۵ راز طلایی مرور برای کنکور از زبان دانشجوی دکترا

بازگشت به وبلاگ موسسه حرف آخر

۵ راز طلایی مرور برای کنکور از زبان دانشجوی دکترا

ارسال شده توسط: حدیثه قمری دسته اخبار کنکور, روش های مطالعه دروس کنکور بدون دیدگاه 20 0

همیشه یکی از سوال های ثابت داوطلبان از بنده این بوده که مطالب رو فراموش می کنم یا درصدهام در آزمون های آزمایشی بسیار کم است و تراز کمی می گیرم. علتش چی می تواند باشد؟ من همه تلاشم را می کنم ولی باز نتیجه نمی گیرم و وقتی من از آن ها می پرسم به حد کافی مطلب را مرور کرده اید می گویند مگر مرور هم لازم است؟! دوستان نکته همینجاست مرور حرف اول را می زند. همه شما می دانید که وقتی شروع به مطالعه برای کنکور می کنید ماه ها با زمان کنکور فاصله دارید و اگر بخواهید نتیجه بگیرید باید مرور برای کنکور داشته باشد تا مطالب به راحتی در ذهن شما ثبت شوند.

خیلی از دوستان می گویند چه لزومی دارد زمان را برای مرور هدر داد. بهتر است مطالب جدیدی بیشتری یاد گرفت تا در کنکور به مباحث بیشتری مسلط باشیم اما کاملا اشتباه می کنند. چطور؟ امروز در حرف آخر به شما اهمیت مرور در هر درس را خواهم گفت. تا انتها با ما همراه باشید تا به اهمیت مرور در هر زمینه درس خواندن پی ببرید.

صحبت های حدیث قمری در مورد ۵ راز طلایی مرور برای کنکور

برای موفقیت هیچوقت دیر نیست کافی است اراده کنید و زمان را از دست ندهید، هر اتفاقی شدنی است.

مرور برای کنکور به چه معناست و کاربرد آن چیست؟

مرور به معنای دوباره خواندن خلاصه یک مطلب برای انتقال آن به حافظه بلندمدت داوطلب می باشد تا مطالب را دیرتر از حد معمول تا زمان امتحان یا کنکور حتی بعد از این آزمون ها به یاد داشته باشد تا بتواند نتیجه بهتری کسب کند. اما در این میان صحبت از خلاصه شد. چرا خلاصه؟ خب دوستان وقتی شما تصمیم به دوباره خواندن مطالب می گیرید ممکن است آن مطالب آنقدر زیاد باشند که شما فرصت نکنید تا بقیه مطالب را بخوانید و حتی تمامی زمان شما را بگیرد.

اما وقتی شما یک خلاصه مناسب از مطلبی که خوانده اید یادداشت می کنید مطمئنا آن خلاصه نصف مطلب خوانده شده است پس برای دوباره خواندن آن زمان کمتری لازم دارید و هم چنین به هدفتان که ذخیره زمان و یادگیری دوباره مطالب و یادآوری دوباره آن است می رسید.

مرور

قبل از این که به ادامه مقاله بپردازم، یک هدیه ویژه برای داوطلبان عزیز کنکوری دارم، بسته ۵ روز با حرف آخر؛ ۳۰ ساعت آموزش به همراه ۴۰ تست قطعی کنکور که تمامی دروس در آن قرار دارد، آزمون و مشاوره رایگان هم شاملش می شود. این پکیج رایگانه و فقط ۳۵ هزار تومن بابت بسته بندی و ارسال آن گرفته می شود. برای دریافت این پکیج کافیه فرم زیر را پر کنید:

خلاصه باید به چه صورت باشد که کوتاه و مناسب باشد؟

همه شما وقتی یک مطلب را مطالعه می کنید یک برداشتی از آن مبحث دارید که باید آن را به جزوه و یا حاشیه کتاب خود منتقل کنید. خب در این برداشت شما باید تمامی نکات مهمی را که حرف اول میزنند و نکاتی که مهم هستند را به صورت شاخه های درخت و یا آکولاد بیاورید تا هم مطلب بهتر دیده شود و هم خلاصه وار باشد. فقط یادتان باشد وقتی شما دارید خلاصه نویسی می کنید باید حواستان باشد زمانی که برمی گردید دوره کنید متوجه شوید قضیه چیست و از چه مبحثی صحبت می کند. برای سهولت در این کار بهتر است از مثال ها استفاده کنید.

چرا دروس را برای کنکور باید مرور کنیم؟

کنکوری های عزیز یادتان باشد که حتی اگر شما به بهترین شکل مطالب را بخوانید و با تمرکز کافی آن ها را فرا بگیرید بعد از ده روز الی دو هفته فراموشتان خواهد شد و علت این که شما می گویید مطالب را فراموش می کنم این است که مرور نمی کنید. مرور باعث می شود تا مطالب در ذهن تان ماندگار شود و هرچه که خوانده بودید دوباره یادآوری شوند و کاملا جزئیات را از بر شوید و در کنکور یا امتحان یا حتی آزمون های آزمایشی به راحتی می توانید به سوال هایی که به جزئیات پرداخته پاسخ دهید.

و البته یکی از علت هایی که مربوط به کاهش تراز شما در آزمون ها می شود این است که شما فقط سعی می کنید مطالب را بخوانید بدون آن که برای آن ها برنامه ای مناسب برای مرور داشته باشید. شما باید بدانید که به همان اندازه که به خواندن مطالب اهمیت می دهید باید به ثبت آن ها در ذهنتان تا مدت ها هم اهمیت داده شود.

چرا مرور اهمیت دارد؟

اهمیت مرور در کنکور

ممکن است برخی از شما بگویید که مرور خیلی تایم ما را می گیرد و باعث می شود تا نتوانیم برای مطالعه دروس وقت بگذاریم. اولا باید خلاصه داشته باشید تا زمان کمتری برای مرور اختصاص داده شود ثانیا اگر شما در زمان های لازم مرور نداشته باشید دچار فراموشی مطالب خواهید شد و هم چنین این را فراموش نکنید که اگر قرار است یک مطلب را یاد بگیرید و در آن به جواب برسید باید مرور به حد کافی صورت بگیرد تا درصدهای خوبی را نیز کسب کنید. بهتر است اینطور بگویم که کم بخوانید ولی با دقت و با کیفیت بخوانید.

صرفا خواندن مطلب باعث نمی شود تا شما بتوانید در کنکور به جواب برسید آن چیزی که شما را در کنکور به موفقیت می رساند به یاد آوردن آن هاست که آن هم فقط با مرور امکان پذیر است.

اهمیت مرور

چه زمانی باید مرور انجام گیرد؟

اما با توجه به توضیحات داده شده چه زمانی برای مرور مناسب است؟ مرور می تواند روزانه باشد یعنی آخر هر روزی که مطالب را خواندید به مرور مطالبی که ممکن است فراموش شوند بپردازید یا می توانید روزی که خواستید بقیه مباحث مربوط به آن درس را بخوانید قبل از شروع مطالعه آن درس به مرور قسمت قبلی بپردازید. زمان دیگری که می تواند برای مرور مناسب باشد وقتی است که شما تست زده اید و  برخی تست های تان آن طور که باید خوب در نیامده است در این صورت است که علاوه بر تحلیل و بررسی پاسخ تست ها، باید سراغ دروس خلاصه شده رفته و به مرور بپردازید.

در نهایت آخر هفته ها یعنی روزهای جمعه به مرور کلی دروسی که در طول هفته مطالعه کرده اید می پردازید. دوستان اگر دقت کنید زمان برای مرور بسیار زیاد است و باید انجام شود و علتش هم آن است که باعث می شود شما خیلی در دروس تسلط پیدا کنید.

چه زمانی مرور کنیم؟

مرور برای درس های محاسباتی باید به چه صورت باشد؟

در مورد دروسی که ماهیت حفظی مفهومی دارند در بالا هم توضیح داده شد که باید خلاصه داشت و … ولی در مورد دروس محاسباتی شاید این برای شما سوال باشد که درس های محاسباتی که مطلب ندارند تا بتوان برای آن ها خلاصه نوشت و در نهایت مرور کرد. برای خلاصه داشتن در درس های محاسباتی بهتر است نکاتی که برای هر مبحثی حائز اهمیت است را داشته باشید و در داخل جزوه تان وارد کنید. اما مرور در دروس محاسباتی یعنی این که تست بیشتری بزنید و نکات لازم برای تست های مورد نظر را آموزش ببینید تا در مواقع برخورد با این گونه تست ها بتوانید به راحتی به آن ها پاسخ دهید.

آیا می دانستید با پروژه ۶۰۴۰ حرف آخر می توانید چندین بار مطالب را مرور کنید بدون آن که دچار کمبود زمان شوید؟

در پروژه ۶۰۴۰ حرف آخر شما در ۶۰ روز تمامی مطالب را آموزش خواهید دید و در ۴۰ روز باقی مانده می توانید ۲۰ آزمون شبیه ساز کنکور را حل کرده و به هر نوع سوالی در مورد تمامی دروس تسلط پیدا کنید. دوستانی که تا به حال شروع نکردید و یا بهم ریخته و پراکنده خوانده اید پروژه ۶۰۴۰ می تواند به شما خیلی در رسیدن به هدف تان کمک کند و شما را به یک قدمی موفقیت برساند. کافی است اراده کنید و فرصت را از دست ندهید. اما یک نمونه تدریس در مورد این پروژه قرار می دهیم تا ان را بهتر بشناسید:

نمونه تدریس پروژه ۶۰۴۰ حرف آخر

در انتها اگر سوالی در مورد مرور برای کنکور داشتید و نیاز به اطلاعات بیشتر، از طریق شماره تلفن های زیر می توانید با ما در ارتباط باشید: ۰۹۱۲۰۰۴۷۰۲۵-۰۲۱۶۶۵۷۶۳۷۱

تماس-با-قمری

این اعلان را به اشتراک گذارید

نظرات (20)

 • atefe پاسخ

  سلام وقتتون بخیر…به نظرتون بهترین مرور کی باشه بهتره؟؟؟

  ۱۲ بهمن ۱۳۹۸ در ۲۳:۲۵
  • حدیثه قمری پاسخ

   سلام وقت شما هم بخیر باشه بهترین مرور می تونه قبل از مطالعه بخش جدیدی از همان درس باشد که قرار است شما شروع به مطالعه کنید. به طور مثال شما دستگاه گوارش را دو روز پیش خوانده اید و قصد دارید امروز حرکت را بخوانید قبل از شروع مبحث حرکت به مرور دستگاه گوارش بپردازید.

   ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ در ۱۸:۰۴
 • امیرحسن پاسخ

  سلام
  من هر چقدر میخوام برای زیست خلاصه بنویسم نمیشه آخه همه مطالبش مهم هستن…

  ۱۲ بهمن ۱۳۹۸ در ۲۳:۲۷
  • حدیثه قمری پاسخ

   سلام. مسلما که همه بخش های زیست مهمه ولی بعضی بخش ها مهم ترن. به طور مثال وقتی شما دستگاه گوارش سه جانور مثل ملخ و کرم خاکی و گنجشک رو می خونید یکسری تشابهات وجود داره که باید اون ها رو یک جا بنویسید تفاوت ها رو یک جا. اصلا هم طولانی و غیر قابل درک نیست کافیه برداشتتون رو بنویسید.

   ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ در ۱۸:۰۸
 • elmira hasani پاسخ

  سلام…من سال یازدهم هستم رشتم هم تجربی هست…برای هر درس اختصاصی خلاصه مینویسم ولی طول هفته مرور نمیکنم میذارم شب های آزمون مرور میکنم؟به نظرتون اشکالی نداره؟؟؟

  ۱۲ بهمن ۱۳۹۸ در ۲۳:۳۲
  • حدیثه قمری پاسخ

   سلام حتما که اشکال داره اگه مرور نکنید مطالب چطور تو ذهنتون بمونه تا بتونید جواب بدید؟ تازه وقتی شب امتحان درس می خونید به همه مباحث نمی رسید و باعث میشه هی عجله کنید و کیفیت مطالعه شدیدا افت کنه و باعث بشه روز امتحان هم همه چی به صورت پراکنده تو ذهنتون باشه و نمرتون رو یا درصدتون رو به شدت بیاره پایین.

   ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ در ۱۸:۱۰
 • maraym پاسخ

  سلام یه خدا قوت میگم بهتون دستتون درد نکنه من پشت کنکوری هستم و سال قبل هم نتونستم نتیجه بگیرم از وقتی این مقالتون رو خوندم مشکلم رو حل کردم و الان درصد هام تو آزمون ها نسبت به سال قبل خیلی بهتر شدن

  ۱۲ بهمن ۱۳۹۸ در ۲۳:۴۰
  • حدیثه قمری پاسخ

   سلام خیلی ممنون. خداروشکر که درصدهاتون بهتر شده امیدوارم به بهترین ها برسید

   ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ در ۱۸:۱۱
 • kaveh پاسخ

  سلام…
  در دروس محاسباتی به جای خلاصه میشه تست های مهم رو علامت گذاری کنیم و اون هارو مرور کنیم؟

  ۱۲ بهمن ۱۳۹۸ در ۲۳:۵۳
  • حدیثه قمری پاسخ

   سلام. در دروس محاسباتی فقط نکات تست های مهم رو باید مرور کنید. دقیقا همون چیزی که گفتید

   ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ در ۱۸:۱۱
 • nafise پاسخ

  خسته نباشید خانوم قمری…من خلاصه هم مینویسم ولی بازهم نمیتونم درصد هامو بیارم بالا؟؟؟

  ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ در ۰۰:۰۳
  • حدیثه قمری پاسخ

   خیلی ممنون. خب مرور دارید؟ یا مدیریت زمان دارید؟ کیفیت درس خوندنتون به چه صورته؟ ببینید عدم موفقیت در بالا رفتن درصد به فاکتورهای زیادی بستگی داره که باید تک به تک بررسی بشن.

   ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ در ۱۸:۱۳
 • نادر سلیمی پاسخ

  یه سوال داشتم الان من از اول سال هر چی خوندم،خلاصش رو ننوشتم چیکار کنم میشه راهنماییم کنید…

  ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ در ۰۰:۰۹
  • حدیثه قمری پاسخ

   سلام اولا سعی کنید از این به بعد خلاصه داشته باشید ثانیا موقعی که داشتید جمع بندی دروس رو انجام می دادید زیر نکات مهم و فرار رو علامت بزنید. و یک نکته مهم دیگه این که شما که خلاصه ندارید بهتره جمع بندی مطالب رو زودتر شروع کنید تا به مشکل برنخورید

   ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ در ۱۸:۱۶
 • حسین اکبری پاسخ

  واقعا راست میگید مرور خیلی اهمیت داره من یه بار بدون مرور رفتم سر امتحان نمیتونستم با قاطعیت به سوالا جواب بدم شک میکردم که گزینه درست هست

  ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ در ۰۰:۱۲
  • حدیثه قمری پاسخ

   سلام. خب خداروشکر که به این قضیه واقفید و از زمانتون استفاده می کنید. امیدوارم بهترین ها براتون اتفاق بیفته

   ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ در ۱۸:۱۷
 • سمیه پاسخ

  سلام و خسته نباشید…به بودجه بندی آزمون ها نمیتونم برسم چطور خلاصه هم بنویسم برای همه درس هااا؟؟؟

  ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ در ۰۰:۱۸
  • حدیثه قمری پاسخ

   سلام اولا قرار نیست به همه مطالب برسید چون تابم کمه و امکان این که برسونید هشون رو بخونید کمتر. پس قسمت هایی رو از همون روز اول انتخاب کنید و طوری بخونید که با کیفیت باشه ذو بتونید به درصد برسونیدشون. وقتی مطالب مشخص بشن مسلما تایم بریا خلاصه هم خواهید داشت.

   ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ در ۱۸:۱۸
 • رضا پاسخ

  سلام…میخواستم بپرسم خلاصه نویسی حتما باید بنویسیم چون تا حالا ننوشتم بلد نیستم بنویسم.؟؟

  ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ در ۰۰:۲۱
  • حدیثه قمری پاسخ

   سلام بله باید باشه چون در این صورت زمانی که برمی گردید دوباره مرور کنید باید کل کتاب رو از اول بخونید. اصول خلاصه نویسی رو داخل مطلب گفتم نگاه کنید متوجه میشید به چه صورت هستش

   ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ در ۱۸:۱۹

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ موسسه حرف آخر