مهمترین فصل های شیمی کنکور

بازگشت به وبلاگ موسسه حرف آخر
مباحث مهم شیمی در کنکور
ارسال شده توسط: شایان مامندی دسته روش های تست زنی کنکور, روش های مطالعه دروس کنکور, مشاوره حرف آخر, مشاوره و برنامه ریزی کنکور برچسب ها: , بدون دیدگاه 11 0

مهمترین فصل های شیمی کنکور

کنکوری هستید و زمان کمی تا کنکور باقی مانده است؟ یا جزو افرادی هستید که با شیمی رابطه خوبی ندارید و فقط به دنبال کسب یک درصد راضی کننده در این درس هستید؟ در هر حالت مکان درستی را برای حل مشکل خود انتخاب کرده اید. در مقاله قبلی فصل های مهم فیزیک در کنکور را به صورت کامل بررسی کردیم و امروز نوبت به معرفی مباحث مهم شیمی در کنکور می‌رسد.

شیمی درسی شیرین و درعین حال بسیار سخت در کنکور سراسری است که در سال های اخیر درص پاسخگویی به سوالات آن به شدت کاهش یافته است و حتی رکوردی را نیز به خود اختصاص داد به طوری که در چند سال متوالی کسی موفق به کسب درصد ۱۰۰ در این درس نشد؛ از طرفی این درس به شدت در رشته تجربی پر اهمیت است به خصوص برای افرادی که عشق به رشته داروسازی دارند و برخلاف باور ها در رشته ریاضی فیزیک هم اهمیت به سزایی دارد؛ شاید در وهله اول این اهمیت زیاد به چشم نخورد اما برای رشته هایی همچون مهندسی شیمی، مهندسی نفت، پلیمر، مکانیک و بسیاری دیگر از رشته ها، درس شیمی درس اصلی می‌باشد و داوطلبی که از الان به خوبی آن را یاد نگیرد در آینده بعد کنکور هم دچار مشکل خواهد شد.

اما در این مقاله مباحث مهم شیمی در کنکور تجربی و ریاضی که در عین حال مباحث آسان شیمی در کنکور نیز محسوب می‌شوند کاملا معرفی خواهیم کرد، در رابطه با اهمیت شیمی در کنکور تجربی و ریاضی توضیح خواهم داد و عملکرد داوطلبان در پاسخگویی به سوالات را با آمار دقیق بررسی می‌کنیم. در ضمن مباحث آسان شیمی کنکور که امروز معرفی خواهیم کرد مباحثی هستند که در دانشگاه و بعضی از رشته ها بسیار با آن ها مواجه خواهید شد.

در ضمن سورپرایز ویژه ای هم در انتها برای شما آماده شده است که از آن حرفی نخواهیم زد تا زمان خودش بیاید. پس تا آخر این مقاله را مطالعه کنید.

مهمترین فصل های شیمی کنکور:

اما عزیزان من یک خبر خیلی خوب هم برای شما داریم. در ویدیو بالا تمامی مطالبی که در این مقاله وجود دارد از جمله اهمیت شیمی در کنکور رشته تجربی و ریاضی، عملکرد داوطلبان در پاسخ دادن به سوالات کنکور، دسته بندی مباحث شیمی کنکور و معرفی آسانترین فصل های شیمی کنکور و همچنین ارائه راهکار هایی برای پوشش نقاط ضعف در مطالعه شیمی کنکور به صورت گسترده تر برای شما توضیح داده شده است. این ویدیو توسط بنده شایان مامندی رتبه ۹۵۸ کنکور سراسری و از مشاورین رتبه برتر حرف آخر ضبط شده است و تجربیات دوران کنکور و تحصیل من به صورت کامل در اختیار شما قرار می‌گیرد.

اهمیت شیمی در کنکور تجربی و ریاضی:

اهمیت شیمی در کنکور

در مقاله مباحث مهم ریاضی در کنکور تجربی را بررسی کردیم و ثابت کردیم که درس ریاضی حتی از زیست شناسی هم می‌تواند بیشتر و پر رنگ تر باشد. امروز از همین جا به شما اعلام می‌کنم که دقیقا تاثیری که درس شیمی در کنکور شما لحاظ می‌کند به اندازه ریاضی مهم و بیشتر از زیست شناسی است. شاید باور کردن این مورد برای شما به شدت سخت باشد اما مقاله قبلی را مشاهده کنید و کارهایی که برای درس ریاضی انجام دادیم را مجدد برای این درس هم انجام دهید تا متوجه اهمیت شیمی در کنکور ریاضی و تجربی شوید. اما اینجا توضیحات مختصری در رابطه با درس شیمی خواهیم داد.

شیمی کنکور از سه پایه دهم با ۳ فصل کیهان زادگاه هستی، ردپای گازها در زندگی و آب آهنگ زندگی، شیمی سال یازدهم با سه فصل قدر هدایای زمینی را بدانیم، در پی غذایی سالم و پوشاک نیازی پایان پذیر و همچنین زیست سال دوازدهم با چهار فصل مولکول ها در خدمت تندرستی، آسایش و رفاه در سایه شیمی،  شیمی جلوه ای از هنر، زیبایی و ماندگاری و شیمی راهی به سوی آینده ای روشن تر تشکیل شده است. در کل در رشته ریاضی دارای ضریب ۶ و در رشته تجربی دارای ضریب ۹ با ۳۵ سوال از بودجه بندی و ترتیب سوالات ۲۳۶ تا ۲۷۰ در دفترچه اختصاصی رشته تجربی و ترتیب سوالات ۲۰۱ تا ۲۳۵ در دفترچه اختصاصی رشته ریاضی می‌باشد. زمان پاسخگوی به سوالات شیمی ۳۵ دقیقه برای کل سوالات است که به هر سوال ۱ دقیقه تعلق می‌گیرد.

نحوه عملکرد داوطلبان در پاسخگویی به سوالات شیمی کنکور:

نحوه پاسخگویی داوطلبان به سوالات شیمی کنکور

به سراغ قسمت مورد علاقه من برویم. طبق معمول در سایت حرف اخر عملکرد داوطلبان در پاسخگویی به سوالات شیمی کنکور را بررسی خواهیم کرد. اما ابتدا باید بدانید آمار ارائه شده کاملا معتبر و بر اساس پیک سنجش در رابطه با نحوه پاسخگویی داوطلبان رشته تجربی به سوالات کنکور آماده شده است و در تصویر بالا این آمار را به صورت کامل مشاهده می‌کنید.

بر طبق این آمار در سال ۹۷ تعداد افرادی که در جلسه کنکور حاضر شدند ۵۶۹۹۸۴ نفر بود که عملکرد آن ها به شکل زیر می‌باشد.

 • تعداد افرادی که شیمی کنکور را منفی زدند: ۱۹۰۲۵۹ نفر معادل ۳۳ درصد از کل داوطلبان
 • تعداد افرادی درصد کمتر زا ۵۰ را کسب کردند: ۵۶۰۱۹۱ نفر معادل ۹۸ درصد از کل داوطلبان
 • تعداد افرادی که درصد بیشتر از ۵۰ را کسب کردند: ۹۷۹۳ نفر معادل ۲ درصد از کل داوطلبان
 • تعداد افرادی که شیمی را ۱۰۰ زدند: هیچکس

در کنکور سراسری ۹۸ رشته تجربی هم تعداد ۵۷۵۴۸۴ نفر در جلسه کنکور حاضر شدند که عملکرد آن ها به شکل زیر تحلیل می‌شود.

 • تعداد افرادی که شیمی کنکور را منفی زدند: ۱۶۰۹۳۹ نفر معادل ۲۸ درصد از کل شرکت کنندگان
 • تعداد افرادی درصد کمتر زا ۵۰ را کسب کردند: ۵۶۹۲۲۱ نفر معادل ۹۹ درصد از کل شرکت کنندگان
 • تعداد افرادی که درصد بیشتر از ۵۰ را کسب کردند: ۶۶۲۳ نفر معادل ۱ درصد از کل داوطلبان
 • تعداد افرادی که شیمی را ۱۰۰ زدند: ۴۸ نفر

با تحلیل آمار بالا نتایج شگفت انگیزی به دست می ‌آید. اولا دانش آموز کنکوری باشید که در جلسه کنکور حاضر شوید و به هیچ سوالی از شیمی پاسخ ندهید به طور میانگین از ۳۰ درصد شرکت کنندگان سبقت خواهید گرفت. نکته بعدی در رابطه با آمار بالای ۵۰ است. از هر ۱۰۰۰ نفر حدود در سال ۹۸ فقط ۱۰ نفر می‌توانستند به درصد بالای ۵۰ در شیمی دست پیدا کنند یعنی فردی که به بیشتر از نصف سوالات شیمی کنکور پاسخ دهد جزو یک درصد برتر شرکت کنندگان خواهد بود.

اما بررسی درصد شیمی رتبه های برتر که شامل افرادی می‌شود که رتبه زیر ۱۰۰۰ کشوری را کسب کرده اند و در آمار زیر میانگین درصد و کمترین و بیشترین درصد کسب شده از سوی آن ها را مشاهده می‌کنید.

 • میانگین درصد شیمی رتبه های برتر: ۴۹/۱ درصد
 • کمتر درصد کسب شده توسط رتبه های زیر ۱۰۰۰: ۱۰۰ درصد
 • بیشترین درصد کسب شده توسط رتبه های زیر ۱۰۰۰: ۸۷/۵ درصد

دسته بندی مباحث شیمی کنکور:

دسته بندی مباحث شیمی

شیمی کنکور علاوه بر اینکه به سه پایه دهم و یازدهم و دوازدهم تقسیم می‌شود، تقسیم بندی دیگری هم دارد که اکثرا از آن بی خبر هستند. متاسفانه عده زیادی شیمی را به صورت پایه ای می‌خوانند و یکی از  دلایل درصد نامطلوب داوطلبان در این درس نیز همین است. باید بدانید دسته بندی صحیح شیمی برای مطالعه تقسیم بندی آن به دو مبحث مفاهیم شیمی کنکور و مسائل شیمی کنکور است که مفاهیم شیمی ۱۸ سوال و مسائل شیمی کنکور حدودا ۱۷ سوال را به خود اختصاص می‌دهد. متاسفانه منابع بسیار کمی در کنکور شیمی را با این دسته بندی تدریس می‌کنند.

اما امروز به شما شیمی حرف اخر با تدریس استاد شیروانی را نیز معرفی می‌کنیم که افرادی مانند سروین سلیمان پور، سجاد علیزاد درصد ۹۰، حسام مراد بیگی و محمدرضا پادویی درصد ۸۲ و عده زیاد دیگری به درصد های بالای ۹۰ به کمک آن دست یافته اند. جالب است بدانید در تدریس استاد شیروانی کل مسائل شیمی را فقط در سه ساعت و فقط با ۳ الگو بدون هیچ فرمولی یاد خواهید گرفت.

برای دریافت رایگان بخش هایی از تدریس شیمی حرف آخر همین الان فرم زیر را پر کنید یا از طریق ۶۶۵۷۶۱۸۲-۰۲۱ با ما در تماس باشید تا بهترین نتیجه ممکن را در زمان کوتاه دریافت کنید.

 

کدام فصل های شیمی را برای کنکور بخوانیم؟

کدام فصل های شیمی کنکور را بخوانیم

اما رسیدم به اصل ماجرا که کدام فصل های شیمی را برای کنکور بخوانیم؟ اینجا مباحث آسان شیمی در کنکور یا مباحث مهم شیمی در کنکور یا همان مباحث مهم شیمی کنکور تجربی و ریاض را به صورت کامل برای هر سه پایه معرفی خواهیم کرد که با خواندن آن ها در مدت زمان کوتاه می‌توانید به نتیجه مد نظر خود دست پیدا کنید. مباحث مهم شیمی در کنکور را برای هر سه پایه معرفی خواهیم کرد. در ضمن در صفحه تدریس شیمی استاد شیروانی کلی تدریس رایگان از بهترین مدرس شیمی کنکور برای شما قرار داده ایم. این تدریس ها را به هیچ وجه از دست ندهید.

مباحث مهم شیمی کنکور در سال دهم:

همان گونه که در قسمت بالا نیز اشاره کردیم شیمی سال دهم از سه فصل تشکیل شده است که برای مباحث مهم شیمی کنکور از سال دهم فصل یک و دو را برای مطالعه به شما پیشنهاد می‌کنم به جز مطالب مربوط به ساختار لوویس. البته بعد از این مقاله توصیه می‌کنم حتما مقاله مهمترین فصل های زیست شناسی کنکور را هم از همین سایت بخوانید.

مباحث اسان شیمی در کنکور برای سال یازدهم:

در شیمی سال یازدهم هم از سه فصل موجود باز هم فصل یک و دو را برای مطالعه به عنوان مباحث اسان شیمی در کنکور سال یازدهم پیشنهاد می‌کنم؛ البته به یاد داشته باشید افرادی که حفظیات قوی دارند می‌توانند فصل سه را نیز مطالعه کنند اما این فصل های اسان شیمی کنکور یازدهم که پیشنهاد دادم از بر اساس نظر سنجی اکثریت انتخاب شده است.

مباحث آسان شیمی کنکور در سال دوازدهم:

از مباحث آسان شیمی کنکور در سال دوازدهم هم فصل ۳ و ۴ برای مطالعه پیشنهاد می‌شود. در رابطه با فصل یک و دو به دلیل پیچیدگی فصل الکتروشیمی و گستردگی آن و همچنین ترکیب فصل اسید و باز با محلول و نا محلول مطالعه و یادگیری این فصل های نیازمند زمان زیاد است و به همین دلیل توصیه نمی‌شود.

فصل های مرتبط شیمی کنکور نظام جدید:

ارتباط فصل های شیمی کنکور

فصل های مرتبط شیمی کنکور نظام جدید را در هر پایه با یکدیگر و با سایر فصل های شیمی کنکور نظام جدید می‌توان مشاهده کرد. اینجا به صورت کامل فصل های ترکیبی شیمی کنکور و ارتباط فصل های شیمی کنکور نظام جدید را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

فصل های مرتبط شیمی کنکور تجربی

در فصل یک و دو شیمی سال دهم مباحث ساختار لوییس شکل هندسی از فصل های مرتبط می‌باشند.  در فصل دو موازنه، روابط مولی و در فصل سه ترکیبات مولی پایه و اساس استوکیومتری و مسائل هستند.

در فصل سه سال دهم محلول ها  غلظظت و مسائل آن را می‌توان با استوکیومتری در فصل ۱ شیمی سال یازدهم و اسید و باز در فصل یک شیمی دوازدهم ارتباط داد و یکی از فصل های مرتبط شیمی کنکور با سوالات سنگین هم می‎باشد.

.مسائل استوکیومتری در فصل یک شیمی کنکور سال یازدهم از مهمترین فصل ها و مباحث شیمی کنکور می‌باشد و ارتباط بین فصل های شیمی را به صورت گسترده در برمی‌گیرد به طوری که در تمامی مسائل شیمی کنکور می‎‌توان استوکیومتری را ارتباط داد.

مباحث مهم شیمی در کنکور نظام قدیم:

با توجه به این که امسال آخرین سال کنکور نظام قدیم نیز می‌باشد تصمیم گرفتیم مباحث مهم شیمی در کنکور نظام قدیم یا مباحث آسان شیمی کنکور تجربی نظام قدیم را نیز بررسی کنیم و در اختیار شما قرار دهیم. سعی کنیم مباحث تست خیز شیمی کنکور را به ترتیب زیر مطالعه کنید.

فصول مهم شیمی در کنکور برای سال چهارم دبیرستان:

فصول مهم شیمی در کنکور برای داطلبان نظام قدیم فصل یک و دو می‌باشد که فصل های آسان شیمی کنکور ویا فصل های پر تست شیمی کنکور محسوب می‌شوند و عنوان آن ها سنتیک و تعادل شیمیایی می‌باشد.

سوالات پر تکرار شیمی کنکور برای سال سوم دبیرستان

سوالات پرتکرار شیمی کنکور در این پایه هم مربوط به فصل ۱ شیمی سال سوم استوکیومتری و فصل ۲ ترمودینامیک می‌باشد. این دو فصل از فصل های پر اهمیت شیمی کنکور می‎باشند.

مباحث اسان شیمی در کنکور تجربی از سال دوم

مباحث اسان شیمی در کنکور تجربی شامل فصل ۱ شیمی سال دوم و فصل دوم می‌باشد که جنبه حفظی دارند به همراه فصل  سه شیمی سال دوم می‌باشد.

تماس-با-مامندی

این اعلان را به اشتراک گذارید

نظرات (11)

 • faeze gorbani پاسخ

  سلام آقای مامندی
  تو توضیحات اشاره کرده بودین که خواندن شیمی به صورت پایه ای اشتباهه،واقعیتش سال یازدهمی هستم از دهم به صورت پایه ای میخونم یعنی کلا نحوه خواندن درس شیمی من غلط هست؟میشه راهنماییم کنید ممنون

  6 آوریل 2020 در 11:52
 • علیرضا وحیدی پاسخ

  من امسال دهم ریاضی ام
  هم نمونه دولتی قبول شدم
  هم با نمره خوبم تو شاهدم
  الان به خودم خیلی ایمان دارم که بتونم تو کنکور موفق بشم
  فقط منابعی رو که باعث موفقیتم میشه رو نمیدونم؟؟

  6 آوریل 2020 در 11:54
  • شایان مامندی پاسخ

   سلام. در مورد این موضوع بهتره با مشاورین ما با شماره ۰۲۱۶۶۵۷۶۱۸۲ تماس بگیرید تا کامل راهنماییتون کنن

   7 آوریل 2020 در 13:54
 • مهسا پاسخ

  سلام من یازدهمم رشتم تجربی هست واقعا خیلی حفظیاتش زیاده از شیمی و زیست علاوه براون ازظهرتاشب فقط میتونم۱ ساعت به همه ی درسای فردام اختصاص بدم درضمن سال دیگم کنکور دارم اصلا نمیدونم چکارکنم اگه کسی راهنمایم کنه خیلی ممنون میشم ازش؟

  6 آوریل 2020 در 11:56
  • شایان مامندی پاسخ

   سلام. با یک ساعت مطالعه در روز نمیشه پزشکی قبول شد و باید بنیادی با شما کار بشه. با شماره ۰۲۱۶۶۵۷۶۱۸۲ تماس بگیرید تا راهنماییتون کنیم

   7 آوریل 2020 در 13:53
 • فرخ یزدانی پاسخ

  الان دو هفتس که شروع کردن به برنامه ریزی درس هام و تو درس شیمی واقعا خیلی ضعیف هستم به خصوص مسائل شیمی شما کدوم منابع یا هر چی که بتونم شیمی رو به نقطه قوتم تبدیل کنم میشناسید بگید ممنون

  6 آوریل 2020 در 12:00
 • رضا پاسخ

  سلام.
  ببخشید مباحث تست خیز واسه زیست هم می زارین؟

  6 آوریل 2020 در 17:46
 • فاطمه پاسخ

  سلام من رشتم تجربیه و تو ماه های گذشته خیلی کم کاری کردم اما همیشه با تلاش کمی بازده بالایی دارم،و الان میخوام شروع کنم برای کنکور ۹۹،فقط در انتخاب منابع واقع به مشکل برخوردم لطفا راهنمایی کنید،به خصوص شیمی،ممنون

  7 آوریل 2020 در 15:05
  • شایان مامندی پاسخ

   سلام و عرض ادب. متوجه مشکلتون شدم. برای این موضوع با شماره ۰۲۱۶۶۵۷۶۱۸۲ تماس بگیرید خودم پاسخگو هستم و کامل مشکلتون رو رفع خواهیم کرد

   7 آوریل 2020 در 17:54

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ موسسه حرف آخر

کنکور 1400 رو تو 4 ماه تموم کن و 7 بار دوره کن!