در این مقاله می‌خوانید:

به دلیل پرطرفدار بودن رشته پرستاری، در این مقاله به معرفی کامل رشته پرستاری و تمام جوانب آن می پردازیم. در میان رشته های تجربی، پرستاری پس از رشته های پزشکی و دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی، در کنار رشته هایی مانند فیزیوتراپی جزء رشته های پرطرفدار دانشگاهی محسوب می‌شود. این رشته در چند سال اخیر در بین داوطلبان کنکور سراسری تجربی متقاضیان زیادی داشته است. علاوه بر آن در بین فارغ التحصیلان سایر رشته های دانشگاهی نیز طرفداران زیادی دارد و هر ساله تعداد زیادی از داوطلبان با هدف قبولی در رشته پرستاری در کنکور سراسری شرکت می‌کنند.
این روزها رشته پرستاری بسیاری از افراد را به لحاظ شغلی و موقعیت خوب اجتماعی به سمت خود می‌کشاند. با توجه به اینکه تحصیل در هر رشته ای مستلزم آگاهی در خصوص آن است، اگر علاقه مند به این رشته هستید، این مقاله را به شکل کامل بخوانید و پاسخ تمامی سوالات خود را پیدا کنید.  کافی است 10 دقیقه با من همراه باشید تا از تمام مسائل مربوط به پرستاری مانند مدت زمان تحصیل در این رشته، بازار کار و درآمد شغل پرستاری، پرستاری بدون کنکور و… مطلع شوید.

رشته پرستاری چند ترم است؟

داوطلبانی که به دنبال قبولی در رشته پرستاری هستند، برای شروع این مسیر باید تمامی جوانب را درنظر بگیرند. چند نمونه از سوالات متدوالی که در این رابطه وجود دارد عبارتند از:
 رشته پرستاری چند ترم است؟
رشته پرستاری چند سال طول می‌کشد؟
کل دروس رشته پرستاری چند واحد است؟
پرستاری یکی از رشته های مقطع کارشناسی و زیر گروه یک رشته تجربی است. به اتمام رساندن کارشناسی رشته پرستاری 4 سال طول می‌کشد و از 8 ترم تشکیل شده است . کارشناسی رشته پرستاری 134 واحد بوده و شامل واحدهای عملی و تئوری است.
واحدهای عملی در مراکز درمانی تحت عنوان «کارآموزی» از ترم 2 شروع می‌شوند. از ترم دوم تا ترم ششم همراه با واحدهای تئوری و عملی، واحدهای کارآموزی نیز گذرانده می‌شود. در مجموع  در طی این مدت 110 واحد گذرانده می‌شود. 
از این تعداد، 12 واحد عملی (کارآموزی) و 98 واحد تئوری و عملی هستند. در دو ترم آخر ترم هفتم و ترم هشتم نیز فقط واحدهای عملی گذرانده می‌شود. واحدهای عملی نهایی تحت عنوان «کارآموزی در عرصه» شامل 21 واحد است.

دروس رشته پرستاری در دانشگاه های ایران

در این بخش از معرفی کامل رشته پرستاری با دروس این رشته آشنا می شویم. دروس این رشته به چند بخش دروس عمومی، دروس پایه، دروس اصلی، دروس اختصاصی، کارآموزی و کارآموزی در عرصه متقسیم می‌شود.
دروس عمومی مقطع کارشناسی رشته پرستاری که با اکثر رشته ها مشترک است، شامل 26 واحد درسی مانند «اندیشه اسلامی»، «انقلاب اسلامی» و… است. همچنین دروس پایه رشته پرستاری 16 واحد است که از میان آن ها می توان به «فیزیولوژی» و «تشریح» اشاره کرد.

دروش رشته پرستاری

مانند همه رشته های دیگر، پرستاری نیز واحدهایی دارد که به عنوان دروس اصلی این رشته محسوب می شوند. دروس اصلی که مختص رشته پرستاری است 12 واحد بوده و شامل «تغذیه»، «تغذیه درمانی» و «داروشناسی» است.
دروس اختصاصی رشته پرستاری نیز از 46 واحد تشکیل شده است. از میان دروس اختصاصی رشته پرستار می توان به «اصول و مهارت های پرستاری»، «داخلی» و «جراحی» اشاره کرد. در نهایت نیز دانشجویان این رشته باید دوره کارآموزی و کارآموزی در عرصه را سپری کند.
کارآموزی رشته پرستاری 12 واحد و کارآموزی در عرصه 24 واحد است. این 24 واحد بین دو ترم پایانی تقسیم می‌شود. پیش نیاز واحدهای کارآموزی گذراندن دروس اختصاصی است.  با این حساب در مجموع تعداد کل واحدهای رشته پرستاری  134 واحد است.
در پایان ترم ششم کارشناسی پرستاری، دانشجویان موظف به شرکت در آزمون صلاحیت بالینی هستند. درصورت قبولی درآزمون و کسب حداقل نمره 14، وارد سال چهارم (ترم‌های هفتم و هشتم) خواهند شد (که شامل گذراندن واحدهای کارآموزی در عرصه می‌ شود).
همچنین در نظر داشته باشید که کارآموزی و کارآموزی در عرصه در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها گذرانده می‌شوند.

معرفی کامل رشته پرستاری و بازار کار پرستاری در ایران

این بخش از معرفی کامل رشته پرستاری در مورد آینده کاری و اصلی ترین بخش این مباحث است. مطمعنا زمانی که تصمیم به تحصیل در رشته ای می‌گیریم، بازار کار آن را نیز بررسی می‌کنیم. بازار کار رشته پرستاری در بین سایر رشته های مقطع کارشناسی از موقعیت خوبی برخوردارست.
پس از پایان تحصیل در این رشته می‌توانید در مراکز درمانی ازجمله بیمارستان ها، درمانگاه ها، خانه سالمندان، مراکز نگهداری از کودکان و… مشغول به کار شوید .حتی می‌توانید به صورت پرستار خصوصی در منازل   نیز مشغول به کار شده و کسب درآمد کنید.

مراکز غیر دولتی درمانی مانند بیمارستان‌ها و درمانگاه‌های خصوصی نیز موقعیت های شغلی خوبی برای فارغ التحصیلان رشته پرستاری به شمار می‌آیند. دانش آموزان و داولطلبان عزیز، در نظر داشته باشید که هیچ رشته ای بدون مشکل نیست و بدون تلاش و تحمل سختی ها نمی توان به موفقیت رسید.
بنابراین به هنگام انتخاب رشته پرستاری به عنوان حرفه آینده خود، در نظر داشته باشید که تمامی جوانب این شغل را درنظر بگیرید. مهمترین مسائلی که باید در مورد آنت ها نحقیق کنید، عبارتند از:
درآمد رشته پرستاری
طرح نیروی انسانی بعد از اتمام تحصیل
در ادامه معرفی کامل رشته پرستاری به بررسی این مشکل ها نیز می پردازیم.

 درآمد رشته پرستاری

درآمد رشته پرستاری نسبت به محلی  که در آن مشغول به کار هستید متفاوت است. همچنین با توجه به شیفت ها و اضافه کاری و میزان تحصیلات پرستار و همچنین سابقه کار، میزان درآمد یک پرستار می‌تواند افزایش یابد.
فارغ التحصیلان رشته پرستاری می‌توانند همزمان در چند مرکز درمانی مشغول به کار شوند و یا به صورت خصوصی درآمد خود را افزایش دهند. در حال حاضر حقوق دریافتی پرستارانی که به تازگی پس از پایان طرح در مراکز دولتی مشغول به کار شده اند ماهانه بیشتر از 3 میلیون تومان است.
همچنین با توجه به تفاوت هایی که در خصوص سابقه کار و محل خدمت و تحصیلات پرستار عنوان شد بازه درآمد از 6 میلیون تومان تا 10 میلیون تومان می تواند متفاوت باشد. البته در شرایط کنونی با توجه به کمبود نیروی انسانی مصوبه جدیدی در خصوص افزایش 50 درصدی حقوق پرستاران مطرح شده است.
به طور کلی رشته پرستاری یکی از رشته های پردرآمد گروه پیراپزشکی محسوب می‌شود.

نکته: داوطلبانی که زمان کمی دارند و بهشکل کامل برای کنکور آماده نشده اند، نگران نباشند. این دسته از داوطلبان کافی است تنها مباحث پر تکرار کنکورتجربی را مطالعه کنند و در کمترین زمان به اهداف خود دست پیدا کنند.

مشکلات رشته پرستاری 

به توضیح سختی ها و مشکلات پرستاری از مباحث معرفی رشته پرستاری می رسیم. همه رشته ها علاوه بر محاسن، معایبی نیز دارند. مشکلات رشته پرستاری به خصوصیات فردی شما بستگی دارد. کسانی که قصد ادامه تحصیل در رشته پرستاری را دارند، باید بر روی احساسات خود کنترل کافی داشته باشند، چرا که در هنگام اتفاقات ناخوشایند مانند سوانح ناشی از رانندگی و یا آتش سوزی تمرکز شما بر روی کار و کنترل عواطف بسیار مهم است.

همچنین شیفت های شب از سختی‌های رشته پرستاری به شمار می‌رود. همچنین پرستاران باید از لحاظ جسمی و روحی در سلامت کامل باشند. پرستاران بخش اورژانس معمولا با موارد اضطراری رو به رو خواهند شد که باید بدون دستپاچگی کار خود را به نحو عالی انجام دهند. همچنین محیط کار شما بیمارستان است و احتمال آلوده شدن شما به بیماری‌های واگیر در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی وجود دارد.

معرفی کامل رشته پرستاری ، عرصه پرستاری چیست؟

یکی از سوالات رایج در میان طرفداران این رشته که در معرفی کامل رشته پرستاری باید به آن پاسخ داده شود، توضیح در مورد عرصه پرستاری است.
رشته پرستاری همانند سایر رشته های گروه پیراپزشکی و پزشکی مشمول گذراندن طرح نیروی انسانی یا عرصه می‌باشد. دانشجویان پس از پایان دوره کارشناسی پرستاری و یا درمقاطع بالاتر، از طرف دانشگاه به صورت مستقل ولی تحت نظارت وزارت بهداشت موظف به گذراندن طرح 14 ماهه رشته پرستاری پس از اتمام تحصیل می شوند.
تعدادی از فارغ التحصیلان بلافاصله پس از اتمام تحصیل طرح خود را آغاز می‌کنند، تعدادی دیگر نیز به علت تکمیل بودن ظرفیت بیمارستان ها مدت زمانی را درنوبت طرحی باقی می‌مانند.

همچنین پرستارانی هستند که به علت مشکلات شخصی خود طرح خود را به تعویق می‌اندازند تا در فرصت مناسب عرصه خود را آغاز کنند. البته این مورد در موارد خاص قابل قبول است. تعدادی از فارغ التحصیلان نیز به علت شرایط خاص معاف از طرح می‌شوند.
فارغ التحصیلان رشته پرستاری دوره طرح خود را در بیمارستان‌ها و یا مراکز درمانی و با حقوق ماهیانه سپری می کنند. محل گذراندن عرصه پرستاری نیز معمولا به صورت بومی و یا در استان محل تحصیل خواهد بود. پرستاران پس از اتمام طرح و ارائه مجوز پایان طرح می‌توانند در مراکز دولتی وخصوصی مشغول به کار شوند.

شرایط سنی رشته پرستاری 

همانطور که می دانید، ثبت نام در کنکور سراسری شرایط سنی ندارد و افراد در سنین مختلف می‌توانند در آن شرکت کنند. اما در مورد رشته پرستاری برای داوطلبانی که قصد قبولی در  این رشته را دارند، شرایط سنی خاصی وجود دارد. قبولین این رشته در صورتی که می‌خواهند در مراکز دولتی استخدام شوند، بعد از پایان دروره کارشناسی برای استخدام باید حداقل 20 سال و حداکثر 35 سال سن داشته باشند.
کسانی که مایل به استخدام در مراکز دولتی نیستند این محدودیت سنی شامل آن‌ها نمی‌شود و افراد با سن بالاتر نیز می‌توانند در بیمارستان‌های خصوصی شروع به کار کنند. همچنین برای دارندگان مدرک کارشناسی ارشد حداکثر سن قابل قبول برای استخدام در مراکز دولتی 40 سال و برای دارندگان مدرک دکتری 45 سال است.
در ادامه معرفی کامل رشته پرستاری در مورد شرایط ادامه تحصیل در این رشته توضیح می دهیم. اما قبل از آن یک هدیه دیگر نیز برای دانش آموزان داریم.

هدیه ویژه

فرم زیر را همین الان پر کنید و 20 درصد از آموزش کل دروس کنکور را به رایگان از حرف آخر هدیه بگیرید. آموزش تصویری با استفاده از انیمیشن ها و فیلم های با کیفیت که با استفاده از آن ها مباحث تمام دروس را به صورت مفهومی یاد می یگیرید. اگر خواندن کتاب ها و منابع مختلف و خسته کننده شما را آزار می دهد، توصیه می کنم حتما این پکیج رایگان را دریافت کنید و با آموزش های جذاب آن آشنا شوید. 

مامندی-کنکور-رایگان

%20 محصولات حرف آخر به صورت رایگان

شرایط ادامه تحصیل در رشته پرستاری

در این بخش از معرفی کامل رشته پرستاری شرایط ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در این رشته را بررسی می کنیم. ادامه تحصیل در رشته پرستاری همانند سایر رشته ها امکان پذیر است.  روش های متعددی برای ادامه تحصیل در رشته پرستاری وجود دارد. فارغ التحصیلان کارشناسی پرستاری می‌توانند با شرکت در آزمون کارشناسی ارشد پرستاری ناپیوسته به ادامه تحصیل بپردازند.
شرایط لازم برای شرکت در آزمون، داشتن مدرک کارشناسی پرستاری، سلامت جسمی و روحی و کسب رتبه مورد نیاز در آزمون ورودی است. همچنین می‌توان از کارشناسی رشته پرستاری به بیست و دو رشته در کارشناسی ارشد ناپیوسته تغییر گرایش داد که فیزیولوژی و فوریت های پزشکی جزء این رشته ها محسوب می‌شوند.

دکتری تخصصی رشته پرستاری بالاترین مقطع این رشته محسوب می‌شود که لازمه آن داشتن مدرک کارشناسی ارشد پرستاری است. همچنین پرستاران می‌توانند با ادامه تحصیل موقعیت شغلی خود را بهبود ببخشند و با مدرک کارشناسی ارشد پرستاری به سرپرستار بخش ارتقاء شغلی داشته باشند.
همچنین دارندگان مدرک کارشناسی پرستاری می‌توانند در آزمون کارشناسی پزشکی که هر ساله برگزار می‌شود شرکت کنند و در صورت داشتن شرایط لازم در رشته پزشکی ادامه تحصیل بدهند.

ثبت نام در رشته پرستاری بدون کنکور

یکی از مهمترین بخش هایی که در مقاله معرفی کامل رشته پرستاری به آن می پردازیم و سوال بسیاری از داوطلبان است، شرکت در پرستاری بدون کنکور است. آیا این موضوع واقعیت دارد یا خیر؟
خیلی ها به دنبال ثبت نام در رشته پرستاری بدون کنکور هستند، اما باید بدانید که این امر به معنی قبولی شما در رشته پرستاری با شرکت در آزمون سراسری است. در صورت کسب درصد و رتبه قابل قبول، شما می‌توانید به تحصیل در این رشته بپردازید. تحصیل در  رشته پرستاری دانشگاه آزاد نیز با شرکت در کنکور سراسری امکان پذیر است و بدون کنکور نمی‌توان در رشته پرستاری ثبت نام کرد.
پذیرش در رشته پرستاری در پردیس خودگردان دانشگاه‌های سطح کشور نیز بدون کنکور نیست و لازمه پذیرش قبولی در پرستاری، شرکت در کنکور و کسب تراز قابل قبول است.

رتبه لازم برای رشته پرستاری

رتبه لازم برای رشته پرستاری هر سال دستخوش تغییراتی می‌شود. حدود حداکثر رتبه کشوری لازم برای قبولی در رشته پرستاری بین 34 هزار تا 80 هزار است. این رتبه باتوجه به سهمیه مناطق متغیر است. رنج رتبه کشوری با توجه به کنکور سراسری 98 سنجیده شده است.
این رنج می‌تواند در کنکور سراسری سال های بعد تغییر کند ،به همین منظور در ادامه معرفی کامل رشته پرستاری، کارنامه قبولی رشته پرستاری 98 عده ای از داوطلبان را برایتان شرح می دهم.
برای مشاهده رتبه لازم برای قبولی در رشته های دیگر کنکور تجربی نیز می توانید به مقالات زیر مراجعه کنید:

رتبه لازم برای قبولی در رشته دندان پزشکی
رتبه لازم برای قبولی در فیزیوتراپی
رتبه لازم برای ثبولی در رشته مامایی

کارنامه قبولی رشته پرستاری

داوطلبان عزیز در این قسمت از معرفی کامل رشته پرستاری، با بررسی کارنامه قبولی در رشته  می‌توانید از اهمیت دروس و درصد مورد نظر برای رشته پرستاری مطلع شوید. برای این منظور نمونه کارنامه قبولی رشته پرستاری را در زیر مشاهده می کنید.

معرفی کامل رشته پرستاری و کارنامه قبولی در پرستاری

تصویر بالا دو کارنامه قبولی در رشته پرستاری را از منطقه یک مشاهده می کنید. اولین کارنامه قبولی مربوط به داوطلب قبول شده در پرستاری دانشگاه اصفهان و کارنامه دوم مربوط به قبولی در دانشگاه علوم پزشکی البرز است.
درصد های هر دو داوطلب در یک رنج می‌باشد، اما داوطلب قبول شده در پرستاری دانشگاه اصفهان به دلیل عملکرد بهتر در دو درس عربی و فیزیک توانسته است رتبه بهتری را کسب کند.

کارنامه پرستاری

این تصویر نیز دو کارنامه قبولی پرستاری منطقه دو را نشان می دهد. اولین کارنامه مربوط به پرستاری در دانشگاه تهران و دومی هم مربوط به قبولی در پرستاری دانشگاه ایران است. اختلاف رتبه این دو کارنامه به شدت به چشم می‌خورد. با مقایسه دو کارنامه تاثیر درس زمین شناسی آشکار خواهد شد.
هر چند که درس پرستاری زیرمجموعه ای از زیرگروه یک در رشته تجربی است و تاثیر زمین شناسی در این زیرگروه صفر است، اما در رتبه منطقه این داوطلب تاثیر چشم گیری داشته است.
در نهایت با بررسی رتبه هر دو داوطلب در زیر گروه یک به این نکته خواهیم رسید که حدود رتبه زیر گروه هر دو داوطلب بسیار به هم نزدیک است. در ادامه معرفی کامل رشته پرستاری دو کارنامه هم از قبولی های این رشته از منطقه 3 بررسی می کنیم.

درصد های لازم برای قبولی در پرستاری

در نهایت نیز دو کارنامه های قبولی در پرستاری منطقه 3 مربوط به پرستاری دانشگاه گرگان و دانشگاه علوم پزشکی تبریز را مشاهده می کنید. هر دو کارنامه مربوط به منطقه سه است، اما تفاوت چشمگیر در رتبه های دو داوطلب به چشم می خورد.
با بررسی درصد های هردو داوطلب در قبولی پرستاری منطقه سه، به تاثیر عربی و زبان و زیست پی خواهیم برد که تقریبا درصد داوطلب دوم را به یک سوم کاهش داده است.

دوستان خوبم من شایان مامندی از مشاورین ارشد موسسه حرف آخر سعی کردم در این مقاله به معرفی کامل رشته پرستاری بپردازیم و تمامی مواردی که در رابطه با قبولی در رشته پرستاری باید بدانید در اختیارتان قرار دهم.
امیدوارم که به پاسخ سوالات خود دست پیدا کرده باشید. هر نظر یا سوالی در رابطه با این بحث دارید می‌توانید از طریق کامنت و نظرات با ما در میان بگذارید تا به سوالاتتان پاسخ دهیم.

ما برای دوستانی که به تحصیل در رشته پرستاری علاقه دارند و به دنبال بهترین منبع و برنامه ریزی ممکن هستند، برنامه 4 ماهه حرف آخر را توصیه می کنیم. در سال 99 ، 34 نفر از داوطلبان با کمک این پکیج توانستند رتبه زیر 100 کسب کنند. با داشتن و البته استفاده از آن به هیچ منبع دیگری اعم از کتاب، آزمون، مشاور یا هر چیز دیگری نیاز پیدا نخواهید کرد. برای ثبت نام در این طرح بی نظیر با تخفیف ویژه همین الان فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان مجرب آموزشی ما با شما تماس بگیرند. همچنین می توانید از طریق شماره تماس 02166576182 برای ارتباط اقدام کنید. 

مامندی-4-ماهه-2

4 ماه بخون، 7000 تا تست بزن، 7 بار دوره کن!

بهترین منابع آموزشی برای قبولی در کنکور تجربی

پس از معرفی کامل رشته پرستاری شما را با بهترین منابع موجود برای قبولی در این رشته آشنا می کنم. اساتید برجسته حرف آخر در این مجموعه گرد هم آمده اند و با تلاش های بی وقفه توانسته اند کامل ترین آموزش ها را برای شما دانش آموزان عزیز تهیه نمایند. آموزش های مفهومی و کامل که تمامی مباحث هر درس را شامل می شود و شما را از خواندن هر منبع دیگری بی نیاز می کند.
با آموزش ها و مشاوره های حرف آخر هیچ نیازی به مشاور، استاد یا کتاب های دیگر نخواهید داشت. برای قبولی در رشته دلخواهتان کافی است به فروشگاه حرف آخر مراجعه کرده و پکیج هایی که به آن ها نیاز دارید نهیه نمایید. 

5 1 رای
امتیاز این نوشته
guest
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات

این مقاله ها را هم بخوانید:

به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!