روش مطالعه ادبیات کنکور از زبان رضا عباسی فر دانشجوی دندانپزشکی

آیا میدانید کمتر از 1 درصد از داوطلبان کنکور تجربی ادبیات را بالای 70 درصد زدند. ادبیات در کنکور ضریب ۴ دارد و مهمترین درس عمومی محسوب می‌شود و یک درصد خوب در این درس می‌تواند سرنوشت شما را تغییر دهد. همچنین در دفترچه سوالات عمومی کنکور اولین درس قرار داده شده که به لحاظ روحی و روانی تاثیر بسزایی در روند پاسخگویی به سایر دروس دارد. اگر سوالات درس ادبیات را خوب جواب بدهید خیلی بهتر و با اعتماد به نفس بیشتری ادامه خواهید داد و می توانید شرایط جلسه را بهتر کنترل کنید. پس امروز تصمیم گرفتیم روش مطالعه ادبیات کنکور را به حرفه ای ترین سبک ممکن به شما آموزش دهیم.

پس اطلاع از روش های مطالعه دروس کنکور به خصوص ادبیات کنکور آن هم به صورت اصولی، و راهکار های طلایی می تواند نقش زیادی در موفقیت شما در کنکور داشته باشد.

بنده رضا عباسی فر دانشجوی دندانپزشکی و مشاور تحصیلی، می‌خواهم در این مقاله به بررسی کامل روش مطالعه ادبیات کنکور بپردازم و  روش مطالعه ای را به شما بگویم که خودم با این روش به درصد مطلوب و رشته دندانپزشکی رسیدم.

شما با گذاشتن فقط چند دقیقه وقت می‌توانید,کیفیت مطالعاتی خودتان را تاحد زیادی بهبود بخشید و بهتر و اصولی تر این درس را بخوانید، و به درصد مطلوب و رشته مورد علاقه تان نزدیک و نزدیکتر شوید.
پس با ما همراه باشید.

حرفه ای ترین روش مطالعه ادبیات کنکور :

روش مطالعه ادبیات کنکور

 

بهترین روش مطالعه ادبیات کنکور، موضوعی یا مبحثی خواندن آن است ،نه درس به درس.
ادبیات کنکور را به 6 بخش تقسیم میکنند. این 6 بخش همان، معنی لغت و املا لغت، تاریخ ادبیات، آرایه ادبی ،زبان فارسی و قرابت معنایی بودند.که از هر بخش تعداد مشخصی سوال می آید.

حرفه ای ترین سبک مطالعه ادبیات کنکور به روش مبحثی:

حرفه ای ترین سبک مطالعه ادبیات کنکور و مبحثی خواندن یعنی هر مبحث را جداگانه مطالعه کنید.
خیلی از بچه‌ها ادبیات را به صورت درس به درس می‌خوانند، مثلا از درس یک شروع می کنند تا درس آخر که این کاملا اشتباه و غلط است.
اما چرا مبحثی ؟

همانطور که بررسی کردیم سوالات ادبیات کنکور مبحث به مبحث داده می شود نه درس به درس و روش مطالعه هرمبحث هم با یکدیگر متفاوت است پس ما هم باید مبحثی مطالعه کنیم تا بتوانیم به خوبی به سوالات پاسخ دهیم . و در ذهنمان مطالب به صورت  مبحثی و منظم، دسته بندی  شود.پس علت اصلی این که ما باید مبحثی مطالعه کنیم این است که روش مطالعه ی مباحث ادبیات بایکدیگر متفاوت است و این مورد را امروز به صورت کامل در سایت حرف آخر باهم دیگر بحث خواهیم کرد.

حتی اگر برای آزمون های آزمایشی هم میخواهید بخشی از ادبیات را مطالعه کنید باید آن راهم به صورت مبحثی بخوانید.
مثلا فرض کنید که میخواهید برای یک آزمون آماده بشوید که در آن قرار است از 8 درس ادبیات برای شما سوال طرح شود.
اکنون شما برای مطالعه باید مباحث این 8 درس اعم از لغات ، تاریخ ادبیات و… را از هم جدا کنید وبه صورت جداگانه مطالعه کنید.

بودجه بندی ادبیات کنکور:

بودجه بندی ادبیات نظام قدیم

بودجه بندی ادبیات نظام جدید

همان طور که میبینید تغییراتی در بودجه بندی ادبیات کنکور شده است، پس باید بر این اساس شما هم تغییراتی در روش مطالعه ادبیات کنکور ایجاد کنید.

در کنکور نظام جدید تعداد سوالات املا و ارایه ادبی هرکدام  یک سوال افزایش پیدا کرده است. پس اهمیت آن ها هم زیاد شده است و باید بیشتر به آن ها توجه کرد. از آن طرف هم سوالات مبحث تاریخ ادبیات از 3 سوال به 1سوال کاهش پیدا کرده است که از اهمیت آن کمی کاسته است.

پس برای تنظیم ساعت مطالعه و تشخیص اهمیت مباحث ادبیات کنکور حتما باید به بودجه بندی آن توجه لازم راداشته باشید. تا بتوانید به هدف و رشته مورد علاقه خود برسید.

نحوه مطالعه املا و لغت ادبیات کنکور:

معنی لغات ادبیات کنکور

مبحث املا و لغت جزو مباحث حفظی ادبیات محسوب میشود و باید بارها و بارها آن را مرور کرد.
از این قسمت ۳ سوال یعنی ۱۲ درصد سوال خواهد آمد و جزو مبحثی است که اگر مطالعه کافی داشته باشید مطمئن خواهید بود که می توانید به آن درست جواب بدهید پس نباید این سه سوال را از دست بدهید ممکن است سوال شمارشی هم بدهند که اگر تسلط کافی داشته باشید می توانید پاسخ درست به آن بدهید.سوالات شمارشی در کنکور های جدید اهمیت زیادی پیدا کرده است. البته بدون حفظ کردن هم می‌توانید کل لغات ادبیات را در کنکور یاد بگیرید و برای آشنایی با این روش کافیست وارد صفحه املا و لغت ادبیات حرف آخر شوید. 

نکته طلایی برای کسب 12 درصد از درس ادبیات کنکور:

 روش مطالعه مبحث لغات ادبیات کنکور

 نکته ای که باید در روش مطالعه ادبیات در بخش معنی لغت بدانید این است که لغات ستاره‌دار و یا همان لغات انتهای کتاب درسی سه سال دبیرستان ،از منابع اصلی و مهم این بخش محسوب می‌شود. و به جرئت میتوانم بگویم که بخش عمده سوالات معنی لغت ادبیات کنکور از این قسمت طرح میشود.

همچنین  نکته مهم دیگر این که باید تمامی معانی یک کلمه حفظ شود، مثلا اگر یک کلمه ۳ معنی یا بیشتر دارد باید همه آن مطالعه شود ،چون طراحان از تمامی معانی استفاده می‌کنند.حتی گاهی از معانی انتهایی بیشتر استفاده میکنند که باید دقت بیشتری را به خرج دهید.


بعد از لغات آخر کتاب باید لغاتی که دارای معانی خاص و پیچیده دارند را مطالعه کنید و همچنین لغات هم آوا هم مهم است که برای دسترسی راحت تر و مطالعه آن می توانید از کتاب های کمک درسی هم استفاده کنید.

نکته خیلی مهم دیگر این که، لغاتی که در آخر کتاب نیامده است ولی در کنکورهای سالهای گذشته از آنها سوال طرح شده است هم خیلی مهم هستند. حتما این لغات را مطالعه کنید.

ممکن است سوالات زیادی از آن ها در کنکور و آزمون های آزمایشی طرح شود.که در بعضی کتاب های کمک آموزشی این لغات آمده است .من خودم زمان مطالعه کنکور از کتاب لغت کلک معلم استفاده میکردم چون لغاتی را که در کنکور های سال های گذشته از آنها طرح شده بود را در کتاب قرار داده بود.

 همچنین طراح می تواند قسمت‌های مختلف کتاب درسی را مورد سوال قرار دهد پس باید برتمامی قسمت های کتاب مسلط شد.
وهیچ گاه از هیچ قسمت کتاب درسی به آسانی نگذرید.

اصولی ترین روش مطالعه ادبیات کنکور:

سعی کنید هنگام مطالعه معنی لغات، به املا آن هم توجه کنید.به خصوص لغات انتهای کتاب.
املای کلمه های سخت، هم آوا، کلمه هایی که شبیه به هم هستند ولی معنای متفاوتی دارند  هم خیلی مهم هستند. املای کلمات مطرح شده در کنکور سال های اخیر هم بسیار مهم هستند، که باید حتما مطالعه کنید.
سعی کنید کل کلمه های مهم و دارای املایی سخت را به صورت خلاصه بنویسید و آن هارا مرتب تمرین کنید و بر آن مسلط شوید .
برای این قسمت روی تست ها هم تمرکز بیشتری  داشته باشید ،سعی کنید کلمه ها را در متن یاد بگیرید.
برای بچه های نظام قدیم لغات موجود در بخش املای کتاب زبان فارسی خیلی مهم هست و بیشتر لغات از این قسمت داده می‌شود ولی برای داوطلبان نظام جدید کتاب زبان فارسی وجود ندارد و برای آنها حذف شده است و این داوطلبان باید به لغات آخر کتاب ادبیات توجه بیشتری داشته باشند.
سورپرایز ویژه برای شما. موسسه حرف آخر برای دانش آموزان خود یک هدیه ویژه در نظر گرفته است که در قالب آن بهترین تدریس و روش های تست زنی ادبیات را می‌توانید آموزش ببینید و علاوه بر درس ادبیات برای سایر دروس نیز از برترین تدریس موجود به صورت کاملا رایگان استفاده کنید و در 5 روز بر روی 15 درصد از کنکور خود مسلط شوید. برای دریافت رایگان بسته 5 روز با حرف آخر کافی است فرم زیر را پر کنید و با پرداخت هزینه تولید و ارسال این منبع بی‌نظیر را رایگان دریافت کنید.
[gravityform id=”20″ title=”false” description=”true”]

تاریخ ادبیات کنکور: مبحثی که نباید از دست بدهید:

تاریخ ادبیات کنکور

این بخش جز مباحث حفظی ادبیات می باشد که به تمرین و تکرار زیاد نیاز دارد و شامل اثرهای نویسنده‌ها قرن ها و توضیحات دیگری درباره شاعران و نویسندگان و … می باشد که در کتاب درسی آمده است. و این مبحث هم جزو مباحثی است که اگر مسلط باشید مطمن خواهید بود که میتوانید جواب صحیح بدهید.

در نظام قدیم تاریخ ادبیات بسیار گسترده بود و مفاهیم زیادی داشت و هر ساله 3 سوال از آن ها مطرح می‌شد ولی در نظام جدید خیلی کم شده است و در سال ۹۸ درتمامی گروه ها فقط یک سوال از آن در کنکور مطرح شد آن هم فقط از نوع مولف اثر بود یعنی فقط اثر و نام نویسنده آن مورد سوال قرار گرفته بود .
پس  اهمیت آن در نظام جدید کمتر شده است و بیشتر به آثار نویسندگان پرداخته است. هم چنین میتوانید برای یادگیری بهتر آثار نویسندگان از تصویر سازی یا کتاب های دارای تصویر استفاده کنید تا بیشتر در ذهنتان بماند.

نکته دیگر این که بچه های نظام قدیم به در آمدها، اعلام و بخش های مختلف کتاب های درسی توجه ویژه ای داشته باشند.

آرایه ادبی کنکور؛ مبحثی سخت اما آسان:

روش مطالعه آرایه ادبی

جزوه مباحث مهارتی محسوب می‌شود و در کنکور نظام قدیم سه سوال یعنی ۱۲ درصد و در کنکور نظام جدید ۴ سال یعنی ۱۶ درصد طرح می‌شود .از قسمت‌های تقریباً سخت ادبیات است که به تمرین و تکرار زیاد نیاز دارد.
آرایه ها توضیح مختصر و کوتاهی دارد اما این که چگونه آنها را بیابید کار نسبتا سختی است برای این بخش باید تست های فراوان بزنید تا به خوبی بر آن مسلط شوید.

مهم ترین نکته در روش مطالعه آرایه های ادبی کنکور:

مطالعه آن به این صورت است که در ابتدا یک آرایه را با توضیحاتش  می خوانید و بلافاصله تست های آن را حل می کنید تا تسلط تان بر آن آرایه افزایش یابد.پس از مطالعه تمام آرایه ها و تسلط بر آنها، می توانید تست های ترکیبی هم بزنید.
پس از آن هر هفته تعدادی تست برای مرور بزنید تا مهارتتان کاهش نیابد حتی بهتر است روزانه یک تعداد تست را در نظر بگیرید و هر روز آنها را حل کنید که کمک شایانی به شما می کند.
سعی کنید آرایه های آسان مثل اسلوب معادله ،حسن تعلیل و تلمیح و …  را در همان ابتدا یاد بگیرید تا بتوانید با حذف گزینه سوالات را حل کنید سوالات آرایه را اکثراً باید با حذف گزینه حل کرد یعنی مثلاً بررسی کنید که آرایه اسلوب معادله در گزینه هست یا نه که شاید دو گزینه حذف شود. پس دربخش آرایه ،تست زنی از اهمیت زیادی برخوردار است.

حرفه ای ترین روش مطالعه زبان فارسی کنکور:

روش مطالعه زبان فارسی

از قسمت‌های سخت و مهم ادبیات است .پنج سوال سهم آن از کنکور  است و نیاز به حل تست فراوان دارد .
۲۰ درصد ادبیات درصد کمی نیست و خیلی ها از جواب دادن به این بخش صرف‌نظر می‌کنند، در حالی که درصد زیادی را از دست می‌دهند.پس از زبان فارسی برگ برنده شما محسوب می شود و نباید آن را از دست بدهید.

در نظام جدید بخش تکواژ و واژه را حذف کردند که از سوالات بسیار سخت زبان فارسی محسوب می‌شد، پس این قسمت برای بچه های نظام جدید راحت تر شده است.

بعد از مطالعه مفهوم یک بخش باید بلافاصله تست های آن را بزنید و تسلط خود را افزایش دهید.چون جنبه مهارتی دارد تاجنبه حفظی.
اگر تست های زیادی را حل کنید می توانید به این ۲۰ درصد پاسخ درست بدهد.

روش مطالعه قرابت معنایی به سبک رتبه های برتر

روش مطالعه قرابت معنایی

بیشترین سهم سوالات ادبیات را به خود اختصاص داده است.9سوال یعنی ۳۶ درصد از  سوالات ادبیات مربوط به قرابت معنایی است که جواب دادن به آنها هم زیاد سخت نیست. ولی این بخش هم مانند آرایه و زبان فارسی نیاز به تست زنی زیاد دارد .

که دوستان برای استفاده از روش های بالا شاید به زمان زیادی نیاز داشته باشید اما پیشنهاد من به شما به عنوان یک رتبه برتر ادبیات حرف آخر است که در کمتر از یک ماه به صورت کامل برروی ادبیات کنکور مسلط خواهید شد و با بهترین برنامه ممکن از مشاوران رتبه برتر را دریافت خواهید کرد. برای مشاهده برنامه ها و معرفی ادبیات حرف آخر کافی است با شماره 02166576182 حرف آخر تماس بگیرید.

نکته طلایی برای پاسخ دادن سریع به سوالات قرابت معنایی:

ابتدا باید بر تمامی مفاهیم ابیات کتاب درسی آشنا باشید چون درست است که بیشتر ابیات خارج از کتاب است ولی خیلی از سوالات از مفاهیم کتاب درسی مطرح می‌شود .بعد از تسلط بر مفاهیم کتاب درسی شروع به تست زنی کنید. می‌توانید روزانه چند تست بزنید تا تسلط تان افزایش یابد و سعی کنید مفاهیم را دسته بندی کنید تا بتوانید راحت تر به این سوالات پاسخ بدهید.

سخن پایانی
دوستان عزیز امیدوارم که این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد و توانسته باشد هرچند کم شما را در این مسیر یاری کند.
همه ی پیشرفت ها در خارج از منطقه راحتی انجام می شود پس از سخت تلاش کردن دست نکشید.

 

لینک های کوتاه این مطلب

https://is.gd/PdfgY8

https://b2n.ir/056521

https://tinyurl.com/y5ouchq6
https://bit.ly/35hGjwu
guest
2 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
دریافت 20% محصولات

20 درصد از محصولات حرف آخر را به صورت رایگان و فقط با پرداخت هزینه ارسال دریافت کنید.

ارسال پایه و رشته تحصیلی به:

پیشنهادات ویژه
به بالای صفحه بردن

عقب نمانید! ثبت نام طرح ویژه حرف آخر برای موفقیت در کنکور 1400

تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!