مهمترین فصل های شیمی کنکور

کنکوری هستید و زمان کمی تا کنکور باقی مانده است؟ یا جزو افرادی هستید که با شیمی رابطه خوبی ندارید و فقط به دنبال کسب یک درصد راضی کننده در این درس هستید؟ در هر حالت مکان درستی را برای حل مشکل خود انتخاب کرده اید. در مقاله قبلی فصل های مهم فیزیک در کنکور را به صورت کامل بررسی کردیم و امروز نوبت به معرفی مباحث مهم شیمی در کنکور می‌رسد.

شیمی درسی شیرین و درعین حال بسیار سخت در کنکور سراسری است که در سال های اخیر درص پاسخگویی به سوالات آن به شدت کاهش یافته است و حتی رکوردی را نیز به خود اختصاص داد به طوری که در چند سال متوالی کسی موفق به کسب درصد 100 در این درس نشد؛ از طرفی این درس به شدت در رشته تجربی پر اهمیت است به خصوص برای افرادی که عشق به رشته داروسازی دارند و برخلاف باور ها در رشته ریاضی فیزیک هم اهمیت به سزایی دارد؛ شاید در وهله اول این اهمیت زیاد به چشم نخورد اما برای رشته هایی همچون مهندسی شیمی، مهندسی نفت، پلیمر، مکانیک و بسیاری دیگر از رشته ها، درس شیمی درس اصلی می‌باشد و داوطلبی که از الان به خوبی آن را یاد نگیرد در آینده بعد کنکور هم دچار مشکل خواهد شد.

من شایان مامندی هستم مشاور و کارشناسی تحصیلی و در این مقاله مباحث مهم شیمی در کنکور تجربی و ریاضی که در عین حال مباحث آسان شیمی در کنکور نیز محسوب می‌شوند کاملا معرفی خواهم کرد، در رابطه با اهمیت شیمی در کنکور تجربی و ریاضی توضیح خواهم داد و عملکرد داوطلبان در پاسخگویی به سوالات را با آمار دقیق بررسی می‌کنیم. در ضمن مباحث آسان شیمی کنکور که امروز معرفی خواهیم کرد مباحثی هستند که در دانشگاه و بعضی از رشته ها بسیار با آن ها مواجه خواهید شد. در ضمن دوست برای مشاهده سایر مقالات مربوط به مباحث پرتکرار  کنکور تجربی حتما اتز مقالات مهم ترین مباحث زیست کنکور را نیز از همین سایت مطالعه کنید.

مهمترین فصل های شیمی کنکور:

اما عزیزان من یک خبر خیلی خوب هم برای شما داریم. در ویدیو بالا تمامی مطالبی که در این مقاله وجود دارد از جمله اهمیت شیمی در کنکور رشته تجربی و ریاضی، عملکرد داوطلبان در پاسخ دادن به سوالات کنکور، دسته بندی مباحث شیمی کنکور و معرفی آسانترین فصل های شیمی کنکور و همچنین ارائه راهکار هایی برای پوشش نقاط ضعف در مطالعه شیمی کنکور به صورت گسترده تر برای شما توضیح داده شده است. این ویدیو توسط بنده شایان مامندی رتبه 958 کنکور سراسری و از مشاورین رتبه برتر حرف آخر ضبط شده است و تجربیات دوران کنکور و تحصیل من به صورت کامل در اختیار شما قرار می‌گیرد. برای مشاهده مهمترین مباحث مربوط به درس های عمومی هم می‌توانید با کمک یکی از لینک های مباحث پر تست ادبیات کنکور، مباحث پر تکرار عربی کنکور، پر تست ترین درس های دینی کنکور و مباحث پر تست زبان کنکور از اطلاعات موجود در آن ها هم بهره مند شوید و یک انتخاب هوشمندانه برای مطالعه در زمان کوتاه داشته باشید.

اهمیت شیمی در کنکور تجربی و ریاضی:

اهمیت شیمی در کنکور

در مقاله مباحث مهم ریاضی در کنکور تجربی را بررسی کردیم و ثابت کردیم که درس ریاضی حتی از زیست شناسی هم می‌تواند بیشتر و پر رنگ تر باشد. امروز از همین جا به شما اعلام می‌کنم که دقیقا تاثیری که درس شیمی در کنکور شما لحاظ می‌کند به اندازه ریاضی مهم و بیشتر از زیست شناسی است. شاید باور کردن این مورد برای شما به شدت سخت باشد اما مقاله قبلی را مشاهده کنید و کارهایی که برای درس ریاضی انجام دادیم را مجدد برای این درس هم انجام دهید تا متوجه اهمیت شیمی در کنکور ریاضی و تجربی شوید. اما اینجا توضیحات مختصری در رابطه با درس شیمی خواهیم داد.

شیمی کنکور از سه پایه دهم با 3 فصل کیهان زادگاه هستی، ردپای گازها در زندگی و آب آهنگ زندگی، شیمی سال یازدهم با سه فصل قدر هدایای زمینی را بدانیم، در پی غذایی سالم و پوشاک نیازی پایان پذیر و همچنین زیست سال دوازدهم با چهار فصل مولکول ها در خدمت تندرستی، آسایش و رفاه در سایه شیمی،  شیمی جلوه ای از هنر، زیبایی و ماندگاری و شیمی راهی به سوی آینده ای روشن تر تشکیل شده است. در کل در رشته ریاضی دارای ضریب 6 و در رشته تجربی دارای ضریب 9 با 35 سوال از بودجه بندی و ترتیب سوالات 236 تا 270 در دفترچه اختصاصی رشته تجربی و ترتیب سوالات 201 تا 235 در دفترچه اختصاصی رشته ریاضی می‌باشد. زمان پاسخگوی به سوالات شیمی 35 دقیقه برای کل سوالات است که به هر سوال 1 دقیقه تعلق می‌گیرد.

هدیه ویژه ما برای شما!!! در هر سطح و پایه ای هستید حتی اگر تا کنون یک کلمه از درس شیمی را مطالعه نکرده اید نگران نباشید! ما یک هدیه ویژه برای شما داریم که تنها در 5 روز برروی 15 درصد از کل کنکور خود مسلط خواهید شد  و البته این هدیه به مدت محدووووووود به صورت رایگان ارائه می شود و 5 روووووووووز مشاوره رایگان نیز دریافت می کنید. برای استفاده از این فرصت بی نظیر همین الان فرم زیر را پر کنید تا سریعا با شما تماس بگیریم. در ضمن می تونید با لمس لینک های مقابل مستقیم به تلگرام من یا واتس آپ پیام بدید و سوالاتتون رو هم بپرسید.

مامندی-کنکور-رایگان

%20 محصولات حرف آخر به صورت رایگان

نحوه عملکرد داوطلبان در پاسخگویی به سوالات شیمی کنکور:

نحوه پاسخگویی داوطلبان به سوالات شیمی کنکور

به سراغ قسمت مورد علاقه من برویم. طبق معمول در سایت حرف اخر عملکرد داوطلبان در پاسخگویی به سوالات شیمی کنکور را بررسی خواهیم کرد. اما ابتدا باید بدانید آمار ارائه شده کاملا معتبر و بر اساس پیک سنجش در رابطه با نحوه پاسخگویی داوطلبان رشته تجربی به سوالات کنکور آماده شده است و در تصویر بالا این آمار را به صورت کامل مشاهده می‌کنید.

بر طبق این آمار در سال 97 تعداد افرادی که در جلسه کنکور حاضر شدند 569984 نفر بود که عملکرد آن ها به شکل زیر می‌باشد.

 • تعداد افرادی که شیمی کنکور را منفی زدند: 190259 نفر معادل 33 درصد از کل داوطلبان
 • تعداد افرادی درصد کمتر زا 50 را کسب کردند: 560191 نفر معادل 98 درصد از کل داوطلبان
 • تعداد افرادی که درصد بیشتر از 50 را کسب کردند: 9793 نفر معادل 2 درصد از کل داوطلبان
 • تعداد افرادی که شیمی را 100 زدند: هیچکس

در کنکور سراسری 98 رشته تجربی هم تعداد 575484 نفر در جلسه کنکور حاضر شدند که عملکرد آن ها به شکل زیر تحلیل می‌شود.

 • تعداد افرادی که شیمی کنکور را منفی زدند: 160939 نفر معادل 28 درصد از کل شرکت کنندگان
 • تعداد افرادی درصد کمتر زا 50 را کسب کردند: 569221 نفر معادل 99 درصد از کل شرکت کنندگان
 • تعداد افرادی که درصد بیشتر از 50 را کسب کردند: 6623 نفر معادل 1 درصد از کل داوطلبان
 • تعداد افرادی که شیمی را 100 زدند: 48 نفر

با تحلیل آمار بالا نتایج شگفت انگیزی به دست می ‌آید. اولا دانش آموز کنکوری باشید که در جلسه کنکور حاضر شوید و به هیچ سوالی از شیمی پاسخ ندهید به طور میانگین از 30 درصد شرکت کنندگان سبقت خواهید گرفت. نکته بعدی در رابطه با آمار بالای 50 است. از هر 1000 نفر حدود در سال 98 فقط 10 نفر می‌توانستند به درصد بالای 50 در شیمی دست پیدا کنند یعنی فردی که به بیشتر از نصف سوالات شیمی کنکور پاسخ دهد جزو یک درصد برتر شرکت کنندگان خواهد بود.

اما بررسی درصد شیمی رتبه های برتر که شامل افرادی می‌شود که رتبه زیر 1000 کشوری را کسب کرده اند و در آمار زیر میانگین درصد و کمترین و بیشترین درصد کسب شده از سوی آن ها را مشاهده می‌کنید.

 • میانگین درصد شیمی رتبه های برتر: 49/1 درصد
 • کمتر درصد کسب شده توسط رتبه های زیر 1000: 100 درصد
 • بیشترین درصد کسب شده توسط رتبه های زیر 1000: 87/5 درصد

دسته بندی مباحث شیمی کنکور:

دسته بندی مباحث شیمی

شیمی کنکور علاوه بر اینکه به سه پایه دهم و یازدهم و دوازدهم تقسیم می‌شود، تقسیم بندی دیگری هم دارد که اکثرا از آن بی خبر هستند. متاسفانه عده زیادی شیمی را به صورت پایه ای می‌خوانند و یکی از  دلایل درصد نامطلوب داوطلبان در این درس نیز همین است. باید بدانید دسته بندی صحیح شیمی برای مطالعه تقسیم بندی آن به دو مبحث مفاهیم شیمی کنکور و مسائل شیمی کنکور است که مفاهیم شیمی 18 سوال و مسائل شیمی کنکور حدودا 17 سوال را به خود اختصاص می‌دهد. متاسفانه منابع بسیار کمی در کنکور شیمی را با این دسته بندی تدریس می‌کنند. برای مشاهده کامل مباحث شیمی و همچنین تعداد سوالات هر فصل شیمی کنکور می‌توانید از مقاله بودجه بندی شیمی کنکور هم دیدن کنید.

خب همینجا صبر کنید. یه هدیه دیگه هم براتون داریم! یک جلسه مشاوره رایگان در مورد درس شیمی که می تونید کامل سوالاتتون رو از تیم مشاوره ای ما بپرسید تا راهنماییتون کنن. کافیه فقط فرم زیر رو پر کنید تا تو سریع ترین زمان ممکن باهاتون تماس بگیریم و بهترین راهکار هایی که شیمی رو می تونید به اوج برسونید بهتون ارائه بدیم.

مامندی-مشاوره

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

کدام فصل های شیمی را برای کنکور بخوانیم؟

کدام فصل های شیمی کنکور را بخوانیم

اما رسیدم به اصل ماجرا که کدام فصل های شیمی را برای کنکور بخوانیم؟ اینجا مباحث آسان شیمی در کنکور یا مباحث مهم شیمی در کنکور یا همان مباحث مهم شیمی کنکور تجربی و ریاض را به صورت کامل برای هر سه پایه معرفی خواهیم کرد که با خواندن آن ها در مدت زمان کوتاه می‌توانید به نتیجه مد نظر خود دست پیدا کنید. مباحث مهم شیمی در کنکور را برای هر سه پایه معرفی خواهیم کرد. در ضمن در صفحه تدریس شیمی استاد شیروانی کلی تدریس رایگان از بهترین مدرس شیمی کنکور برای شما قرار داده ایم. این تدریس ها را به هیچ وجه از دست ندهید.

مباحث شیمی دهم برای کنکور:

همان گونه که در قسمت بالا نیز اشاره کردیم شیمی سال دهم از سه فصل تشکیل شده است که برای مباحث شیمی دهم برای کنکور  فصل یک و دو را برای مطالعه به شما پیشنهاد می‌کنم به جز مطالب مربوط به ساختار لوویس. البته بعد از این مقاله توصیه می‌کنم حتما مقاله مهمترین فصل های زیست شناسی کنکور را هم از همین سایت بخوانید.

مباحث شیمی یازدهم برای کنکور

در شیمی سال یازدهم هم از سه فصل موجود باز هم مباحث شیمی یازدهم برای کنکور شامل فصل یک و دو را برای مطالعه به عنوان مباحث اسان شیمی در کنکور سال یازدهم پیشنهاد می‌کنم؛ البته به یاد داشته باشید افرادی که حفظیات قوی دارند می‌توان ند فصل سه را نیز مطالعه کنند اما این فصل های اسان شیمی کنکور یازدهم که پیشنهاد دادم از بر اساس نظر سنجی اکثریت انتخاب شده است.

مباحث شیمی دوازدهم 

از مباحث آسان شیمی کنکور  و مباحث شیمی دوازدهم هم فصل 3 و 4 برای مطالعه پیشنهاد می‌شود. در رابطه با فصل یک و دو به دلیل پیچیدگی فصل الکتروشیمی و گستردگی آن و همچنین ترکیب فصل اسید و باز با محلول و نا محلول مطالعه و یادگیری این فصل های نیازمند زمان زیاد است و به همین دلیل توصیه نمی‌شود.

مباحث آسان شیمی کنکور برای ماه پایانی

بدترین حالت ممکن برای یک دانش آموز زمانی است که حدود یک ماه تا کنکور زمان دارد و نتوانسته عملکرد خوبی داشته باشد اما اصلا جای نگرانی نیست ما امروز به شما مباحث آسان شیمی کنکور را که در ماه پایانی کنکور هم می‌توانید با وقت گذاشتن برای آن ها به یک درصد ایده آل دست پیدا کنید به شما معرفی خواهیم کرد تا به حداکثر بازدهی دست پیدا کنید.

اماااا خبر خوب. یک جلسه مشاوره کاملا رایگان برای شما عزیزان توسط برترین کارشناسان تحصیلی و رتبه های برتر کنکور که به صورت کامل به مشکلات آموزشی شما گوش خواهیم داد و بهترین راهکار را برای حل آن ها در اختیار شما قرار خواهیم داد. این خدمات رایگان در حال حاضر به صورت رایگان ارائه می شود و برای بهره مند شدن از آن کافی است همین الان عبارت “مشاوره مامندی” را به سامانه پیامکی 10002907 ارسال کنید تا دپارتمان مشاوره مجرب ما با شما تماس بگیرند.

 • فصل یک شیمی دهم ساختار لوییس با دو تست در بودجه بندی شیمی کنکور
 • جدول تناوبی و روند ها، مواد، خواص مواد، دسته بندی و رفتار عناصر در فصل یک شیمی یازدهم یازدهم با بودجه بندی دو تست
 • انرژی، دما و ظرفیت گرمایی + سنتیک و مسایل سنتیک در فصل دو شیمی یازدهم با بودجه بندی چهار تست
 • مسائل استوکیومتری در فصل یک شیمی یازدهم با میانگین شش تست از بودجه بندی شیمی

دوستان خوبم با مباحث آسان شیمی کنکور که در بالا به آن ها اشاره کردیم شما در زمان کوتاه می‌توانید برروی 40 درصد از بودجه بندی سوالات شیمی کنکور مسلط شوید.

فصل های مرتبط شیمی کنکور نظام جدید:

فصل های مرتبط شیمی کنکور نظام جدید را در هر پایه با یکدیگر و با سایر فصل های شیمی کنکور نظام جدید می‌توان مشاهده کرد. اینجا به صورت کامل فصل های ترکیبی شیمی کنکور و ارتباط فصل های شیمی کنکور نظام جدید را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

فصل های مرتبط شیمی کنکور تجربی نظام جدید

در فصل یک و دو شیمی سال دهم مباحث ساختار لوییس شکل هندسی از فصل های مرتبط می‌باشند.  در فصل دو موازنه، روابط مولی و در فصل سه ترکیبات مولی پایه و اساس استوکیومتری و مسائل هستند.

در فصل سه سال دهم محلول ها  غلظت و مسائل آن را می‌توان با استوکیومتری در فصل 1 شیمی سال یازدهم و اسید و باز در فصل یک شیمی دوازدهم ارتباط داد و یکی از فصل های مرتبط شیمی کنکور با سوالات سنگین هم می‎باشد.

.مسائل استوکیومتری در فصل یک شیمی کنکور سال یازدهم از مهمترین فصل ها و مباحث شیمی کنکور می‌باشد و ارتباط بین فصل های شیمی را به صورت گسترده در برمی‌گیرد به طوری که در تمامی مسائل شیمی کنکور می‎‌توان استوکیومتری را ارتباط داد.

حفظیات شیمی کنکور چند درصد است؟

حفظیات شیمی کنکور چند درصد است؟ سوالی که برای دسته ای از داوطلبان که اصلا رابطه خوبی با شیمی کنکور ندارند پیش می آید و برای پاسخ می توان گفت که از متن خطی کتاب درسی و پاورقی های شیمی کنکور سوالات کمی طرح می شود اما به طور خلاصه می توان گفت که حفظیات شیمی کنکور بیشتر مربوط به مفاهیم شیمی است که همانطور که از اسم آن پیداست باید به صورت مفهومی مطالعه و خوانده شود. مفاهیم شیمی کنکور هم حدود 50 درصد از سوالات شیمی را به خود اختصاص می دهد اما صرفا مطالبی که حالت حفظی دارند شامل جدول تناوبی، ساختار اتم، مفاهیم سنتیک و تعادل می باشد که حفظیات شیمی کنکور را به خود اختصاص می دهند.

مباحث مهم شیمی در کنکور نظام قدیم:

با توجه به این که امسال آخرین سال کنکور نظام قدیم نیز می‌باشد تصمیم گرفتیم مباحث مهم شیمی در کنکور نظام قدیم یا مباحث آسان شیمی کنکور تجربی نظام قدیم را نیز بررسی کنیم و در اختیار شما قرار دهیم. سعی کنیم مباحث تست خیز شیمی کنکور را به ترتیب زیر مطالعه کنید.

فصول مهم شیمی در کنکور برای سال چهارم دبیرستان:

فصول مهم شیمی در کنکور برای داطلبان نظام قدیم فصل یک و دو می‌باشد که فصل های آسان شیمی کنکور ویا فصل های پر تست شیمی کنکور محسوب می‌شوند و عنوان آن ها سنتیک و تعادل شیمیایی می‌باشد.

سوالات پر تکرار شیمی کنکور برای سال سوم دبیرستان

سوالات پرتکرار شیمی کنکور در این پایه هم مربوط به فصل 1 شیمی سال سوم استوکیومتری و فصل 2 ترمودینامیک می‌باشد. این دو فصل از فصل های پر اهمیت شیمی کنکور می‎باشند.

مباحث اسان شیمی در کنکور تجربی از سال دوم

مباحث اسان شیمی در کنکور تجربی شامل فصل 1 شیمی سال دوم و فصل دوم می‌باشد که جنبه حفظی دارند به همراه فصل  سه شیمی سال دوم می‌باشد.

سوالات متداول:

کدام فصل های شیمی برای کنکور را بخوانیم؟

کافیست وارد سایت شوید تا به صورت کامل مهمترین مباحث شیمی که در یک ماه می توانید مطالعه کنید را استفاده کنید.

چگونه شیمی کنکور رو تو مدت زمان کم تقویت کنیم؟

من شایان مامندی هستم کارشناس تحصیلی و تو مقاله داخل سایت نکات خوبی رو در قالب یک ویدیو برای افزایش درصد شیمی به صورت رایگان در اختیارتون قرار دادم

برای دریافت یک جلسه مشاوره رایگان از تیم مشاوره مهندس مامندی باید چیکار کنیم؟

همین الان واژه “مشاوره مامندی” رو به سامانه پیامکی 10002907 ارسال کنید و یک جلسه مشاوره کاملا رایگان از ما بگیرید. ما کمکتون می کنیم تو زمان کم به بازدهی بالا برسید.

کدوم مباحث شیمی کنکور رو حذف کنم؟

توصیه می کنم فصل های سخت شیمی کنکور مثل محلول ها، اسید و باز و الکتروشیمی رو حذف کنید اگر زمان کمی دارید.

 

لینک های کوتاه این مطلب

https://is.gd/2WTDRX

https://b2n.ir/643620

https://tinyurl.com/y5pbr7gt https://bit.ly/3k1GdNL

 

 

امتیاز بدهید.
guest
28 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!