در این مقاله می‌خوانید:

سلام دنیا مرادی هستم مشاور تحصیلی و دانشجوی دامپزشکی. در سایت موسسه حرف آخر با هم هستیم تا شما را با کامل‌ترین معرفی رشته‌های ریاضی همراه با بررسی رشته‌های دانشگاهی، بازار کار رشته ریاضی فیزیک، دروس رشته ریاضی و آینده شغلی آشنا کنم. 5 دقیقه از وقت خود را برای خواندن این مطلب بگذارید تا به جواب اکثریت سوال‌هایی که ممکن است ذهن شما را به خود درگیر کرده باشد برسید.

صفر تا صد معرفی رشته ریاضی

در این‌جا صفر تا صد رشته ریاضی را بررسی می‌کنیم. رشته ریاضی در دبیرستان جزو زیر شاخه نظری می‎باشد. مهم‎‌ترین مرحله انتخاب رشته می‌‎باشد چون روی کل زندگی تاثیر گذار می‌باشد. علم رشته ریاضی علم نظم می‌باشد و هدفش جست‎وجو یافتن درک نظم نهفته در پدیده‎‌هاست. کار این علم، قانون‎‌مندکردن تجربیاتی است که در مخلوقات دیده می‎‌شود. دانش و علم ریاضی در روزمره زیاد از آن استفاده می‎‌شود. شغلی که داریم هر چه تخصصی‌تر باشد بیش‎تر به ریاضی مرتبط می‎‌شود. حتی پیش‎رفت تکنولوژی به علم ریاضی مرتبط است. در این رشته باید برای درس‎‌هایی مانند ریاضیات گسسته و هندسه توانایی تجسمی خیلی خوبی داشته باشید.

یکی از رازهای موفقیت در این رشته اگر شخصی بخواهد در رشته فنی و مهندسی ادامه تحصیل بدهد باید سرعت عمل خوبی داشته باشد و انسان دقیقی باشد چون همان‎طور که می‎‌دانید اگر دقیق نباشید کوچک‎ترین اشتباه باعث می‎‌شود معادله بر هم خورد و شانس شما را برای رسیدن به موفقیت کمتر می‎‌کند. در رشته فنی و مهندسی بازارکار خوب است و رشته پول‌سازی است.

معرفی رشته ریاضی در دبیرستان و معدل لازم برای رشته ریاضی

در این قسمت به معرفی رشته ریاضی می‌پردازیم. همانطور که از اسمش پیداست رشته ریاضی فیزیک در دبیرستان مهم‎‌ترین دروس در این رشته ریاضی و فیزیک می‌باشد. حتما باید پیش زمینه خوبی از نظر علمی در درس ریاضی داشته باشید. منظور بر این است که درس ریاضی جزو نقطه قوت‎‌های درس‎‌های شما باشد. نکته مهم دیگری که وجود دارد این است که باید به آن علاقه‎‌مند باشد. حتی علاوه بر ریاضی و فیزیک باید در درس شیمی قوی باشید و ارتباط خوبی با دروس اختصاصی بر قرار کند. ممکن است اهداف کسانی که به این رشته می‌آیند متفاوت باشد کسی ممکن است بخواهد در آینده ریاضیدان شود یا ممکن است در صنایع و موسسات نیاز ریاضی کاربردی آن‎ها را برطرف کنند یا بخواهند در مدارس یا قسمت‎‌های فرهنگی مشغول به تعلیم دادن شوند.

مجموع نمره سه درس پذیرفته شده در هر یک از درس‌‎های ریاضی و علوم تجربی(در خرداد یا شهریور) در پایه اول متوسطه در سه سال تحصیلی بدون ضریب کمتر از 42 نباشد، که در این سه سال نمره این دو درس ریاضی و علوم تجربی با ضریب 3 محاسبه می‌شود. دروس مرتبط با رشته در دوره اول متوسطه مجموع دروس با محاسبه ضریب هر یک از دروس حداقل 252 باشد. اگر بخواهیم ساده‌‎تر بگوییم باید نمرات هر درس را در ضریب آن جمع می‌کنیم و حاصل جمع آن را بر تعداد دروس مرتبط با رشته تقسیم کرده و باید معدل رشته حداقل 14 باشد.

بین دو رشته ریاضی یا تجربی کدام را بخوانم؟

واقعیت این است که دلیل انتخاب رشته شما کاملا به خود شما بستگی دارد. این که باید چه پیش‌نیازهایی داشته باشید و هر رشته چه آینده‌ای دارد و … همگی نکات فرعی می‌‎باشند که در اکثر موارد هم اشتباه هستند. اما به هر حال در دوران دبیرستان انتخاب‌های شما محدود به چند گزینه خاص هستند و باید از میان گزینه‌های ریاضی‌فیزیک، تجربی و انسانی یکی را انتخاب کنید و شما نمی‌‎توانید دو رشته را همزمان انتخاب کنید. نکته‌‎ای اینجا قابل ذکر است این است که رشته‌‎ای که شما در دبیرستان انتخاب می‎‌کنید لزوما رشته دانشگاهی شما را انتخاب نمی‌‎کند و رشته‌‎ای که شما کنکور می‎‌دهید می‌‎تواند همانی نباشد که در دبیرستان انتخاب کرده‎‌اید.

شرایط ورود به رشته ریاضی فیزیک

 • اول اینکه مجموع نمرات در سه سال متوسطه دوره اول که کسب شده است بدون ضریب کمتر از 42 نباشد.
 • دوم اینکه در دورهٔ دبیرستان در دو درس ریاضی یک و فیزیک یک و آزمایشگاه، بدون تبصره قبول شده باشد
 • سوم اینکه در درس ریاضی نمره بالای 12 را کسب کرده باشد
 • چهارم اینکه معدل رشته برای ورود به رشته ریاضی فیزیک از ۱۲ به بالا بیشتر باشد.

اگر شرایط ذکر شده را نداشته باشیم آیا قادر به ادامه تحصیل در این رشته خواهیم شد؟

بله؛ مانعی برای ادامه تحصیل در رشته‎ای که می‎خواهید بخوانید نیست. در شرایطی نمی‌توانید که در مدارس خاصی نمونه دولتی، سمپاد و هر مدرسه‌‎ای که که آزمون ورودی دارد، تحصیل کنید باید شرایطی که گفته شد را حتما داشته باشد.

اهداف ایجاد رشته ریاضی دبیرستان

ابتدا دانش‌آموزان باید اهداف خود را مشخص کنند. دانش‌آموزانی که در آینده می‌خواهند ریاضیدان شوند. افرادی که می‌خواهند در آینده ریاضیدان بشوند. از جمله از دانش آموزانی که قرار است به عنوان افرادی که تخصص در ریاضی دارند، نیاز صنایع و موسسات گوناگون به ریاضیات کاربردی را رفع کنند. دانش‎‌آموزانی که قرار است تعلیمات عمومی در ریاضیات ببینند و به خدمت فرهنگی و تدریس در مدارس شغل پیدا کنند.

دروس رشته ریاضی دبیرستان:

در این بخش به دروس رشته ریاضی فیزیک در دبیرستان می‌پردازیم. دروس اصلی رشته ریاضی فیزیک همانطور که از نامش پیداست شامل درس‌های ریاضی و فیزیک است. پایه دهم: ۱۴ درس(دروس تخصصی و دروس عمومی)، پایه یازدهم: ۱۵ درس(دروس تخصصی و دروس عمومی) و پایه دوازدهم: ۱۴ درس(دروس تخصصی و دروس عمومی) به این صورت است. علاقه و استعداد در ریاضی پیش نیاز اصلی برای موفقیت در این رشته است.تعداد دروس در پایه‎‌های دهم، یازدهم و دوازدهم به صورت زیر است:

پایه دهمپایه یازدهمپایه دوازدهم
ریاضیاتهندسه 2هندسه 3
هندسه 1حسابان 1حسابان 2
فیزیک 1آمار و احتمالریاضیات گسسته
شیمی 1فیزیک 2فیزیک 3
آزمایشگاه علوم تجربی 1شیمی 2شیمی 3
تفکر و سواد رسانه‌ایزمین شناسیدین و زندگی 3
دین و زندگی 1آزمایشگاه علوم تجربی 2فارسی 3
فارسی 1دین و زندگی 2نگارش 3
عربی 1فارسی 2عربی 3
انگلیسی 1نگارش 2انگلیسی 3
نگارش 1عربی 2تربیت بدنی 3
آموزش دفاعیتربیت بدنی 2علوم اجتماعی
جغرافیای عمومیانسان و محیط زیستمدیریت خانواده
تربیت بدنی 1تاریخ معاصر ایرانسلامت و بهداشت

یک پیشنهاد بی‌نظیر برای علاقه‌مندان به رشته‌ ریاضی

امید است تا این جای مقاله اطلاعات مفیدی را کسب کرده باشید، دوستانی که به تحصیل در رشته ریاضی هستید، احتمالا برای شما جای سوال است که بهترین منابع و برنامه‌ریزی برای قبولی در رشته ریاضی چیست؟ ما به شما یک برنامه بی‌نظیر یعنی برنامه 4 ماهه حرف آخر را معرفی می‌کنیم، برنامه‌ای که با استفاده از آن دیگر بی‌نیاز از هر منبع من جمله: کتاب کمک درسی، آزمون، مشاور و … می‌شوید. شما می‌توانید با ثبت نام این طرح فوق‎العاده به صدها نفری که سال 99 در هر رشته‌ای مد نظرتان موفق به قبولی شدند بپیوندید، همین الان فرم زیر را پر کنید تا مشاوران و کارشناسان آموزشی ما با شما ارتباط برقرار کنند.

انتخاب رشته روی همه‌ی بخش‌های زندگی تاثیرگذار است اگر چه ممکن است مسیر رسیدن به آن سختی‌هایی داشته باشد(به قول شاعر میگه که به کاری همت بسته گردد، اگر خاری بود گل دسته گردد)، اما اصلا نگرانی به دل خود راه ندهید چون ارتباط ما به همین‌جا ختم نمی‌شود و هم‌چنین می‌توانید در بخش نظرات سایت حرف آخر پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال کنید و کارشناسان مربوطه پاسخگوی همه‌ی سوالات شما خواهند بود.

برای دریافت یک جلسه رایگان مشاوره می‌توانید فرم زیر را پر کنید تا در هر ساعتی از شبانه روز، کارشناسان ما با شما تماس بگیرند. برنامه‌ای داریم برای دانش‌آموزان رشته ریاضی(با عنوان برنامه 1000 ساعته) که یکی از دقیق‌ترین برنامه‌ها و بهترین تدریس توسط بهترین اساتید کشور برای شما به ارمغان آورده‌ایم تا شما را به رشته دلخواه‌تان برسانیم. ممنون بابت وقتی که گذاشتید.

4 ماه طلائی تا کنکور با حرف آخر

برنامه-4ماهه-اصلی

معرفی زیرشاخه رشته‌‎های ریاضی فیزیک در دانشگاه

در این بخش به معرفی رشته‌های ریاضی فیزیک در دانشگاه می‌پردازیم. مهم‌ترین سوالی که همه دانش‌آموزان دارند در مورد رشته‌های دانشگاهی ریاضی فیزیک و انتخاب رشته کنکور است. سازمان سنجش با انتشار صد کد رشته محل متناسب برای قبولی در رشته‌های ریاضی را برای شرکت کنندگان در سه زیر گروه مشخص کرده است.

زیر گروه یک ریاضی به دلیل رشته‎های پرمتقاضی همانند مهندسی شهرسازی، مهندسی برق، مهندسی کامپیوتر و… مهم‌‎ترین زیر گروه رشته ریاضی فیزیک می‌باشد. در این زیر گروه 2 رشته بیوتکنولوژی و فیزیک به صورت دکترا پیوسته و رشته معارف اسلامی و ارشاد به صورت کارشناسی ارشد پیوسته می‎‌باشد. رشته‎‌هایی نیز هستند که به صورت کاردانی ارائه شده‎‌اند مانند: کاردانی جهانگردی، کاردانی فناوری اطلاعات و ارتباطات و… سایر رشته‎‌ها در این زیر گروه از گروه آزمایشی در مقطع کارشناسی پذیرش دارند.

زیر گروه 1:

ضرایب دروس اختصاصی: (ریاضی: با ضریب 4)، (فیزیک: با ضریب 3)، (شیمی: با ضریب 2)

دبیری فیزیک، دبیری ریاضی، علوم اقتصادی، آمار و کاربردها، کاردانی معماری، مهندسی نساجی، حسابداری، مهندسی کامپیوتر، مهندسی پزشکی،کاردانی مراقبت از پرواز، علوم تربیتی، مدیریت هتلداری، مهندسی صنایع، دکترای پیوسته فیزیک، حفاظت اطلاعات، معارف اسلامی تبلیغ و ارتباطات، کاردانی مخابرات، مهندسی مکانیک، مهندسی هوافضا، مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر، مهندسی رباتیک، مهندسی دریا، مهندسی فناوری اطلاعات، مهندسی نگهداری هواپیما، کاردانی معماری سنتی، ریاضی، کاردانی آمار، کاردانی علمی کاربردی نرم افزار کامیپوتر، کاردانی سخت افزار کامپیوتر، مهندسی عمران روستایی، کاردانی فنی الکترونیک صدا و سیما، کاردانی دریانوردی، مهندسی علمی کاربردی مکانیک و برق و عمران، تعمیر و نگهداری هواپیما، تکنولوژی آبیاری، کاردانی فنی نساجی، مهندسی حمل و نقل ریلی، مهندسی خط و سازه‌های ریلی، مهندسی ماشین‎های ریلی، مدیریت و کمیسر دریایی، مدیریت و بازرگانی دریایی، علوم کامپیوتر، الهیات و معارف اسلامی و ارشاد، معارف اسلامی و اقتصاد، ادبیات و زبان عربی، معارف اسلامی و مدیریت، معارف اسلامی و علوم سیاسی، ضد تروریسم، ادیان و مذاهب، تاریخ تمدن ملل اسلامی، کاردانی آموزش و پرورش ابتدایی، شیعه سازی، معارف اسلامی و الهیات، شهرسازی، کارشناسی خبرنگاری، علوم پایه نظامی، کارشناسی مدیریت امور بانکی، مدیریت بیمه، مدیریت فرهنگی و هنری، امور گمرکی،کاردانی امور بیمه، کاردانی مدیریت بازرگانی، فلسفه، علوم سیاسی، روابط سیاسی، علوم سیاسی(گرایش امنیت ملی)، کاردانی فنی برق الکترونیک دریایی، کاردانی فنی برق مخابرات دریایی، اقتصاد صنعتی، امور دفتری، تربیت مربی عقیدتی و سیاسی، کارشناسی تولید سیما، حقوق، مهندسی فرماندهی و کنترل هوایی، معلم فنی برق، تربیت دبیر فنی عمران، مهندسی هوانوردی(ناوبری هوایی)، کاردانی تکنولوژی هسته‎ای، دکترای پیوسته ریاضی، علوم و فنون هوانوردی، خلبانی هلیکوپتری، مهندسی نگهداری مهندسی سیستم مهندسی الکترونیک و مخابرات دریایی، ناوبری و فرماندهی کشتی، اطلاعات نظامی، تفنگداری دریایی، علوم قرآنی تربیت معلم قرآن مجید، کتابداری، فقه و حقوق حنفی، تاریخ اسلام، فقه و حقوق امامی، فقه و حقوق شافعی، روان شناسی، خدمات مسافرتی و جهانگردی، کارشناسی خبرنگاری، کاردانی اویونیک هواپیما، کاردانی کامپیوتر(سخت افزار)، آبادانی و توسعه روستاها، کاردانی علمی و کاربردی پست، هوانوردی(تمام گرایش‌ها)، مراقبت پرواز، مهندسی معماری، معلم فنی مکانیک، کاردانی حسابداری، کاردانی امور گمرکی، دکترای پیوسته بیوتکنولوژی، دکترای پیوسته فیزیک، علمی کابردی مهندسی مخابرات مهندسی کشاورز، کاردانی فنی کشتی، کاردانی تسلیحات، کاردانی تکنیک خودروهای نظامی، کارشناسی مدیریت، مهندسی پزشکی، معلم فنی معماری، کاردانی فنی حفاری، معارف اسلامی و حقوق، اطلاعات و ضد اطلاعات، علوم حدیث، دبیر فنی عمران، مهندسی کامپیوتر، مهندسی مواد، مددکاری اجتماعی، کاردانی امور بانکی، الهیات و معارف اسلامی علوم قرآن و حدیث، اقتصاد حمل و نقل، علوم اسلامی، تربیت بدنی و علوم ورزشی، دبیری تربیت بدنی و علوم ورزشی.

زیر گروه دوم:

ضرایب دروس اختصاصی: (ریاضی: با ضریب 4)، (فیزیک: با ضریب 3)، (شیمی: با ضریب 3)

شیمی، مهندسی ایمنی، مهندسی معدن، مهندسی نفت، مهندسی پلیمر، مهندسی شیمی، کاردانی فنی مواد، کاربردی طراحی و مهندسی پتروشیمی، کاربردی و مهندسی عملیات و صنایع پتروشیمی، کاربردی طراحی و مهندسی پلیمر، کاربردی مهندسی ایمنی و حفاظت، کاربردی مهندسی ایمنی و حفاظت، مهندسی اکتشاف نفت.

زیرگروه سوم:

ضرایب دروس اختصاصی: (ریاضی: با ضریب 3)، (فیزیک: با ضریب 2)، (شیمی: با ضریب 3)

کاردانی الکترونیک هواپیمایی، کاردانی برق، کاردانی مکانیک، کاردانی صنایع، کاردانی معدن، کاردانی عمران، کاردانی عملیات پتروشیمی، کاردانی فنی برق، کاردانی فنی شیمی، کاردانی فنی صنایع غذایی، کاردانی ایمنی صنعتی، معلم فنی صنایع چوب، کاردانی فنی عمران، کاردانی فنی معدن، کاردانی فنی مکانیک(تمام گرایش‎ها به جز گرایش تاسیسات)، الکترونیک هواپیمایی، معلم فنی مواد، کاردانی صنایع چوب، کاردانی نقشه‎برداری، کاردانی پالایش گاز، کاردانی علمی کاربردی صنایع چوب، کاردانی استخراج معادن غیر ذغال سنگ، کاردانی فنی عملیات پتروشیمی، معلم فنی عمران، کاردانی علمی کاربردی صنایع چاپ، کاردانی شیمی مواد پرانرژی.

خب دوستان امیدوارم تا اینجای مطالب براتون مفید واقع شده باشد. همه ما برای رسیدن به هدف‌هایمان علاوه بر برنامه جامع، منابع بی‌نظیر و بی‎نقصی را نیاز داریم که پاسخگوی همه نیاز برای قبولیمان باشد. بیایید متفاوت و قوی عمل کنید حتما می‌پرسید چگونه؟ مگر ممکن است بتوانم شاخ غول کنکور را بشکنم؟ بله پیشنهاد ویژه من برای شما، محصولات حرف آخر است، اما نه صبر کنید ابتدا به ساکن نمونه را ببین بعد اصل را ببر، هم‎اکنون برای دریافت 20 درصد رایگان مطالب کنکور فرم زیر را پر کنید و محصول را درب منزل تحویل بگیرید.

5-روز-با-حرف-آخر

%20 پکیج های حرف آخر؛ رایگان!

معرفی رشته‎‌های پرطرفدار رشته ریاضی در دانشگاه

در این قسمت نیز به بررسی معرفی رشته‌های پرطرفدار رشته ریاضی فیزیک در دانشگاه می‎‌پردازیم و مهم‎‌ترین سوالی که همه دانش‎‌آموزان دارند در مورد معرفی رشته ریاضی می‌باشد. دانش‌‎آموزان رشته ریاضی فیزیک پس از اتمام پایه دوازدهم برای ادامه تحصیل می‎‌توانند در کنکور سراسری شرکت کنند. داوطلبان در کنکور ریاضی فیزیک به منظور انتخاب رشته دوره‎‌های روزانه، شبانه، پردیس خودگران، غیرانتفاعی، آزاد و پیام نور باید لیست رشته‌‎های کنکور ریاضی را مطالعه کنید که این لیست تحت عنوان دفترچه انتخاب رشته کنکور ریاضی از طریق سایت سازمان سنجش منتشر می‌کند و در اختیار شرکت کنندگان قرار می‌دهد.

رشته‌های دانشگاهی قابل انتخاب در گروه آزمایشی رشته ریاضی فیزیک شامل 4 مقطع:

 • کاردانی
 • کارشناسی
 • کارشناسی ارشد پیوسته
 • دکترای پیوسته

ریاضی کاربردی: هدف از رشته ریاضی کاربردی تربیت کارشناسی است که با اندوخته کافی از دانش ریاضی توانایی تحلیل کمی از مسائل صنعتی، اقتصادی و برنامه‌‎ریزی را کسب کرده توان ادامه تحصیل در سطوح بالاتر را داشته باشد. دروس تخصصی گرایش ریاضی کاربردی: تحقیق در عملیات، آنالیز عددی، فرایندهای تصادفی، ساختمان داده‌ها، زبان‌ برنامه‎‌نویسی پیشرفته.

ریاضی محض: هدف از رشته ریاضی محض، تربیت متخصصان جامع در علوم ریاضی می‌باشد که آمادگی ضروری را برای ادامه تحصیل در جهت اشتغال به پژوهش و نیز انتقال علم ریاضی در سطوح دانشگاهی را داشته باشد. دروس تخصصی گرایش ریاضی محض: جبر، آنالیز، هندسه موضعی، توپولوژی، هندسه دیفرانسیل.

ریاضی دبیری: هدف اصلی در رشته ریاضی دبیری تربیت دبیران و کارشناسان متخصص آموزش ریاضی است که جوابگوی نیازهای آموزش و پرورش کشور در سطوح پیش دانشگاهی باشند.

رشته مهندسی شهرسازی: متخصص شهرسازی فردی است که می‌تواند در زمینه طراحی شهری یا برنامه‌ریزی شهری فعالیت خود را انجام دهد. سرانجام موجب توسعه شهری شود. علم این رشته این است که به بررسی کلیه تحولات فیزیکی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی را بررسی می‌کند و روابط را با نظم هماهنگ، سازماندهی و مدیریت می‌کند. افراد در این رشته باید با طراحی و مفاهیم هنری مثل روان‎شناسی رنگ‎‌ها آشنایی کامل داشته باشد و باید علاقه به مفاهیم تکنیکی مثل نقشه‎‌برداری، هندسه فضایی، ریاضی و مسائل اجتماعی و انسانی مانند جامعه‎‌شناسی و رسم فنی داشته باشد. حتی این شغل شامل کارهای تحقیقاتی و عملی می‌باشد. هم‎چنین باید در کار خبره و چیره دست باشد.

دروس پایه در دانشگاه: درک و بیان محیط شهری، مبانی جامعه شناسی، مبانی جغرافیا، مبانی اقتصاد، درآمدی بر شهرشناسی، زبان تخصصی، کاربرد هندسه در شهرسازی، کارگاه بیان تصویری، کاربرد ریاضیات در شهرسازی، بوم‎شناسی طبیعی و انسانی.‎

دروس اصلی در دانشگاه: حقوق و قوانین شهری، کاربرد نقشه‎‌برداری، کارگاه مطالعات شهری، کاربرد رایانه در شهرسازی، تاریخ و فرهنگ شهرنشینی جهان، تاریخ و فرهنگ شهرنشینی ایران، آشنایی با مبانی معماری و ساختمان، مبانی مهندسی شبکه حمل و نقل، کارگاه مهندسی حمل و نقل، مبانی مهندسی تاسیسات شهری، اقتصاد شهری، جامعه‎‌شناسی شهری، جغرافیای شهری، آشنایی با مصالح و ساخت، آمار و روش‌‎های کمی در شهرسازی، طراحی و کاربرد نظام اطلاعات، کارگاه مهندسی تاسیسات شهری.

دروس تخصصی در دانشگاه: مبانی و روش‎‌های طراحی شهری، مبانی و روش‎‌های برنامه‌‎ریزی شهری، کارگاه برنامه‎‌ریزی شهری(کاربری زمین)، کارگاه طراحی شهری، مبانی و روش‎های برنامه‎‌ریزی مسکن، کارگاه برنامه‌‎ریزی مسکن، مدیریت و سازمان اجرایی شهری، کارگاه طرح‎‌های اجرایی، روش تحقیق در شهرسازی، شناخت فضاهای شهری، کارگاه آماده‎‌سازی زمین، کارگاه برداشت کاربری، طرح نهایی.

مهندسی فناوری اطلاعات: مخفف کلمه Technology Information می‎‌باشد. در اصل می‎‌توان گفت که همان مهندسی کامپیوتر می‌باشد. افرادی که وارد این رشته می‌شوند باید به 2 درس علوم مدیریت و کامپیوتر علاقه‌‎مند باشند. هم‎چنین درس ریاضی جزو نقطه قوت‎‌های دانشجو باشد. علم ریاضی کاربرد زیادی در سایر دانش‎‌ها، صنعت و در همه زمینه‎‌های مربوط به زندگی دارد. دانشجوهایی که قبل از ورود به این رشته پیش زمینه‌‎ای از کامپیوتر داشته باشند کار را برای آنها آسان می‌کند.

دروس پایه: ریاضی، فیزیک، معادلات دیفرانسیل، آمار و احتمالات مهندسی، کارگاه عمومی.

دروس اصلی: ساختمان داده‌‎ها، مدارهای منطقی، زبان ماشین و برنامه‌‎نویسی سیستم، مبانی کامپیوتر و برنامه‎‌سازی، ساختمان‌‎های گسسته، مهندسی نرم افزار، طراحی الگوریتم‎‌ها، پایگاه داده‌‎ها، سیستم‎‌های عامل، برنامه‎‌سازی پیش‌رفته، شبکه‌‎های کامپیوتری، هوش مصنوعی، مبانی الکترونیک دیجیتال، اصول و مبانی مدیریت، مبانی اقصاد مهندسی، آزمایشگاه شبکه، زبان تخصصی، آزمایشگاه سیستم عامل، شیوه ارائه مطالب علمی و فنی، آزمایشگاه پایگاه داده‌‎ها.

دروس تخصصی: مهندسی فناوری اطلاعات، مبانی فناوری اطلاعات، تجارت الکترونیکی، مدیریت و کنترل پروژه‎‌های فناوری اطلاعات، محیط‎ های چند رسانه‎‌ای،پروژه فناوری اطلاعات، برنامه‎‌ریزی استراتژیک فناوری اطلاعات، آموزش الکترونیکی، کارآموزی.

رشته مهندسی برق: رشته‎‌ای که در آن محور اصلی فعالیت‎‌های مهندسی برق تبدیل یک سیگنال به سیگنال دیگر. رشته مهندسی برق در مقطع کارشناسی دارای 4 گرایش الکترونیک، مخابرات، کنترل و قدرت است.

لیست رشته‌های پرطرفدار

 • مهندسی برق
 • مهندسی مکانیک
 • مهندسی کامپیوتر
 • مهندسی عمران
 • مهندسی شیمی
 • مهندسی صنایع
 • مهندسی هوافضا
 • مهندسی معماری
 • مهندسی مواد و متالورژی
 • مهندسی نفت
 • مهندسی پزشکی
 • علوم کامپیوتر
 • فیزیک
 • ریاضیات و کاربردها
 • مهندسی پلیمر
 • ریاضی
 • مهندسی شهرسازی
 • مهندسی فناوری اطلاعات (IT)
 • مهندسی ساخت و تولید
 • مهندسی دریا
 • مهندسی نقشه‌برداری
 • آموزش ابتدایی
 • مهندسی انرژی
 • مدیریت
 • شیمی
 • علوم مهندسی
 • اقتصاد
 • دکتری پیوسته و بیوتکنولوژی
 • روان‌شناسی
 • حسابداری
 • فیزیک مهندسی
 • مهندسی راه آهن
 • مهندسی معدن
 • ایمنی صنعتی
 • معماری داخلی
 • مهندسی ماشین‌های صنایع غذایی
 • مهندسی نساجی

 دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی(رشته ریاضی)

کنکور ریاضی دارای رشته‌هایی است که در دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی وابسته به وزارت اطلاعات نیز ظرفیت پذیرش دانشجو دارد و دانشجویان پس از فارغ التحصیلی به استخدام وزارت اطلاعات در می‎‌آیند و شامل شغل‌های زیر می‌باشد:

 • امنیت اطلاعات
 • امنیت بین الملل
 • پژوهشگری امنیت
 • امنیت نرم
 • امنیت اقتصادی

دانشگاه فرهنگیان(رشته ریاضی)

ادامه تحصیل در دانشگاه فرهنگیان دارای مزایایی شامل دریافت حقوق و استخدام رسمی می‌باشد. شامل رشته‎‌های زیر می‌‎باشد:

 • آموزش ریاضی
 • آموزش تربیت بدنی
 • آموزش ابتدایی
 • مهندسی معماری
 • آموزش فیزیک
 • مهندسی ساخت و تولید

شرایط شغلی برای فارغ التحصیلان رشته ریاضی:

برای شرایط شغلی برای فارغ التحصیلان رشته ریاضی فیزیک خبر خوب این است که می‌توانند در حوزه بانک، آموزش و پرورش، تالیف مباحث آموزشی و تدریس خصوصی(به ویژه در مقطع کنکور سراسری) فعالیت کنند. در مورد رشته مهندسی برق فرصت شغلی خوبی دارد.

سوالات متداول

شناخت رشته‌های ارائه شده در هر گروه آزمایشی از چه نظر اهمیت دارند؟ آشنایی با این رشته‌ها داوطلبان را در مسیر انتخاب رشته موفق هدایت می‌نماید.

آیا شرط معدل برای رشته ریاضی فیزیک لازم است و اگر لازم است چند است؟ بله لازم است، باید معدل رشته حداقل 14 باشد.

کدام رشته‌های ریاضی فیزیک دارای درآمد بالایی هستند؟ برای اطلاعات دقیق توصیه می‌شود به مقاله رجوع کنید.

اگر شرایط لازم برای تحصیل در رشته ریاضی فیزیک را نداشته باشیم آیا می‎‌توانیم در این رشته ادامه تحصیل دهیم؟ بله باز هم امکانش هست. در شرایطی نمی‎‌توانید که شما بخواهید در مدارس خاصی مانند نمونه دولتی،سمپاد و هر مدرسه‌ی دیگری که آزمون ورودی دارد، تحصیل کنید باید شرایطی که گفته شد را حتما داشته باشد.

3.9 14 رای
امتیاز این نوشته
guest
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات

این مقاله ها را هم بخوانید:

به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!