نحوه مطالعه زیست حرف آخر از زبان استاد شعبانی

در این مقاله می‌خوانید:

در این مقاله قصد داریم درباره نحوه مطالعه زیست کنکور با هم صحبت داشته باشیم با توجه به این که تاثیر زیست بر کسی پوشیده نیست و حتی در این زمینه یک مقاله اساسی برای شما نوشته ایم. زیست کنکور درسی که با قاطعیت می‌توان گفت شاه کلید موفقیت در رشته تجربی است.

اگر چه نحوه مطالعه دروس کنکور در هر کسی متفاوت است، اما در اینجا روش‌های اصولی به شما آموزش داده می‌شود.
با توجه به این که همه داوطلبان رشته تجربی از درجه اهمیت این درس با ضریب 12 در کنکور به صورت کامل آگاهی دارند بنابراین در برنامه مطالعاتی خود برای این درس وقت ویژه ای در نظر می‌گیرند و سعی بر این دارند که این درس را در بهترین شکل ممکن خود مطالعه کنند.

اما آیا تا کنون برایتان سوال پیش آمده, که چرا اکثر داوطلبان تجربی با وجود اینکه برای مطالعه این درس وقت زیادی صرف می‌کنند و تلاش بسیار هم دارند اما به نتیجه دلخواه در این درس نمی رسند؟ یعنی اینکه تراز و درصد لازم برای رشته دلخواه را از این درس نمی‌توانند کسب کنند؟

آمار به دست آمده از نتایج کنکور سراسری هم اثبات کننده این موضوع هست, تا جایی که هر ساله تنها 7 درصد داوطلبین در این درس موفق به کسب درصد بالای 50 می2شوند در حالی که با توجه به رقابت سنگین در کنکورهای اخیر فقط داوطلبانی می‌توانند به تحصیل در رشته پزشکی برسند که توانسته باشند در این رقابت به میانگین درصد بالای 80 رسیده باشند.

روش مطالعه زیست نظام جدید

با توجه به تحلیلی که بر طراحی سوالات آزمون سراسری انجام شده است این امر کاملا گویاست که این درس با ماهیتی حفظی-مفهومی بیشترین میزان سوالات ترکیبی را در بین منابع آزمون سراسری دارد.

در کنکور های اخیر شاهد سوالاتی با ضریب سختی بالا و بسیار مفهومی در این درس بوده ایم, سطح سوالات، خصوصا در کنکور 95 تا کنون, تا جایی پیش رفته که حتی یکی دو سوال زیست شناسی با اطلاعات یک دانشجوی پزشکی می‌توانست به جواب رساند و این نشان دهنده که فقط داوطلبانی می‌توانند در این رقابت موفق شوند که مفهومی خوانی را خوب آموزش دیده باشند که در نهایت بتوانند به قدرت ترکیبی خوانی برسند.

 پس می‌توان به این نتیجه رسید که در نحوه مطالعه زیست کنکور, شیوه یادگیری روش مطالعه زیست این درس از خود مطالعه بسیار بسیار مهم تر است و نیاز به مطالعه عمیق، مفهومی خوانی و ترکیبی خوانی در این درس کاملا احساس می‌شود.

روش مطالعه زیست کنکور:

اگر رشته پزشکی رویای شماست خواندن این مقاله برای شما الزامی است, کمتر از 10 دقیقه وقت بگذارید و این مقاله را بخوانید و این بار نحوه مطالعه زیست کنکور را بصورتی کاملا متفاوت از زبان یکی از برجسته ترین اساتید زیست کشور استاد شعبانی یاد بگیرید.

چگونه زیست شناسی را حرفه‌ای بخوانیم؟

قبل از این که شما بخواهید از هر روشی نحوه مطالعه زیست کنکور را درک کنید ابتدا باید سه نکته مهم و اساسی را راس کار خود قرار دهید:

 1. انتخاب یک منبع آموزشی جامع که تالیف آن به گونه ای باشد که:
  الف- مفهومی خوانی و در نهایت ترکیبی را به خوبی آموزش داده باشد.
  ب- روش آموزش آن به شیوه ای باشد که اتلاف زمان را برای شما به دنبال نداشته باشد.
  پ- پوشش دهی 100 درصدی مطالب کتاب درسی را داشته باشد.
  ت- منبع کاملی برای تست زنی باشد.

دقت داشته باشید در نظام آموزشی مدارس شرایط به گونه ای نیست که این زمان را در اختیار اساتید قرار دهد تا شیوه یادگیری مفهومی خوانی را به طور کامل در اختیار دانش آموز قرار دهند و آن ها را به تسلط  کامل در تست زنی برسانند بنابراین وجود یک منبع کمک آموزشی حتما حتما لازم و ضروری است.

در درس زیست شناسی منبع و مرجع اصلی ما برای مطالعه کتاب درسی است و تاکید ما برا منابع کمک آموزشی از این جهت می‌باشد که با استفاده کامل از آن در نهایت این توانایی را کسب کنید تا بتوانید خط به خط کتاب درسی را کاملا مفهومی تحلیل کنید.

 1. یادگیری موثر زیست‌شناسی نیاز به مطالعه پله پله مطالب دارد و به این دلیل باید مطالب پایه ای را که پیش نیاز درک مطالب دیگر هستند اولویت مطالعه خود قرار داده و به خوبی یاد بگیرید سپس به سراغ مطالب دیگر که به مطالب پایه وابسته هستند بروید.
 2. حجم و تنوع بالای مطالب حفظی و ترکیبی موجب شده که یادگیری این درس بسیار فرار باشد پس نکته بسیار مهمی که درهنگام مطالعه این درس باید به آن توجه کرد مرور متوالی و مستمر می‌باشد.

3 اصل مهم و اساسی در روش مطالعه زیست کنکور:

 1. عمیق خواندن
 2. مفهومی خواندن
 3. ترکیبی خواندن

برای مطالعه دقیق و صحیح زیست شناسی که در یادگیری عمیق و مفهومی زیست شناسی نیز موثر است نباید فقط به حفظ کردن مطالب اکتفا کرد بلکه رعایت 3 اصل فوق در مطالعه این درس بسیار مهم است.

قبل از این وارد مطالعه عمیق حجم مورد مطالعه از این درس شوید ابتدا پیش خوانی بر این حجم داشته باشید, بهتر است سر تیتر خوانی داشته باشید یعنی این که سرتیترها و پارگراف های آن را به طور اجمالی مورد مطالعه قرار دهید تا جمله بندی صحیح متن را دریابید سپس وارد طرح سوال شوید که این کار موجب می‌شود حس کنجکاوی و انگیزه شما برای یادگیری افزایش یابد که خود موجب افزایش دقت و تمرکز و یادگیری آسان می‌شود.

حال برای عمیق خوانی مبحث مورد نظر از این درس در این مرحله باید  خط به خط  مطالب و مباحث  مرتبط با بحث مطالعه شده یعنی (بیشتر بدانید ها – پاورقی ها-حاشیه ها, شکل ها (توجه !!! شاید این مباحث ، مبحث طرح سوال نباشد اما برای درک بهتر مطالب مورد نظر به شما کمک می‌کند ).

بعد از عمیق خوانی باید وارد خلاصه نویسی و یادداشت برداری شوید این کار کمک می‌کند اهمیت نسبی هر نکته را در یابید.
در یادداشت برداری درک و فهم صحیح, واژه ها یا عبارات کلیدی و مطالب اصلی درمبحث مطالعه شده را باید گلچین کنید که مهم‌ترین مزیت این کار این است که به شما کمک می ‌کند که مطالب مهم از یک درس را بیرون بکشید تا این که لازم نباشد در هر بار مطالعه همه درس را دوباره بخوانید که وقت زیادی را صرف این کار کنید.

چگونه برای درس زیست شناسی تست بزنیم؟

زیست شناسی درسی تخصصی است و در دروس اختصاصی باید این را بدانید هدف ما از دور اول تست زدن آموزش است پس بعد مطالعه مطالب باید وارد تست آموزشی شوید, این نوع تست ها همانطور که از اسمشان پیداست هدف آموزش دارند پس زمان گیری برای این تست ها لزومی ندارد.

اکثر تست های آموزشی تالیفی هستند و هدف مولف از قرار دادن تست ها این است که نکات را در جهت تکمیل درسنامه داخل پاسخ تشریحی این نوع تست ها بیاورد پس تحلیل تست در این نوع تست ها بسیار بسیار مهم می‌باشد.

در تحلیل تست، تست هایی را که اشتباه حل کرده اید یا این که قادر به حل آن ها نبودید مارکدار کنید و نکاتشان را داخل درسنامه کنار مبحث مربوطه یادداشت کنید و اگر نکته جدیدی نیست فقط بی دقتی و فراموشی داشتید کنار نکته آن مبحث در جزوه یک علامت مشخص مثل (*) قرار دهید که در دورهای بعدی مرور بیشتر به آن دقت کنید.
توجه داشته باشید این تست های مارکدار سهم بسزایی در زمان مرور و جمع بندی شما دارند.

چه زمان برای زیست شناسی وارد تست زمان دار شویم؟

هر گاه برای یک مبحث به اندازه کافی تست کار کردید تا جایی که مطمئن شدید مطلب کامل برای شما جا افتاده است آن زمان می‌توانید وارد تست های جامع شوید (منظور از تست های جامع تست هایی هست که بیشتر شامل سوالات سراسری و کنکور های آزمایشی معتبر می باشد) و زمان گیری هم داشته باشید.

در ابتدا که وارد تست های زمان دار می‌شوید ممکن است نتوانید هر تست را در زمان استاندارد خود حل کنید این موضوع کاملا طبیعی است پس نگران نباشید, ابتدا برای تست تایمی بیشتر از تایم استاندارد در نظر بگیرید سپس رفته رفته خود را به تایم استاندارد نزدیک کنید.

بهترین و جامع ترین منبع برای مطالعه زیست کنکور:

حال ممکن است با خود بگویید بکار گیری و اجرای دقیق همه این نکات بسیار زمانبر بوده و ممکن است باعث شود که بعد از مدتی ما از مطالعه خسته شویم, در ابتدای ارائه روش مطالعه زیست کنکور به شما گفتیم که اول کار مهمی که باید در راس کار خود قرار دهید انتخاب یک منبع آموزشی جامع است که ویژگی های آن را در مطالب فوق بازگو کردیم.

در این جا می‌خواهیم به شما یک منبع مطالعاتی قوی با ویژگی های منحصر به فرد معرفی کنیم, منبعی که با داشتن یک نقشه راه مشخص بر مبنای الگو, انیمیشن و رمز گردانی تمامی نکات و راهکارهایی که جهت مطالعه با کیفیت به شما ارائه دادیم پوشش می‌دهد و علاوه براین زمان آموزش را برای شما به حداقل رسانده در نتیجه فرصت بیشتری را جهت مرور به دست می‌آورید:
زیست حرف آخر , که مدرس این مجموعه استاد رضا شعبانی و استاد شاکری می‌باشند.

دوست خوبم تا اینجا مطلب رو امیدوارم اطلاعات مفیدی کسب کرده باشید و یک سورپرایز ویژه هم برای شما داریم! یک جلسه مشاوره رایگان که به صورت کامل با مشاوران و کارشناسان تحصیلی برتر می‌توانید ارتباط برقرار کنید و به صورت کامل مشکلات آموزشی خود را با آن ها در میان بگذارید تا راه کار های حل مشکلات خود را دریافت کنید. برای استفاده از این فرصت بی نظیر همین الان فرم زیر را پر کنید تا سریعا با شما عزیزان ارتباط برقرار کنیم.

قمری-4-ماهه

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

روش مطالعه زیست حرف آخر:

در پکیج زیست جامع حرف آخر، موارد زیر در آموزش ترکیبی و مفهومی این درس مورد توجه فراوان قرار گرفته است:

 • * تدریس خط به خط کتاب درسی
 • * تحلیل تمامی تصاویر کتاب درسی
 • * تحلیل تست های سراسری سال های اخیر
 • * ارائه الگو در قالب انیمیشن جهت افزایش ماندگاری یادگیری
 • * تحلیل عبارات درست و نادرست
 • * بررسی بیش از 1000 تست شبیه ساز آزمون سراسری
 • * تدریس مباحث مهم و پیچیده گیاهی و ژنتیک در قالب انیمیشن

همراه با پکیج جامع زیست حرف آخر کتاب الگو تا رتبه به منظور کاهش زمان نت برداری ارائه می‌شود.

الگو تا رتبه زیست حرف آخر

هدف پکیج های آموزشی زیست حرف آخر:

زیست حرف آخر

وجه تمایز پکیج جامع زیست حرف آخر با سایر منابع آموزشی:

درزیست شناسی حرف آخر به منظور فعالسازی نیمکره راست که قدرت بخاطر سپردن تصاویر در حافظه بلند مدت, استدلال شهودی و کلی نگری و درک معانی نهفته (خلاقیت) را دارد آموزش بر مبنای الگو در قالب انیمیشن و تصویرسازی صورت می‌گیرد که در کل کشور برای اولین بار مطرح شده است و روشی نوین براساس جدیدترین متد های آموزشی روز دنیاست.

دیگر وجه تمایز این پکیج می‌توان به تدریس حرفه ای استاد در مباحث ترکیبی اشاره کرد.
در این پکیج هر مبحثی که ترکیبی باشد با فصولی که داوطلب فعلا مطالعه نکرده است ابتدا استاد تدریس و دوره ای از فصل های ترکیبی را انجام داده سپس به تدریس ترکیبی مبحث مربوطه می‌پردازند که در کمترین منبعی مورد توجه قرار گرفته است و بسیاری از داوطلبان در بسیاری از منابع از ترکیبی بودن تدریس بدون ذکر پیش نیازهای لازم شکایت دارند اما دراین مجموعه این مشکل داوطلب حل شده است.

از آن جایی که تاثیر زیست در کنکور برای کسب رتبه مناسب بسیار مهم است از همین جا با کلیک بر روی لینک می‌توانید مقاله مربوطه را مشاهده بفرمایید.

با کابوس زیست گیاهی و ژنتیک خداحافظی کنید:

از زیست گیاهی به طور تخصصی ۸ سوال در کنکور انتخاب می‌شود, این مبحث به دلیل پیچیده بودن مطالب و ماهیت بسیار ترکیبی از اهمیت شایانی برخوردار است اما بسیاری از داوطلبان رابطه خوبی با این مبحث ندارند و تصمیم به حذف این مبحث می‌گیرند اما باید بدانید به دلیل ترکیبی بودن این مبحث با حذف آن علاوه بر8 سوال خود این مبحث امتیاز تست های مرتبط با این مبحث هم از دست خواهید داد و عملا باید با درصد بالای این درس خداحافظی کنید.

اینجا به شما خواهیم گفت با پکیج زیست گیاهی حرف آخر, تمامی فصل های گیاهی خط به خط به صورت مفهومی در قالب الگو و انیمیشن برای شما کاملا عینی و قابل ملموس شده و می‌توانید یکبار برای همیشه مشکل خود را با این مبحث حل کرده و امتیاز خود را ازآن دریافت کنید. دانش‌آموزان اگر از مهم‌ترین مباحث زیست کنکور اطلاع داشته باشند و همراه با آن از بودجه بندی زیست مربوط به هر مبحث آگاهی لازم را داشته باشند، شانس بیشتری برای قبولی در رشته مورد نظرشان را دارند.

زیست گیاهی حرف آخر

نمونه زیست حرف آخر توسط استاد شعبانی:

همچنین در پکیج ژنتیک حرف آخر مبحث پیچیده ژنتیک بجای کلی استثنا و قاعده به سادگی همراه با چند الگوی ساده در قالب انیمیشن تدریس شده تا دیگر داوطلبین دغدغه پاسخگویی به سوالات این مبحث را نداشته باشند.

نظررتبه برترها درارتباط با تدریس استاد شعبانی:

حتما حتما بر روی لینک کلیک کنید تا بدانید چرا رتبه برتر های حرف آخر, زیست استاد شعبانی را برای رتبه شدن انتخاب کرده اند

نحوه مطالعه زیست کنکور در برنامه مطالعاتی حرف آخر:

یکی از مهمترین کارهایی که استاد شعبانی که در کنار تدریس درس زیست انجام داده اند این است که یک برنامه مطالعاتی ویژه و منحصر به فرد تحت عنوان برنامه قطاری برای مطالعه درس زیست ارائه داده اند.

در برنامه قطاری حرف آخر بر اساس زمان های باقی مانده تا کنکور برای مباحث مختلف درس زیست زمان و حجم مشخص برای مطالعه در نظر گرفته شده است که کاملا مطابق بر دوره های تست و مرور است  و همین موجب شده که برای هر داوطلب منحصر ارائه شود.

در برنامه مطالعاتی زیست استاد شعبانی در هر واگن زمان بندی ویژه و منحصر به فرد برای مطالعه تعیین شده است, که علاوه بر زمان بندی, حجم مطالعاتی متناسب با پکیج آموزشی برای هرجلسه نیز در نظر گرفته شده است.

اینجا نمونه ای از برنامه قطاری حرف آخر را برای درس زیست ملاحظه کنید:

برنامه قطاری زیست حرف آخر

سورپرایز ویژه ما برای شما دریافت پکیج پنج روز با حرف آخر بصورت کاملا رایگان از موسسه حرف آخر است.
 برای دریافت این محصول کافی است با شماره های زیر تماس گرفته یا فرم را پر کنید.

5-روز-با-حرف-آخر

%20 پکیج های حرف آخر؛ رایگان!

 

جهت دریافت هدیه ویژه با موسسه حرف آخر تماس بگیرید و با کارشناسان ما در ارتباط باشید:

02166566623

09120560256

لینک های کوتاه این مطلب

https://is.gd/jRdcuR

https://b2n.ir/964201

https://tinyurl.com/y57bh484
https://bit.ly/38uMSxC
0 0 رای
امتیاز این نوشته
guest
23 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات

این مقاله ها را هم بخوانید:

به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!