معرفی رشته انسانی

سلام من دنیا مرادی مشاور تحصیلی و دانشجو دامپزشکی هستم. در سایت حرف آخر امروز به بررسی و معرفی رشته‎‌ انسانی همراه با بررسی رشته‌‎های دانشگاهی، بازار کار رشته انسانی، دروس رشته انسانی و آینده شغلی رشته انسانی مطالبی که لازم است را توضیح داده‌ام. پیشنهاد می‎‌کنم تا آخر با ما همراه باشید چون خیلی مطالب مهمی هستند که حتما باید بدانید. خواندن این مقاله رشته انسانی و معرفی رشته انسانی 5 دقیقه بیشتر از وقت ارزشمند شما را نمی‌گیرد.

معرفی رشته‎‌های انسانی:

در دبیرستان 4 شاخه داریم به اسم شاخه‎های نظری، فنی و حرفه ای و کارودانش.  رشته انسانی در شاخه نظری قرار دارد. برای معرفی رشته‌های انسانی و آشنایی با رشته انسانی و هر آنچه لازم است اطلاعات در مورد رشته انسانی مطالب زیر را دنبال کنید. خیلی از دانش‌آموزان در این فکر هستند که این رشته، رشته آسانی است و نیاز به تخصص خاصی ندارد ولی در اشتباه هستند. باید مهارت‎‌های خاصی مانند حافظه خوبی در این رشته داشته باشید وگرنه ادامه تحصیل در این رشته انسانی برای شما سخت خواهد شد. به غیر از این دانش‎‌آموزان باید توانایی ارتباط قوی با دیگران داشته باشند.

همان‎طور که از اسم این رشته پیداست علم این رشته در مورد مسائل مربوط به انسان می‌باشد. هم‎چنین شامل شاخه‎‌های حقوق، روان‎شناسی، اقتصاد، باستان‎‎ شناسی، علوم ورزشی، تاریخ، مردم شناسی، مسائل مربوط به خانواده و علوم تربیتی، جامعه‎‌شناسی، ادبیات، منطق، زبان‎‌شناسی و… را شامل می‎‌شود. از اول این رشته منظور مقطع دبیرستان تا دانشگاهی ویژگی‎‌های تمدن را بررسی خواهند کرد. نکاتی که حائز اهمیت است علاوه بر حافظه قوی باید سخنوری قوی، روابط عمومی بالا و مهارت‎‌های ارتباطی خوبی داشته باشد که در دانشگاه و یا شروع به تحصیل بسیار مهم می‌باشد.

دانش‌آموزان باید در دو درس زبان عربی و زبان و ادبیات فارسی پایه قوی داشته باشند و به این دو درس علاقه‌مند باشند. برای ورود به این رشته نیز باید نمرات درس زبان و ادبیات فارسی، زبان عربی و مطالعات اجتماعی به نصاب برسد.

درباره رشته علوم انسانی

بدون شک یکی از مهم‌ترین سوال‌هایی که دانش‌آموز پیش می‌‎آید این است که آیا رشته‎ انتخابی آنها نسبت به سایر رشته‌‎ها مناسب است یا خیر. در جواب این سوال باید گفت که هیچ کدام از رشته‎‌ها نسبت با سایر رشته‎‌ها برتری ندارند و جامعه به هر رشته‌ای و هر شغل در هر زمینه‌ای نیاز دارد. در رابطه با رشته‌ی انسانی که آیا می‌تواند رشته مناسب جهت انتخاب باشد یا خیر باید گفت اگر بخواهیم در بین رشته‌های متوسطه دوم نسبت به رشته‌ی تجربی بسنجیم رشته تجربی وضعیت بهتری را دارد اما به طور کلی تعدادی قابل توجهی از رشته‎‌های علوم انسانی دارای وضعیت مناسب جهت کار تحصیل می‌باشند.

معرفی رشته انسانی در دبیرستان:

معرفی رشته ادبیات و علوم انسانی در دبیرستان را در این قسمت به طور کامل توضیح می‌دهیم. برای ورود به رشته انسانی باید نمرات درس‌های زبان ادبیات فارسی: 14، مطالعات اجتماعی: 13، عربی: 12 باشند.

هم‌چنین جمع نمره 3 درس عربی ، زبان ادبیات فارسی و مطالعات اجتماعی در دوره متوسطه اول(پایه هفتم، هشتم و نهم) بدون ضریب در خرداد یا شهریور نباید کمتر از 42 باشد. در دوره متوسطه اول(پایه هفتم، هشتم و نهم) درس عربی ضریب 2، درس زبان و ادبیات فارسی ضریب 4 و درس مطالعات اجتماعی ضریب 3 دارند. مجموع نمرات دوره متوسطه اول(پایه هفتم، هشتم و نهم) با ضریب حداقل 378 باشد هر چند دروس رشته تجربی نیز در این 3 پایه وجود دارد. برای ورود به رشته انسانی در مورد معدل نیز باید بگوییم که نباید از حداقل 14 کمتر باشد.

 شرایط ورود به رشته انسانی

 • نمرات درسی متوسطه اول(پایه های هفتم، هشتم و نهم): شامل 35 امتیاز
 • انگیزه و نظر دانش آموز: شامل 10 امتیاز
 • نظر اولیا: شامل 5 امتیاز
 • نظر کارشناس تحصیلی یا مشاور تحصیلی: شامل 10 امتیاز
 • نظر دبیران: شامل 10 امتیاز
 • آزمون‎‌های رغبتی: شامل 30 امتیاز

خب دوستان امیدوارم تا اینجای مطالب براتون مفید بواقع شده باشد. همه ما برای رسیدن به هدف‌هایمان علاوه بر برنامه جامع، منابع بی‌نظیر و بی نقصی را نیاز داریم که پاسخگوی همه نیاز برای قبولیمان باشد. بیایید متفاوت و قوی عمل کنید حتما می‌پرسید چگونه؟ مگر ممکن است بتوانم شاخ غول کنکور را بشکنم؟ بله پیشنهاد ویژه من برای شما، محصولات حرف آخر است، اما نه صبر کنید ابتدا به ساکن نمونه را ببین بعد اصل را ببر، هم اکنون برای دریافت 20 درصد رایگان مطالب کنکور فرم زیر را پر کنید و محصول را درب منزل تحویل بگیرید.

5-روز-با-حرف-آخر

%20 پکیج های حرف آخر؛ رایگان!

دروس رشته انسانی در دبیرستان

دروس رشته انسانی در مقطع دهمدروس رشته انسانی در مقطع یازدهمدروس رشته انسانی در مقطع دوازدهم
تعلیمات دینی 1تعلیمات دینی2تعلیمات دینی3
عربی 1عربی2عربی3
فارسی1فارسی2فارسی3
نگارش1نگارش2نگارش3
علوم و فنون ادبی1علوم فنون ادبی2علوم و فنون ادبی3
زبان خارجه1زبان خارجه2زبان خارجی3
ریاضی و آمار1ریاضی و آمار2ریاضی و آمار3
تربیت بدنی1تربیت بدنی2تربیت بدنی
آمادگی دفاعیانسان و محیط زیستسلامت و بهداشت
درس انتخابی (هنر، تفکر و سواد رسانه‌ای و کارگاه کار آفرینی و تولید)درس انتخابی (هنر، تفکر و سواد رسانه‌ای و کارگاه کار آفرینی و تولید)مدیریت خانواده و سبک زندگی
تاریخ1تاریخ2تاریخ3
جامعه شناسی1جامعه شناسی2جامعه شناسی3
جغرافیای عمومی و استان شناسیجغرافیا2جغرافیا3
اقتصادروان شناسیمطالعات فرهنگی
منطقفلسفه 1فلسفه2

توصیه مشاور

اول اینکه به خودتان باور داشته باشید و برای رشته‎ای که علاقه دارید اقدام کنید.

دوم اینکه هر درس را با روشی که باید، مطالعه نمایید. نمی‌توانید همه دروس را با همان یک روش مطالعه نمایید. ممکن است روش هر درس متفاوت باشد و طبیعتا روش درس خواندن هر کس با دیگری متفاوت است.

سوم اینکه در رشته انسانی هم رقابت وجود دارد و باید برای رشته دلخواه‎تان تلاش کنید.
چهارم اینکه برخلاف دو رشته ریاضی فیزیک و علوم تجربی، در رشته انسانی اگر تلاش کنید شانس قبولی شما بسیار بالاست. امکان اینکه سوالات تنوع خاصی داشته باشند کم است.

زیر گروه رشته‌‎های علوم انسانی در دانشگاه

در این قسمت به معرفی زیر گروه‌های آزمایشی گروه انسانی در دانشگاه می‌پردازیم. خودتان را درگیر اعداد و ارقام مقایسه شرایط رشته انسانی با دیگر رشته‌ها نکنید. راز موفقیت این رشته چیزی دیگر است.

دروس رتبه ساز: دینی، اقتصاد، منطق و فلسفه، جامعه شناسی، روانشناسی.

دروس رتبه آور: به ترییب اهمیت: عربی، ادبیات اختصاصی، ریاضی، زبان، تاریخ و جغرافیا.

اگر درسی را در نظر بگیریم آن درس در یک زیر گروه ضریب 3 و در زیر گروه دیگری ضریب 1 را داشته باشد قطعا وقتی در کنکور درصد خوبی بزند در زیر گروه اول شانس قبولی بیش است زیرا ضریب بیش‎تر می‌باشد. هر چند رشته‌‎های زیر گروه انسانی را می‌توان با مراجعه به دفترچه راهنمای ثبت‎ نام کنکور سراسری مشاهده کرد. رشته‎ انسانی دارای 5 زیر گروه می‌باشد:

زیر گروه یک رشته انسانی:

ریاضی(با ضریب:2)، اقتصاد(با ضریب :1)، زبان و ادبیات فارسی(با ضریب:4)، زبان عربی(با ضریب:4)، تاریخ و جغرافیا(با ضریب:1)، علوم اجتماعی(با ضریب:1)، فلسفه ومنطق(با ضریب:3)، روان شناسی(با ضریب:1).

مقطع کارشناسی  ارشد: کارشناسی ارشد پیوسته معارف اسلامی و ارشاد، کارشناسی ارشد پیوسته علوم قضایی، کارشناسی ارشد پیوسته معارف اسلامی و حقوق.

مقطع کارشناسی: زبان و ادبیات کردی، آموزش الهیات، آموزش زبان عربی، ایران شناسی، ادیان و عرفان، ادیان و مذاهب، آموزش زبان و ادبیات فارسی، تاریخ تمدن ملل اسلامی، حقوق، زبان و ادبیات عربی، زبان و ادبیات فارسی، تربیت مروج سیاسی، فقه و حقوق اسلامی، شیعه شناسی، علوم قضایی، فقه شافعی، علوم قرآن و حدیث، فقه و حقوق امامی، فقه و حقوق شافعی، فقه و حقوق حنفی، فقه و حقوق مذاهب اسلامی، معارف اسلامی و اخلاق، فقه و حقوق اسلامی، معارف اسلامی، معارف اسلامی تبلیغ و ارتباطات، فلسفه و حکمت اسلامی، مطالعات امنیتی، مربیگری عقیدتی، معارف اسلامی و ادیان، معارف اسلامی و تاریخ، فلسفه و عرفان اسلامی، مترجمی زبان عربی، فلسفه و کلام اسلامی، معارف اسلامی و علوم تربیتی، معارف اسلامی و علوم قرآنی، معارف اسلامی و کلام، معارف اسلامی و مدیریت.

مقطع کاردانی: کاردانی آموزش زبان و ادبیات فارسی، کاردانی آموزش دینی و عربی، کاردانی امور تربیتی، کاردانی خدمات اداری، کاردانی تربیت مبلغ قرآن کریم، کاردانی امور دولتی، کاردانی تربیت معلم قرآن کریم، کاردانی حقوق قضایی.

زیر گروه دو رشته انسانی:

ریاضی(با ضریب:4)، اقتصاد(با ضریب:2)، زبان و ادبیات فارسی(با ضریب:2)، زبان عربی(با ضریب:1)، تاریخ و جغرافیا(با ضریب:1)، علوم اجتماعی(با ضریب:3)، فلسفه و منطق(با ضریب:1)، روان شناسی(با ضریب:2).

مقطع کارشناسی: امنیت اطلاعات، مددکاری اجتماعی، امنیت نرم، آموزش علوم اجتماعی، امنیت بین‌‎الملل، مردم شناسی، برنامه‎ریزی اجتماعی و تعاون، جامعه‎شناسی، علوم ارتباطات اجتماعی، روزنامه‎‌نگاری، پژوهشگری امنیت، حفاظت اطلاعات، ضد تروریسم، علوم فنی امنیت.

مقطع کاردانی: کاردانی آموزش مطالعات اجتماعی.

زیر گروه سه رشته انسانی:

ریاضی(با ضریب:4)، اقتصاد(با ضریب:3)، زبان و ادبیات فارسی(با ضریب:2)، زبان عربی(با ضریب:1)، تاریخ و جغرافیا(با ضریب:1)، علوم اجتماعی(با ضریب:2)، فلسفه و منطق(با ضریب:1)، روان‎شناسی(با ضریب:1).

مقطع کارشناسی: مطالعات ارتباطی و فناوری اطلاعات، اقتصاد، مدیریت و بازرگانی دریایی، مدیریت مالی، امنیت اقتصادی، روابط عمومی، حسابداری، گردشگری، فناوری اطلاعات و ارتباطات، مدیریت کسب و کار های کوچک، مدیریت اطلاعات و ارتباطات، مدیریت فرهنگی هنری، مدیریت امور گمرکی، مدیریت صنعتی، مدیریت بیمه، مدیریت بیمه اکو، مدیریت دولتی.

مقطع کاردانی: کاردانی امور بانکی، کاردانی اقتصاد کار و بهره‎‌وری، کاردانی امور مالیاتی، کاردانی اشتغال، کاردانی امور فرهنگی، کاردانی بیمه، کاردانی مدیریت بازرگانی، کاردانی گردشگری، کاردانی هتلداری، کاردانی مدیریت گمرکی، کاردانی مدیریت صنعتی، کاردانی روابط کار، کاردانی حسابداری.

زیر گروه چهار رشته انسانی:

ریاضی‎(با ضریب:3)، اقتصاد‎(با ضریب:2)، زبان و ادبیات فارسی‎(با ضریب:2)، زبان عربی(با ضریب:1)، تاریخ و جغرافیا(با ضریب:3)، علوم اجتماعی(با ضریب:2)، فلسفه و منطق(با ضریب:2)، روان‎شناسی(با ضریب3:).

مقطع کارشناسی: علوم سیاسی، زبان‎شناسی، علوم انتظامی، تاریخ، تاریخ اسلام، آموزش تاریخ، جغرافیا، آموزش جغرافیا، باستان‎‌شناسی، آمار.

مقطع کاردانی: کاردانی باستان‌‎شناسی، کاردانی علوم انتظامی.

زیر گروه پنج رشته انسانی:

ریاضی(با ضریب:3)، اقتصاد(با ضریب:2)، زبان و ادبیات فارسی(با ضریب:2)، زبان عربی(با ضریب:1) ،تاریخ و جغرافیا(با ضریب:1)، علوم اجتماعی(با ضریب:3)، فلسفه و منطق(با ضریب:2)، روان شناسی(با ضریب:3).

مقطع کارشناسی: آموزش کودکان استثنایی، آموزش ابتدایی، آموزش تربیت بدنی، آموزش مشاوره و راهنمایی، روان‎شناسی، مطالعات خانواده، علم اطلاعات و دانش‎‌شناسی، علوم تربیتی، مشاوره، علوم ورزشی.

مقطع کاردانی: کاردانی آموزش و پرورش کودکان استثنایی، کاردانی آموزش و پرورش ابتدایی،کاردانی مربی کودک، کاردانی علوم ورزشی، کاردانی علم اطلاعات و دانش‌‎شناسی.

معرفی رشته‌‎های دانشگاهی انسانی

در این قسمت به معرفی رشته‌های دانشگاهی انسانی می‌پردازیم و هر آنچه در مورد معرفی رشته‌های علوم انسانی لازم است در این قسمت مطالعه کنید. عملکرد داوطلب در این آزمون تعیین می‌کند که مجاز به ورود به کدام دانشگاه‌ها و رشته‌‎هاست، رشته‌های دانشگاهی خوب طبیعتا رتبه‌های بسیار خوبی را می‌طلبند، مخصوصا قبولی در دانشگاه علامه طباطبایی، تهران، شهید بهشتی، خوارزمی و الزهرا تهران که بهترین رتبه‌‎ها را پذیرش می‌کنند. برای پذیرش در رشته‌های پرطرفدار این رشته باید تلاش و پشت‎کار زیادی داشته باشید، زیرا اکثر داوطلبان همانند شما فقط به قبولی در رشته و دانشگاه‎‌های تاپ فکر می‎‌کنند و همین موضوع باعث سخت‌تر شدن رقابت می‎‌شود.

رشته‎‌های آموزش ابتدایی، آموزش تاریخ، آموزش جغرافیا و به طور کلی تمام رشته‎‌های دانشگاه فرهنگیان استخدام قطعی دارند و شما به فارغ التحصیلی در این رشته‌‎ها، به استخدام وزارت آموزش و پروررش کشور درمی‌آید و از مزایای استخدام قطعی، بهره‌‎مند خواهید شد.

رشته‎‌های امنیت نرم، امنیت اطلاعات، پژوهشگری امنیت و کلیه رشته‎‌های دانشگاه امنیت اطلاعات نیز همانند دانشگاه فرهنگیان استخدام قطعی پس از فارغ التحصیلی دارند.

به جز دو مورد فوق، سه رشته حقوق، روانشناس و حسابداری بهترین بازار کار را در میان شغل‎‌های انسانی دارند و در عین حال رقابت برای پذیرش در این رشته‌ها نیز سخت است.

روان‎شناسی: روان‎شناسی که پرمخاطب‎‌ترین رشته ادبیات و علوم انسانی است. این رشته پرمخاطب در دوره کارشناسی به چهار گرایش بالینی، آموزش کودکان استثنایی، صنعتی و سازمانی و عمومی تقسیم می‌شود. آینده شغلی خوبی دارد. افراد وقتی فارغ التحصیل شدند می‌توانند در مدارس، کلینیک، مهد کودک، مراکز نگهداری سالمندان، مراکز توانبخشی یا در مطب خصوصی خود دست به کار شوند.

حقوق: گرایش این رشته پرطرفدار بسیار زیاد است. این رشته می‎‌تواند همه بعدهای زندگی بشری را در دست بگیرد. زمانی افراد می‌‎توانند وکیل شوند که آزمون وکالت شرکت کنند و قبول شوند؛ این رشته جزو رشته‌‎های پردرآمد رشته انسانی نیز می‌باشد. فارغ التحصیلان این رشته در زمینه‎‌های زیر فعالیت دارند:

 • حقوق قضایی
 • محضرداری
 • کارشناسی حقوقی یا مشاوره حقوقی
 • وکالت

حسابداری: رشته‌ی بسیار محبوب و پردرآمدی است بین سه رشته تجربی، ریاضی و انسانی مشترک بوده و فرصت شغلی برای این قبیل افراد فراوان می‌باشد. حسابداری یک سیستم اطلاعات می‌باشد و این نظم باعث می‌شود تا سرمایه‌گذارها، مدیر شرکت‎‌ها، نهاد‎های دولتی و اعتبار دهندگان تا نسبت به مسائل اقتصادی بهتر تصمیم‎‌گیری کنند.

معرفی شغل‌های رشته انسانی

اگر بخواهیم در مورد اینکه شغل و درآمد در رشته انسانی چگونه است بدانید باید بگویم که در رشته‎‌های انسانی بر اساس آمار گفته شده 300 هزار نفر در رشته روان‎شناسی و 300 هزار نفر در رشته حقوق مشغول به تحصیل هستند. آمار نسبتا بالایی است و این نشان می‎‌دهد که دو رشته روان‌شناسی و حقوق جزو رشته‎های درآمدزا و پرطرفدار در رشته ادبیات علوم انسانی می‌باشد. رشته دیگری که پرمخاطب است در رشته ادبیات و علوم انسانی حسابداری می‌باشد. رشته‌هایی که در زیر ذکر می‌شوند جزو شغل‌های رشته انسانی پر متقاضی پرمتقاضی می‌باشند:

 1. روان‎شناسی
 2. حسابداری
 3. مدیریت مالی
 4. حقوق
 5. مدیریت بازرگانی
 6. مدیریت کسب و کار
 7. مدیریت امور بانکی
 8.  آموزش ابتدایی

هر آنچه در این مقاله گفته شد، حاصل جمع آوری اطلاعات بنده است و سعی بر این بود که تمامی مباحث مرتبط با آشنایی رشته‌های انسانی را برای شما دوستان گرامی گرد هم آورم. انتخاب رشته یک تصمیم سرنوشت ساز است که انتخاب آن در همه بخش های زندگی تاثیر گذار است گر چه ممکن است مسیر رسیدن به آن سختی هایی را داشته باشد، اما نگران نباشید ارتباط ما با شما به همین جا ختم نمی‌شود و شما می توانید در بخش نظرات سایت حرف آخر پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال کنید و کارشناسان آموزشی ما پاسخگوی شما خواهند بود. یک پیشنهاد بی‌نظیر برای شما عزیزان، برای ارتباط با مشاوران مجرب آموزشی موسسه حرف آخر کافیست فرم زیر را پر کنید تا در هر ساعتی از شبانه روز، کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

قمری-4-ماهه

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

سوالات متدوال

برای انتخاب رشته کدام عامل مهم است؟ اولين و مهم‌ترين قدم، اولويت‌بندي در علاقه‌تان است.

کدام کتابها برای رشته انسانی مهم هستند و در کنکور تاثیر زیادی دارند؟ اقتصاد، روان، فلسفه این سه کتاب از درس‎های رتبه‎ساز هستند.

از کجا می‌توان درس های مربوط به رشته انسانی را مشاهده کرد؟ با ورود به داخل مقاله هر انچه لازم است در اختیارتان گذاشته شده است.

رشته های دانشگاهی مربوط به رشته انسانی شامل چه هستند؟ توصیه می‌کنم به داخل مقاله سر بزنید و اطلاعات لازم را کسب کرده و مطالعه بفرمایید.

3.2/5 - (5 votes)
guest
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!