معرفی رشته میکروبیولوژی

در این مقاله می‌خوانید:

تحصیل در رشته‌های آزمایشگاهی علاقه مندان زیادی دارد و دانش آموزان بسیاری به دنبال قبولی در این رشته ها هستند. میکروبیولوژی رشته آزمایشگاهی پرکاربردی محسوب می‌شود که علاوه بر شاخه طبی، سایر شاخه‌ها را نیز دربرمی‌گیرد. این رشته جزو رشته های زیر گروه 1 رشته تجربی محسوب می شود. در این مقاله به معرفی رشته میکروبیولوژی می پردازیم. برای شناخت کامل این رشته و دانشتن شرایط قبولی در آن، با دامه مطلب همراه باشید.

میکروبیولوژی چیست؟

میکروبیولوژی در زبان فارسی به معنای زیست شناسی سلولی و مولکولی است و در دفترچه انتخاب رشته، زیست شناسی سلولی-مولکولی نام دارد. البته اگر بخواهیم دقیق‌تر به زبان فارسی ترجمه کنیم (ریز زیست شناسی) ترجمه درست تری خواهد بود. رشته میکروبیولوژی مباحث بسیار زیادی از رشته زیست شناسی را شامل می‌شود. تعداد زیادی از واحدهای این رشته، مشابه رشته پزشکی می‌باشد. دروسی مانند: فیزیولوژی، ویروس شناسی، ایمنی شناسی و… در واقع در این رشته ها به بررسی دقیق رفتار میکرو ارگانیسم‌ها (باکتری، ویروس‌هاو قارچ‌ها ) بر روی جانداران زنده (انسان‌ها و حیوانات) می‌پردازند. رشته میکروبیولوژی کاربردهای بسیار زیادی مانند: تشخیص پزشکی، صنایع غذایی و مصارف صنعتی و دارویی دارد.

برای قبولی در رشته میکروبیولوژی درصد درس زیست شناسی حائز اهمیت است. برای افزایش درصد زیست شناسی در کنکور بهترین پیشنهاد استفاده از پکیج های ویژه زیست حرف آخر است. با این پکیج ها نگران درصد زیست شناسی خود نخواهید بود و برای قبولی در رشته های مختلف علوم تجربی، خیالتان ار بابت درس زیست شناسی راحت خواهد بود.
کسانی که به رشته میکروبیولوژی علاقه مند هستند و خواهان اطلاع از شرایط رشته میکروبیولوژی هستند، با ما همراه باشند تا اطلاعات کافی را از مطالب زیر به دست آورند. من شایان مامندی در موسسه حرف آخر می خواهم تمامی نکاتی را که درباره رشته میکروبیولوژی یا زیست شناسی سلولی لازم است، در اختیارتان قرار دهم.

رشته میکروبیولوژی چند ترم است؟

مقطع کارشناسی رشته میکروبیولوژی در تغییرات جدید سر فصل دروس دانشگاه ها جمعا 139 واحد درسی را شامل می شود. داوطلبانی که به دنبال قبولی در رشته میکروبیولوژی هستند باید اطلاعات خود را در مورد این رشته تکمیل کنند. رشته میکروبیولوژی از 8 ترم تشکیل شده و به اتمام رساندن مقطع کارشناسی 4 سال طول می‌کشد و شامل واحدهای عملی وتئوری است. واحدهای عملی در آزمایشگاه های دانشگاه برگزار خواهد شد. این رشته مانند سایر رشته ها از تعدادی دروس پایه، دروس اختیاری، دروس اختصاصی و دروس عمومی تشکیل شده است. در بین واحدهای این رشته 24 واحد عملی_آزمایشگاهی می‌باشد که در ادامه مقاله مربوط به انتخاب رشته کنکور به صورت کامل توضیح خواهیم داد.

سورپرایز ویژه

قبل از ادامه معرفی رشته میکروبیولوژی برای شما کنکوری های عزیز یک هدیه ی بسیار ویژه از طرف حرف آخر داریم. این موسسه برای دانش آموزان کنکوری یک جلسه مشاوره رایگان آموزشی ارائه می دهد. کافی است همین الان فرم زیر را پر کنید تا نکات لازم برای درست درس خواندن و موفق شدن در کنکور را به شکل کامل از مشاورین ارشد حرف آخر فرا بگیرید. لازم به ذکر است که این مشاوره کاملا رایگان بوده و شما هیج هزینه ای برای آن پراخت نخواهید کرد.

مامندی-مشاوره

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

تعداد واحد های رشته میکروبیولوژی

معرفی رشته میکروبیولوژی واحدهای رشته میکروبیولوژی

به گزارش تیم مشاوران ارشد حرف آخر دروس تخصصی رشته میکروبیولوژی 83 واحد است که شامل دروس عملی و تئوری می شود. برخی از دروس این رشته، بیوشیمی متابولیسم و آزمایشگاه، بیوشیمی ساختار و آزمایشگاه، ژنتیک پایه و آزمایشگاه، ژنتیک مولکولی و آزمایشگاه، مبانی جانور شناسی و آزمایشگاه، قارچ‌شناسی و آزمایشگاه، باکتری شناسی 1 و آزمایشگاه، باکتری شناسی 2 و آزمایشگاه، ویروس پزشکی، میکروبیولوژی صنعتی، میکروبیولوژی محیطی و آزمایشگاه، زیست شناسی انگل‌ها، مبانی زیست شناسی تکوینی است.

دروس عمومی رشته میکروبیولوژی نیز 24 واحد است که دربین همه رشته ها مشترک بوده و شامل اندیشه اسلامی 1و2، آیین زندگی، تاریخ تمدن، دانش خانواده و جمعیت و.. است. دروس پایه رشته میکروبیولوژی از 22 واحد تشکیل شده و شامل شیمی عمومی، فیزیک، ریاضی، زیست پیش دانشگاهی است. همچنین دانشجویان رشته میکروبیولوژی ملزم به گذراندن 10 واحد درس اختیاری هستند. دروس اختیاری 17 واحد است که دانشجویان به اختیار 10 واحد را میگذرانند. حداکثر واحد انتخابی هر ترم 20 واحد می‌باشد و دانشجویانی که معدل آن‌ها به حد نصاب 12 نرسیده واجد شرایط انتخاب 20 واحد نخواهند بود و تنها می‌توانند 14 واحد را در ترم جدید انتخاب کنند.در ادامه معرفی رشته میکروبیولوژی به گرایش های مختلفی که در این رشت هوجود دارد می پردازیم.

گرایش های رشته میکروبیولوژی

برای آشنایی با رشته میکروبیولوژی لازم است که گرایش های مختلف این رشته را نیز بشناسیم. رشته میکروبیولوژی شامل 3 گرایش اصلی است که هر یک کاربردهای متعددی دارند. این سه گرایش عبارتند از:

  • میکروبیولوژی گرایش پزشکی: در این گرایش به مطالعه و بررسی میکروب‌هایی پرداخته می‌شود که باعث ایجاد بیماری در انسان می‌شوند. این گرایش در واقع در آزمایشگاه‌های تشخیص طبی و تحقیقاتی کاربرد دارد.
  • میکروبیولوژی گرایش غذایی: در این گرایش ارزش غذایی محصولات تولیدی را با استفاده از میکروب‌های مفید، بالا می‌برند. به عنوان مثال محصولات لبنیاتی پروبیوتیک طی این روند تولید می‌شوند.
  • میکروبیولوژی گرایش صنعتی: در این گرایش با استفاده از باکتری‌های مفید، کودهای کشاورزی را با بازدهی بالاتری تولید می‌کنند. به عبارتی دیگر تغذیه خاک با استفاده از میکروب‌های مفید صورت می‌گیرد و همچنین تولید آنزیم‌ها در رشته میکروبیولوژی بسیار حائز اهمیت است. تمامی آنزیم‌هایی که در مواد شوینده کاربرد دارند توسط میکروبیولوژیست‌های گرایش صنعتی تولید می‌شوند.

بازار کار رشته میکروبیولوژی در ایران

در این بخش به یکی از جذاب ترین و مهم ترین قسمت های معرفی رشته میکروبیولوژی (بازار کار این رشته) می پردازیم. فارغ‌التحصیلان رشته میکروبیولوژی می‌توانند در آزمایشگاه‌های تشخیص طبی فعالیت کنند. همچنین بیشتر فعالیت‌ آزمایشگاه‌های تولید خاک نیز برعهده میکروبیولوژیست‌ها می‌باشد. آزمایشگاه‌های کارخانه‌های تولید مواد لبنی و غذایی نیز محل اشتغال بسیاری از فارغ التحصیلان این رشته است. همچنین کنترل کیفی تصفیه آب آشامیدنی یکی دیگر از فرصت‌های شغلی در این رشته محسوب می‌شود. شرکت‌های پتروشیمی و پالایش نفت نیز از دیگر فرصت های شغلی این رشته به شمار می‌رود.

درآمد رشته میکروبیولوژی

درآمد میکروبیولوژیست ها نسبت به محلی که در آن مشغول به کار هستند متفاوت است. مثلا در آزمایشگاه های طبی درآمد طبق مصوبه وزرات بهداشت خواهد بود که برای این قشر در نظر می‌گیرد.در پالایشگاه های نفتی به عنوان مسئول فنی به طور میانگین بین 2تا 6 میلیون تومان و در آزمایشگاه ها و مراکز تحقیقاتی تولید آنزیم و سایر موارد پرکاربرد صنعتی، درآمدی قابل قبول خواهند داشت. تعدادی از میکروبیولوژیست‌ها به واسطه ابداع روش‌های جدید در تولید برخی مواد صنعتی و یا کشف ماده‌ای جدید به طور مداوم و در مبالغ بسیار بالا درآمد کسب می‌کنند. در واقع میزان درآمد در این رشته به تلاش و علاقه شما به این رشته بستگی دارد.

تحصیلات تکمیلی رشته میکروبیو‌لوژی

امکان ادامه تحصیل در رشته میکروبیولوژی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا امکان پذیر است. لازم به ذکر است که این رشته در مقاطع‌های کارشناسی ارشد و دکترا نیز گرایش‌های بسیار متنوعی دارد. در ادامه آشنایی با میکروبیولوژی باتمامی گرایش‌های این رشته آشنا خواهید شد.

  • کارشناسی ارشد رشته میکروبیولوژی، گرایش میکروب ‌های بیماری زا: این گرایش رفتار میکروب ‌های مضری که بدن جانوران و انسان را مورد حمله قرار میدهد، بررسی می‌کند.
  • کارشناسی ارشد میکروبیولوژی، گرایش صنعتی و محیطی: در این گرایش بر روی میکروب های مفید مطالعه می‌شود و از این میکروب ها در تولیدات صنعتی استفاده می‌شود.

فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی رشته میکروبیولوژی برای پذیرش در گرایش های صنعتی و محیطی و بیماری زا در آزمون کارشناسی ارشد وزارت علوم شرکت کنند. علاوه بر ادامه تحصیل در رشته میکروبیولوژی، فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی این رشته می‌توانند با شرکت در کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت در رشته های بیوشیمی بالینی، ژنتیک پزشکی، هماتولوژی و ویروس شناسی ادامه تحصیل بدهند.
تعداد واحدهای کارشناسی ارشد تمامی گرایش ها 28 واحد می‌باشد که 12 واحد آن الزامی است،8 واحد دروس اختیاری و 8 واحد شامل پایان نامه می‌باشد. همچنین فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد در تمامی گرایش های این رشته می‌توانند در آزمون دکترا شرکت کنند و در صورت قبولی در تمامی مراحل آزمون مقطع دکترا به تحصیل در این مقطع بپردازند. یک خبر خوب هم برای شما داریم. یک بانک نمونه تدریس از تدریس های حرف آخر به صورت کاملا رایگان برای شما در نظر گرفته شده است که برای مشاهده می‌توانید از طریق صفحه نمونه تدریس های حرف آخر اقدام کنید.

وظایف میکروبیولوژیست در محیط کار

میکروبیولوژیست باید با انجام آزمایشات متنوع علل بروز بیماری ‌های عفونی را تشخیص دهد. همچنین باید با آزمایشات فراوان تمامی انواع میکروب های بیماری زا و مفید را مورد مطالعه قرار دهند. یکی دیگر از مراحل کار میکروبیولوژیست این است که داروهای تولید شده  را بر روی انواع میکروب آزمایش کنند و رفتار میکروب را مورد بررسی قرار دهند. از دیگر وظایف میکروبیولوژیست ها، بهره گیری از میکروب‌های مفید در صنایع غذایی و کشاورزی می‌باشد. تولید محیط کشت و کشت دادن باکتری ها و ویروس ها در این محیط ها یکی دیگر از وظایف میکروبیولوژیست است. بعدها از این ویروس ها در کارهای تحقیقاتی و آزمایشگاه های دانشگاه و موسسات تحقیقاتی نیز می توانند استفاده کنند.

مهارت های میکروبیولوژیست ها

در این بخش از معرفی رشته میکروبیولوژی مهارت های لازم برای تحصیل و اشتغال در این رشته را مورد بحث قرار می دهیم. داشتن مهارت های جانبی در کنار شغلی که به آن مشغول هستید در همه مشاغل می‌تواند بازده خوبی داشته باشد. میکروبیولوژیست ها باید مهارت کافی در کار کردن با نرم افزار های آماری را داشته باشند، چون در هنگام کشت میکروبی و یا میزان بیماری زایی، شمارش تعداد ویروس ها بسیار پر کاربرد می‌باشد.
میکروبیولوژیست‌ها باید در نمونه گیری مهارت داشته باشند. ریاضیات یک میکروبیولوژیست باید در حد قابل قبول باشد زیرا توانایی حل مسئله بسیار مهم است. در آزمایشگاه به هنگام رقیق کردن محلو ها و تولید محلول های جدید نیاز به محاسبات خواهید داشت. همچنین یک میکروبیولوژیست موفق همیشه در زمینه شغلی خودش اطلاعات به روزی دارد و این اطلاعات را می تواند با مطالعه مقاله های جدید علمی، ارتقا دهد.

مشکلات محیط کار میکروبیولوژیست ها

همه مشاغل دشواری های خود را دارند. بنابراین افراد قبل از ورود و اشتغال به کار باید معایب و محاسن شغل مورد نظر را مورد بررسی قرار دهند. کار در آزمایشگاه نیز از این قاعده مستثنی نیست. افرادی که روحیه  کار کردن با خون را ندارند افراد مناسبی برای این شغل محسوب نمی‌شوند. همچنین افرادی هستند که نمی‌توانند مدت زمان زیادی روی مسئله ای تمرکز کنند و آن را رها می‌کنند. گاها میکروبیولوژیست ها ماه ها و شاید سال ها روی یک آزمایشی کار می‌کنند تا به نتیجه برسند. بنابراین افرادی که در این شغل اشتغال دارند باید صبر و حوصله بسیار زیادی داشته باشند. همچنین در  این شغل همانند سایر مشاغل بیمارستانی و تحقیقاتی امکان ابتلا به بیماری های واگیر و عفونت ها وجود دارد پس میکروبیولوژیست ها باید تمامی نکات بهداشتی را رعایت کنند.

در این بخش یک هدیه ارزشمند دیگر برای دانش آموزان داریم. برای آشنایی با نحوه تدریس در پکیج های فوق العاده حرف آخر می توانید همین الان فرم زیر را پر کرده و پکیج رایگان آموزشی حرف آخر را درب منزل خود تحویل بگیرید. حرف آخر 20 درصد از کل آموزش های کنکوری خود را به شما کنکوری های عزیز هدیه می دهد. این فرصت را از دست ندهید و همین الان فرم زیر را پر کنید. با این پکیج خواهید توانست به درصد قابل تجهی از سوالات کنکور به راحتی پاسخ دهید.

مامندی-کنکور-رایگان

%20 محصولات حرف آخر به صورت رایگان

رتبه لازم برای قبولی در رشته میکروبیولوژی

رتبه لازم برای قبولی در رشته میکروبیولوژی هر سال تغیراتی دارد اما به صورت کلی و با بررسی هایی که انجام شده است، حدود آخرین رتبه قبولی میکروبیولوژی برای مناطق مختلف را در زیر مشاهده می کنید.

پیشنهاد: رتبه لازم برای قبولی در رشته های دیگر تجربی را نیز مشاهده کنید؛

برای دانش آموزانی که احساس می کنند برای کسب این درصدها به اندازه کافی مطالعه نکرده اند و فرصت کمی دارند، پیشنهاد ک=می کنیم پروژه 6040 حرف آخر را از دست ندهند. با استفاده از این پروژه در کمترین زمان ممکن قادر خواهید بود دروس مختلف را به شکل کامل یاد بگیرید و اگر مفاهیم درسی را مطالعه کرده اید، در زمانی بسیار کم تمام مطالب را دوره خواهید کرد. برای دانش آموزان تجربی، پکیج زیست 6040 حرف آخر یک انتخاب فوق العاده است.

ثبت نام در رشته میکروبیولوژی بدون کنکور

در انتهای معرفی رشته میکروبیولوژی به یک سوال بسیار مهم که خیلی از دانش آموزان به دنبال آن هستند جواب می دهیم. آیا تحصیل در رشته میکروبیولوژی بدون کنکور امکان پذیر است؟
ثبت نام در رشته میکروبیولوژی بدون کنکور در اکثر دانشگاه های آزاد کشور امکان پذیر است. زمان ثبت نام بدون آزمون از طریق سایت اعلام خواهد شد و متقاضیان با ارائه مدارک لازم می‌توانند در این رشته ثبت نام کنند.

یکی دیگر از رشته های پر طرفدار تجربی پرستاری است. دانش آموزانی که به این رشته لافه ند هستند می توانند به معرفی کامل رشته پرستاری مراجعه و همه چیز را در مورد این رشته بخوانند.

4.3 4 رای
امتیاز این نوشته
guest
7 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات

این مقاله ها را هم بخوانید:

به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!