نحوه مطالعه زیست حرف آخر از زبان استاد شعبانی

در این مقاله می‌خوانید:

در این مقاله قصد داریم درباره نحوه مطالعه زیست کنکور با هم صحبت داشته باشیم با توجه به این که تاثیر زیست بر کسی پوشیده نیست و حتی در این زمینه یک مقاله اساسی برای شما نوشته ایم. زیست کنکور درسی که با قاطعیت می توان گفت شاه کلید موفقیت دررشته تجربی است.
با توجه به این که همه داوطلبان رشته تجربی از درجه اهمیت این درس با ضریب 12 در کنکور به صورت کامل آگاهی دارند بنابراین در برنامه مطالعاتی خود برای این درس وقت ویژه ای در نظر می گیرند و سعی بر این دارند که این درس را در بهترین شکل ممکن خود مطالعه کنند.

اما آیا تا کنون برایتان سوال پیش آمده, که چرا اکثر داوطلبان تجربی با وجود اینکه برای مطالعه این درس وقت زیادی صرف می کنند و تلاش بسیار هم دارند اما به نتیجه دلخواه در این درس نمی رسند؟ یعنی اینکه تراز و درصد لازم برای رشته دلخواه را از این درس نمی توانند کسب کنند؟

آمار به دست اومده از نتایج کنکور سراسری هم اثبات کننده این موضوع هست, تا جایی که هرساله تنها  7 درصد داوطلبین در این درس موفق به کسب درصد بالای 50 می شوند در حالی که با توجه به رقابت سنگین در کنکورهای اخیر فقط داوطلبانی می توانند به تحصیل در رشته پزشکی برسند که توانسته باشند در این رقابت به میانگین درصد بالای 80 رسیده باشند.

چگونه زیست کنکور را بخوانیم؟

چگونه زیست کنکور را بخوانیم

با توجه به تحلیلی که بر طراحی سوالات آزمون سراسری انجام شده است این امر کاملا گویاست که این درس با ماهیتی حفظی-مفهومی بیشترین میزان سوالات ترکیبی را در بین منابع آزمون سراسری دارد.

در کنکور های اخیر شاهد سوالاتی با ضریب سختی بالا و بسیار مفهومی در این درس بوده ایم, سطح سوالات، خصوصا در کنکور 95 تا کنون, تا جایی پیش رفته که حتی یکی دو سوال زیست شناسی با اطلاعات یک دانشجوی پزشکی می توانست به جواب رساند و این نشان دهنده که فقط داوطلبانی می توانند در این رقابت موفق شوند که مفهومی خوانی را خوب آموزش دیده باشند که در نهایت بتوانند به قدرت ترکیبی خوانی برسند.

نتیجه: پس می توان به این نتیجه رسید که در نحوه مطالعه زیست کنکور, شیوه یادگیری روش مطالعه این درس از خود مطالعه بسیار بسیار مهم تر است و نیاز به مطالعه عمیق، مفهومی خوانی و ترکیبی خوانی در این درس کاملا احساس می شود.

روش مطالعه زیست کنکور:

اگر رشته پزشکی رویای شماست خواندن این مقاله برای شما الزامی است, کمتر از 10 دقیقه وقت بگذارید و این مقاله را بخوانید و این بارنحوه مطالعه زیست کنکور را بصورتی کاملا متفاوت  از زبان یکی از برجسته ترین اساتید زیست کشور استاد شعبانی یاد بگیرید.

توجه!!! تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید و با دریافت یک هدیه ویژه از استاد شعبانی سورپرایز شوید…

صحیح ترین روش مطالعه زیست کنکور را اینجا بخوانید:

صحیح ترین روش مطالعه زیست کنکور

قبل از این که شما بخواهید از هر روشی نحوه مطالعه زیست کنکور را درک کنید ابتدا باید سه نکته مهم و اساسی را راس کار خود قرار دهید:

 1. انتخاب یک منبع آموزشی جامع که تالیف آن به گونه ای باشد که:
  الف- مفهومی خوانی و در نهایت ترکیبی را به خوبی آموزش داده باشد.
  ب- روش آموزش آن به شیوه ای باشد که اتلاف زمان را برای شما به دنبال نداشته باشد.
  پ- پوشش دهی 100 درصدی مطالب کتاب درسی را داشته باشد.
  ت- منبع کاملی برای تست زنی باشد.

دقت داشته باشید در نظام آموزشی مدارس شرایط به گونه ای نیست که این زمان را دراختیار اساتید قرار دهد تا شیوه یادگیری مفهومی خوانی را به طور کامل در اختیار دانش آموز قرار دهند و آن ها را به تسلط  کامل درتست زنی برسانند بنابراین وجود یک منبع کمک آموزشی حتما حتما لازم و ضروری است.

نکته مهم!!! در درس زیست شناسی منبع و مرجع اصلی ما برای مطالعه کتاب درسی است و تاکید ما برا منابع کمک آموزشی از این جهت می باشد که با استفاده کامل از آن در نهایت این توانایی را کسب کنید تا بتوانید خط به خط کتاب درسی را کاملا مفهومی تحلیل کنید.

 1. یادگیری موثرزیست شناسی نیاز به مطالعه پله پله مطالب دارد و به این دلیل باید مطالب پایه ای را که پیش نیاز درک مطالب دیگر هستند اولویت مطالعه خود قرار داده و به خوبی یاد بگیرید سپس به سراغ مطالب دیگر که به مطالب پایه وابسته هستند بروید.
 2. حجم و تنوع بالای مطالب حفظی و ترکیبی موجب شده که یادگیری این درس بسیار فرار باشد پس نکته بسیار مهمی که درهنگام مطالعه این درس باید به آن توجه کرد مرورمتوالی و مستمر می باشد.

3 اصل مهم و اساسی در روش مطالعه زیست کنکور:

3 اصل مهم و اساسی در روش مطالعه زیست کنکور

 1. عمیق خواندن
 2. مفهومی خواندن
 3. ترکیبی خواندن

برای مطالعه دقیق و صحیح زیست شناسی که دریادگیری عمیق و مفهومی زیست شناسی نیز موثر است نباید فقط به حفظ کردن مطالب اکتفا کرد بلکه رعایت 3 اصل فوق در مطالعه این درس بسیار مهم است.

قبل از این وارد مطالعه عمیق حجم مورد مطالعه از این درس شوید ابتدا پیش خوانی بر این حجم داشته باشید, بهتر است  سرتیتر خوانی  داشته باشید یعنی این که سرتیترها و پارگراف های آن را به طور اجمالی مورد مطالعه قرار دهید تا جمله بندی صحیح متن را دریابید سپس وارد طرح سوال شوید که این کار موجب می شود حس کنجکاوی و انگیزه شما برای  یادگیری افزایش یابد که خود موجب افزایش دقت و تمرکز و یادگیری آسان می شود.

حال برای عمیق خوانی مبحث مورد نظر از این درس در این مرحله باید  خط به خط  مطالب و مباحث  مرتبط با بحث مطالعه شده یعنی(بیشتر بدانید ها – پاورقی ها-حاشیه ها, شکل ها (توجه !!! شاید این مباحث ، مبحث طرح سوال نباشد اما برای درک بهتر مطالب مورد نظر به شما کمک می کند ).

توجه!!! بعد از عمیق خوانی باید وارد خلاصه نویسی و یادداشت برداری شوید این کار کمک می کند اهمیت نسبی هر نکته را در یابید.
در یادداشت برداری درک و فهم صحیح, واژه ها یا عبارات کلیدی و مطالب اصلی درمبحث مطالعه شده را باید گلچین کنید که مهمترین مزیت این کار این است که به شما کمک می کند که مطالب مهم ازیک درس را بیرون بکشید تا این که لازم نباشد در هربارمطالعه همه درس را دوباره بخوانید که وقت زیادی را صرف این کارکنید.

چگونه برای درس زیست شناسی تست بزنیم؟

نحوه تست زنی برای درس زیست شناسی

زیست شناسی درسی تخصصی است و در دروس اختصاصی باید این را بدانید هدف ما از دور اول تست زدن آموزش است پس بعد مطالعه مطالب باید وارد تست آموزشی شوید, این نوع تست ها همانطور که از اسمشان پیداست هدف آموزش دارند پس زمان گیری برای این تست ها لزومی ندارد.

اکثر تست های آموزشی تالیفی هستند و هدف مولف از قرار دادن تست ها این است که نکات را در جهت تکمیل درسنامه داخل پاسخ تشریحی این نوع تست ها بیاورد پس تحلیل تست در این نوع تست ها بسیار بسیار مهم می باشد.

در تحلیل تست تست هایی را که اشتباه حل کرده اید یا این که قادر به حل آن ها نبودید مارکدار کنید و نکاتشان را داخل درسنامه کنار مبحث مربوطه یادداشت کنید و اگر نکته جدیدی نیست فقط بی دقتی و فراموشی داشتید کنار نکته آن مبحث در جزوه یک علامت مشخص مثل (*) قرار دهید که دردورهای بعدی مرور بیشتر به آن دقت کنید.
توجه داشته باشید این تست های مارکدار سهم بسزایی در زمان مرور و جمع بندی شما دارند.

چه زمان برای زیست شناسی وارد تست زمان دار شویم؟

تست زمان دار برای زیست

هر گاه برای یک مبحث به اندازه کافی تست کار کردید تا جایی که مطمئن شدید مطلب کامل برای شما جا افتاده است آن زمان می توانید وارد تست های جامع شوید (منظور از تست های جامع تست هایی هست که بیشتر شامل سوالات سراسری و کنکور های آزمایشی معتبر می باشد) و زمان گیری هم داشته باشید.

توجه!!! در ابتدا که وارد تست های زمان دار می شوید ممکن است نتوانید هر تست را در زمان استاندارد خود حل کنید این موضوع کاملا طبیعی است پس نگران نباشید, ابتدا برای تست تایمی بیشتر از تایم استاندارد در نظر بگیرید سپس رفته رفته خود را به تایم استاندارد نزدیک کنید.

بهترین و جامع ترین منبع برای مطالعه زیست کنکور:

بهترین منبع برای مطالعه زیست

حال ممکن است با خود بگویید بکار گیری و اجرای دقیق همه این نکات بسیار زمانبر بوده و ممکن است باعث شود که بعد از مدتی ما از مطالعه خسته شویم, در ابتدای ارائه روش مطالعه زیست کنکور به شما گفتیم که اول کار مهمی که باید در راس کار خود قرار دهید انتخاب یک منبع آموزشی جامع است که ویژگی های آن را در مطالب فوق بازگو کردیم.

در این جا می خواهیم به شما یک منبع مطالعاتی قوی با ویژگی های منحصربه فرد معرفی کنیم, منبعی که با داشتن یک نقشه راه مشخص بر مبنای الگو, انیمیشن و رمز گردانی تمامی نکات و راهکارهایی که جهت مطالعه با کیفیت به شما ارائه دادیم پوشش میدهد و علاوه براین زمان آموزش را برای شما به حداقل رسانده در نتیجه فرصت بیشتری را جهت مرور به دست می آورید:
زیست حرف آخر , که مدرس این مجموعه استاد رضا شعبانی می باشد.

ویژگی دی وی دی های زیست حرف آخر:

در پکیج زیست جامع حرف آخر، موارد زیر در آموزش ترکیبی و مفهومی این درس مورد توجه فراوان قرار گرفته است:

* تدریس خط به خط کتاب درسی

* تحلیل تمامی تصاویر کتاب درسی

* تحلیل تست های سراسری سال های اخیر

* ارائه الگو در قالب انیمیشن جهت افزایش ماندگاری یادگیری

* تحلیل عبارات درست و نادرست

* بررسی بیش از 1000 تست شبیه ساز آزمون سراسری

* تدریس مباحث مهم و پیچیده گیاهی و ژنتیک در قالب انیمیشن

توجه!!! همراه با پکیج جامع زیست حرف آخر کتاب کار به منظور کاهش زمان نت برداری ارائه می شود تا داوطلب بدون صرف زمان بسیار برای نت برداری تنها به تکمیل نویسی آن بپردازد.
(عکس کتاب کار زیست حرف آخر)

هدف پکیج های آموزشی زیست حرف آخر:

تدریس مفهومی و ترکیبی + ارائه روش های تست زنی + تحلیل خط به خط کتاب درسی

وجه تمایز پکیج جامع زیست حرف آخر با سایر منابع آموزشی:

تفاوت زیست حرف آخر با سایر منابع زیست

درزیست شناسی حرف آخر به منظور فعالسازی نیمکره راست که قدرت بخاطر سپردن تصاویر در حافظه بلند مدت, استدلال شهودی و کلی نگری و درک معانی نهفته (خلاقیت) را دارد آموزش بر مبنای الگو در قالب انیمیشن و تصویرسازی صورت می گیرد که در کل کشور برای اولین بار مطرح شده است و روشی نوین براساس جدیدترین متد های آموزشی روز دنیاست.

دیگر وجه تمایز این پکیج می توان به تدریس حرفه ای استاد در مباحث ترکیبی اشاره کرد.
در این پکیج هر مبحثی که ترکیبی باشد با فصولی که داوطلب فعلا مطالعه نکرده ست ابتدا استاد تدریس و دوره ای از فصل های ترکیبی را انجام داده سپس به تدریس ترکیبی مبحث مربوطه می پردازند که در کمترین منبعی مورد توجه قرار گرفته است و بسیاری از داوطلبان در بسیاری از منابع از ترکیبی بودن تدریس بدون ذکر پیش نیازهای لازم شکایت دارند اما دراین مجموعه این مشکل داوطلب حل شده است.

با کابوس زیست گیاهی و ژنتیک خداحافظی کنید:

از زیست گیاهی به طور تخصصی ۸ سوال در کنکورانتخاب می شود, این مبحث به دلیل پیچیده بودن مطالب و ماهیت بسیار ترکیبی از اهمیت شایانی برخوردار است اما بسیاری از داوطلبان رابطه خوبی با این مبحث ندارند و تصمیم به حذف این مبحث میگیرند اما باید بدانید به دلیل ترکیبی بودن این مبحث با حذف آن علاوه بر8 سوال خود این مبحث امتیاز تست های مرتبط با این مبحث هم از دست خواهید داد و عملا باید با درصد بالای این درس خداحافظی کنید.

اینجا به شما خواهیم گفت با پکیج زیست گیاهی حرف آخر, تمامی فصل های گیاهی خط به خط به صورت مفهومی  در قالب الگو و انیمیشن برای شما کاملا عینی و قابل ملموس شده و می توانید یکبار برای همیشه مشکل خود را با این مبحث حل کرده و امتیاز خود را ازآن دریافت کنید.
(عکس پکیج زیست گیاهی)

در این پکیج نیز حدود ۵۰۰ تست شبیه ساز کنکور تحلیل شده است تا این مبحث بتواند به بی رقیبترین منبع های آموزشی برای مطالعه این مبحث تبدیل شود.

تدریس مبحث ژنتیک حرف آخر توسط استاد شعبانی:

در پکیج ژنتیک حرف آخرمبحث پیچیده ژنتیک بجای کلی استثنا و قاعده به سادگی همراه با چند الگوی ساده در قالب انیمیشن تدریس شده تا دیگر داوطلبین دغدغه پاسخگویی به سوالات این مبحث را نداشته باشند.

نظررتبه برترها درارتباط با تدریس استاد شعبانی:

حتما حتما این فیلم را ببینید تا بدانید چرا رتبه برتر های حرف آخر, زیست استاد شعبانی را برای رتبه شدن انتخاب کرده اند:

نحوه مطالعه زیست کنکور در برنامه مطالعاتی حرف آخر:

یکی از مهمترین کارهایی که استاد شعبانی که در کنار تدریس درس زیست انجام داده اند این است که یک برنامه مطالعاتی ویژه و منحصر به فرد تحت عنوان برنامه قطاری برای مطالعه درس زیست ارائه داده اند.

در برنامه قطاری حرف آخر بر اساس زمان های باقی مانده تا کنکور برای مباحث مختلف درس زیست زمان و حجم مشخص برای مطالعه در نظر گرفته شده است که کاملا مطبق بر دوره های تست و مرور است  و همین موجب شده که برای هر داوطلب منحصرارائه شود.

در برنامه مطالعاتی زیست استاد شعبانی در هر واگن زمان بندی ویژه و منحصر به فرد برای مطالعه تعیین شده است, که علاوه بر زمان بندی, حجم مطالعاتی متناسب با پکیج آموزشی برای هرجلسه نیز در نظر گرفته شده است.

اینجا نمونه ای از برنامه قطاری حرف آخر را برای درس زیست ملاحظه کنید:

نحوه مطالعه دی وی دی های زیست حرف آخر:

دراین قسمت با نحوه مطالعه دی وی دی های زیست حرف آخر از زبان استاد شعبانی آشنا شوید:

پکیج هفت الگوی طلایی زیست شناسی:

سورپرایز ویژه ما برای شما دریافت پکیج هفت الگوی طلایی زیست  بصورت کاملا رایگان از موسسه حرف آخر است.
 برای دریافت این محصول کافی است با شماره های زیر تماس گرفته یا فرم را پر کنید.

[gravityform id=”12″ title=”false” description=”true”]

جهت دریافت هدیه ویژه با موسسه حرف آخر تماس بگیرید و با کارشناسان ما در ارتباط باشید:

02166566623

09120560256

لینک های کوتاه این مطلب

https://is.gd/jRdcuR

https://b2n.ir/964201

https://tinyurl.com/y57bh484
https://bit.ly/38uMSxC
0 0 رای
امتیاز این نوشته
guest
23 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات

این مقاله ها را هم بخوانید:

به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!