رشته مهندسی عمران

سلام، من هژار بتوراک هستم. امروز می‌خواهم در مورد آشنایی با رشته مهندسی عمران و معرفی آن، بازار کار، دروس، شرایط ورود و غیره مطلب بنویسم. همانظور که می‌دانید مهندسی عمران از رشته‌های پر طرفدار است که باید برای این رشته در رشته ریاضی و فیزیک درس بخونیم و در کنکور آن شرکت کنیم. اکثر مردم نام این رشته را شنیده‌اند و می‌دانند در مورد ساختمان سازی است، اما من در این مطلب شما را با این رشته در ایران و در خارج از کشور و واحد‌های این رشته و دروس مورد نیاز مهندسی عمران بیشتر آشنا میکنم. پس اگر مایلید من را تا آخر این مطلب همراهی کنید.

رشته مهندسی عمران

رشته عمران در زیرگروه 1 رشته ریاضی و فیزیک قرار دارد و شامل گرایش‌های مختلف می‌شود که دانشجویان می‌توانند با توجه به علاقه خود یکی از این گرایش‌ها را  که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم، انتخاب کرده و دوران تحصییل را پشت سر بگذارند و به یک مهندس متخصص و کارآمد تبدیل شوند. رشته مهندسی عمران رشته‌ای است که نیروهای متخصص را تربیت میکند که می‌توانند در پروژه‌های عمرانی مانند ساختمان سازی، پل‌سازی، راه‌سازی و غیره مسئولیت طراحی، محاسبه، نظارت بر اجرا را به عهده بگیرند. یعنی هر چیزی‌ که‌ به‌ آبادی‌ یک‌ شهر باز می‌گردد، مانند سد، فرودگاه‌، جاده‌، برج‌، تونل‌، دکل‌های‌ مخابرات‌، ساختمان‌های‌ مقاوم‌ در مقابل‌ زلزله‌، سیل‌ و آتش‌ و نیروگاه‌های‌ برق‌ در حیطه‌ کار مهندس‌ عمران‌ قرار می‌گیرد. به همین دلیل برای آغاز هر پروژه عمرانی نیاز به یک مهندس کارآمد و متخصص داریم. دوره مدرک لیسانس رشته عمران مانند دیگر رشته‌ها چهار سال طول می‌کشد. دوره کارشناسی هم شامل دروس تئوری و هم آزمایشگاه‌های علمی می‌شود.

گرایش های ارشد مهندسی عمران

گرایش‌های مهندسی عمران شامل گرایش‌هایی مانند سازه، زلزله، مهندسی مدیریت و ساخت، ژئوتکنیک (خاک و پی)، راه و ترابری، حمل و نقل، مهندسی سواحل و بنادر و سازه‌های دریایی، مهندسی آب و سازه‌های هیدرولیکی، مهندسی و مدیریت منابع آب، مهندسی محیط زیست، مهندسی خطوط راه آهن، ساختمان‌های هوشمند است. در ادامه هر یک از این شاخه‌ها و گرایش‌ها را بررسی می‌کنیم.

مهندسی عمران گرایش زلزله

یکی از بزرگترین بلاهای طبیعی که هم خسارت مالی و جانی دارد و هم خسارت به ساختمان‌ها و سازه‌های مهندسی وارد می‌کند، زلزله است. در هنگام زلزله و پس‌لرزه‌های آن، چون قسمت‌هایی از زمین جابجا یا فرو می‌رود باعث این آسیب‌ها و خسارات می‌شود. رشته عمران گرایش زلزله افرادی را پرورش می‌دهد که توانایی لازم جهت تحلیل و کارشناسی پروژه‌های تحقیقاتی، طراحی مقاوم سازه‌ها و انواع سازه‌های خاکی در برابر زلزله، انجام دهند. این پروژه‌ها شامل مطالعه در مورد رفتارهای لرزه‌ای سازه‌ها و رفتارهای دینامیکی اتصالات و تهیه نرم‌افزارهای مورد نیاز جهت تحلیل پروژه می‌شود. کشورهایی مانند آمریکا و ژاپن که جزو ابرقدرت‌های جهان هستند، کشورهایی اند که در این زمینه بسیار مطرح‌اند.

مهندسی عمران گرایش سازه

این گرایش در ارتباط با طراحی انواع سازه‌ها شامل ساختمان، پل، سد، دکل، برج می‌باشد و از جمله رشته‌هایی است که بیانگر کاربرد علم در ساخت و ساز و عمران است. دروس این گرایش شامل دروس اجباری که دارای 12 واحد است و دروس اختیاری که دارای 12 واحد است و سمینار که دارای 2 واحد است و پروژه که دارای 6 واحد است، می‌شود.

مهندسی عمران گرایش مدیریت ساخت

مدیریت ساخت یکی از گرایش‌های دوره کارشناسی ارشد رشته عمران است. این گرایش فقط شامل مدیریت نمی‌شود و شامل مهندسی نیز می‌شود. فارغ‌التحصیلان این گرایش مهارت‌های لازم در زمینه‌های مدیریت مانند قراردادها، کنترل پروژه‌ها، هدایت منابع انسانی را کسب می‌کنند. مهندسان عمران می‌توانند در مدیریت و اجرای تمام پروژه‌های عمرانی فعالیت کنند. دروس این گرایش شامل دروس اصلی با 15 واحد، دروس تخصصی با 9 واحد، سمینار با 2 واحد و پایان نامه با 6 واحد می‌شود.

مهندسی عمران گرایش سواحل و سازه های دریایی

این گرایش سازه‌های مختلف دریایی مانند سکوها، تاسیسات، اسکله‌ها و تجهیزات بندری طراحی و پردازش می‌کنند. دانش آموختگان این رشته باید دارای توانایی‌های لازم جهت طراحی و نظارت بر اجرای پروژه‌ها و توان تحقیقات کافی جهت حل مسائل را داشته باشند. پروژه‌ها شامل انواع اسکله، موج شکن‌ها، سکوهای دریایی، دیوارهای ساحلی و ستون‌هایی برای مهار و غیره هستند. در این گرایش دو حوزه offshore (به طراحی سازه ها در دور از ساحل می‌پردازد) و onshore (به سازه‌های ساحلی و نزدیک به آن می‌پردازد) مطرح است که فارغ التحصیلان می‌توانند پروژه در آن ایجاد کنند. تعداد واحدهای دروس این گرایش نیز مانند گرایش‌های دیگر شامل دروس اصلی با 15 واحد، دروس تخصصی با 9 واحد، سمینار با 2 واحد و پایان نامه با 6 واحد است.

مهندسی عمران گرایش محیط زیست

نظارت بر اجرای پروژه‌های زیست محیطی، یکی از مهمترین مسئولیت متخصصان این رشته است. این پروژه‌ها شامل شناخت و کنترل آلودگی منابع آب و خاک و هوا، کنترل آلودگی‌های حاصل از مواد جامد، طراحی تاسیسات آب و فاضلاب شهری و روستایی می‌شود. این گرایش نیز خود دارای گرایش‌های دیگری می‌باشد که شامل آب و فاضلاب، آلودگی هوا، مواد زائد جامد، منابع آب و کیفیت آب‌های سطحی و زیرزمینی است. تعداد واحدهای دروس این گرایش نیز مانند گرایش‌های دیگر شامل دروس اصلی با 15 واحد، دروس تخصصی با 9 واحد، سمینار با 2 واحد و پایان نامه با 6 واحد است.

 

مهندسی عمران گرایش خطوط راه آهن

فارغ‌التحضیلان این گرایش باید توانایی‌های لازم جهت درک بهتر مسائل، برنامه ریزی و هدایت و طراحی و نظارت در پروژه‌های تخصصی در زمینه راه‌آهن و خطوط ریلی مختلف و توان تحقیقاتی مناسب و کافی جهت حل مسائلی که در این زمینه با آنها روبرو می‌شوند، باشند. پروژه‌ها شامل روسازی و زیرسازی خطوط راه‌آهن، مدیریت خطوط راه‌آهن، ساخت و اجرای خطوط و نظایر آنها در راه‌آهن‌های معمولی، سریع السیر، برقی و مترو شهری می‌شود. تعداد واحدهای دروس این گرایش نیز مانند گرایش‌های دیگر شامل دروس اصلی با 15 واحد، دروس تخصصی با 9 واحد، سمینار با 2 واحد و پایان نامه با 6 واحد است.

قبل از این که به ادامه تحلیل و بررسی رشته عمران بپردازیم، ما برای شما یک برنامه ویژه در نظر گرفته ایم که با کمک آن تنها در 4 ماه تمام نیازهای آموزشی حال حاضر خود را بر طرف کنید. برنامه چهار ماهه حرف آخر به دانش آموزان کمک می‌کند تا با استفاده از آن، بتوانند به نتیجه ایده‌آل در کنکور برسند و خود را برای آن آماده کنند. این برنامه شامل ارائه زمان بندی های مختلف برای مطالعه دروس مختلف تخصصی و عمومی در 4 ماه، مدت زمان جبران و مرور مجدد در سطح مختلف در یک بازه زمانی کوتاه ۴ ماهه، حل تست‌های کنکوری فرآوان است. برای شرکت در این طرح عالی و خوب و دریافت اطلاعات کامل تر، همین الان فرم زیر را پر کنید تا سریعا با شما تماس بگیریم.

4 ماه طلائی تا کنکور با حرف آخر

برنامه-4ماهه-اصلی

بهترین گرایش ارشد عمران

سوالی که ذهن همه دانشجویان را در بر می‌گیرد این است که، بهترین گرایش کارشناسی ارشد رشته عمران چیست؟ اما در واقع نمی‌توان گفت که کدام گرایش از دیگر شاخه‌ها بهتر است و برمی‌گردد به اینکه شخص به کدام یک از این گرایش‌ها علاقه دارد و توانایی انجام کارهای کدام شاخه را دارد. از آنجایی که رشته عمران گرایش و حوزه‌های کاری زیادی را در بر می‌گیرد، هر فرد با بررسی و مطالعه در مورد هر یک از این گرایش‌ها که در بالا توضیح دادم، می‌تواند رشته مناسب و دلخواه خود را انتخاب کند و ادامه تحصیل دهد.

بهترین گرایش ارشد عمران برای خانم ها

اغلب خانم‌ها به دلایل مانند اجازه دیده شدن نمی‌توانند در عرصه اجرا دیده شوند. به همین دلیل یکی از رشته‌های مناسب خانم‌ها کار در دفتر می‌باشد که هم طراحی پروژه و هم مسئولیت کنترل پروژه را به عهده می‌گیرند که برخورد آن‌ها با محیط کار ساختمانی یا اجرایی کمتر است. همانطور که در بالا توضیح دادم گرایش‌هایی نظیر مدیریت ساخت، محیط زیست، سازه و زلزله از جمله گرایش‌هایی هستند که  برای بانوان مناسب هستند.

دروس رشته مهندسی عمران

این رشته از 20 واحد درس عمومی، 20 واحد درس پایه، 63 واحد درس الزامی و 34 واحد درس اختصاصی و 3 واحد پروژه تشکیل می‌شود. بریم باهم دروس رشته عمران و واحدهای آن را مشاهده کنیم.

دروس ترم اول

دروس ترم ۱ عمران

دروس ترم دوم

دروس ترم ۲ عمران

دروس ترم سوم

دروس ترم ۳ عمران

دروس ترم چهارم

دروس ترم ۴ عمران

دروس ترم پنجم

دروس ترم ۵ عمران

دروس ترم ششم

دروس ترم ۶ عمران

دروس ترم هفتم

دروس ترم ۷ عمران

دروس ترم هشتم

دروس ترم 8 عمران

تعدادی از دروس اختیاری مهندسی عمران

واحد های اختیاری رشته عمران

برای اطلاع بیشتر در مورد رتبه لازم برای قبولی کنکور، کلیک کنید.

اپلای مهندسی عمران

در حال حاضر کشورهایی نظیر آمریکا، کانادا، امارات، هند، چین، ایتالیا، انگلیس و دیگر کشورهای اروپایی چون ساخت‌وساز‌های زیادی انجام می‌گیرد و دائم در حال به‌روزرسانی خود هستند، مورد استقبال دانشجویان مهندسی عمران قرار گرفته‌اند و به طراحی و اجرای پروژه‌های خود و ایجاد تحولات در شهر‌ها با پروژه‌هایی مانند خطوط مترو، طراحی و ساخت برج‌ها، ساخت تونل‌، ساخت دکل‌های‌ مخابرات‌، ساختمان‌های‌ مقاوم‌ در مقابل‌ زلزله‌ و احداث جاده‌ها می‌پردازنند. مثلا در شهری مانند دبی، که تمام ثروتمندان جهان حداقل یک برج در آن دارند، آسمان خراش‌های تعجب‌آوری ساخته می‌شود. دبی به دلیل فراوانی ساخت و ساز‌ها، از مهندسان مهاجر ماهر و متخصصی برخوردار است. البته این را در ذهن داشته باشید که هزینه‌های تحصیل در امارات بسیار بالا است و حتی از هزینه زندگی در کشورهای اروپایی نیز بیشتر است. در کشوری مانند کانادا چون امکان تحصیل رایگان و اخذ بورسیه فراهم است، از محبوبیت فراوانی در میان فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته عمران برخوردار است.

شغل مهندسی عمران

مهندسی عمران همانطور که بالا توضیح دادم دارای گرایش‌های فرآوانی است و هر گرایش تقریبا یک شغل به حساب می‌آید. از این رو شغل‌های فرآوانی برای یک مهندس عمران وجود دارد.  مشاغل رشته عمران شامل بازرس ساخت و ساز، مهندس پروژه، مهندس ناظر، مهندس عمران، مهندس شهرسازی، مهندس میدانی، مدیر توسعه می‌شود.

شرایط ورود به رشته عمران

برای ورود به دانشگاه و تحصیل در مهندسی عمران ابتدا باید در دبیرستان رشته خود را ریاضی و فیزیک انتخاب کنید و بعد از سپری کردن 3 سال دبیرستان و شرکت در کنکور سراسری و کسب رتبه مورد نظر، نوبت به انتخاب رشته عمران به عنوان رشته دانشگاهی خود و شروع به تحصیل در این رشته می‌شود.

بازار کار مهندسی عمران

مهندسی عمران از آنجایی که گرایش‌های متنوعی دارد، طیف وسیعی از مشاغل را دربر می‌گیرد و از بازار کار خوبی برخوردار است. هر شخص باتوجه به انتخاب گرایش خود مشاغلی به او تعلق می‌گیرد. فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند پس از اتمام تحصیلاتشان در شرکت‌های پیمانکاری خصوصی، شرکت‌های مشاوره، سرپرست گارگاه، مهندس ناظر وغیره فعالیت کنند. در حالت کلی یک مهندس عمران فرصت‌های شغلی فرآوانی دارد و بعد از دریافت مدرک لیسانس و داشتن کمی تجربه کاری شغل خوبی را به‌دست آورد و مشغول کار شود. البته این را هم بگویم هرچه مدرک تحصیلی فرد بالاتر باشد به مراتب بسیار راحت‌تر شغل پیدا می‌کند. و از آنجایی که ساخت و ساز در حال رشد است، آینده شغلی خوبی در انتظار این مهندسان است.

درآمد مهندسی عمران

حقوق مهندسی عمران در ایران چیزی در بین 5 میلیون تا 10 میلیون است. البته در بخش‌های خصوصی این درآمدها متفاوت است. شرکت‌های خصوصی براساس شرایط خود میزان حقوق مهندسان را تعین می‌کنند. همچنین مهندسانی که کارآفرینی می‌کنند و به طور جداگانه شرکتی تاسیس می‌کنند، اگر از تجربه و مهارت‌های کافی برخوردار باشند، درآمدهای عالی کسب می‌کنند.میزان تجربه هر مهندس عمران، مهم‌ترین عامل در تعیین میزان حقوق او است. هرچه او در این حرفه و شغل تجربه بیشتری داشته باشد، حقوق و دستمزد او نیز بالاتر می‌رود. متوسط درآمد مهندسی عمران در کشوری مانند آمریکا سالانه 90 هزار دلار است در حالی که برای دیگر مشاغل چیزی در حدود 35 هزار دلار است. در کشوری مانند استرالیا متوسط درآمد تقریبا 80 هزار دلار می‌باشد. در کشوری مانند انگلستان که دائم در حال ساخت و ساز است، درآمد برای یک مهندس با تجربه در محدوده 90 تا 150 هزار دلار است. میزان تحصیلات در میزان حقوق و دستمزد مهندس تاثیر به سزایی دارد و هرچه مدرک بالاتر و با ارزش‌تری داشته باشد، درآمد بیشتری کسب می‌کند.

اما یک خبر خوب برای علاقه مندان به رشته مهندسی عمران، اگر در بحث آموزش و یادگیری دروس خود مشکل دارید دیگر نگران نباشید ما برای شما عزیزان یک جلسه مشاوره رایگان اختصاص داده‌ایم تا شما جواب سوالات خود را پیدا کنید و نقاط ضعف خود را در دروس بررسی کنید. برای این کار کافی است فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت مشاوران ما با شما تماس بگیرند و تمام مشکلاتتون رو حل کنند.

مامندی-مشاوره

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

ثبت نام مهندسی عمران بدون کنکور

از آنجا که رشته مهندسی عمران داوطلبان بسیار زیادی دارد، ولی ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها پاسخ گوی تعداد داوطلبان نیست. به همین دلیل دانشگاه‌های آزاد، پیام‌نور، علمی کاربردی و پردیس خودگردان در این رشته بدون کنکور دانشجو پذیرش می‌کنند. سالانه داوطلبان زیادی از طریق معدل یا همان بدون کنکور در دانشگاه‌ها در رشته‌های مختلف ثبت نام می‌کنند و پذیرفته می‌شوند. رشته عمران نیز ازجمله این رشته‌ها است. پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی که همان معدل کتبی دانشجویان است در مقطع کاردانی و کارشناسی در رشته عمران انجام می‌شود. در دوره روزانه دانشگاه‌های دولتی براساس سوابق تحصیلی، از سخت‌گیری بیشتری از دانشگاه‌های آزاد برخوردار است. پس در زمان انتخاب رشته و ثبت‌نام دانشگاه به سطح علمی دانشگاه باید حتما توجه شود. ثبت‌نام بدون کنکور در دانشگاه‌های دولتی نیز وجود دارد و همچنین رشته عمران نیز شامل می‌شود. مانند عمران روزانه دانشگاه گنبد و غیره.

 

شما عزیزان می‌توانید برای آگاهی از رشته کامپیوتر و معرفی مهندسی کامپیوتر، مقاله من در مورد این رشته را مطالعه کنید.

رشته عمران دانشگاه آزاد

دانشگاه آزاد همه گرایش‌های رشته عمران هم بدون کنکور و هم پذیرش با کنکور را دارا می‌باشد که داوطلبان می‌توانند در این رشته ثبت‌نام کنند و آموزش‌های لازم را ببینند. همچنین این دانشگاه در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرد و مهندسان عمران را به جامعه تحویل می‌دهند. شهریه دانشگاه آزاد از دانشگاه پیام‌نور در رشته عمران بالاتر است. در ادامه شهریه رشته عمران در دانشگاه آزاد آمده است.

شهریه رشته عمران دانشگاه آزاد

این را هم بگویم که سالانه حدود 10 الی 15 درصد به شهریه دانشگاه‌ آزاد افزوده می‌شود.

شهریه ترمی در رشته عمران در دانشگاه آزاد اسلامی در مقاطع مختلف به صورت زیر استU+2193.svg

کاردانی= 1/5 میلیون تومان الی 2 میلیون تومان

کارشناسی ناپیوسته= 1/7 میلیون تومان الی 2/5 میلیون تومان

کارشناسی پیوسته= 1/8 میلیون تومان الی 3 میلیون تومان

کارشناسی ارشد= 3/1 میلیون تومان الی 4 میلیون تومان

دکتری= 9/8 میلیون تومان الی 12/6 میلیون تومان

 

برای آگاهی از رشته‌های دیگر حتما به انتخاب رشته کنکور مراجعه کنید و اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آورید.

 

کارشناسی ناپیوسته عمران

همانطور که می‌دانید طول دوره کارشناسی پیوسته، چهار سال است و برای ثبت‌نام لازم است دوره پیش دانشگاهی یا همان دبیرستان را طی کرده و با شرکت در کنکور سراسری، در دانشگاه‌های دولتی یا پیام‌نور یا آزاد ثبت‌نام کنید و مشغول تحصیل شوید. طول دوره کارشناسی ناپیوسته، دو سال است و برای ثبت‌نام کارشناسی ناپیوسته لازم است دوره کاردانی را پشت‌سر گذاشته و در آزمون کاردانی به کارشناسی شرکت کنید. دانشگاه آزاد برای رشته عمران کارشناسی ناپیوسته ثبت‌نام به عمل می‌آورد. همچنین دانشگاه پیام‌نور نیز دانشجویان را برای این رشته ثبت‌نام می‌کنند.

عمران یا معماری

معماری از رشته‌های خوب رشته ریاضی و فیزیک است که در زیرگروه یک این رشته قرار دارد و افراد زیادی علاقه‌مند به این رشته هستند. چون رشته معماری یک هنر است. معماری دارای دو جنبه فنی و هنری است که به طراحی، زیباسازی حجم‌ها، نماها و پلان‌ها به قسمت هنر این رشته ارتباط دارد و سازه‌های بتنی و فلزی، تاسیسات مکانیکی به بخش فنی این رشته ارتباط دارند. این رشته در مقطع کارشناسی به مدت چهار سال طول می‌کشد و دارای گرایش‌هایی مانند منظر، معماری، انرژی، مرمت بناها و بافت‌های تاریخی، مدیریت پروژه وساخت می‌باشد. اگر بخواهیم یک ساختمان بنا کنیم، طراحی اسکلت سازه شامل تیرها، ستون‌ها، بادبندها به عهده مهندس عمران است و نمای داخلی و خارجی ساختمان، دکوراسیون داخلی و غیره به عهده مهندس معمار است. وجه اشتراک این دو رشته همان ساخت و ساز بنا است. ولی مهندس عمران می‌تواند پروژه‌های بزرگ مانند سدسازی، راه‌سازی خطوط راه‌آهن و بنای سکوهای دریایی و غیره مهندسی کند در حالی که یک مهندس معمار می‌تواند طراحی یک هتل یا فرودگاه یا بیمارستان و مکان توریستی را به عهده خود بگیرد. در ساخت سازه‌ها اولویت با طراحی نقشه است که خود به 2 دسته معماری و عمران تقسیم می‌شود که نقشه عمران باید در قبل معماری طراحی شود.

تغیر رشته از عمران به معماری

این‌ها توضیحاتی بود که در مورد هر دو رشته عمران و معماری در اطلاع شما قرار دادم ولی اینکه کدام رشته بهتر از دیگری است، باید ببینید که شما بیشتر به کدام علاقه دارید و آن‌ را انتخاب کنید و شروع به تحصیل کنید. برای تغیر رشته از عمران به معماری باید، ابتدا شرایط تغیر رشته را داشته باشید که در ادامه آنان را بررسی می‌کنیم. ابتدا باید از وجود رشته معماری در دانشگاهی که تحصیل می‌کنید مطمئن شوید. دوم باید موافقت گروه آموزشی عمران و معماری را به دست آورید. سوم نباید مشکلاتی ازجمله مشروطی را در عمران داشته باشید و باید معدل 12 به ازای تمام واحدهای گذرانده شده را داشته باشید. چهارم باید حداقل یک ششم واحدهای عمران را پاس کرده باشید. در نهایت باید مدارک را 6 هفته قبل از آغاز نیمسال تحصیلی جدید به آموزش دانشگاه ارائه دهد.

 

برای آگاهی بیشتر از رتبه لازم برای قبولی در مهندسی کامپیوتر، کلیک کنید.

 

1.گرایش‌های ارشد رشته مهندسی عمران کدام‌ها هستند؟

مهندسی عمران شامل گرایش‌هایی مانند سازه، زلزله،  مهندسی مدیریت و ساخت،  مهندسی سواحل و بنادر و سازه‌های دریایی، مهندسی محیط زیست، مهندسی خطوط راه آهن است.

2.رشته مهندسی عمران چند ترم است؟
رشته عمران در دوران کارشناسی 4 سال و معادل 8 ترم می‌باشد. که جمعأ 140 واحد درسی باید گذرانده شود.

3.آیا می‌توان بدون کنکور در رشته مهندسی عمران پذیرفته شد؟
بله، رشته مهندسی عمران دارای پذیرش بدون کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی، می‌باشد.

4.کدام دانشگاه‌ها پذیرش رشته مهندسی عمران را دارند؟
مهندسی عمران در دانشگاه‌های صنعتی سراسری، یعنی روزانه و پردیس خودگردان و دانشگاه‌های آزاد و پیام نور ارائه می‌شود و داوطلبان بسته به رتبه و ترازی که کسب می‌کنند، شانس خود را در قبولی در یکی از مقاطع روزانه یا غیر روزانه خواهند سنجید.

امتیاز بدهید.
guest
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!