روش مطالعه ادبیات کنکور از زبان رضا عباسی فر دانشجوی دندانپزشکی

در این مقاله می‌خوانید:

آیا می‌دانید کمتر از 1 درصد از داوطلبان کنکور تجربی ادبیات را بالای 70 درصد زدند. ادبیات در کنکور ضریب ۴ دارد و مهمترین درس عمومی محسوب می‌شود و یک درصد خوب در این درس می‌تواند سرنوشت شما را تغییر دهد. پس شما از تاثیر ادبیات در کنکور مخصوصا در قسمت دروس عمومی مطلع شدید.

نحوه پاسخگویی داوطلبان به سوالات ادبیات

همچنین در دفترچه سوالات عمومی کنکور اولین درس قرار داده شده که به لحاظ روحی و روانی تاثیر بسزایی در روند پاسخگویی به سایر دروس دارد. اگر سوالات درس ادبیات را خوب جواب بدهید خیلی بهتر و با اعتماد به نفس بیشتری ادامه خواهید داد و می‌توانید شرایط جلسه را بهتر کنترل کنید. پس امروز تصمیم گرفتیم روش مطالعه ادبیات کنکور را به حرفه ای ترین سبک ممکن به شما آموزش دهیم. اما اگر به دنبال آپدیت ترین مقاله درباره سوالات ادبیات کنکور و تیپ بندی تست های این درس هستید حتما حتما مقاله بودجه بندی فارسی کنکور را مطالعه کنید.

پس اطلاع از روش های مطالعه دروس کنکور به خصوص ادبیات کنکور آن هم به صورت اصولی، و راهکارهای طلایی می‌تواند نقش زیادی در موفقیت شما در کنکور داشته باشد.

بنده رضا عباسی فردانشجوی دندانپزشکی و مشاور تحصیلی، می‌خواهم در این مقاله به بررسی کامل روش مطالعه ادبیات کنکور بپردازم و  روش مطالعه ای را به شما بگویم که خودم با این روش به درصد مطلوب و رشته دندانپزشکی رسیدم. شما با گذاشتن فقط چند دقیقه وقت می‌توانید، کیفیت مطالعاتی خودتان را تاحد زیادی بهبود بخشید و بهتر و اصولی تر این درس را بخوانید، و به درصد مطلوب و رشته مورد علاقه تان نزدیک و نزدیکتر شوید. در ضمن همین مقاله را به صورت آپدیت‌تر و کامل‌تر از طریق بخش نحوه مطالعه فارسی کنکور می‌توانید مطالعه کنید و از نکات بی نظیر آن استفاده کنید.

حرفه ای ترین روش نحوه مطالعه ادبیات کنکور نظام جدید :

بهترین روش مطالعه ادبیات نظام جدید کنکور، موضوعی یا مبحثی خواندن آن است ،نه درس به درس.
ادبیات کنکور را به 6 بخش تقسیم می‌کنند. این 6 بخش همان، معنی لغت و املا لغت، تاریخ ادبیات، آرایه ادبی ،زبان فارسی و قرابت معنایی بودند.که از هر بخش تعداد مشخصی سوال می آید. شما باید نحوه مطالعه ادبیات کنکور خود را بر طبق آگاهی دقیق از هر یک از این مباحث مشخص کنید.

حرفه ای ترین سبک مطالعه ادبیات کنکور به روش مبحثی:

حرفه ای ترین سبک مطالعه ادبیات کنکور و مبحثی خواندن یعنی هر مبحث را جداگانه مطالعه کنید.
خیلی از بچه‌ها ادبیات را به صورت درس به درس می‌خوانند، مثلا از درس یک شروع می‌کنند تا درس آخر که این کاملا اشتباه و غلط است.
اما چرا مبحثی ؟

همانطور که بررسی کردیم سوالات ادبیات کنکور مبحث به مبحث داده می‌شود نه درس به درس و روش مطالعه هرمبحث هم با یکدیگر متفاوت است پس ما هم باید مبحثی مطالعه کنیم تا بتوانیم به خوبی به سوالات پاسخ دهیم و در ذهنمان مطالب به صورت مبحثی و منظم، دسته بندی شوند. پس علت اصلی این که ما باید مبحثی مطالعه کنیم این است که روش مطالعه ی مباحث ادبیات با یکدیگر متفاوت است و این مورد را امروز به صورت کامل در سایت حرف آخر باهم دیگر بحث خواهیم کرد.

شما حتی اگر برای آزمون های آزمایشی هم می‌خواهید بخشی از ادبیات را مطالعه کنید باید آن راهم به صورت مبحثی بخوانید. مثلا فرض کنید که می‌خواهید برای یک آزمون آماده شوید که در آن قرار است از 8 درس ادبیات برایتان سوال طرح شود.
اکنون برای مطالعه باید مباحث این 8 درس اعم از لغات، تاریخ ادبیات و… را از هم جدا کنید و به صورت جداگانه مطالعه کنید.

یک پیشنهاد فوق‌العاده برای دوستانی که می‌خواهند درس ادبیات را نقطه قوت خود در کنکور قرار دهند ولی راه چاره این کار را نمی‌دانند، شما می‌توانید فرم زیر را پر کنید تا مشاوران و کارشناسان مجرب موسسه حرف آخر با شما تماس بگیرند و هر آنچه برای راهنمایی شما لازم است در اختیارتان قرار دهند.

مامندی-مشاوره

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

مطالبی که در ارتباط با مطالعه در ادبیات برای کنکور باید بدانید

همان طور که میبینید تغییراتی در بودجه بندی ادبیات کنکور شده است، پس باید بر این اساس شما هم تغییراتی در روش مطالعه ادبیات کنکور خود ایجاد کنید. باید از بودجه بندی ادبیات در کنکور اطلاع داشته باشید. یعنی اینکه از هر مبحث ممکن است چه تعداد سوالی مطرح شود. پس برای تنظیم ساعت مطالعه و تشخیص اهمیت مباحث ادبیات کنکور حتما باید به بودجه بندی آن توجه لازم راداشته باشید. تا بتوانید به هدف و رشته مورد علاقه خود برسید.

بودجه بندی ادبیات کنکور

روش خواندن لغات ادبیات کنکور

از این قسمت ۳ سوال یعنی ۱۲ درصد سوال خواهد آمد و جزو مبحثی است که اگر مطالعه کافی داشته باشید مطمئن خواهید بود که می‌توانید به آن درست جواب بدهید پس نباید این سه سوال را از دست بدهید ممکن است سوال شمارشی هم بدهند که اگر تسلط کافی داشته باشید می‌توانید پاسخ درست به آن دهید. سوالات شمارشی در کنکور نظام جدید اهمیت زیادی پیدا کرده است. البته بدون حفظ کردن هم می‌توانید کل لغات ادبیات را در کنکور یاد بگیرید و برای آشنایی با این روش کافیست وارد صفحه املا و لغت ادبیات حرف آخر شوید. 

نکته طلایی برای کسب 12 درصد از درس ادبیات کنکور:

در جواب به سوال شما که چگونه لغات ادبیات را حفط کنیم باید

  •  در روش مطالعه ادبیات در بخش معنی لغت بدانید این است که لغات ستاره‌دار و یا همان لغات انتهای کتاب درسی سه سال دبیرستان ،از منابع اصلی و مهم این بخش محسوب می‌شود. و به جرئت می‌توانم بگویم که بخش عمده سوالات معنی لغت ادبیات کنکور از این قسمت طرح می‌شود.
  • همچنین نکته مهم دیگر این که باید تمامی معانی یک کلمه حفظ شود، مثلا اگر یک کلمه ۳ معنی یا بیشتر دارد باید همه آن مطالعه شود ،چون طراحان از تمامی معانی استفاده می‌کنند.حتی گاهی از معانی انتهایی کتاب بیشتر استفاده می‌کنند که باید دقت بیشتری را به خرج دهید.
  • بعد از لغات آخر کتاب باید لغاتی که دارای معانی خاص و پیچیده دارند را مطالعه و همچنین لغات هم آوا هم مهم است که برای دسترسی راحت تر و مطالعه آن می‌توانید از کتاب های کمک درسی هم استفاده کنید.
  • نکته مهم دیگر این که لغاتی که در آخر کتاب نیامده ولی در کنکورهای سالهای گذشته از آنها سوال طرح شده است هم خیلی مهم و کاربری هستند. حتما این لغات را مطالعه کنید. 
  • همچنین طراح می تواند قسمت‌های مختلف کتاب درسی را مورد سوال قرار دهد پس باید برتمامی قسمت های کتاب مسلط شد.
    وهیچ گاه از هیچ قسمت کتاب درسی به آسانی نگذرید و هیچ موضوعی را حذف نکنید.

ممکن است سوالات زیادی از آن ها در کنکور و آزمون های آزمایشی طرح شود که در بعضی کتاب های کمک آموزشی این لغات آمده‌اند. .من خودم زمان مطالعه کنکور از کتاب لغت کلک معلم استفاده می‌کردم چون لغاتی را که در کنکور های سال های گذشته از آنها طرح شده بود را در کتاب قرار داده بود.

اصولی ترین روش خواندن ادبیات برای کنکور:

در هنگام مطالعه معنی لغات، به املا آن هم توجه کنید. به خصوص لغات انتهای کتاب. املای کلمه های سخت، هم آوا و کلمه هایی که شبیه به هم هستند ولی معنای متفاوتی دارند هم خیلی مهم هستند. املای کلمات مطرح شده در کنکور سال های اخیر هم باید حتما مطالعه کنید، سعی کنید کل کلمه‌های مهم و دارای املایی سخ را خلاصه بنویسید و آن‌ها را تمرین کنید.

اصولی‌ترین روش خواندن ادبیات کنکور

نحوه مطالعه تاریخ ادبیات کنکور: مبحثی که نباید از دست بدهید:

این بخش جز مباحث حفظی ادبیات می‌باشد که به تمرین و تکرار زیاد نیاز دارد و شامل اثرهای نویسنده‌ها قرن ها و توضیحات دیگری درباره شاعران و نویسندگان و … می‌باشد که در کتاب درسی آمده است و این بخش هم جزو مباحثی است که اگر مسلط باشید می‌توانید در کنکور جواب صحیح را به سوالاتش بدهید. در سال ۹۸ درتمامی گروه ها فقط یک سوال از آن در کنکور مطرح شد آن هم فقط از نوع مولف اثر بود یعنی فقط اثر و نام نویسنده آن مورد سوال قرار گرفته بود . اهمیت تاریخ ادبیات کنکور نظام جدید کمتر شده است و بیشتر به آثار نویسندگان پرداخته است. هم چنین می‌توانید برای یادگیری بهتر آثار نویسندگان از تصویرسازی یا کتاب های دارای تصویر استفاده کنید تا بیشتر در ذهنتان بماند.

روش مطالعه آرایه‌های ادبی کنکور؛ مبحثی سخت اما آسان:

مطالعه آرایه‌های ادبی جزوه مباحث مهارتی محسوب می‌شود و در کنکور نظام جدید ۴ سال یعنی ۱۶ درصد طرح می‌شود. از قسمت‌های تقریباً سخت ادبیات است که به تمرین و تکرار زیاد نیاز دارد. آرایه ها توضیح مختصر و کوتاهی دارد اما این که چگونه آنها را بیابید کار نسبتا سختی است برای این بخش باید تست های فراوان بزنید تا به خوبی بر آن مسلط شوید

مهم ترین نکته در روش مطالعه آرایه های ادبی کنکور:

  • مطالعه آن به این صورت است که در ابتدا یک آرایه را با توضیحاتش می‌خوانید و بلافاصله تست های آن را حل می‌کنید تا تسلط تان بر آن آرایه افزایش یابد. پس از مطالعه تمام آرایه ها و تسلط بر آنها، می‌توانید تست های ترکیبی هم بزنید.
  • هر هفته تعدادی تست برای مرور کردن بزنید تا مهارتتان کاهش نیابد حتی بهتر است روزانه تعداد تست مشخصی را در نظر بگیرید و هر روز آنها را حل کنید که کمک شایانی به شما می کند.
  • سعی کنید آرایه های آسان مثل اسلوب معادله ،حسن تعلیل و تلمیح و …  را در همان ابتدا یاد بگیرید تا بتوانید با حذف گزینه سوالات را حل کنید سوالات آرایه را اکثراً باید با حذف گزینه حل کرد یعنی مثلاً بررسی کنید که آرایه اسلوب معادله در گزینه هست یا نه که شاید دو گزینه حذف شود. پس دربخش آرایه، تست زنی از اهمیت زیادی برخوردار است.

حرفه ای ترین روش مطالعه دستور زبان فارسی کنکور:

از قسمت‌های سخت و مهم ادبیات به شمار می‌آید .پنج سوال سهم آن از کنکور است و نیاز به حل تست فراوان دارد. 20 درصد ادبیات درصد کمی نیست و خیلی ها از جواب دادن به این بخش صرف‌نظر می‌کنند و درصد زیادی را از دست می‌دهند. پس دستور زبان فارسی برگ برنده شما محسوب می شود و نباید آن را از دست بدهید.

در کنکور نظام جدید بخش تکواژ و واژه را حذف کردند که از سوالات بسیار سخت زبان فارسی محسوب می‌شد، پس این قسمت برای بچه های نظام جدید راحت تر شده است. بعد از مطالعه مفهوم یک بخش باید بلافاصله تست های آن را بزنید و تسلط خود را افزایش دهید.چون جنبه مهارتی دارد تا جنبه حفظی.

روش خواندن قرابت معنایی رتبه‌های برتر

بیشترین سهم سوالات ادبیات را به خود اختصاص داده است. 9سوال یعنی ۳۶ درصد از سوالات ادبیات مربوط به قرابت معنایی است که جواب دادن به آنها هم زیاد سخت نیست. ولی این بخش هم مانند آرایه و دستور زبان فارسی نیاز به تست زنی فراوان دارد .

که دوستان برای استفاده از روش های بالا شاید به زمان زیادی نیاز داشته باشید اما پیشنهاد من به شما به عنوان یک رتبه برتر ادبیات حرف آخر است که توسط استاد منتظری تنظیم شده که در کمتر از یک ماه به صورت کامل بر روی ادبیات کنکور مسلط خواهید شد و با بهترین برنامه ممکن از مشاوران رتبه برتر را دریافت خواهید کرد. برای مشاهده برنامه ها و معرفی ادبیات حرف آخر کافی است با شماره 02166576182 حرف آخر تماس بگیرید.

نکته طلایی برای پاسخ دادن سریع به سوالات قرابت معنایی:

ابتدا باید بر تمامی مفاهیم ابیات کتاب درسی آشنا باشید چون درست است که بیشتر ابیات خارج از کتاب است ولی خیلی از سوالات از مفاهیم کتاب درسی مطرح می‌شود .بعد از تسلط بر مفاهیم کتاب درسی شروع به تست زنی کنید. می‌توانید روزانه چند تست بزنید تا تسلط تان افزایش یابد و سعی کنید مفاهیم را دسته بندی کنید تا بتوانید راحت تر به این سوالات پاسخ بدهید.

سخن پایانی
دوستان عزیز امیدوارم که این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد و توانسته باشد هرچند کم شما را در این مسیر یاری کند.

همه ی پیشرفت ها در خارج از منطقه راحتی انجام می‌شود پس از سخت تلاش کردن دست نکشید. برای قدردانی از این که تا این‌جا با من همراه بودید، یک پیشنهاده عالی و بی‌نظیر برای شما دارم آن هم استفاده از پک رایگان مجموعه حرف آخر است، برا تهیه کافیست فرم زیر را پر کنید تا به راحتی بتوانید 40 تا تست قطعی کنکور را بسیار آسان پاسخ دهید.

مامندی-کنکور-رایگان

%20 محصولات حرف آخر به صورت رایگان

سوالات متداول

ادبیات در کنکور شامل چند سوال است؟ ادبیات از 25 سوال تشکیل و شما باید در 18 دقیقه به سوالات پاسخ دهید.

مباحث مهم و تست خیز ادبیات فارسی شامل کدام مباحث می‌باشند؟ قرابت معنایی، دستور زبان و آرایه‌های ادبی

مباحث آسان ادبیات در کنکور شامل چه مباحثی است؟ واژگان، املا و تاریخ ادبیات

بهترین منبع برای تقویت ادبیات کنکور چیست؟ بهتر است به مقاله مراجعه کنید و توضیحات را بخوانید.

 

لینک های کوتاه این مطلب

https://is.gd/PdfgY8

https://b2n.ir/056521

https://tinyurl.com/y5ouchq6
https://bit.ly/35hGjwu
4.1 8 رای
امتیاز این نوشته
guest
7 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات

این مقاله ها را هم بخوانید:

به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!