هر آنچه که باید درمورد رتبه لازم برای قبولی در پزشکی بدانید!

سلام دوستان خوبم وقت همگی بخیر؛ امیدوارم که تو ایده آل ترین شرایطتون به سر ببرید؛ شایان مامندی هستم مشاور ارشد مجموعه حرف آخر و امروز در خدمت شما هستم تا مقاله ی دوستم خوبم رضا عباسی فر دانشجوی دندانپزشکی در رابطه با رتبه لازم برای قبولی در پزشکی ، میانگین درصد های لازم برای قبولی در رشته پزشکی و چند کارنامه را بررسی کنیم تا بتوانیم به سادگی به شما نشان دهیم درصد و رتبه لازم برای رسیدن به قبولی در پزشکی چه قدر باید باشد؛ به سراغ اصل مطلب برویم… در اخر هم تمامی نظرات ، انتقادات و پیشنهادات خود را از طریق کامنت با ما در سایت حرف آخر به اشتراک بزارید.

رشته پزشکی یکی از رشته های تاپ و پرطرفدار تجربی است و خیلی ها رشته تجربی را با پزشکی می شناسند. اما این رشته نیز مانند رشته های دندانپزشکی و داروسازی با وجود خواهان زیاد دارای سهمیه کمی است و تعداد اندکی از داوطلبان تجربی می توانند در رشته پزشکی تحصیل کنند.

دوستانی که به تحصیل در رشته پرستاری علاقه مند هستید و به دنبال بهترین منبع و برنامه ریزی ممکن هستید ما به شما برنامه 4 ماهه حرف آخر را معرفی خواهیم کرد که در سال 99 ، 34 نفر با کمک آن توانستند رتبه زیر 100 کسب کنند و با استفاده از آن به هیچ منبع دیگری اعم از کتاب، آزمون، مشاور یا هر چیز دیگری نیاز پیدا نخواهید کرد. برای ثبت نام در این طرح بی نظیر با تخفیف ویژه همین الان فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان مجرب آموزشی ما با شما تماس بگیرند یا از طریق شماره تماس 02166576182 برای ارتباط اقدام کنید.

مامندی-4-ماهه-2

4 ماه بخون، 7000 تا تست بزن، 7 بار دوره کن!

 

 ، پردیس و تعهدی ) 5331 نفر بود ، به عبارتی تقریباً فقط 8/0 درصد از داوطلبان تجربی توانسته اند در این رشته قبول شوند که این آمار و ارقام حاکی از پایین بودن ظرفیت پذیرش پزشکی می باشد.

این که حداقل  درصد و رتبه لازم برای قبولی در پزشکی چند است از سوال های تکراری داوطلبان می باشد. که در این مقاله می خواهیم حداقل درصد های لازم هر درس برای قبولی و رتبه لازم برای پزشکی را بررسی کنیم.

بنده رضا عباسی فر دانشجوی دندانپزشکی شما را تا پایان این مقاله همراهی خواهم کرد و امیدوارم که با خواندن این مقاله بسیاری از سوالاتتان در این زمینه حل شود.

درصدهای لازم برای پزشکی ( درصد قبولی پزشکی باید چه قدر باشد؟ )

بحث اصلی مربوط به درصد های لازم برای پزشکی یا به عبارت دیگر درصد قبولی پزشکی است؛ یعنی برای قبولی در پزشکی باید چه درصد هایی در هر درس کسب کنیم؟ به شما اطمینان می‌دهیم که نکات زیر که مربوط به درصد های لازم برای پزشکی است را در هیچ جای دیگر پیدا نخواهید کرد… بهترین منبع برای درصد قبولی پزشکی بررسی کارنامه های تکی نیست، بلکه به دست آوردن یک آمار درباره میانگین درصد قبولی پزشکی و همچنین بیشترین و کمترین درصد قبولی پزشکی توسط رتبه های برتر در هر درس است. با توجه به اینکه اطلاعات مربوط به میانگین درصد قبولی پزشکی از سوی سازمان سنجش برای کنکور 99 هنوز ارائه نشده است به فعلا به میانگین درصد های قبولی پزشکی در دو سال 97 و 98 بسنده خواهیم کرد و به محض اعلام میانگین درصد رتبه های برتر توسط سنجش، در این سایت قرار خواهیم داد.

آمار زیر در مورد درصد های لازم برای پزشکی مربوط به درصد هایی است که توسط رتبه های برتر یعنی رتبه های زیر 1000 کشوری کسب شده است و برای رسیدن به دانشگاه های معتبر باید درصد های شما هم در حدود همین میانگین باشد. در انتهای بررسی درصد قبولی پزشکی باید چقدر باشد به یک نتیجه گیری بسیار مهم خواهیم رسید و به هیچ وجه آن را از دست ندهید. البته سوالی که ممکن است برای شما پیش بیاید این است که آمار های زیر درصد رتبه های زیر 1000 کشوری است و اینکه چه ارتباطی با درصد قبولی پزشکی دارد؟ در پایان بررسی درصد ها به این سوال نیز پاسخ داده خواهد شد.

قبولی در پزشکی از دغدغه های بسیاری از داوطلبان و حتی افرادی است که هنوز وارد مقطع دوم متوسطه نشده اند نیز می‌باشد؛ اما باید بدانید که رسیدن به پزشکی راه و روش مشخصی دارد اما امروز یک مژده برای شما داریم؛ با یک جلسه مشاوره رایگان به سوالات شما پاسخگو خواهیم بود و بهترین راهکار های قبولی در پزشکی، بهترین منابع کنکور و بهترین برنامه ریزی کنکور را به شما معرفی خواهیم کرد؛ کافیست فرم زیر را پر کنید.

مامندی-مشاوره

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

درصد قبولی پزشکی

در بررسی درصد های قبولی پزشکی اولین درس مورد بررسی درس ادبیات است. نکته حائز اهمیت در بررسی میانگین درصد ادبیات رتبه های زیر 1000 در سال 98 است که کمترین میانگین درصد در بین تمامی دروس اختصاصی و عمومی مربوط به درس ادبیات کنکور است. همچنین در سال 98 ادبیات تنها درسی بود که هیچ شرکت کننده ای در گروه آزمایشی تجربی از بین 569984 نفر موفق به کسب درصد 100 در این درس نشد. درصد لازم برای قبولی در پزشکی و کسب رتبه زیر 1000 در درس ادبیات به طور میانگین باید حدود 72 درصد باشد یعنی پاسخ دادن به 18 سوال بدون اشتباه.

درصد های لازم برای پزشکی

دومین درس در بررسی درصد های لازم برای پزشکی بررسی درصد های مربوط به عربی کنکور است که توسط رتبه های زیر هزار کشوری کسب شده است. برای رسیدن به موفقیت در کنکور درصدی که برای عربی نیاز دارید نیز به طور میانگین 76 درصد است برای رسیدن به این درصد باید به 19 سوال عربی بدون اشتباه پاسخ داد. نکته نیاز به تامل هم در مورد درس عربی این است که بعد از درس زبان در قسمت کمترین درصد کسب شده توسط رتبه های برتر جایگاه دوم را به خود اختصاص داده است.

درصد قبولی پزشکی درس دینی که از نظر عده زیادی درسی ساده و حفظی است نیز در سال های اخیر به شدت چالش برانگیز شده است به نحوی که در کنکور 97 از بین حدود 1 میلیون نفر شرکت کننده در سه پروه آزمایشی ریاضی و تجربی و انسانی فقط سه نفر موفق به کسب درصد 100 در این درس شدند. اما میانگین درصد کسب شده توسط رتبه های برتر در این درس هم حدود 80 درصد است و برای رسیدن به این درصد باید به 20 سوال این درس پاسخ صحیح دهید بدون داشتن اشتباه.

درصد زبان رتبه های برتر

قسمت بعدی در بررسی درصد لازم برای قبولی در پزشکی بررسی درصد های زبان کنکور است، درسی بسیار عجیب و غریب و تنها درسی که توانسته اند آن را صفر بزنند و از طرفی درس زبان در سال 98 کمترین میانگین درصد را به خود اختصاص داده است. زبان کنکور وضعیت غیر عادی دارد زیرا تنها درسی است که بیشترین تعداد درصد 100 و همچنین بیشترین تعداد درصد منفی را در آن مشاهده می‌کنیم. درصد لازم برای رسیدن به رتبه زیر هزار در درس زبان هم به طور میانگین 72 درصد است یعنی پاسخ دادن به حدود 18 سوال صحیح بدون اشتباه.

درصد ریاضی رتبه های برتر

اولین درس در دفترچه اختصاصی کنکور (البته بعد از درس زمین شناسی، دلیل صحبت نکردن در مورد زمین این است که در زیرگروه یک ضریب زمین شناسی صفر است و هیچ تاثیری در درصد های لازم برای پزشکی ندارد) درس ریاضی است. ریاضی در سال 98 جایگاه اول را  در میان دروس تخصصی به خود اختصاص داد از حیث داشتن کمترین درصد کسب شده توسط داوطلبین. درصد مورد نیاز برای کسب رتبه زیر هزار در درس ریاضی هم حدود 80 درصد است و معادل پاسخگویی به 24 تست از ریاضی کنکور بدون پاسخ اشتباه است.

درصد زیست رتبه های برتر کنکور

حیاتی ترین درس رشته تجربی که در زیر گروه یک بالاترین ضریب را دربین تمامی دروس دارد و مهمترین درس این زیر گروه محسوب می‌شود. یعنی برای اطلاع از درصد قبولی پزشکی بیش تر از تمامی دروس باید به زیست توجه کرد. نکته مهم در مورد زیست شناسی هم این است که در سال 98 جایگاه اول را از حیث بیشترین میانگین درصد در میان تمامی دروس اختصاصی و عمومی به خود اختصاص داده است و همین امر نشان می‌دهد که رقابت در این درس به شدت بالاست. برای رسیدن به رتبه زیر هزار هم میانگین درصدی که در زیست شناسی باید کسب کنید حدود 84 درصد است و معادل پاسخگویی به 42 سوال زیست شناسی بدون اشتباه است.

درصد فیزیک رتبه های برتر

رسیدیم به درس فیزیک. درسی که بعد از ریاضی جایگاه دوم را از لحاظ عدم رغبت دانش آموزان برای مطالعه به خود اختصاص داده است و دلیل این موضوع هم می‌تواند اهمیت پایین آن در زیرگروه یک رشته تجربی باشد. میانگین درصد فیزیک هم در حدود 82 درصد و معادل پاسخ دادن به 25 سوال فیزیک بدون اشتباه است.

درصد شیمی رتبه های برتر

و اما آخرین درس از دفترچه اختصاصی و دومین درس پر اهمیت در زیرگروه یک بعد از زیست شناسی، یعنی درس شیمی کنکور. میانگین درصد شیمی کنکور برای کسب رتبه زیر هزار هم در حدود 82 درصد است و برای رسیدن به این درصد هم نیاز به پاسخ دادن به 29 سوال شیمی بدون داشتن اشتباه است.

اما به یک سوال مهم پاسخ دهیم؛ دلیل بررسی درصد رتبه های زیر هزار و ارتباط آن ها با پزشکی؟ خب دوستان خوبم مطمئنا هدف 99 درصد افرادی که در حال خواندن این مقاله هستید، کسب درصد خوب و پذیرش در دانشگاه معتبر است پس این درصد ها را باید بلد باشد تا بتوانید به آن دست پیدا کنید، اما یک نتیجه مهم را نیز دریافت کنیم. برای رسیدن به رتبه زیر 1000 چه درصد هایی باید کسب کنیم و چند سوال از هر درس بدون اشتباه پاسخ دهیم؟ جواب را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید:

[table id=43 /]

این جدول یک آمار کاملا دقیق است و برای کسب رتبه زیر 1000 و رسیدن به رشته های خوب در دانشگاه معتبر باید این درصد ها کسب شود. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق 02166576182 با من در ارتباط باشید.

مقایسه سال ۹۷ و ۹۶ از نظر تعداد شرکت کننده های تجربی و ظرفیت پزشکی

رشته پزشکی

ظرفیت های پزشکی در سال 96 و 97

ظرفیت دانشگاه ها برای پزشکی

(در این جدول ظرفیت دانشگاه آزاد قید نشده است)

با توجه به این آمارو ارقام رشته پزشکی برخلاف 2 رشته داروسازی و دندانپزشکی کمی افزایش ظرفیت داشته است و تقریباً نزدیک به 4 هزار نفر بیشتر نسبت به داروسازی و دندانپزشکی پذیرش دارد ولی در کل ظرفیت خیلی پایینی برای جذب دانشجو بین داوطلبان تجربی دارد.

طبق یک آمار در سال 97 مجموع ظرفیت رشته پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی کشور (روزانه، پردیس و تعهدی) 7718 نفر می باشد.که البته با اضافه شدن ظرفیت دانشگاه آزاد بیشتر از این مقدارهم خواهد بود.مقاله مربوط به رتبه لازم برای قبولی در دندان پزشکی را نیز از همین سایت می‌توانید بخوانید.

جریان درصد و سهمیه ها و رتبه لازم برای قبولی در پزشکی

  • قبل از این که رتبه ها و کارنامه های قبولی در پزشکی را بررسی کنیم توضیح مختصری از رتبه و چگونگی سهمیه ها می دهم تا در بررسی داده ها دچار مشکل نشوید.

هر داوطلب در کنکور دارای 2 نوع رتبه است یکی رتبه کشوری و دیگری رتبه در سهمیه. این سهمیه ها هم شامل مناطق 1 و 2و 3 و سهمیه ایثارگران است. از میان این 2 رتبه، رتبه در سهمیه برای داوطلب مهم است ، زیرا داوطلبان با رتبه کشوری مقایسه نمی شوند و رقابت بین آنها فقط در سهمیه مربوطه است یعنی اگر کسی جز سهمیه منطقه 1 باشد در میان داوطلبان منطقه 1 رقابت می کند و رقابتی با داوطلبان سایر مناطق ندارد.

از بین سهمیه ها 30 درصد مربوط به ایثارگران و 70 درصد مربوط به سهمیه مناطق می باشد و این 70 درصد متناسب با تعداد شرکت کننده ها و کیفیت آموزشی بین مناطق تقسیم می شود.

برای تعیین سهمیه مناطق ، 3 سال آخر تحصیل را در نظر می گیرند و اگر داوطلبی در مناطق مختلف تحصیل کند منطقه مرفه تر را به عنوان سهمیه در نظر می گیرند.

با کلیت سهمیه ها و رتبه در سهمیه آشنا شدید حال به بررسی رتبه های قبول شدگان در رشته پزشکی می پردازیم.جریان سهمیه ها در سایر رشته ها را نیز در مقاله رتبه لازم برای قبولی در داروسازی می‌توانید بخوانید.

رتبه و کارنامه آخرین قبولی در پزشکی کنکور 97 در هر 3 منطقه 1 و 2و 3

سهمیه مناطق رتبه در سهمیه آخرین فرد قبول شده در دانشگاه سراسری رتبه کشوری دانشگاه قبول شده شهر داوطلب
1 1440 4565 علوم پزشکی زابل اصفهان
2 2425 4911 علوم پزشکی جیرفت کرمان
3 1307 6498 علوم پزشکی قم پاکدشت

 

☆در این جدول رتبه ی آخرین فرد قبول شده در دانشگاه سراسری رشته پزشکی بررسی شده است. در پایین،کارنامه این 3 داوطلب گذاشته شده است.

لازم به ذکراست که درصد ها تقریبی بوده و گرد شده است. به عنوان مثال، درصدهای بین 35-45 ، 40% نوشته شده است.

3 نمونه از کارنامه ی قبولی های رشته پزشکی

قبول شدگان پزشکی

کارنامه آخرین فرد قبول شده منطقه ۱در رشته پزشکی روزانه:

سال تحصیلی: 1397 رشته: پزشکی
رتبه در سهمیه منطقه 1: 1440 دانشگاه: روزانه زابل
نام درس درصد
ادبیات فارسی 60
عربی 90
معارف 60
زبان 30
زمین شناسی 10
ریاضیات 50
زیست شناسی 80
فیزیک 60
شیمی 40

 

کارنامه آخرین فرد قبول شده منطقه ۲در رشته پزشکی روزانه:

سال تحصیلی: 1397 رشته: پزشکی
رتبه در سهمیه منطقه 2: 2425 دانشگاه: روزانه جیرفت
نام درس درصد
ادبیات فارسی 70
عربی 80
معارف 80
زبان 90
زمین شناسی 10
ریاضیات 50
زیست شناسی 60
فیزیک 40
شیمی 60

 

کارنامه آخرین فرد قبول شده منطقه۳ در رشته پزشکی روزانه:

سال تحصیلی: 1397 رشته: پزشکی
رتبه در سهمیه منطقه 3: 1307 دانشگاه: روزانه قم
نام درس درصد
ادبیات فارسی 50
عربی 80
معارف 60
زبان 10
زمین شناسی 10
ریاضیات 60
زیست شناسی 80
فیزیک 30
شیمی 50

 

میانگین درصدهای آخرین افراد قبول شده

میانگین درصد ادبیات:     60%                میانگین درصد زمین شناسی:     10%

میانگین درصد عربی:     83%                 میانگین درصد ریاضی:     53%

میانگین درصد دینی:     66%                  میانگین درصد زیست:     73%

میانگین درصد زبان انگلیسی:     43%       میانگین درصد فیزیک:     43%

میانگین درصد شیمی:     50%

و میانگین درصد کل دروس این 3 داوطلب تقریباً 60 درصد می باشد. البته از دخالت درصد زمین شناسی صرف نظر شده است.

حداقل درصد لازم برای قبولی در پزشکی

حداقل های پزشکی

☆درصد داوطلب یک نمره خام است و نمی شود فقط با درصد رتبه ی داوطلب را درس زد چرا که ارزش درصد فقط با مقایسه با درصد دیگران مشخص می شود و حداقل درصد لازم برای قبولی در یک رشته می تواند سال به سال تغییر کند و بستگی به نحوه ی پاسخگویی داوطلبان دارد.

☆نکته دیگر این که هیچ موقع تنها با درصد یک درس نمی توان گفت که کسی پزشکی یا رشته های دیگر قبول می شود یا نه. چون باید کل نمره و درصد های سایر دروس داوطلب را بررسی کرد چه بسا داوطلبی که یک درس را 100 درصد پاسخ داده است ولی به دلیل پاسخ گویی نسبت به بقیه دروس رتبه ی 4 رقمی یا بیشتر آورده است.

پس به همین علت ما میانگین درصد های داوطلبانی را که در کنکور 97 رتبه زیر 1000 کشوری را کسب کرده اند و به رتبه لازم برای قبولی در پزشکی رسیده اند را بررسی می کنم. پس شما هم اگر می خواهید از قبولی تان در رشته پزشکی مطمئن شوید و کارتان به اما و اگر نکشد حتماً به این میانگین درصدها توجه کنید.

میانگین درصد لازم در دروس عمومی برای قبولی در پزشکی

ادبیات: در میان داوطلبان با رتبه زیر 1000 کشوری کسی ادبیات را زیر 30 درصد نزده است. و کمترین درصد 30/7 بوده است و 2 نفر به درصد 100 رسیده اند و در کل میانگین درصد ادبیات بین این داوطلبان 73/8 درصد بوده است.

اگر دقت کنید این آمار میانگین هستند و حتی در بین رتبه های زیر 1000 کشوری که قبولیشان تضمینی است درصد های پایین مثل 30- 40 درصد هم وجود دارد ولی اگر درصدی نزدیک به میانگین زیر 1000 بزنید احتمال قبولیتان خیلی بیشتر است البته ناگفته نماند کسی که در درسی درصد ضعیف کسب می کند باید برای جبران آن در دروس دیگر درصدهای بالا بزند.

عربی: در میان داوطلبان با رتبه زیر 1000 کمترین درصد عربی 32 درصد بوده و 131 نفر به درصد 100 رسیده اند میانگین کل این درس داوطلبان 89/2 درصد است.

دین و زندگی: در میان داوطلبان با رتبه ی زیر 1000 کمترین درصد دین و زندگی 32 درصد است و فقط 1 نفر آنرا 100 زده و میانگین درصد این داوطلبان 71/7 درصد است.

زبان انگلیسی: در میان داوطلبان با رتبه ی زیر 1000 کشوری کمترین درصد 17/4 درصد است و 74 نفر به درصد 100 رسیده اند. و میانگین درصد این داوطلبان 76/3 درصد است.

میانگین درصد لازم در دروس اختصاصی برای قبولی در پزشکی

 

زمین شناسی: به دلیل کم اهمیت بودن این درس در پذیرش رشته های پرطرفدار و حتی عدم تاثیر در قبولی دندانپزشکی و پزشکی درصد داوطلبان خیلی کم است. در میان داوطلبان با رتبه ی زیر 1000 کشوری ، کمترین درصد 6/6- است که تعداد این افراد 658 نفر بودند و کسی 100 نزده است و بیشترین درصد 78/7 درصد است و میانگین کل فقط 7 درصد است.

ریاضی: در میان داوطلبان با رتبه ی زیر 1000 کشوری کمترین درصد 26/7 درصد است و 3 نفر به درصد 100 رسیده ان و میانگین کل این گروه از داوطلبان 74/1 درصد است.

زیست شناسی: در میان این داوطلبان کمترین درصد 35/4 درصد است و کسی موفق به کسب درصد 100 نشده است و بیشترین درصد 98 بوده است و میانگین کل 77/7 درصد است.

فیزیک: در میان این گروه از داوطلبان که رتبه زیر 1000 کشوری کسب کرده اند کمترین درصد 31/2 درصد است و 24 نفر به درصد 100 رسیده اند و میانگین کل این گروه 77/6 درصد است.

شیمی: در میان این گروه کمترین درصد 31/4 است و کمی به درصد 100 نرسیده است و بالاترین درصد 92/2 درصد بوده است و میانگین کل این داوطلبان در این درس 68/2 درصد می باشد.

آیا با میانگین درصد 50 دروس می توان پزشکی قبول شد؟

با تغییر کنکورهای سال های اخیر و افزایش میانگین درصدها ، روال کار کمی تغییر کرده است با بررسی کارنامه های سال های اخیر به خصوص سال 97 می توانیم به این نتیجه برسیم که قبولی با میانگین 50 درصد دروس در رشته داروسازی سراسری احتمالی خیلی ضعیف یا شاید غیرممکن را دارد.البته ممکن است احتمال قبولی در دانشگاه های پردیس ویا تعهد وزارت بهداشت را داشته باشند.

همچنین در این مورد داوطلبانی را در نظر می گیریم که فقط از سهمیه مناطق برخوردارند و دارای سهمیه ایثارگران نمی باشند .

☆میانگین درصدهای دروس داوطلبان زیر 1000 کشوری تقریباً 76 درصد است.

☆میانگین درصدهای آخرین فرد قبولی در پزشکی دانشگاه سراسری درمنطقه 1، تقریباً 60 درصد ، در منطقه 2 ، تقریباً 65 درصد و در منطقه 3 تقریباً 55 درصد است. این آمار و ارقام شاهد و گویای همه چیز است که برای قبولی در پزشکی سراسری به میانگین درصد بالای 50 نیاز دارید.

بررسی چند کارنامه داوطلبان دارای سهمیه ایثارگران 25 درصد

سهمیه ایثارگران 30 درصد از کل سهمیه را در بر می گیرد و به دلیل تعداد شرکت کننده کم نسبت به سهمیه ، افراد با تراز و درصد های کم هم می توانند در پزشکی قبول شوند پس تمامی مطالب بررسی شده  در بالا، حسابشان از ایثارگران (25 درصد) جداست.

نمونه کارنامه ایثارگران

سال تحصیلی: 1397 رشته: شهید بهشتی تهران-پزشکی – دکتری
شهر داوطلب: تهران سهمیه قبولی: ایثارگر (25 درصد ظرفیت)
رتبه در سهمیه: 131 رتبه کشوری: 12168
تراز : 9225
نام درس درصد
ادبیات فارسی 78
عربی 62
معارف 71
زبان 59
زمین شناسی 12
ریاضیات 44
زیست شناسی 49
فیزیک 45
شیمی 38

 

سال تحصیلی: 1397 رشته: علوم پزشکی تبریز-پزشکی – دکتری
شهر داوطلب: تبریز سهمیه قبولی: ایثارگر (25 درصد ظرفیت)
رتبه در سهمیه: 618 رتبه کشوری: 46260
تراز : 7913
نام درس درصد
ادبیات فارسی 34
عربی 51
معارف 58
زبان 19
زمین شناسی 0
ریاضیات 24
زیست شناسی 46
فیزیک 22
شیمی 29

 

سخن پایانی: امیدوارم که این مقاله برای شما مفید واقع بوده باشد و تمامی سوالاتتان در این زمینه حل شده باشد.

[gravityform id=”2″ title=”false” description=”true”]

 

 

لینک های کوتاه این مطلب

https://is.gd/ju2yiO

https://b2n.ir/638805

https://tinyurl.com/y5uopbyo
https://bit.ly/3p1Wtly
guest
4 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
دریافت 20% محصولات

20 درصد از محصولات حرف آخر را به صورت رایگان و فقط با پرداخت هزینه ارسال دریافت کنید.

ارسال پایه و رشته تحصیلی به:

پیشنهادات ویژه
آخرین مقالات

این مقاله ها را هم بخوانید:

به بالای صفحه بردن

عقب نمانید! ثبت نام طرح ویژه حرف آخر برای موفقیت در کنکور 1400

تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!