سریع ترین روش حل استوکیومتری کنکور

در این مقاله می‌خوانید:

سوالات شیمی در کنکور سراسری به دو دسته مسائل و مفاهیم تقسیم می‌شود، برای یادگیری مفاهیم شیمی با تمرین و تکرار بیشتر همانند سایر دروسی که محاسبات ندارند می‌توان مطالب را به حافظه بلند مدت منتقل کرد و 50 درصد سوالات کنکور را پاسخ داد، اما در مورد مسائل طراح کنکور می‌تواند سوالات متنوعی را مطرح کند که درصد پاسخگویی به سوالات مسائل نقش تعیین کننده‌ای در رتبه شما خواهد داشت. بخش اعظم سوالات مسائل شیمی کنکور را استوکیومتری تشکیل می‌دهد، که هم به صورت مستقیم و هم ترکیب با سایر مسائل شیمی مطرح می‌شود در واقع می‌توان گفت سوالات مطرح شده از مبحث استوکیومتری سبب تفکیک داوطلبان کنکور براساس سطح علمی آن‌ها خواهد شد، یادگیری سریع‌ترین روش حل استوکیومتری کنکور سبب افزایش درصد شما در این درس و در نهایت کسب رتبه بهتر در کنکور خواهد شد.

من تانیا عزیزی در این مقاله قصد دارم شما دانش آموزان و داوطلبان عزیز را با سریع‌ترین روش حل استوکیومتری کنکور آشنا کنم. پس از مطالعه این مقاله فرمول‌هایی که تا این لحظه برای استوکیومتری حفظ  کرده‌اید را فراموش کنید و استوکیومتری کنکور را تنها در چند دقیقه پاسخ دهید پس تا انتها این مقاله با من همراه باشید.

اهمیت استوکیومتری در کنکور

در کنکور سراسری 35 سوال از  درس شیمی مطرح می‌شود، در کنکور سال 99 ، 11 سوال از پایه دهم، 13 سوال از پایه یازدهم ، 11 سوال از پایه دوازدهم مطرح شد، همان‌طور که قبلا گفتیم تعداد سوالات استوکیومتری درکنکور هر سال 4 الی 5 سوال به صورت مستقیم و بین 7 الی 8 سوال به صورت ترکیبی با سایر فصل‌ها مطرح می شود در واقع دانش آموزی اگر مباحث استوکیومتری را یاد نگیرد در واقع 38 درصد از سوالات شیمی در کنکور سراسری را از دست داده است. رتبه برترها اهمیت استوکیومتری  در کنکور را به خوبی درک کرده‌اند و همین مبحث که تعدادی از دانش‌آموزان حتی آن را حذف می‌کنند نقش مهمی در سرنوشت کنکور شما خواهد داشت.

استوکیومتری کنکور شامل جه مباحثی است؟

بخشی از استوکیومتری در فصل دوم شیمی دهم تدریس می‌شود و ادامه آن در شیمی یازدهم فصل اول تدریس می‌شود. در واقع مطالبی از استوکیومتری که در شیمی دهم تدریس می‌شود هم به صورت مستقیم و هم به صورت غیر مستقیم( ترکیب با سایر مباحث استوکیومتری پایه یازدهم) مطرح می‌شود.

ممکن است این سوال ذهن شما را نیز درگیر کرده باشد که از مبحث استوکیومتری چه سوال‌هایی مطرح می‌شود؟ نگران نباشید در ادامه شیوه طرح سوال در مبحث استوکیومتری را به تفکیک پایه در اختیار شما قرار می‌دهیم، با ما همراه باشید.

استوکیومتری دهم

استوکیومتری شیمی دهم درواقع استوکیومتری واکنش است، در طرح سوال معمولا واکنش موازنه نشده‌ای در اختیار شما قرار می‌گیرد که پس از موازنه واکنش باید از روی تعداد مول و یا گرم یک ماده، گرم و یا تعداد مول ماده‌ای از فراورده و یا واکنش دهنده را به دست آورید. و یا اینکه از روی تعداد مول و گرم ماده معلوم، تعداد مول 2 ماده مجهول را به دست آورید.

همچنین در طرح این سوالات ممکن است، لازم شود تعدا مول را به گرم، تعداد مولکول یا اتم و یا لیتر گاز تبدیل کنید.

پس می‌توان گفت برای پاسخ به سوالات استوکیومتری دهم، دو مسیر وجود دارد.

مسیر اول:

 1. تبدیل جرم ماده به مول،
 2. موازنه معادله، به دست آوردن مول ماده دوم
 3. و در نهایت به دست آوردن جرم ماده دوم

مسیر دوم:

 1. تبدیل حجم ماده اول به مول
 2. موازنه معادله، به دست آوردن مول ماده دوم
 3. تبدیل مول ماده دوم به جرم آن

مسیرهایی که در بالا ذکر شده ممکن است کوتاه تر شده ویا موارد بیشتری را از شما بخواهد اما به طور کلی برای به دست آوردن مول و حجم یک یا یا دو ماده در سوالات استوکیومتری دهم خارج از این مسیر معمولا مطرح نخواهد شد.

استوکیومتری یازدهم

استوکیومتری شیمی یازدهم بخش اصلی مباحث استوکیومتری است. در واقع ادامه آموزش استوکیومتری شیمی دهم در پایه یازدهم تکمیل می‌شود، استوکیومتری یازدهم، فصل 1 شیمی یازدهم است، از این فصل هم سوالات مفهومی به صورت چند مورد صحیح و یا سوالات صحیح-غلط می‌تواند مطرح شود و هم سوالات سنگین محاسباتی در واقع در این فصل طراحان سوال می‌توانند سوالات بسیار متنوعی را مطح  کنند که پاسخ به سوالات این فصل نیازمند تمرین و حل تست‌های متنوع است.

استوکیومتری یازدهم شامل مباحث زیر می‌باشد.

 1.  بازده درصدی
 2. درصد خلوص
 3. جرم‌های مولی در فرمول نویسی‌های تجربی و مولکولی متنوع

در آموزش استوکیومتری روش‌های زیادی برای حل سوالات مطرح می‌شود ولی در بین تمامی این روش‌ها، سریع‌ترین روش حل استوکیومتری کنکور می‌تواند کمک کننده باشد. روش‌های مختلفی برای حل سوالات استوکیومتری کنکور وجود دارد که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

استوکیومتری  دوازدهم

در کتاب شیمی دوازدهم مبحث استوکیومتری دیده نمی‌شود اما می‌توان سوالات استوکیومتری را با مباحث پایه دوازدهم به صورت ترکیبی مطرح کرد.

در شیمی دوازدهم مبحث پاک کننده‌ها را با مبحث استوکیومتری ترکیب می‌کنند، اکثر داوطلبا فکر می‌کنند یادگیری استوکیومتری به تنهایی می‌توانند پاسخ دهنده سوالات کنکور باشد در حالی که این طور نیست داوطلبان برای کسب درصد بالا در درس شبمی، لازم است انواع سوالات استوکیومتری کنکور ترکیب با سایر مباحث را یاد بگیرند. طراح سوال می‌تواند استوکیومتری را با مبحث پاک کننده و ph ترکیب کند، در ادامه نمونه‌هایی از این سوالات را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

چگونه مسائل استوکیومتری را حل کنیم؟

سوالی که ذهن داوطلبان کنکور سراسری را درگیر کرده پاسخی ساده دارد. برای حل هر مسئله ای لازم است ابتدا صورت مسئله با دقت مطالعه شود پس گام اول مطالعه دقیق مسئله است که داوطلب باید دیتا را استخراج کند در واقع اگر استخراج دیتا اشتباه صورت گیرد ادامه حل روند مسئله نیز اشتباه خواهد شد، مرحله بعدی انتخاب روش حل مسئله است که برای داوطلبان کنکوری روش تستی حل مسائل استوکیومتری پیشنهاد می‌شود چرا که استفاده از روش معمول یعنی روش تشریحی استوکیومتری بسیار وقت گیر است. مرحله آخر محاسبات مسئله است که در این مورد نیز روش سریع محاسبات استوکیومتری پیشنهاد می‌شود که در ادامه به آن می‌پردازیم. البته در مقاله سریع‌ترین روش‌ حل مسائل شیمی کنکور به صورت مفصل به شیوه برخورد با انواع سوالات شیمی کنکور پرداخته‌ایم.

با رعایت 4 مرحله، هر مسئله‌ای قابل حل خواهد بود، البته روش حل مسائل استوکیومتری کنکور را در ادامه به صورت کامل توضیح خواهیم داد.

داوطلبان عزیز همان‌طور که می‌دانید مسائل استوکیومتری شیمی کنکور علاوه بر اینکه بودجه بندی قابل توجه‌ای را به خود اختصاص می‌دهد و بسیار مورد توجه طراحان کنکور است، سوالات بسیار مفهومی از این مبحث مطرح می‌شود و برای حل آن  استفاده از روش‌های قدیمی حفظ فرمول کافی نیست، اما ما اینجا یک خبر فوق العاده برای شما داریم، اگر مایلید تنها با استفاده از 3 الگو  هیچ  فقط در 3 ساعت کل استوکیومتری شیمی را یاد بگیرید، همین الان فرم زیر را پر کنید تا سریعا با شما تماس بگیریم و به صورت کامل شما عزیزان را راهنمایی کنیم.

مامندی-مشاوره

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

روش‌های حل مسائل استوکیومتری

روش‌های متعددی برای حل مسائل استوکیومتری وجود دارد ولی مناسب‌ترین روش سریع‌ترین است. بله درست متوجه شدید روشی که زودتر شما را به جواب برساند گزینه مناسبی برای حل سوالات است دلیل آن هم واضح است تعداد 35 سوال از درس شیمی در کنکور مطرح می‌شود که برای هر سوال تنها 1 دقیقه زمان دارید بنابراین باید زمان را مدیریت کنید. روش‌هایی که تعداد زیادی فرمول دارند پیشنهاد نمی‌شود چرا که باعث سردرگمی و اتلاف وقت خواهد شد. دانش آموزان پایه دهم و یازدهم از همین الان تست زدن را شروع کنید تا در مقطع دوازدهم تسلط کافی را داشته باشید. در ادامه روش‌های حل مسائل استوکیومتری را بررسی خواهیم کرد.

روش حل تشریحی سوالات استوکیومتری کنکور

روش حل تشریحی سوالات استوکیومتری کنکور

روش تشریحی تنها برای آزمون‌های مدرسی کاربرد دارد و داوطلبان کنکور سراسری اگر از این روش برای حل تست‌های کنکور استفاده کنند تقریبا برای هر مسئله شیمی مبحث استوکیومتری یک صفحه محاسبات انجام دهند. در این جا مثالی بسیار ساده از روش تشریحی را برای شما قرار داده‌ایم همین مثال ساده بسیار وقت گیر است اما دانش آموزان برای آزمون‌های مدرسه می‌توانند از این روش استفاده کنند.

در این مثال گرم فراورده مجهول است، در واقع روابط عددی بین مواد شرکت کننده در واکنش است، برای حل این سوال از کسرهای تبدیل استفاده می‌کنیم، تا گرم معلوم واکنش دهنده را به گرم مجهول فراورده تبدیل کنیم.

مجهول مسئله را در سمت چپ نوشتیم برابر است با گرم واکنش دهنده، ضربدر کسری می‌کنیم که مخرج آن با گرم واکنش دهنده ساده شود در این روش هر ماده‌ای دیدید باید به مول تبدیل کنید. با نسبت مولی مجهول به معلوم به مول مجهول برسید و از مول مجهول به هر چی که خواستید برسید، پس در صورت کسر مول را می‌نویسیم. به مول معلوم رسیدیم که همان واکنش دهنده است در مخرج کسر نوشته می‌شود و در صورت کسر مول مجهول را می‌نویسیم، زمانی که به کسر مجهول بر معلوم رسیدی به سراغ ضرایب استوکیومتری بروید. در این مثال با مصرف 2 مول واکنش دهنده، دو مول فراورده تولید می‌شود. و در نهایت کسر مجهول که در ضورت جرم مولی به ازای 1 مول ماده را نوشته و در مخرج کسر مول را قرار می‌دهیم در نهایت همه کسرها با هم ساده شده و پاسخ 80 گرم خواهد بود.

روش حل کسر‌های پیش ساخته استوکیومتری

روش حل کسر‌های پیش ساخته استوکیومتری

روش کسرهای پیش ساخته یا تناسب استوکیومتری روشی است که سال‌هاست در بین داوطلبان کنکور سراسری محبوبیت دارد به این صورت که تعدادی کسر پشت سر هم را به خاطر می‌سپارند و با توجه  به روی سوال نقطه شروع را تعیین می‌کنند و تا انتها کسر پیش می‌روند این روش کلاسیک تستی  محسوب می‌شود. در ادامه نمونه‌ای از حل تست‌های استوکیومتری کنکور با روش فرمول استوکیومتری یا کسر پیش ساخته را برای شما قرار داده‌ایم. در روش‌های جدید حل سوالات تستی شیمی تا حد ممکن از حفظ کردن فرمول خودداری شده و آموزش استوکیومتری به سمت مفهومی‌تر شدن سوق داده شده است.

خب در سوالی که آورده شده، شش کسر پیش ساخته را مشاهده می‌کنید که کسرها مربوط به گرم، مول، شرایط stp، ذرات، چگالی و در نهایت مولاریته، ذرات می‌تواند شامل اتم، مولکول و یون باشد.

در این سوال پارامتر معلوم، ذره آهن و پارامتر مجهول گرم فراورده است. پس دو خط کسری را مساوی هم قرار می‌دهیم. یکی برای آهن و دیگری برای اکسید آهن، کسر آهن براساس ذره است پس از کسر مربوط به ذرات استفاده می‌کنیم و اکسید آهن براساس گرم است و کسر مربوط به گرم را می‌نویسیم. در کسر اول تعداد ذرات را داریم در مخرج کسر ضریب ضربدر عدد اواگادرو را مینویسیم در کسر مربوط به اکسید آهن گرم مجهول است در مخرج کسر ضریب فراورده ضربدر جرم مولی ماده را می‌نویسیم در نهایت محاسبات را انجام می‌دهیم. سوالی که مطرح شد جزو سوالات دشوار محسوب نمی‌شود اما همانطور که مشاهده کردید این روش نسبتا وقت گیر است و نیاز به محاسبات قوی دارد.

سریع‌ترین روش حل استوکیومتری کنکور

سریع‌ترین روش حل استوکیومتری کنکور

استفاده از روش‌هایی که در بالا توضیح. دادیم نمی‌تواند بازدهی مناسبی سر جلسه کنکور داشته باشد، روش دیگر پاسخگویی به سوالات استوکیومتری استفاده از نقشه راه و الگو است یعنی به جای حفظ فرمول‌های متعدد از نقشه راه و الگو برای حل مسائل استفاده کنید که با استفاده از این روش در کمترین زمان ممکن به پاسخ خواهید رسید. برای اطلاعات بیشتر به صفحه مسائل شیمی حرف آخر مراجعه کنید.

دوستان ممنونم که تا اینجا این مقاله را مطالعه کردید. اما هدیه ویژه‌ای که برای شما در نظر گرفته‌ایم مرتبط به این مقاله است، اگر می‌خواهید در استوکیومتری شیمی کنکور یک تغییر خارق العاده ایجاد کنید و در سریع‌ترین زمان ممکن سخت‌ترین مسائل استوکیومتری را حل کنید، ما یک هدیه ویژه برای شما داریم که شامل سخت‌ترین مسائل استوکیومتری شیمی کنکور است و علاوه بر آن 30 ساعت آموزش از کل دروس کنکور شما می‌باشد که در 5 روز همراه با مشاوره گروه مشاورین موسسه 

حرف آخر در اختیار شما قرار داده خواهد شد و با کمک آن می‌توانید به 40 تست قطعی کنکور پاسخ دهید. این هدیه به مدت محدود به صورت رایگان ارائه می‌شود، برای دریافت آن کافیست همین الان فرم زیر را پر کنید. 

مامندی-کنکور-رایگان

%20 محصولات حرف آخر به صورت رایگان

مطالعه مسائل استوکیومتری به روش رتبه برترها

رتبه برترها چطور مسائل استوکیومتری کنکور را مطالعه می‌کنند؟ این سوال ذهن اکثر داوطلبان را درگیر کرده و البته جواب این سوال می‌تواند سرنوشت کنکور شما را تغییر دهد. رتبه برترها برای مطالعه استوکیومتری چندین پارامتر را رعایت می‌کنند، در ادامه هر یک از این پارامترها را توضیح خواهیم داد.

 1. اولین و مهمترین پارامتر انتخاب منبع مناسب است، این مسئله ممکن است بسیار ساده و پیش افتاده باشد اما نقش بسیار تعیین کننده‌ای دارد در واقع منبع خوب به ذهن شما جهت می‌دهد و از اتلاف وقت شما در اثر اضافه خوانی جلوگیری می‌کند، به یاد داشته باشید که برای مطالعه هر درس به جای استفاده از منابع متعدد که باعث آشفتگی ذهن شما می‌شود،  از یک منبع استفاده کنید و مطالب همان منبع را دوباره و چند باره تمرین کنید.
 2. رتبه برترها در مطالعه استوکیومتری تمرین و تکرار دارند، تقریبا هیچ رتبه برتری وجود ندارد که تنها با یک بار مطالعه مبحث استوکیومتری، دیگر به سراغ آن نرود و تمرین و تکرار نداشته باشد.
 3. رتبه برترها مطالعه منظم و روزانه دارند، رتبه برترها مطالعه را جزو بخشی از زندگی خود می‌دانند و همین امر باعث پیشرفت و افزایش ساعت و کیفیت مطالعه آن‌ها خواهد شد.

نمونه سوالات استوکیومتری

حل نمونه تست استوکیومتری شما را با شیوه طرح سوال آشنا خواهد کرد و این امر باعث می‌شود با تسلط و آگاهی بیشتر در جلسه کنکور سراسری حاضر شوید. در فایلی که در زیر قرار داده شده سوالات شیمی سال 98 و 99 را به تفکیک فصل و پایه برای شما قرار داده‌ایم که شامل، نمونه سوالات استوکیومتری دهم، یازدهم می‌باشد.

سوالات_فصل_۱_یازدهم_مسائل_استوکیومتری

سوالات استوکیومتری دهم فصل دوم

سوالات استوکیومتری دهم فصل سوم

جمع‌بندی مسائل استوکیومتری کنکور

برای جمع‌بندی مسائل استوکیومتری، می‌توانید از تست‌های کنکور چند سال اخیر استفاده کنید، تست‌ها را حل کنید و پاسخ خود را با پاسخ نامه مطابقت دهید ممکن است مطالبی را که در گذشته مطالعه کرده‌اید فراموش کرده باشید با این روش هم مرور کاملی خواهید داشت و هم در مدت زمان باقی مانده ضعف‌های خود را در خصوص مباحث مختلف کتاب برطرف خواهید کرد و از همه مهم‌تر اتلاف وقت نیز نخواهید داشت و شرایط برگزاری کنکور سراسری برای شما شبیه سازی خواهد شد. البته اگر شما جزو داوطلبانی هستید که تاکنون به صورت کامل شیمی را مطالعه نکرده‌اید مقاله مهمترین مباحث شیمی در همین سایت مختص شماست.

 

4 3 رای
امتیاز این نوشته
guest
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات

این مقاله ها را هم بخوانید:

به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!