور عمل کرده است. به این معنی که، درصدهای کسب شده توسط این فرد کاملأ طبق آن چیزی است که بودجه‎‌بندی کنکور معین کرده و براین اساس، درصد دروسی را که از اهمیت بیشتری برخوردار هستند، بیش‌تر از بقیه دروس است. اما برای رسیدن به جواب سوالی مانند برای قبولی در رشته پزشکی چه ترازی لازم است! اکتفا به کارنامه این شخص کافی نیست. چرا که ممکن این شخص با این روش توانسته به هدف برسد اما در مورد شما این مورد جوابی عکس داشته باشد. پس بهتر است کارنامه بعدی را نیز تحلیل کنیم.

کارنامه آخرین فرد پذیرفته شده منطقه ۲در رشته پزشکی روزانه:

کارنامه قبولی پزشکی منطقه 2 کنکور 99

اما در مورد این کارنامه، همان‌طور که از وجنات این کارنامه مشخص است، بایدها و نبایدها کنکور را به درستی اجرا کرده و انصافأ در دروس اختصاصی، درصدهای بسیار خوبی نیز کسب کرده است. همان‌طور که پیش از این هم اشاره کردیم، نحوه مطالعه هر شخص کاملأ متفاوت از دیگری است. در کارنامه قبلی، تلاش داوطب براساس بودجه‌بندی بوده، در حالی که در این کارنامه، داوطلب براساس بایدها و نبایدهای کنکور که بخش عظیم آن به شناخت نقاط قوت و ضعف خودمان اختصاص دارد، پرداخته است و خوشبختانه رتبه مورد نیاز برای پزشکی را کسب کرده است.

کارنامه آخرین فرد پذیرفته شده منطقه۳ در رشته پزشکی روزانه:

کارنامه قبولی پزشکی منطقه 3 کنکور 99

اما بریم سراغ کارنامه منطقه سه، این داوطلب با درصدهای تقریبأ پایین تر از میانگین موفق به قبولی در رشته پزشکی شده است. ما اسم این روش را روش مطالعه رتبه برترها نام گذاری کرده‌ایم و دلیل این موضوع این است که، این شخص اشراف کاملی به وضعیت خود داشته و با پاسخ میانگینی به همه دروس توانسته خود را در بین پزشکان آینده جای دهد. پس نکته پنهان این کارنامه این است که، رتبه برتر شدن صرفأ ملزم به داشتن درصد و رتبه فضایی نیست، بلکه توانایی مدیریت استعدادهای خودمان است. البته لازم به ذکر است که شاید در سال‌های آینده با این درصد و رتبه نتوان پزشکی پذیرفته شد، اما استفاده از استعداد و مدیریت توانایی‌هایمان همیشه جواب خواهد داد. چه بسا که با این روش، شما رتبه بهتری کسب کنید.

40 تست قطعی کنکور را از ما بخواهید!

برای رسیدن به هدفی بزرگ مانند رشته پزشکی، علاوه‌بر یک برنامه‌ریزی دقیق و علمی، به یک منابع معتبر آموزشی نیز نیاز داریم. شاید این روزها انتخاب یک منبع مناسب و به دور از حاشیه‌های تبلیغاتی، کار سختی باشد اما می‌توان با مشاهده تکه‌هایی از شیوه آموزش هر یک از موسسات و مراکز آموزشی، به اعتبار علمی آن موسسه پی برد. به همین دلیل موسسه حرف آخر 20 درصد مباحث خود را به صورت رایگان در اختیار دانش آموزان قرار می‌دهد. پس برای دریافت رایگان 20 درصد از محصولات حرف آخر به همراه بیست تست قطعی کنکور، کافیست همین الآن فرم زیر را پر کنید.

مامندی-کنکور-رایگان

%20 محصولات حرف آخر به صورت رایگان

میانگین درصدهای آخرین افراد پذیرفته شده در رشته پزشکی سال 99

عنوان درسمیانگین درصد کسب شده
ادبیات60 درصد
عربی83 درصد
دین و زندگی66 درصد
زبان انگلیسی43 درصد
زمین شناسی10 درصد
ریاضی53 درصد
زیست شناسی73 درصد
فیزیک43 درصد
شیمی50 درصد

لازم به ذکر است که میانگین درصد کل دروس این 3 داوطلب تقریبأ 60 درصد می‌باشد. البته از دخالت درصد زمین شناسی صرف نظر شده است.

حداقل درصدهای لازم برای پزشکی چه میزان است؟

☆نکته اول: درصد داوطلب یک نمره خام است و نمی‌شود صرفأ با درصد، رتبه داوطلب را حدس زد. چرا که ارزش درصد فقط با مقایسه با درصد دیگران مشخص می‌شود و حداقل درصدهای لازم برای قبولی پزشکی یا هر رشته‌ای، می‌تواند سال به سال تغییر کند و به نحوه پاسخگویی داوطلبان بستگی دارد.

☆نکته دوم: این که هیچ موقع تنها با درصد یک درس نمی‌توان گفت که کسی پزشکی یا رشته‌های دیگر قبول می‌شود یا نه! چون باید کل نمره و درصدهای سایر دروس داوطلب نیز بررسی شوند. چه بسا داوطلبی که یک درس را 100 درصد پاسخ داده است، ولی به دلیل پاسخ گویی نسبت به بقیه دروس رتبه 4 رقمی یا بیشتر آورده است. پس به همین علت ما میانگین درصدهای داوطلبانی را که در کنکور 98 رتبه زیر 1000 کشوری را کسب کرده‌اند و به رتبه لازم برای قبولی در پزشکی رسیده‌اند را بررسی می‌کنیم. پس شما هم اگر می‌خواهید از قبولی‌تان در رشته پزشکی مطمئن شوید و کارتان به اما و اگر نکشد، حتمأ به این میانگین درصدها توجه کنید.

میانگین درصدهای لازم برای قبولی پزشکی در دروس عمومی:

 • ادبیات: در میان داوطلبان با رتبه زیر 1000 کشوری هیچ داوطلبی ادبیات را زیر 30 درصد نزده است. و کمترین درصد 30/7 بوده است و 2 نفر به درصد 100 رسیده اند و در کل میانگین درصد ادبیات بین این داوطلبان 73/8 درصد بوده است. اگر دقت کنید، این آمار میانگین هستند و حتی در بین رتبه‌های زیر 1000 کشوری که قبولیشان تضمینی است، نیز درصدهای پایین مثل 30- 40 درصد هم وجود دارد. اما اگر درصدی نزدیک به میانگین زیر 1000 بزنید، احتمال قبولیتان خیلی بیشتر است. البته ناگفته نماند، داوطلبی که در درسی درصد ضعیف کسب می‌کند، باید برای جبران آن در دروس دیگر درصدهای بالاتری کسب کند.
 • عربی: در میان داوطلبان با رتبه زیر 1000، کم‌ترین درصد عربی 32 درصد بوده و 131 نفر به درصد 100 رسیده‌اند. میانگین کل کسب شده توسط داوطلبان در درس عربی، 89/2 درصد بوده است.
 • دین و زندگی: در میان داوطلبان با رتبه زیر 1000، کم‌ترین درصد دین و زندگی 32 درصد است و فقط 1 نفر موفق به کسب درصد 100 شده است و میانگین درصد کسب شده توسط داوطلبان 71/7 درصد بوده است.
 • زبان انگلیسی: در میان داوطلبان با رتبه زیر 1000 کشوری، کم‌ترین درصد 17/4 درصد است و 74 نفر نیز موفق به کسب درصد 100 شده‌اند. و میانگین درصد کسب شده توسط داوطلبان 76/3 درصد بوده است.

میانگین درصدهای لازم برای قبولی پزشکی در دروس اختصاصی:

 • زمین شناسی: به دلیل کم اهمیت بودن این درس در پذیرش رشته‌های پرطرفدار زیرگروه یک رشته علوم تجربی، و عدم تأثیر این درس در قبولی دندان‌پزشکی و پزشکی، درصد داوطلبان خیلی کم است. در میان داوطلبان با رتبه زیر 1000 کشوری، کم‌ترین درصد 6/6- است. که تعداد این افراد 658 نفر بوده است و هیچ داوطلبی موفق به کسب درصد 100 نشده است و بیش‌ترین درصد 78/7 درصد است و میانگین کل درصد کسب شده توسط داوطلبان، 7 درصد بوده است.
 • ریاضی: در میان داوطلبان با رتبه زیر 1000 کشوری، کم‌ترین درصد 26/7 درصد بوده است و تنها 3 نفر موفق به کسب درصد 100 شده‌اند و میانگین کل درصد کسب شده توسط داوطلبان، 74/1 درصد بوده است.
 • زیست شناسی: در میان این داوطلبان، کم‌ترین درصد 35/4 درصد بوده است و هیچ داوطلبی موفق به کسب درصد 100 نشده است و بیش‌ترین درصد 98 بوده است و میانگین درصد کل کسب شده توسط داوطلبان 77/7 درصد بوده است.
 • فیزیک: در میان این گروه از داوطلبان که رتبه زیر 1000 کشوری کسب کرده اند کمترین درصد 31/2 درصد است و 24 نفر به درصد 100 رسیده اند و میانگین کل این گروه 77/6 درصد است.
 • شیمی: در میان این گروه، کم‌ترین درصد 31/4 است و هیچ داوطلبی موفق به کسب درصد 100 نشده است و بالاترین درصد، 92/2 درصد بوده است و میانگین کل درصد کسب شده توسط داوطلبان در درس شیمی، 68/2 درصد می‌باشد.

آیا با میانگین درصد 50 دروس رشته علوم تجربی می‌توان پزشکی قبول شد؟

با تغییر کنکور سال‌های اخیر و افزایش میانگین درصدها، روال کار کمی تغییر کرده است. با بررسی کارنامه‌های سال‌های اخیر، به خصوص سال 97 می‌توانیم به این نتیجه برسیم که، قبولی با میانگین 50 درصد دروس کنکور علوم تجربی در رشته داروسازی سراسری احتمالی خیلی ضعیف یا شاید غیرممکن را دارد. البته ممکن است احتمال قبولی در دانشگاه‌های پردیس و یا تعهد وزارت بهداشت را داشته باشند. همچنین در این مورد، داوطلبانی را در نظر می‌گیریم که فقط از سهمیه مناطق برخوردارند و دارای سهمیه ایثارگران نمی‌باشند. بلکه به ترتیب زیر می‌باشند:

میانگین درصدهای دروس داوطلبان زیر 1000 کشوری تقریبأ 76 درصد است.

میانگین درصدهای آخرین فرد قبولی در پزشکی دانشگاه سراسری درمنطقه 1، تقریبأ 60 درصد، در منطقه 2، تقریبأ 65 درصد و در منطقه 3، تقریبأ 55 درصد است.

توجه: این آمار و ارقام شاهد و گویا همه چیز است که برای قبولی در پزشکی سراسری به میانگین درصد بالا 50 نیاز دارید. اما با یک جمع‌بندی اصولی می‌توان به درصد قابل قبولی برای قبولی در رشته‌های تاپ علوم تجربی دست یافت. موسسه حرف آخر، یک فرصت استثنایی جمع‌بندی با عنوان پروژه 6040 صد روز تا رسیدن به پزشکی را برای دانش آموزان تهیه کرده است که با این پروژه قادر خواهید بود، در عرض 60 روز مطالب کنکور را آموزش ببینید و در 40 روز بعدی به مرور بیست باره مطالب، تست زنی و آزمون دهی بپردازید، برای اطلاعات بیشتر در مورد این پروژه بی‌نظیر، روی لینک قرار داده شده کلیک کنید.

بررسی کارنامه داوطلبان دارای سهمیه ایثارگر (25 درصد)

سهمیه ایثارگران 30 درصد از کل سهمیه‌ها را در کنکور سراسری به خود اختصاص داده است و به دلیل تعداد شرکت کننده کم نسبت به سهمیه، افراد با تراز و درصدهای کم هم می‌توانند در پزشکی قبول شوند. پس تمامی مطالب بررسی شده در بالا، حسابشان از افراد دارای سهمیه ایثارگران (25 درصد) جداست.

نمونه کارنامه قبولی پزشکی با سهمیه ایثارگران (25 درصد)

کارنامه قبولی پزشکی با سهمیه ایثارگران 25 درصد 99

همان‌طور که قبلأ نیز اشاره کردیم، وضعیت این دانش آموزان نسبت به بقیه افراد دارای سهمیه مناطق، متفاوت‌تر است. اما اگر شما هم داوطلب با سهمیه 25 درصدی ایثارگران باشید هم این سوال پیش می‌آید که رتبه مورد نیاز برای پزشکی چقدر است. با نگاهی عمیق به کارنامه، درمیابیم که قبولی این داوطلب با درصدهای نسبتأ کم‌تری در مقایسه با سایر سهمیه‌ها بوده است. اما تنها داشتن سهمیه ایثارگری 25 درصدی تضمین کننده قبولی شما نخواهد بود. بلکه همانند این دانش آموز شما نیز باید درصدهای نزدیک به میانگین 50 را نیز کسب کنید.

نمونه کارنامه قبولی پزشکی با سهمیه ایثارگران (5 درصد)

کارنامه قبولی پزشکی با سهمیه ایثارگری 5 درصد 99

اما برویم سراغ کارنامه این عزیز، خیلی جالب است که با وجود دارا بودن سهمیه ایثارگری 5 درصد، این داوطلب در درس دینی درصد 92،شیمی 71، زیست 69 و … کسب کرده است و توانسته با رتبه 241 منطقه وارد رشته پزشکی شود. به این داوطلب تبریک می‌گوییم و عنوان یک پزشک فوق‌العاده از همین الآن به او تعلق می‌گیرد. چرا که درصدهای کسب شده او نشانگر تلاش واقعی این شخص می‌باشد.

سخن پایانی

 امیدواریم که این مقاله برای شما مفید واقع بوده باشد و تمامی سوالاتتان در این زمینه حل شده باشد. اما دوستان عزیز فراموش نکنید که صرفأ مطالعه این مقاله به تنهایی موفقیت شما را تضمین نمی‌کند، بلکه موفقیت در اراده و حرکت ما به سوی هدف قرار دارد، جمله معروف از شما حرکت از خدا برکت دقیقأ بیانگر همین مسئله است. اما برای ارتباط بیشتر با ما حتمأ در قسمت ارسال دیدگاه سایت حرف آخر، نظرات، پیشنهادات و احیانأ انتقادات خود را با من در میان بگذارید.

سوالات متداول

 1. حداقل برای پزشکی چه رتبه‌ای باید بیاوریم؟
  حداقل رتبه لازم برای قبولی در پزشکی هر سال متغیر است و بسته به سطح سوالات کنکور و ظرفیت رشته متفاوت است اما به صورت حدودی رتبه لازم برای قبولی در پزشکی حدود 3000 کشوری است.
 2. با چه درصدی می‌توان در رشته پزشکی قبول شد؟
  درصدهای مورد نیاز برای قبولی در پزشکی هر سال تغیر می‌کند، اما برای یک آمار جنجالی توصیه می‌کنم از سایت حرف آخر پاب دیدن کنید.
 3. برای کسب رتبه زیر هزار کشوری در هر درس چه درصدی را به صورت میانگین باید کسب کرد؟
  به صورت میانگین و حدودی باید درصدهای ادبیات 72، عربی 76، دینی 80، زبان 72 ، ریاضی 80، زیست 84، شیمی و فیزیک 82 را کسب کرد.
 4. در هنگام بررسی کارنامه منتشر شده، رتبه کشوری مهم‌تر است یا رتبه در سهمیه؟
  برای مشاهده تراز قبولی خود باید به رتبه در سهمیه درج شده در کارنامه مراجعه کنید.
4.6/5 - (13 امتیاز)
guest
12 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!