چگونه پس از 3 سال تلاش و سختی به آرزوی خودم، دندان پزشکی رسیدم…

از اولش می دانستم سخت است ولی باور داشتم شدنی است. هدفم را می گویم همانا آرزو و رویای دست نیافتنی آن سالهایم. بله درست حدس زدید منظورمرسیدن به دندان پزشکی است. می خواهم از سختی ها ، تلاش ها ، تلخی و شیرینی ها و کارهای درست و غلطی که در این مسیر انجام داده ام بگویم تا شما دوستان عزیز متوجه بشوید که چه مسیر پیچیده و حساسی را در پیش دارید و باید سعی کنید راه درست را از همان ابتدا انتخاب کنید تا مثل من و خیلی از داوطلبان، دچار سردرگمی و سختی زیاد نشوید.

اگر دقت کرده باشید گفتم مسیر پیچیده نه دشوار، چون کنکور مسیری پیچیده است با راه های فراوان برای رسیدن به مقصد که اگر راه را اشتباه بروید هرچه قدر هم تلاش کنید به هدفتان نخواهید رسید یا خیلی دیر و به زحمت می رسید.

با خواندن این مقاله در سایت حرف اخر و با صرف 10 دقیقه زمان می توانید راه درست پیمودن مسیر کنکور را یاد بگیرید و از اشتباهات ظاهراً ساده ولی خطرناکی که می تواند هر داوطلبی را از رساندن به هدف و آرزویش باز دارد، آگاه شوید و از آن دوری کنید.

چرا رسیدن به داندان پزشکی را انتخاب کردم؟

رسیدن به دندان پزشکی

واقعاً چرا دندانپزشکی، چرا تحمل این همه سختی و نخوابیدن ها، …. آیا ارزشش را داشت. این ها حتماً سؤالاتی است که به ذهن شما می آید که البته طبیعی است.

چرا رسیدن به دندان پزشکی؟

حتما انتظار دارید مثل خیلی از افراد بگویم صرفاً بخاطر علاقه به دندانپزشکی این رشته را انتخاب کردم و مسائل دیگر اصلاً برام مهم نبود، ولی این طور نیست. درست است که انسان بر اساس علاقه و تمایلات درونی به سوی هدفش حرکت می کند ولی باید این را هم در نظر بگیریم که چه عواملی باعث ایجاد این علاقه در فرد می شود. بله مسأله این است. من از دوران نوجوانی به دندانپزشکی علاقه مند شدم ولی چه چیزی باعث ایجاد این علاقه در من شد؟ واقعیتش یکی از این عوامل مسأله مالی و آینده شغلی آن بود.

بیشتر ما یکی از ارکان موفقیت و خوشبختی را جنبه مالی زندگی می دانیم که من هم از این دسته مستثنی نبودم. می خواستم در آینده شغلی با درآمد خوب داشته باشم که همه ی این ها را می توانستم در دندانپزشکی ببینم. عامل دیگر، پرستیژ شغلی و جایگاه اجتماعی دندانپزشکی بود که مرا بیش از پیش علاقه مند تر کرد. البته عوامل دیگری مثل روحیات شخصی و خدمت به مردم و … در این انتخاب نقش داشتند. البته ناگفته نماند در بین 3 رشته پرطرفدار داوطلبان (پزشکی، دندانپزشکی ، داروسازی) علاقه ی من به این رشته باعث انتخابم شد.

آیا رسیدن به دندان پزشکی تحمل این همه سختی ارزشش را داشت؟

رسیدن به هدف

این سؤالیست که خیلی از بچه ها می پرسند و من در جواب آن ها می گویم حتی ارزشش را داشت بیشتر تلاش می کردم و بیشتر وقت می گذاشتم.

شاید خیلی از شما ندانید که رسیدن به رویای دست نیافتنی دوران نوجوانی چقدر شیرین است و لحظه قبولی در دانشگاه چقدر دلچسب. بعد از رسیدن به هدف و آرزویت کل اتفاقات بد و تمام سختی ها از یاد آدم فراموش می شود و مثل این که اصلاً اتفاقی نیافتاده است. پس دوست های خوبم ارزشش را دارد، تا می توانید تلاش کنید تا به آرزویتان برسید.

 خلاصه ای از مسیر 3 ساله من در راه رسیدن به دندان پزشکی

رسیدن به دندان پزشکی و هدف

در این سه سال کارهای زیادی انجام دادم، کارهایی که بعضی در جهت موفقیت من بود و بعضی که نا خواسته مرا از هدفم دور می کرد.

در سال 95 قرار بود که اولین کنکور خودم را بدهم. تصمیم گرفته بودم جدی و مصمم شروع کنم. بعد از امتحانات نهایی سال 94 استارت خودم را زدم. به سفارش دوستان و بعضی مشاوران تصمیم به شرکت در کلاس کنکور گرفتم. این کارم هم درست بود هم غلط. درست از این جهت که بالاخره باید از یک منبع خواندن به سبک کنکور را شروع می کردم و غلط از آن جهت که اشتباه در انتخاب برخی اساتید و افراط در ثبت نام کلاس ها می تواند سرنوشت یک کنکوری را تغییر دهد، چنان که در سال اول برای من رخ داد و صدمه ی آن را دیدم.

البته ناگفته نماند که برخی از اساتید واقعاً عالی بودند و مرا در پیمودن این مسیر یاری کردند. در سال اول به دلیل افراط در ثبت نام کلاس های کنکور و تلف شدن وقت زیادی در مسیر رفت و آمد و خستگی راه، نتوانستم آن طور که باید درس بخوانم و احساس می کردم کمی از هدفم دور شده ام.

ولی با این حال پرقدرت ادامه می دادم و نا امید نمی شدم.

دومین اشتباه من در سال اول عدم اختصاص زمان برای جمع بندی کنکور کافی برای برخی دروس بود و باعث پایین آمدن درصدم در درس مهمی مثل شیمی شد. با وجود مطالعه کافی در طول سال درصد خیلی پایینی را زدم و رتبه کنکورم را در سال 95 دگرگون کرد. من در این سال رتبه تقریباً 6500 را کسب کردم. رتبه خیلی بدی نبود. اولش خیلی ناراحت شدم و چند روزی در شوک بودم ولی بعداً تصمیم گرفتم دوباره شروع کنم چون این خواسته و هدف من نبود.

سال دوم و باز هم ناکامی در رسیدن به دندان پزشکی ….

نا امیدی

سال دوم را تصمیم گرفتم  بدون کلاس های کنکور شروع کنم. در اواسط سال توسط یکی از دوستان با تدریس استاد یوسفیان پور آشنا شدم.

قرار بود ایشان در سال 95 در تبریز کلاس های دینی برگزار کنند. من اوایل بخاطر خاطرات بد که از برخی کلاس ها داشتم مقاومت می کردم و با خودم می گفتم: دینی و کلاس!! دینی چی هست که من کلاسش را بروم ولی بعد از این که نمونه تدریس های استاد را دیدم نظرم به کل عوض شد. 

نتیجه ی آن درصد 94/7 دینی من در کنکور 96 شد. ولی با این حال رتبه ام در سال 96 باز هم رتبه ی دلخواه من نشد و تقریباً رتبه 3900 را کسب کردم.

با این رتبه می توانستم رشته فیزیوتراپی و همه ی رشته ها به جز 3 رشته پرتقاضا را قبول شوم. حتی برای مصاحبه داروسازی بوسیله نیروی انتظامی دعوت شدم ولی نرفتم. (البته این رشته ها بد نیستند. جامعه به تمامی مشاغل نیاز دارد ولی آرزوی من نبودند و تنها آرزویم رسیدن به دندان پزشکی بود.)

فیزیوتراپی هم میتوانستم قبول شوم ولی تنها هدفم رسیدن به دندان پزشکی بود ….

فیزیوتراپی

واقعیتش فشار زیادی بر روی من بود. دوستان و فامیل خیلی اصرار داشتند که من رشته ی فیزیوتراپی را انتخاب کنم و پشت کنکور نمانم. می گفتند شاید سال بعد همین رتبه را هم کسب نکنی ولی من تصمیم را گرفته بودم. دوباره شروع کردم ولی این بار پرقدرت تر و هرروز هدفم و رویای رسیدن به دندان پزشکی پررنگ تر میشد.

امسال هم در کلاس های جمع بندی استاد یوسفیان پور شرکت کردم چون نتیجه خوبی با ایشان توانسته بودم بگیرم. سال آخر چه سختی ها و چه بی خوابی ها که نکشیدم. در این مدت 3 سال نزدیک به 30 کیلو چاق تر شدم. ولی نگران نبودم تنها هدفم قبولی در کنکور و رسیدن به دندان پزشکی بود و می دانستم مسائل دیگر بعداً حل می شود. و بالاخره در سال 97 رویای رسیدن به دندان پزشکی محقق شد و در رشته دندان پزشکی تبریز قبول شدم.

بعد از کنکور هم وزن خودم را به وزن ایده آل رساندم، پس در هنگام کنکور نگرانی جز درس نداشته باشید. همه چیز بعد از کنکور به روال عادی بازخواهد گشت. درس خواندن در دانشگاه و در رشته مورد علاقه خیلی جذاب تر از این هاست.

باید ها و نباید های کنکور از نظر من :باید و نباید ها

کنکور یکسری قواعد و چارچوب دارد که نباید از آن ها خارج شد و یکسری ممنوعات دارد که باید از آن دوری کرد که برخی از این موارد را ذکر می کنم.

دوری از کلاس های اضافی

رفتن به کلاس های زیاد و اضافی چیزی جز وقت هدر دادن نیست.

مخصوصاً در شهر های بزرگی مثل تبریز، زمان رفت و آمد و خستگی راه به شدت برای داوطلب اذیت کننده است.

اگر در برخی دروس نیاز به آموزش ببینید می توانید از DVD های اساتید برتر کمک بگیرید تا از اتلاف وقت جلوگیری کنید و هم با اساتید معتبر درس بخوانید و یا اگر هم قصد کلاس رفتن را دارید بیش از اندازه در این کلاس ها ثبت نام نکنید که دچار سرنوشت سال اول من خواهید شد.

پس در این مورد خیلی دقت کنید.

دوری از وسایل الکترونیکی وقت گیر:

موبایل و کامپیوتر

در دوران کنکور تا می توانید سعی کنید که از گوشی های هوشمند و لپ تاپ دوری کنید که قاتلی خطرناک برای وقت طلایی داوطلبان هست. اگر هم استفاده می کنید سعی کنید آخر هفته ها یا آخر شب به مدت کم استفاده کنید تا به روند مطالعه تان آسیب نزند.

من خودم در این 3 سال این وسایل را کنار گذاشتم. حتی کامپیوتر خانگی ام را هم جمع کردم و در مواقع لزوم از گوشی همراه والدین استفاده می کردم و یک گوشی ساده برای تماس داشتم که کارم را راه بیاندازد. بچه ها این کار موقتی است و چیزی از آدم کم نمی شود. بعد کنکور هرچقدر می خواهید با گوشی بازی کنید کسی با شما کاری نخواهد داشت.

پرهیز از خواب زیاد و تغییر جای شب و روز:

خواب زیاد

برخی از داوطلبان زیاد می خوابند که این در روند درس خواندن و عملکرد آن ها اختلال ایجاد می کند. به نظر من خواب یک داوطلب کنکوری در شبانه روز نباید کمتر از 1 ساعت و بیشتر از 8 ساعت باشد. که این شامل خواب عصرانه هم می شود. سعی کنید خواب عصرانه بیش تر از 1 ساعت نباشد که دچار کسالت می شوید.

برخی داوطلبان هم جای شب و روز را عوض می کنند. یعنی شب را درس می خوانند و روز را می خوابند که کاری بس خطرناک است. اولاً این کار باعث بهم ریختن سیستم هورمونیک بدن می شود ثانیاً شما قرار است که صبح آزمون کنکور را بدهید. پس باید مغز و بدنتان را برای آن آماده کنید و سعی کنید درس را صبح زود شروع کنید.

اهمیت دوران جمع بندی:

هرچقدر دوران جمع بندی را جدی بگیریم، باز هم کم است. می توانید در دورن جمع بندی از منابع خاصی استفاده کنید مانند کتاب های جمع بندی یا DVD های جمع بندی و همچنین از خلاصه و تست های علامت داری که در طول سال نشان دار کرده اید هم بهره کامل را ببرید در این دوران، مخصوصاً بعد از ایام عید، بر روی دروس عمومی بیشتر کار کنید چون هر چه به کنکور نزدیک می شویم مطالب در ذهن بهتر باقی می ماند. بخاطر همین هم ساعت مطالعه در این دوران خیلی ارزشمندتر است پس سعی کنید ساعت مطالعه ی خود را افزایش دهید.

به شما پیشنهاد می‌کنم مقاله رتبه لازم برای قبولی در دندان پزشکی را نیز از همین سایت بخوانید.

یک توصیه ویژه برای کنکوری ها:

رضا عباسی فر

این توصیه شخصی من به شما داوطلبان عزیز است که می توانید از DVD  ها و منابع دینی استاد یوسفیان پور و سایر محصولات حرف آخر استفاده کنید که در قبولی من نقش بسزایی داشتند. همان طور که گفتم من از کلاس ها و DVD های استاد یوسفیان پور و DVD های استاد کامیار در فیزیک استفاده کردم و نتیجه ی آن ها را هم دیدم.

سخن پایانی: امیدوارم این مقاله برای شما مفید واقع باشد و بتوانم هر چند کم مسیر کنکور شما را به سوی هدف های والاتر تغییر داده باشم.

به سخن مأیوس کننده اطرافیان گوش فرا ندهید فقط هدفتان را ببینید و باور داشته باشید که می توانید.

این هم از مقاله ی دوست خوبمون آقای رضا عباسی فر دانشجوی دندان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز. امیدوارم که باب میل شما عزیزان بوده باشه و اگر به دنبال انتخاب بهترین روش جمع بندی دروس اختصاصی  برای کنکور می‌باشید حتما مقاله ی مرتبط رو بخونید تا روش جمع بندی رو یاد بگیرید.

guest
0 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
دریافت 20% محصولات

20 درصد از محصولات حرف آخر را به صورت رایگان و فقط با پرداخت هزینه ارسال دریافت کنید.

ارسال پایه و رشته تحصیلی به:

پیشنهادات ویژه
آخرین مقالات

این مقاله ها را هم بخوانید:

به بالای صفحه بردن

عقب نمانید! ثبت نام طرح ویژه حرف آخر برای موفقیت در کنکور 1400

تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!