در این مقاله می‌خوانید:

سلام، من هژار بتوراک دانشجوی رشته مهندسی‌کامپیوتر هستم، و امروز می‌خواهم هر آنچه در ارتباط با  مهندسی‌کامپیوتر مورد نیاز شما عزیزان است، را در اختیارتان بگذارم. همان‌طور که میدانید، این رشته مانند رشته برق و مکانیک جزو رشته‌های زیرگروه 1 رشته ریاضی‌و‌فیزیک است. رشته مهندسی کامپیوتر پر‌طرفدارترین رشته در میان داوطلبان کنکور ریاضی و فیزیک است، و از آنجاکه تصور زندگی روزمره مردم بدون کامپیوتر ناممکن است، از اهمیت زیادی برخوردار است. امروز در سایت حرف‌آخر شما را با رشته مهندسی کامپیوتر و هر آنچه مورد نیاز شما عزیزان است معرفی و آشنا می‌کنم. پس اگر دوستدار این رشته هستید و به آن علاقه دارید یا گزینه انتخاب شما است، من را تا آخر این مقاله همراهی کنید.

معرفی رشته مهندسی کامپیوتر

یکی از رشته‌های پرطرفدار رشته ریاضی‌و‌فیزیک، مهندسی‌کامپیوتر است که در زیر گروه 1 مجموعه ریاضی‌و‌فیزیک قرار دارد و شامل دو بخش نرم‌افزار و سخت‌افزار است. در این رشته دانشجویان با توجه به علاقه خود، در یکی از این دو بخش شروع به تحصیل می‌کنند. علوم‌کامپیوتر مانند بسیاری از علوم زود به روز می‌شود و کسانی که تصمیم دارند در این رشته فعالیت کنند، باید پشتکار زیادی داشته باشند و همیشه مطالب جدید را فرا گیرند. خواندن مهندسی‌کامپیوتر در دوره کارشناسی 4 سال (8 ترم) زمان لازم دارد و باید 140 واحد درس پاس شود. در ادامه با دروس و واحد آنها بیشتر آشنا می‌شویم.

گرایش های  مهندسی کامپیوتر

گرایش‌های مهندسی‌کامپیوتر در مقطع کارشناسی که در بالا توضیح دادم، شامل سه بخش میشود:

1.شاخه نرم‌افزار

شامل بخش درونی و نادیدنی کامپیوتر است که به آن روح‌کامپیوتر هم می‌گویند. دانشجویان این شاخه در زمینه زبان‌های مختلف برنامه‌نویسی، سیستم‌های عامل مختلف، طراحی، ساخت و اصلاح برنامه‌های کامپیوتری تحصیل می‌کنند و آموزش لازم را می‌بینند.

2.شاخه سخت‌افزار

به بخش بیرونی و دیدنی کامپیوتر می‌گویند. دانشجویان این شاخه، به بررسی، مطالعه، طراحی و ساخت تجهیزات‌کامپیوتر که شامل چیپ‌های رایانه‌ای، مدار‌های چاپی، بردها و قطعات مربوط به سیستم‌های رایانه‌ای (ماوس، کیبورد، مودم، چاپگرها و ..) هستند، می‌پردازند. مهندسان سخت‌افزار ممکن است وظیفه نظارت بر نصب و تولید رایانه‌ها را نیز بر عهده بگیرند.

3.فناوری اطلاعات (IT)

در این شاخه بیشتر به مباحث نظری کامپیوتر پرداخته می‌شود و بر خلاف گرایش‌های نرم‌افزار و سخت‌افزار حاوی دروس ریاضی کمتری است. این گرایش شامل دروسی از رشته‌های مهندسی برق، مدیریت، شاخه‌های نرم‌افزار و سخت‌افزار می‌باشد. این گرایش نیز خود دارای گرایش‌های متفاوتی است که در ادامه کمی با آن‌ها آشنا می‌شویم.

الف) شبکه‌های کامپیوتری

به طراحی، پیکربندی و پیاده‌سازی شبکه‌های کامپیوتری و همچنین امنیت در شبکه‌های کامپیوتری می‌پردازد.

ب) تجارت الکترونیک

<<تجارت الکترونیک>> دربردارنده‌ تجارت و تعامل مدیریتی است که با استفاده از فناوری اطلاعات صورت می‌گیرد و معاملات را در مراحل طراحی، تولید، خرید، فروش و تحویل آسان کرده است.

پ) مدیریت سیستم‌های اطلاعات

فارغ‌التحصیلان جلوی خطراتی مانند برنامه‌های مخرب، ویروس‌ها، هک شدن، حملات DOS و… را می‌گیرند.

اما یک خبر خوب برای شما که علاقه مند به رشته مهندسی کامپیوتر هستید. ما برای شما یک برنامه ویژه در نظر گرفته ایم که با کمک آن تنها در 4 ماه یک مطالعه عالی و قوی خواهید داشت و تمام نیاز های آموزشی شما بر طرف شده است. برای شرکت در این طرح بی نظیر و دریافت اطلاعات کامل تر همین الان فرم زیر را پر کنید تا سریعا با شما تماس بگیریم.

مامندی-4-ماهه-2

4 ماه بخون، 7000 تا تست بزن، 7 بار دوره کن!

گرایش های ارشد مهندسی کامپیوتر

پس از بررسی گرایش‌های مهندسی‌کامپیوتر نوبت معرفی گرایش‌های ارشد مهندسی‌کامپیوتر است. در دوره کارشناسی‌ارشد مهندسی‌کامپیوتر، گرایش‌های متفاوتی وجود دارد که باتوجه به سلیقه دانشجو اگر قصد ادامه تحصیل و اخذ مدرک را داشته باشد، می‌تواند آن را انتخاب کند.

گرایش های ارشد مهندسی کامپیوتر

چارت مهندسی کامپیوتر

مهندسی‌کامپیوتر همان‌طور که گفتم در مقطع کارشناسی به مدت‌زمان 4 سال یا 8 ترم طول می‌کشد. دانشجویان در این 4 سال دروس زیادی را از جمله دروس عمومی و اختصاصی پاس می‌کنند. بریم با هم با دروس رشته کامپیوتر بیشتر آشنا شویم.

دروس عمومی مهندسی کامپیوتر

نام درستعداد واحد
اندیشه اسلامی 12
اندیشه اسلامی 22
آئین زندگی (اخلاق کاربردی)2
انقلاب اسلامی ایران2
تاریخ تحلیل صدر اسلام2
تاریخ فرهنگ و تمدن اسلام و ایران2
تفسیر موضوعی قرآن2
فارسی3
زبان خارجه3
تربیت بدنی 11
تربیت بدنی 21
وصایای امام (ره)1
آشنایی با قرائت و روخوانی قرآن کریمی1
دانش خانواده و جمعیت 2

دروس پایه مهندسی کامپیوتر

نام درستعداد واحد
ریاضی 13
ریاضی 23
معادلات دیفرانسیل3
آمار اختمالات مهندسی3
فیزیک 13
فیزیک 23
آزمایشگاه فیزیک 11
آزمایشگاه فیزیک 21
کارگاه عمومی1

دروس اصلی مهندسی کامپیوتر

نام درستعداد واحد
آزمایشگاه کامپیوتر1
میانی کامپیوتر و برنامه سازی4
برنامه سازی پیشرفته3
زبان ماشین و اسمبلی3
ساختمان داده ها1
زبان تخصصی2
مدار الکتریکی 13
آزمایشگاه مدار الکتریکی 13
مدار منطقی3
آزمایشگاه مدار منطقی1
ریاضی مهندسی3
طراحی الگوریتم3
معماری کامپیوتر 3
آزمایشگاه معماری کامپیوتر1
سیستم های عامل3
نظریه زبانها و ماشینها3
طراحی و پیاده سازی زبانها3
طراحی و پیاده سازی زبانها3
ریز پردازنده1
آزمایشگاه ریز پردازنده1
آزمایشگاه ریزپردازنده1
مدار های الکترونیکی3
آزمایشگاه مدارهای الکترونیکی1
شبکه های کامپیوتری3
شیوه ارائه مطالب علمی و فنی2

دروس تخصصی نرم‌افزار مهندسی کامپیوتر

نام درستعداد واحد
ذخیره و بازیابی اطلاعات3
هوش مصنوعی3
اصول طراحی پایگاه داده ها3
مهندسی نرم افزار 13
اصول طراحی پایگاه داده ها3
مهندسی نرم افزار 23
آزمایشگاه سیستم عامل1
آزمایشگاه پایگاه داده ها1
پروژه3
کارآموزی2
شیوه ارائه مطالب علمی و فنی2

دروس تخصصی سخت‌افزار مهندسی کامپیوتر

نام درستعداد واحد
الکترونیک دیجیتال3
آزمایشگاه الکنرونیک دیجیتال1
مدار الکتریکی 23
سیگناها و سیستم ها3
طراحی سیستم های VLSI3
انتقال هاداده ها3
سیستم های کنترل خطی3
آزمایشگاه شبکه های کامپیوتری1
پروژه3
کارآموزی2

دروس اختیاری مهندسی کامپیوتر

نام درستعداد واحد
اصول و مبانی مدیریت3
مدیریت استراتژیک IT3
برنامه سازی تحت وب3
گرافیک کامپیوتری3
تجارت الکترونیکی2
تحقیق در عملیات3
سیستمهای چند رسانه ای3
شبکه های عصبی3
مبانی فناوری اطلاعات3
طراحی به کمک کامپیوتر بر روی FPGA3
طراحی خودکار مدار های دیجیتال VHDL3
طراحی مدار های سیستم های شی گرا1
طراحی مدار های واسط3
روش های محاسبات عددی3
مهندسی اینترنت3
مهندسی اینترنت3
مهندسی اینترنت3
سیستم های خبره3
مدیریت و کنتل پروژه های IT3
موتور های جستجو3
امنیت شبکه های کامپیوتری3
آشنایی با مبانی دفاع مقدس2
مباحث نو در فناوری اطلاعات3

 

در جدول‌های بالا با دروس رشته کامپیوتر آشنا شدید. در کل تعداد واحد‌های درس‌های عمومی 26 واحد، درس‌های پایه 21 واحد، درس‌های اصلی 59 واحد، درس‌های تخصصی (نرم‌افزار_سخت‌افزار) 25 واحد، درس‌های اختیاری 15 واحد که مجموع همه این‌ها 146 واحد می‌شود.

بهترین دانشگاه برای تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در ایران

در ایران دانشگاه‌های زیادی برای تحصیل در این رشته وجود دارد و به دلیل هجوم دانش‌آموزان به رشته علوم‌تجربی، قبولی در دانشگاه‌های برتر ایران برای رشته مهندسی‌کامپیوتر ساد‌ه‌تر شده است و با اندکی تلاش و پشتکار می‌توانید وارد این رشته در بهترین دانشگاه‌های ایران شوید و به یک برنامه نویس حرفه‌ای تبدیل شوید. دانشجو با ورود به برترین دانشگاه‌ها از امکانات زیادی برخوردار می‌گردند و خود را در میان انسان‌های نخبه کشور می‌یابند

بهترین دانشگاه برای تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در ایران

برای مشاهده پیشرفت در دروس خود و یا علت پیشرفت نکردن با وجود تلاش فرآوان، حتما به مقاله برنامه هزار ساعته حرف آخر سر بزنید و آن را تا ته مطالعه کنید.

بهترین دانشگاه مهندسی کامپیوتر جهان

در خارج از ایران دانشگاه‌های بسیار زیادی وجود دارد که به بورسیه دانشجویان برای ادامه تحصیل از کشورهای دیگر می‌پردازند. اما نکته مهم این است که اعتبار دانشگاه در جهان باید مورد سنجش قرار بگیرد. و نکته دیگر که باید به آن توجه شود این است که، دانشگاه مورد نظر مدرکی که شما می‌خواهید را ارایه دهد.

بهترین دانشگاه مهندسی کامپیوتر جهان

بازار کار مهندسی کامپیوتر

همان‌طور که می‌دانید امروزه رشته مهندسی‌کامپیوتر به دلیل کاربردی بودن در وضعیت مناسبی قرار دارد. اگر نگاهی به آگهی‌های استخدام بیندازید واقعا متوجه می‌شوید که درخواست استخدام مهندس برنامه‌نویس بالا است و فارغ التحصیلان این رشته هیچ‌وقت بیکار نخواهند شد. می‌توانند در بانک‌ها، شرکت های کامپیوتری و ادارات‌دولتی استخدام شوند. همچنین می‌توانند با کارآفرینی شرکتی را تاسیس کنند که خدماتی مانند برنامه‌نویسی، طراحی‌سایت و برنامه‌نویسی برنامه‌های موبایل ارایه می‌دهند. یک مهندس‌کامپیوتر می‌تواند با تخصص پیداکردن در چند زبان برنامه‌نویسی به راحتی در شرکت‌های خارجی پذیرش شود و مهاجرت کند که البته باید زبان انگلیسی را مثل آب خوردن بلد باشد. در ادامه باید گفت از آنجایی که در این روزها فروش محصولات در اینترنت و سایت‌ها زیاد شده، بازار کار طراحان وب بسیار پر رونق شده است. بازار کار رشته مهندسی کامپیوتر برای زنان نیز مانند مردان است و به قطعیت می‌توان گفت یکی از بهترین فرصت‌های شغلی در بازار کار برای خانم‌ها در ایران است.

شغل های مهندسی کامپیوتر

فارغ التحصیلان این رشته می‌توانند در شغل های زیر فعالییت و کسب درآمد کنند

شغل های مهندسی کامپیوتر

درآمد مهندسی کامپیوتر

حقوق مهندس کامپیوتر متغیر است. اگر در اداره‌ای استخدام شود، حقوق ماهانه به او تعلق میگیرد. ولی اگر خودش کار کند یا شرکتی راه‌اندازی کند، هر چند برنامه بیشتر و سخت‌تری بنویسد دستمزد و درآمد بالاتری دریافت میکند. حقوق مهندس‌کامپیوتر را نمی‌شود به طور قطعی بیان کرد چون بسیار بالا و پایین دارد. البته در کشوری مانند آمریکا که بازار کار مهندس کامپیوتر جزو محبوب‌ترین بازارهای کاری است، برنامه‌نویسی از درآمد بسیار بالایی برخوردار است، به طوری‌که میانگین درآمد سالانه 90000$ است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد انتخاب رشته کنکور، کلیک کنید.

شهریه دانشگاه آزاد رشته مهندسی کامپیوتر

شهریه رشته مهندسی کامپیوتر در دانشگاه آزاد در سال 99-1400

کاردانی=1500000 الی 1950000

کارشناسی ناپیوسته=1750000 الی 2500000 تومان

کارشناسی پیوسته=1800000 الی 3000000 تومان

کارشناسی ارشد=3100000 الی 4000000 تومان

دکتری=9800000  الی 12600000 تومان

و سالانه حدود 10 الی 15 درصد به میزان شهریه دانشگاه آزاد افزوده میشود.

مهندسی کامپیوتر پیام‌نور

دانشگاه پیام‌نور هر دو گرایش نرم افزار و سخت افزار را دارا می‌باشد که داوطلبان می‌توانند بدون قبولی در آزمون کنکور در رشته‌کامپیوتر ثبت‌نام کنند و به نحوی احسنت آموزش ببینند. شهریه دانشگاه پیام نور نسبت به دانشگاه آزاد یک‌مقدار کم‌تر است. در کادر پایین میزان شهریه دانشگاه پیام‌نور در رشته کامپیوتر در سال 99-1400آمده است، البته این را هم بگویم سالانه حدود 10 الی 15درصد به میزان شهریه دانشگاه افزوده می‌شود.

کارشناسی=1000000 الی 2000000 تومان

کارشناسی ارشد=2600000 الی 3600000 تومان

دکتری=7300000 الی 9600000 تومان

شرایط ورود به رشته مهندسی کامپیوتر

اول از همه برای ورود به رشته‌ مهندسی‌ کامپیوتر باید وارد رشته ریاضی‌وفیزیک شوید و بعد از اتمام دهم یازدهم و دوازدهم، در آزمون کنکور سراسری  شرکت کنید و با انتخاب این رشته در یکی از دانشگاه‌های دولتی یا غیردولتی مشغول تحصیل شوید. یکی دیگر از راه‌های ورود به این رشته از طریق هنرستان است و میتوانید از این طریق هم آن را دنبال کنید.

دروس مورد نیاز برای ورود به رشته مهندسی کامپیوتر

داوطلبان این رشته باید دروس ریاضیات مخصوصا گسسته و هندسه به خوبی یاد بگیرند چون در ادامه به آن نیاز دارند. دروسی مانند ریاضیات (ریاضی،  هندسه، حسابان 1، هندسه 2، آمار و احتمال، حسابان 2، هندسه 3، گسسته) ،فیزیک (فیزیک 1، فیزیک 2، فیزیک 3) و شیمی (شیمی 1، شیمی 2،  شیمی 3) از اهمیت زیادی برخوردار هستند و باید درصد بالایی از آن ها زده شود. برای آگاهی کامل از نحوه‌ سوالات دروس، پیشنهاد می‌کنم بودجه بندی کنکور را حتما نگاهی بیاندازید. 

اما اگر در بحث آموزش و یادگیری دروس خود مشکل دارید دیگر نگران نباشید ما یک جلسه مشاوره رایگان برای شما در نظر گرفته ایم که به صورت کامل به مشکلات شما گوش خواهیم داد و بهترین راه کار ها را در اختیارتان قرار خواهیم داد برای استفاده از این فرصت ویژه همین الان فرم زیر را پر کنید.

مامندی-مشاوره

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

قبولی مهندسی کامپیوتر

همان‌طور که گفتم چون این رشته در زیرگروه 1 رشته ریاضی‌وفیزیک قرار دارد، برای قبولی در دانشگاه‌های دولتی نیاز به رتبه پایین دارد. البته با تلاش و کوشش قبولی را ازآن خود می‌کنید. برای آگاهی از رتبه لازم برای قبولی در کنکور در رشته‌های دیگر، کلیک کنید.

نام دانشگاهظرفیتمنطقه 1منطقه 2منطقه 3
خواجه نصیرالدین طوسی5014651166582
شیراز25373421481254
ارومیه6015290139305049
ارومیه6015290139305049

آیا از رشته تجربی میتوان مهندسی کامپیوتر خواند

همان‌طور که گفتم مهندسی‌کامپیوتر زیرشاخه رشته ریاضی و فیزیک است و برای قبولی در آن باید در کنکور ریاضی شرکت کنید و رتبه لازمه را به دست آورید. اگر شما دانش‌آموز رشته علوم‌تجربی هستید و می‌خواهید مهندسی‌کامپیوتر قبول شوید، باید رشته خود را به ریاضی و فیزیک تغییر دهید و برای انجام این کار باید دروسی که در رشته علوم تجربی قرار ندارند و در ریاضی و فیزیک قرار دارند را امتحان بدهید و در آن‌ها قبول شوید. دروس مشترک دو رشته را باید حتما امتحان بدهید. دروس مشترک دو رشته شامل زبان انگلیسی، شیمی، کارگاه کارآفرینی، انسان و محیط زیست، نگارش، فارسی، ریاضی دهم، عربی، دینی، هویت اجتماعی، تفکر و سواد رسانه‌ای، آمادگی دفاعی، جغرافیای ایران، تاریخ معاصر، سلامت و بهداشت و مدیریت خانواده است. دروس غیر مشترک که باید امتحان بدهید شامل هندسه 1، هندسه 2، هندسه3، گسسته، آمار و احتمال، حسابان 1، حسابان 2، فیزیک 1، فیزیک 2 و فیزیک3 است. البته این را هم در نظر داشته باشید که، اگر این کار را بکنید دیگر نمی‌توانید در کنکور رشته تجربی شرکت کنید مگر اینکه دوباره تغییر رشته بدهید. و اگر می‌خواهید در رشته علوم تجربی به تحصیل خود ادامه دهید و در کنکور شرکت کنید، پیشنهاد می‌کنم حتما نگاهی به مباحث پرتکرار کنکور تجربی بیاندازید.

مهندسی مکانیک یا کامپیوتر

رشته مکانیک شامل علم فیزیک و ریاضی است که به بررسی حرکت اجسام و نیرو‌های وارد بر آن‌ها و طراحی سیستم‌های دینامیکی و استاتیکی می‌پردازد. همان‌طور که گفتم رشته کامپیوتر باید با هدف کدنویسی وارد آن بشوید. در سال‌های اخیر برنامه نویس‌ها وضعیت خوبی دارند. هر دو رشته از بهترین رشته‌ها هستند و برای قبولی آن‌ها واقعا باید جنگید. انتخاب یکی از این دو رشته مهندسی به شرایط و علاقه خود دانش‌آموز برمی‌گردد. برای کسانی که شرایط جسمی نامساعدی دارند من رشته مهندسی کامپیوتر را پیشنهاد می‌کنم، چون رفت و آمد کمتری نسبت به سایر رشته‌ها دارد.

 

 

 

1. آیا شرایط پذیرش بدون کنکور برای رشته مهندسی‌کامپیوتر وجود دارد؟

بله، در دانشگاه‌های پیام‌نور و آزاد بدون شرکت در آزمون کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی یا همان معدل میتوان ثبت‌نام کرد.

2.درآمد یک مهندس کامپیوتر چقدر است؟

حقوق مهندس کامپیوتر متغییر است و به میزان تلاش او بستگی دارد، اما در کل یک برنامه‌نویس حرفه‌ای خود اشتغال ماهانه بین20 تا 30 میلیون درآمد دارد.

3.کدام کشورها برای ادامه تحصیل در رشته مهندسی‌کامپیوتر بهتر هستند؟

کشور‌های آمریکا، کانادا، و قاره اروپا بهترین دانشگاه‌ها را برای تحصیل در مهندسی کامپیوتر دارند.

4.شهریه دانشگاه‌های پذیرنده بدون کنکور چقدر است؟

شهریه دانشگاه‌های بدون کنکور چیزی در بین 1میلیون الی 3میلیون تومان است برای اطلاعات بیشتر در این مورد، وارد سایت شوید.

5.رشته مهندسی کامپیوتر در کدام زیر گروه ریاضی قرار دارد؟

این رشته در زیرگروه 1 رشته ریاضی و فیزیک قرار دارد.

0 0 رای
امتیاز این نوشته
guest
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات

این مقاله ها را هم بخوانید:

به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!