5 راز طلایی مرور برای کنکور از زبان دانشجوی دکترا

همیشه یکی از سوال های ثابت داوطلبان از بنده این بوده که مطالب رو فراموش می کنم یا درصدهام در آزمون های آزمایشی بسیار کم است و تراز کمی می گیرم. علتش چی می تواند باشد؟ من همه تلاشم را می کنم ولی باز نتیجه نمی گیرم و وقتی من از آن ها می پرسم به حد کافی مطلب را مرور کرده اید می گویند مگر مرور هم لازم است؟! دوستان نکته همینجاست مرور حرف اول را می زند. همه شما می دانید که وقتی شروع به مطالعه برای کنکور می کنید ماه ها با زمان کنکور فاصله دارید و اگر بخواهید نتیجه بگیرید باید مرور برای کنکور داشته باشد تا مطالب به راحتی در ذهن شما ثبت شوند.

خیلی از دوستان می گویند چه لزومی دارد زمان را برای مرور هدر داد. بهتر است مطالب جدیدی بیشتری یاد گرفت تا در کنکور به مباحث بیشتری مسلط باشیم اما کاملا اشتباه می کنند. چطور؟ امروز در حرف آخر به شما اهمیت مرور در هر درس را خواهم گفت. تا انتها با ما همراه باشید تا به اهمیت مرور در هر زمینه درس خواندن پی ببرید.

صحبت های حدیث قمری در مورد 5 راز طلایی مرور برای کنکور

برای موفقیت هیچوقت دیر نیست کافی است اراده کنید و زمان را از دست ندهید، هر اتفاقی شدنی است.

مرور برای کنکور به چه معناست و کاربرد آن چیست؟

مرور به معنای دوباره خواندن خلاصه یک مطلب برای انتقال آن به حافظه بلندمدت داوطلب می باشد تا مطالب را دیرتر از حد معمول تا زمان امتحان یا کنکور حتی بعد از این آزمون ها به یاد داشته باشد تا بتواند نتیجه بهتری کسب کند. اما در این میان صحبت از خلاصه شد. چرا خلاصه؟ خب دوستان وقتی شما تصمیم به دوباره خواندن مطالب می گیرید ممکن است آن مطالب آنقدر زیاد باشند که شما فرصت نکنید تا بقیه مطالب را بخوانید و حتی تمامی زمان شما را بگیرد.

اما وقتی شما یک خلاصه مناسب از مطلبی که خوانده اید یادداشت می کنید مطمئنا آن خلاصه نصف مطلب خوانده شده است پس برای دوباره خواندن آن زمان کمتری لازم دارید و هم چنین به هدفتان که ذخیره زمان و یادگیری دوباره مطالب و یادآوری دوباره آن است می رسید.

مرور

قبل از این که به ادامه مقاله بپردازم، یک هدیه ویژه برای داوطلبان عزیز کنکوری دارم، بسته 5 روز با حرف آخر؛ 30 ساعت آموزش به همراه 40 تست قطعی کنکور که تمامی دروس در آن قرار دارد، آزمون و مشاوره رایگان هم شاملش می شود. این پکیج رایگانه و فقط 35 هزار تومن بابت بسته بندی و ارسال آن گرفته می شود. برای دریافت این پکیج کافیه فرم زیر را پر کنید:

[gravityform id=”19″ title=”false” description=”true”]

خلاصه باید به چه صورت باشد که کوتاه و مناسب باشد؟

همه شما وقتی یک مطلب را مطالعه می کنید یک برداشتی از آن مبحث دارید که باید آن را به جزوه و یا حاشیه کتاب خود منتقل کنید. خب در این برداشت شما باید تمامی نکات مهمی را که حرف اول میزنند و نکاتی که مهم هستند را به صورت شاخه های درخت و یا آکولاد بیاورید تا هم مطلب بهتر دیده شود و هم خلاصه وار باشد. فقط یادتان باشد وقتی شما دارید خلاصه نویسی می کنید باید حواستان باشد زمانی که برمی گردید دوره کنید متوجه شوید قضیه چیست و از چه مبحثی صحبت می کند. برای سهولت در این کار بهتر است از مثال ها استفاده کنید.

چرا دروس را برای کنکور باید مرور کنیم؟

کنکوری های عزیز یادتان باشد که حتی اگر شما به بهترین شکل مطالب را بخوانید و با تمرکز کافی آن ها را فرا بگیرید بعد از ده روز الی دو هفته فراموشتان خواهد شد و علت این که شما می گویید مطالب را فراموش می کنم این است که مرور نمی کنید. مرور باعث می شود تا مطالب در ذهن تان ماندگار شود و هرچه که خوانده بودید دوباره یادآوری شوند و کاملا جزئیات را از بر شوید و در کنکور یا امتحان یا حتی آزمون های آزمایشی به راحتی می توانید به سوال هایی که به جزئیات پرداخته پاسخ دهید.

و البته یکی از علت هایی که مربوط به کاهش تراز شما در آزمون ها می شود این است که شما فقط سعی می کنید مطالب را بخوانید بدون آن که برای آن ها برنامه ای مناسب برای مرور داشته باشید. شما باید بدانید که به همان اندازه که به خواندن مطالب اهمیت می دهید باید به ثبت آن ها در ذهنتان تا مدت ها هم اهمیت داده شود.

چرا مرور اهمیت دارد؟

اهمیت مرور در کنکور

ممکن است برخی از شما بگویید که مرور خیلی تایم ما را می گیرد و باعث می شود تا نتوانیم برای مطالعه دروس وقت بگذاریم. اولا باید خلاصه داشته باشید تا زمان کمتری برای مرور اختصاص داده شود ثانیا اگر شما در زمان های لازم مرور نداشته باشید دچار فراموشی مطالب خواهید شد و هم چنین این را فراموش نکنید که اگر قرار است یک مطلب را یاد بگیرید و در آن به جواب برسید باید مرور به حد کافی صورت بگیرد تا درصدهای خوبی را نیز کسب کنید. بهتر است اینطور بگویم که کم بخوانید ولی با دقت و با کیفیت بخوانید.

صرفا خواندن مطلب باعث نمی شود تا شما بتوانید در کنکور به جواب برسید آن چیزی که شما را در کنکور به موفقیت می رساند به یاد آوردن آن هاست که آن هم فقط با مرور امکان پذیر است.

اهمیت مرور

چه زمانی باید مرور انجام گیرد؟

اما با توجه به توضیحات داده شده چه زمانی برای مرور مناسب است؟ مرور می تواند روزانه باشد یعنی آخر هر روزی که مطالب را خواندید به مرور مطالبی که ممکن است فراموش شوند بپردازید یا می توانید روزی که خواستید بقیه مباحث مربوط به آن درس را بخوانید قبل از شروع مطالعه آن درس به مرور قسمت قبلی بپردازید. زمان دیگری که می تواند برای مرور مناسب باشد وقتی است که شما تست زده اید و  برخی تست های تان آن طور که باید خوب در نیامده است در این صورت است که علاوه بر تحلیل و بررسی پاسخ تست ها، باید سراغ دروس خلاصه شده رفته و به مرور بپردازید.

در نهایت آخر هفته ها یعنی روزهای جمعه به مرور کلی دروسی که در طول هفته مطالعه کرده اید می پردازید. دوستان اگر دقت کنید زمان برای مرور بسیار زیاد است و باید انجام شود و علتش هم آن است که باعث می شود شما خیلی در دروس تسلط پیدا کنید.

چه زمانی مرور کنیم؟

مرور برای درس های محاسباتی باید به چه صورت باشد؟

در مورد دروسی که ماهیت حفظی مفهومی دارند در بالا هم توضیح داده شد که باید خلاصه داشت و … ولی در مورد دروس محاسباتی شاید این برای شما سوال باشد که درس های محاسباتی که مطلب ندارند تا بتوان برای آن ها خلاصه نوشت و در نهایت مرور کرد. برای خلاصه داشتن در درس های محاسباتی بهتر است نکاتی که برای هر مبحثی حائز اهمیت است را داشته باشید و در داخل جزوه تان وارد کنید. اما مرور در دروس محاسباتی یعنی این که تست بیشتری بزنید و نکات لازم برای تست های مورد نظر را آموزش ببینید تا در مواقع برخورد با این گونه تست ها بتوانید به راحتی به آن ها پاسخ دهید.

آیا می دانستید با پروژه 6040 حرف آخر می توانید چندین بار مطالب را مرور کنید بدون آن که دچار کمبود زمان شوید؟

در پروژه 6040 حرف آخر شما در 60 روز تمامی مطالب را آموزش خواهید دید و در 40 روز باقی مانده می توانید 20 آزمون شبیه ساز کنکور را حل کرده و به هر نوع سوالی در مورد تمامی دروس تسلط پیدا کنید. دوستانی که تا به حال شروع نکردید و یا بهم ریخته و پراکنده خوانده اید پروژه 6040 می تواند به شما خیلی در رسیدن به هدف تان کمک کند و شما را به یک قدمی موفقیت برساند. کافی است اراده کنید و فرصت را از دست ندهید. اما یک نمونه تدریس در مورد این پروژه قرار می دهیم تا ان را بهتر بشناسید:

نمونه تدریس پروژه 6040 حرف آخر

در انتها اگر سوالی در مورد مرور برای کنکور داشتید و نیاز به اطلاعات بیشتر، از طریق شماره تلفن های زیر می توانید با ما در ارتباط باشید: 09120047025-02166576371
[vc_row css=”.vc_custom_1576670702033{margin: 10px !important;}” animation_type=””][vc_column][ult_sticky_section stick_behaviour=”stick_permanent” sticky_position=”bottom” btn_mobile=”enable” permanent_lr=”10″ sticky_gutter=”13″][vc_single_image image=”15992″ img_size=”167×56″ alignment=”right” onclick=”custom_link” link=”tel:+982166576371″ label=”” animation_type=”” css=”.vc_custom_1576670814029{margin-bottom: 10px !important;}”][/ult_sticky_section][/vc_column][/vc_row]

امتیاز بدهید.
guest
20 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!