نحوه مطالعه دروس عمومی کنکور از نظر دانشجوی دندانپزشکی

متاسفانه خیلی از داوطلبان ارزش و اهمیت دروس عمومی کنکور را نمی دانند و آنها را مهم تلقی نمی کنند و شاید اکثرشان نحوه مطالعه دروس عمومی را نیز به خوبی بلد نیستند و  همچنین خیلی دیر شروع به خواندن می کنند و در پایان هم موفق نمی شوند. دروس عمومی دروس تاثیرگذار و سرنوشت ساز کنکور هستند. اگر درصدهای داوطلبان دوره های گذشته را مشاهده کنید خواهید دید که با اندک اختلاف درصد دروس عمومی شهر، رشته و دانشگاه داوطلبان جابجا شده است. امروز بنده در موسسه حرف آخر در این مقاله می خواهم اهمیت دروس عمومی و تاثیری که بر رتبه شما می گذارد و همچنین اهمیت مطالعه این دروس را خدمتتان عرض کنم.

نحوه چینش سوالات دروس عمومی در کنکور

این دروس شامل ادبیات ، عربی ، دین و زندگی و زبان انگلیسی. در این بین ادبیات به دلیل ضریب بالای 4 از اهمیت بیشتری برخوردار است همچنین دینی دارای ضریب 3 و در درس عربی و زبان انگلیسی دارای ضریب 2 می باشند. دروس عمومی در کنکور 100 سوال است که سهم هر درس 25 تست می باشد و نمره هر تست 4 درصد است. اولین درس ادبیات است که به ترتیب شامل 3 تست لغت و معنا ، 3 تست تاریخ و ادبیات ، 3 تست املا و لغات و 3 تست آرایه، 5 تست زبان فارسی و 9 تست قرابت معنایی در آخر می باشد. بعد از درس ادبیات درس عربی قرار دارد.

در اول درس عربی 8 تست ترجمه و تعریب عربی وجود دارد. پس از آن یک متن قرار دارد و 4 تست از مفهوم آن متن سوال می دهند . 3 تست تجزیه و تحلیل 2 تست هم اعراب گذاری. 8 تست هم از قواعد عربی سوال می دهند. پس از درس عربی دین و زندگی قرار دارد که در چند سال اخیر سوالات آیه محور آن زیاد شده است و 70 تا 75% سوالات را تشکیل می دهد. پس از درس عربی درس زبان انگلیسی قرار دارد. و شامل 3 الی 4 تست گرامر و 6 الی 7 تست لغت می باشد همچنین بعد از آن 5 تست کلوز تست و 10 تست ریدینگ قرار دارد و شامل دو متن است. برای برنامه ریزی برای دروس عمومی کنکور باید بهترین راهکار رو داشته باشید این راهکار تو مقاله دیگه بنده به طور کامل شرح داده شده  است.

اهمیت دروس عمومی

به دلایل زیادی از اهمیت بالایی برخوردار است اول اینکه اهمیت این دروس همانند دروس اختصاصی است. دوم اینکه این دروس زود بازده می بشد و می توان آنها را در مدت زمان نسبتاً کم به یک درصد قابل قبول رساند. این دروس را می توان راحت تر از دروس اختصاصی میتوان به درصد های 90 به بالا رساند. ولی با وجود این خیلی از داوطلبان به آنها کم لطفی می کنند و در پایان هم نتیجه خوبی نمی گیرند. شاید اگر به رتبه ها و درصدهای داوطلبان سال های پیش نگاه کنید مثلاً داوطلبانی که رتبه 1000 تا 2000 را دارند خیلی از آنها درصدهای دروس اختصاصی آنها شبیه به هم است و این درصد های دروس عمومی است که رتبه های آنها را جابجا می کند پس اصلاً این دروس را دست کم نگیرید.

نحوه مطالعه دروس عمومی

دیدگاه دانش آموزان

 دسته اول

از همان ابتدا مطالعه دروس عمومی را آغاز می کنند و نحوه مطالعه دروس عمومی را به خوبی بلدند و همزمان با دروس اختصاصی دروس عمومی را نیز مطالعه می کنند. تقریباً 30 تا 40 درصد از وقت مطالعاتی خود را به آن اختصاص می دهند مثلاً اگر 10 ساعت مطالعه داشته باشند 3 تا 4 ساعت آن را درس عمومی می خوانند. این دسته از داوطلبان بهترین روش مطالعاتی را دارند و اصولی پیش می روند. این گروه بعد از ایام عید بصورت اصولی به کار خود ادامه می دهند و از اوایل اردیبهشت می توانند کتاب زرد عمومی یا همان سوالات سال های پیش را مرورو کنند. امیدوارم که شما هم از همان دسته باشید.

دسته دوم

گروهی از داوطلبان هستند که تا قبل از عید نوروز خیلی کم به این دروس اهمیت دادند وشاید 10 تا 20 % وقت خود را صرف خواندن این دروس کردند. و بجای آن دروس اختصاصی را خواندند این گروه باید از بعد از عید نوروز تا اواسط اردیبهشت مطالعه دروس عمومی خود را افزایش دهند تا از این ناحیه آسیب نبینند.

دسته سوم

آن دسته هستند که تحت تاثیر حرفهای دیگران دروس عمومی را نمی خوانند و به این خیال که بعد از عید می توانند آن را جمع و جور کنند این دروس را مطالعه نمی کنند. باید خدمت این دسته از داوطلبان عرض کنم که بعد از عید با نزدیک شدن به کنکور یکسری  فشارهایی روی بجه ها خواهد بود که امکان خواندن بخش هایی که توسط دانش آموز خوانده نشده به آنها فشار می آورد . حالا اگر صرفاً بخش های حفظی خوانده نشود مشکلی ندارد ولی اگر کل این دروس را نگه دارند برای بعد از عید کار کمی برایشان سخت خواهد بود ولی اگر باز هم ساعات مطالعه خود را بعد از عید افزایش دهند باز هم می توانند این کاستی را جبران کنند و نتیجه قابل قبولی بگیرند.  این دسته باید تلاششان را در این زمینه بیشتر کنند .

اما دسته چهارم

از داوطلبان هم وجود دارند که البته تعدادشان کم است که اعتقاد دارند فقط با اختصاصی خواندن می توانند به رشته مورد نظر قبول شد که آنها دروس عمومی را اطلاعات عمومی می دانند و حتی نحوه مطالعه دروس عمومی را نمی دانند و در واقعیت احتمال قبولی آن دسته از داوطلبان خیلی کم است. امیدوارم که دسته سوم و چهارم نباشید یا اگر هستید تلاش کنید که خود را از این دسته خارج کنید. در نظر داشته باشید در هر بازه ای از کنکور که قرار دارید و دروس عمومی را شروع نکرده اید حتما شروع کنید و اگر تلاش لازم را انجام دهید حتماً نتیجه می گیرید .

قبل از اینکه به ادامه مقاله بپردازم باید اعلام کنم یک هدیه ویژه برای شما در نظر گرفتیم؛ بسته 5 روز با حرف آخر که کاری از اساتید حرف آخر هست و با داشتن آن می توانید به 40 تست قطعی کنکور مسلط شوید. این بسته رایگان است و شما فقط 35 هزار تومان هزینه بسته بندی و ارسال را پرداخت می کنید. فرم زیر را پر کنید. در این بسته آموزشی روش های تست زنی زبان با انیمیشن هم وجود دارد.

[gravityform id=”19″ title=”false” description=”true”]

 نحوه مطالعه دروس عمومی

ادبیات

درسی است که باید بصورت موضوعی خوانده شود. همان موضوعاتی که سوالات ادبیات را به چند دسته تقسیم کرده است: لغات ، تاریخ ادبیات ، املاء ، زبان فارسی ، آرایه و قرابت معنایی و نحوه مطالعه هر یک با دیگری فرق دارد.

نحوه مطالعه دروس عمومی

لغت و تاریخ ادبیات

این بخش صرفاً حفظی است. شاید حجمش کمی زیاد باشد ولی مطمئن هستید که اگر خوب آن ها را بخوانید می توانید به هر 5 تست جواب صحیح بدهید که می شود 25% از ادبیات . توصیه می کنم که این 20 % را از دست ندهید. امتیاز گرفتن از این قسمت آسان تر است تا بعضی از قسمت های مهارتی ادبیات مثل آرایه و زبان فارسی. این قسمت را شما می توانید در وقت های مرده خود بخوانید مثلاً در مسیر رفت و آمد به کلاس ها یا مدرسه یا وقتی از درس خواندن خسته شده اید این قسمت را مطالعه کنید. قسمت املا هم که دو تست دارد و بیشتر از املا های زبان فارسی سوال می دهند که براحتی می توان یک تست از دو تست را پاسخ دهید و اگر زیاد هم مطالعه کنید می توانید هر دو تست را پاسخ دهید.

آرایه های ادبی

از قسمت های سخت و مهارتی ادبیات است و در وهله اول شما باید با مفهوم آرایه ها آشنا شوید و سپس با تست زدن این مهارت خود را افزایش دهید و همچنین سعی کنید که قبل از عید بر این مهارت تسلط یابید.

زبان فارسی

5 تست از این قسمت در کنکور می آید. این قسمت کمی سخت و مهارتی محسوب می شود که خیلی از داوطلبان در آن مشکل دارند ولی برای اینکه از دیگران جلو باشید باید با تمرین کردن و تست زدن این مهارت را در خود تقویت کنید تا حداقل بتوانید 3 تست از آن را جواب دهید.

قرابت معنایی

بیشترین سهم ادبیات را به خود اختصاص داده است. در وهله اول باید به مفهوم کل شعرهای دبیرستان آشنا شوید و آنها را در ذهن خود بسپارید سپس با تست زدن مهارت خود را در درک شعر افزایش دهید  همچنین سرعت خود را افزایش دهید.

 عربی

ترجمه و تعریب 32 % عربی را به خود اختصاص می دهد. و با تمرین کردن و تست زنی و یاد گرفتن نکات آن می توانید به راحتی از پس آن بر آیید.

نحوه مطالعه دروس عمومی

درک مطلب

برای جواب دادن به 4 سوال مفهوم باید کل متن را خوانده و مفهومش را بیابید ولی باید برای جواب به 5 سوال اعراب و تجزیه و تحلیل نیازی به خواندن متن نیست و می توانید تمرین به این 5 سوال جواب دهید.

قواعد عربی

32% از سوالات عربی را تشکیل می دهد و بخش مهارتی آن را می باشد. شما می توانید  با یک منبع آموزشی خوب و کمک آموزشی مناسب به این سوالات پاسخ دهید و سعی کنید قواعد عربی را قبل از عید مطالعه کنید و بر آنها مسلط شوید.

دین و زندگی

اگر این درس را بدون هیچ منبع آموزشی مطالعه می کنید باید اولاً بر تمام قسمت های حفظی کتاب مسلط باشید همچنین همه مفاهیم آیات را بدانید و متون دروس و سایر آیات ارتباط دهید. تست زنی و حفظ کتاب در درس دین و زندگی نقش بسزایی در افزایش درصد شما خواهد داشت.

نحوه مطالعه دروس عمومی

زبان انگلیسی

برای پاسخ دادن به گرامرها از کتاب های کمک آموزشی می توانید استفاده کنید. اگر کمی دقت کنید می توانید این سوالات را براحتی پاسخ دهید . برای لغات هم علاوه بر حفظ کل لغات دبیرستان باید از کتاب های کمک آموزشی تست زنی هم استفاده کنید تا تکنیک جواب دادن به این سوالات را بیابید و بتوانید به آنها در کمترین زمان پاسخ دهید.

قسمت کلوز تست هم ترکیبی از متن ، گرامر و لغات می باشد که با مهارت و افزایش دامنه لغات و تسلط بر گرامر قابل پاسخگویی است. لغات ، گرامر و کلوز تست درس زبان انگلیسی را با تست زنی و مطالعه می توان پاسخ داد ولی قسمت درک مطلب به دامنه لغات زیاد ، مهارت و تکنیک های درک مطلب بستگی دارد که جز قسمت مهارتی و مهم زبان انگلیسی محسوب می شود و داوطلبانی که سطح زبان انگلیسی آن ها پایین است با این قسمت مشکل دارند. که می توانند با خواند لغات اضافی ، تمرین کردن و یاد گرفتن نکات اضافی برای درک مطلب این مشکل را تا حدودی حل کنند.

نحوه مطالعه دروس عمومی

سخن پایانی: فکر کنم اهمیت زیاد دروس عمومی و نحوه برخورد با آنها را دریافتید. امیدوارم که به این دروس کم لطفی نکنید و با مطالعه دقیق به رتبه و درصد مورد نظر خود برسید.

در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتری در مورد نحوه مطالعه دروس عمومی در کنکور هستید می توانید از طریق شماره تلفن های زیر با ما در تماس باشید: 09120047025-02166576371
[vc_row css=”.vc_custom_1576670702033{margin: 10px !important;}” animation_type=””][vc_column][ult_sticky_section stick_behaviour=”stick_permanent” sticky_position=”bottom” btn_mobile=”enable” permanent_lr=”10″ sticky_gutter=”13″][vc_single_image image=”15992″ img_size=”167×56″ alignment=”right” onclick=”custom_link” link=”tel:+982166576371″ label=”” animation_type=”” css=”.vc_custom_1576670814029{margin-bottom: 10px !important;}”][/ult_sticky_section][/vc_column][/vc_row]

امتیاز بدهید.
guest
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!