چگونه آزمون بدهیم ؟ آموزش هنر آزمون دادن که فقط رتبه برترها میدانند…

چگونه آزمون بدهیم ؟

male hand answering questionary form with pen 1262 2288

مطلب زیر بخشی از تجربه های رضا عباسی فر دانشجوی دندان پزشکی است که این تجربیات را در طی سه سال تلاش برای کنکور به دست آورده است و شدیدا میتوانند در انتخاب مسیر به شما کمک کنند. سایر مقالات اقای عباسی فر از جمله از کجا شروع کنم ؟ و مقاله مرتبط بررسی ، معرفی و مقایسه ی آزمون های آزمایشی کنکور را هم حتما مطالعه کنید.

نحوه آزمون دادن ما سر جلسه کنکور سرنوشت ما را تعیین می کند و اینکه چگونه آزمون بدهیم از بحث های بسیار حساس حیطه کنکور است. آزمون کنکور یا هر آزمون آزمایشی دیگری همانند یک بازی شطرنج 4 ساعته است باید بدانی که هر حرکتی که انجام میدهی چه استراترژی نهفته است و بدون برنامه حرکت نکنید هر آمادگی هم که داشته باشید باید آنرا در پاسخ برگ پیاده کنید.

اماااا خبر خوب. یک جلسه مشاوره کاملا رایگان برای شما عزیزان توسط برترین کارشناسان تحصیلی و رتبه های برتر کنکور که به صورت کامل به مشکلات آموزشی شما گوش خواهیم داد و بهترین راهکار را برای حل آن ها در اختیار شما قرار خواهیم داد.  برای بهره مند شدن از این فرصت ویژه کافی است همین الان فرم زیر را پر کنید تا دپارتمان مشاوره مجرب ما با شما تماس بگیرند.

مامندی-مشاوره

مشاوره رایگان تحصیلی با مشاور ارشد موسسه حرف آخر

تعیین سطح علمی + انتخاب بهترین منابع متناسب با سطح شما

اگر موفق به این کار نشوید دانش شما دیگر به هیچ دردی نمی خورد. پاسخ به اینکه چگونه آزمون بدهیم و خوب آزمون دادن برای خودش یک مهارت و هنر است که باید در آزمون های آزمایشی تمرین شود تا این مهارت ملکه ذهنتان شود تا بتوانید سر جلسه کنکور از آن استفاده کنید. در این مقاله می خواهم یکسری مهارت ها و نکات خوب آزمون دادن را برای شما بیان کنم و همچنین تجربیات و نکات شخصی خودم را در دوران کنکور را هم برایتان شرح دهم پس خوب دقت کنید سپس این نکات و مهارت ها را در آزمون های آزمایشی بکار ببرید تا در کنکور خوب عمل کنید .

چگونه آزمون بدهیم ؟  اولا باید سطح علمی کافی داشته باشید :

قبل از شرکت در آزمون آزمایشی شما باید مباحث علمی آن آزمون را مطالعه کنید. و از لحاظ علمی آماده باشید تا بتوانید مهارت آزمون دادن و تست زدن را در جلسه پیاده کنید مثل این است که بخواهید با اسلحه خالی از فشنگ تیر اندازی کنید که هیچ ثمری نخواهد داشت.

شرکت در آزمونی که برای آن مطالعه هدفمند نشده است باعث ایجاد عادت غلط مطالعاتی و تست زنی می شود شما چون مطالعه نداشتید با انبوهی از سوالات نخوانده یا شک دار روبرو می شوید که بیش از حد انتظار است و ممکن است شما تست ها را تصادفی بزنید و امکان دارد که تبدیل به عادت شود و حتی در آزمون های بعدی هم که مطالعه کافی داشته اید از روی عادت سوالاتی که بلد هستید هم شانسی بزنید و نمره منفی بگیرید پس سعی کنید در آزمون های آزمایشی با مطالعه هدفمند شرکت کنید.

چگونه آزمون بدهیم ؟ برای درصد و زمان هدف گزاری کنید!

rew

قبل از آزمون دادن باید کل اتفاقات آزمون را در نظر بگیرید و برای آن آماده باشد و برای دروس وقت و درصد تعیین کنید. بدانید که مثلاً فلان تایم چه بکنید درواقع استراتژی آزمون در دستتان باشد و هوشمند عمل کنید.

منظور از هدف گذاری درصد این است که قبل از ورود به جلسه باید بدانید که کدام مباحث از دروس را جواب خواهید داد و به کدامیک تسلط دارید و به کدامیک اصلاً تسلط ندارید. و با توجه به تسلط بر آنها و تجربتان برای هر درس یک درصد در نظر بگیرید و سعی کنید سر جلسه به آن برسید اگر توانستید به درصد مورد نظر برسید با اعتماد به نفس بیشتری می توانید به مسیر خود ادامه دهید.

یک خبر ویژه؛ در هر سطحی که هستید و هر پایه علمی که دارید دیگر نگران نباشید. به شما برنامه 4 ماهه حرف آخر را معرفی می کنیم که با استفاده از آن تنها در 4 ماه پرونده آموزش و حل تست صفر تا صد کنکور را به اتمام برسانید و فرصت بسیار زیادی برای مرور و تمرین و تکرار داشته باشید. درضمن سال 99 با کمک این بسته 34 نفر موفق به کسب رتبه زیر 100 شدند؛ رای دانلود این برنامه کافیست همین الان فرم زیر را پر کنید

مامندی-4-ماهه-2

4 ماه بخون، 7000 تا تست بزن، 7 بار دوره کن!

در مورد هدف گذاری زمان خدمتتان عرض کنم که برای هر درس باید زمانی را تعیین کنید و سپس آن را بر روی ساعت خود تمرین کنید . خیلی از بچه ها سر جلسه کنکور ضرب و تقسیم می کنند که تا ساعت چند برای زیست شناسی وقت دارند . شما باید آنقدر تمرین کرده باشید و به هدف گذاری زمانی خود تسلط داشته باشید که بداینید مثلاً ساعت 10 تا 10.45 مربوط به درس فیزیک شماست. در مورد چگونگی مدیریت زمان در ادامه ی مقاله ی چگونه آزمون بدهیم ، بیشتر توضیح خواهم داد.

چگونه آزمون بدهیم ؟ مراقب سؤالات سخت باشید که شما را آشفته نکند…

مشکل خیلی از داوطلبان این است که هنگام مواجه با یک سوال سخت دست و پاچه می شوند که این امر باعث خلل در آزمون دادن آن ها می شوند. این داوطلبان هنگام مواجهه با چنین سوالات سخت فکر می کنند همه داوطلبان به این سوالات پاسخ داده اند و فقط آنها هستند که نتوانسته اند پاسخ دهند و باید به همه سوالات پاسخ صحیح بدهند. در حالیکه وقتی سوالات سخت است برای همه سخت است حتی دانش آموزان قوی که انتظار درصد بالا را دارند دست پاچه می شوند و می خواهند به بیشتر سوالات پاسخ دهند وقتی این امکان ایجاد نمی شود تمرکز خود را از دست می دهند.

چه بسا آزمون نسبتاً دشوار بهتر از آسان است چون در این آزمون سطح تراز درصدها بالا می آید و ارزش درصد ها بیشتر می شود. بعضی از داوطلبان که در رشته های خوب قبول شده اند ممکن است یک یا دو درس را درصدی زیر 40% هم زده باشند به عنوان مثال خود من درصد زبانم 30% بود پس حتی اگر هم یک درسی هم خوب پاسخ ندادید نگران نباشید سعی کنید با استراتژی خوب به ادامه سوالات پاسخ دهید و باز هم این یکی از هنر های مربوط به چگونه آزمون بدهیم میباشد.

چگونه آزمون بدهیم ؟باید تمام سؤالات دفترچه را تک تک بخوانیم؟

download 1 1

حتماً از داوطلبان هنگام خروج از حوضه امتحانی شنیده اید که می گویند من اصلاً وقت نکردم روی برخی سوالات را بخوانم ولی انگار آسان بود. من همیشه با داوطلبان می گویم سر جلسه فقط بر روی یک چیز تمرکز کنید.  آن هم این است که بتوانند تمام سوالات دفترچه را بخوانند و آنهایی را که بلد هستند جواب دهند و معلومات خود را به پاسخ برگ انتقال دهند دیگر به رتبه فکر نکنند فقط به آن یک مورد فکر کنند که البته برای اینکه که وقت کنید تمام سوالات دفترچه را بخوانید باید راهکارهایی داشته باشید که در ادامه به آن خواهم پرداخت.

هرگز هیچ درسی را حذف نکنید و نگویید سوالات آن درس را کلاً سر جلسه نخواهم خواهد خواند حتی اگر خیلی هم آماده نیستید سعی کنید قسمت های آسان آن درس را انتخاب کنید و جواب دهید. چرا که در هر درس حداقل 30% سوالات قابل حل می باشند فقط در بعضی موارد آن هم تحت امر مشاور شاید بتوانید اینکار را انجام دهید. البته در مورد درس زمین شناسی استثنا وجود دراد چون در زیر گروه یک ضریب صفر دارد و اگر کسی علاقه ای به رشته های سایر زیرگروه ها ندارد می تواند آن را حذف کند و وقت آن را به گروه دیگر بدهد ولی اگر کسی به داروسازی علاقه دارد باید این درس را در حد امکان بزند البته حتی برای کسانی که به داروسازی علاقه دارند

و با مشکل وقت مواجه هستند می توانند نصف وقت زمین شناسی را به سایر دروس اختصاص دهند. در تایمی که برای زمین شناسی در نظر گرفته شده است به سوالات آسان پاسخ داده شود.پس در درجه اول به سوالات دروس دیگر پاسخ دهید ولی سوالات آسان درس زمان را هم پاسخ دهید.همه ی این هنر ها مربوط به این است که چگونه آزمون بدهیم

چگونه آزمون بدهیم ؟ آیا مدیریت زمان و تکنیک مواجه شدن با تست ها را بلد هستید ؟

confused worker 23 2147503693

به قسمت مهم بحث رسیدیم چگونه با تست ها مواجه شویم. همانطور که گفتم شما باید دارای یک استراتزی مشخص برای مواجه با تست ها باشید بدانید چگونه و در چه تایمی پاسخ خواهید داد. در برخورد با تست ها باید اول تست های آسان را حل منید و سپس سراغ تست های بعدی برویم.

چرا که سوالات آسان و سخت هر دو امتیاز یکسان دارند پس عقل حکم می کند که اول به سراغ تست های آسان برویم. مثلاً در درس ادبیات سوالات سخت آرایه و زبان فارسی با سوالات لغت و قرابت معنابیی امتیازشان برابر است. باید در تست های آموزشی و آزمون های آزمایشی تست شناسی خود را تقویت فرمایید. و بتوانید ساده یا دشوار بودن و همچنین وقتگیر بودن یا نبودن تست ها را تشخیص دهید پس همیشه این مهارت ها را تمرین کنید تا یاد بگیرید چگونه آزمون بدهیم .

شما هنگام حل تست ها با چند نوع تست روبرو خواهید شد که برای هر کدام باید روش جداگانه بکار ببرید. تست نوع 1: این تست قابل حل و آسان بوده و شما می توانید آن را حل کنید و سراغ تست های بعدی بروید. تست نوع 2: این نوع تست ها را شما بلد هستید و قابل حل است ولی وقتگیر است پس کنار آن علامت ضربدر می زنید و از کنار آن رد می شوید . تست نوع 3: این نوع تست ها را شما تا به حال ندیده اید و اینها تست هایی با ایده هایی نو هستند

هدیه ویژه ما را از دست ندهید! اگر به دنبال بهترین منابع کنکور هستید ولی از هزینه های سنگین هراسان شده اید دیگر نیازی به نگرانی نیست. موسسه حرف آخر یک هدیه ویژه و رایگان برای شما دارد با نام پکیج 5 روز با حرف آخر که شامل 20 درصد از کل محتوای آموزشی این مجموعه می باشد. در طی 5 روز با برنامه ریزی دقیق به یادگیری مطالب خواهید پرداخت و در پایان روز پنجم توانایی پاسخگویی به 40 تست قطعی کنکور را خواهید داشت. برای دریافت این بسته کافیست همین الان فرم زیر را پر کنید

مامندی-کنکور-رایگان

%20 محصولات حرف آخر به صورت رایگان

و شما نمی دانید وقتگیر هستند یا نه پس در کنار آن علامت دایره زده و با اعتماد به نفس سراغ تست های بعدی بروید.

تست نوع 4: این تست ها سخت هستند و قادر به پاسخگویی به آنها نیستید و کنار آن علامت منها زده و رد شوید. تست نوع 5: گاهی با وجود اینکه تشخیص می دهید آسان است ولی در هنگام حل در وسط آن گیر می کنید. یا اینکه به جواب نهایی نمی رسید. در کنار این تیپ از سوالات علامت سوال می گذارید و رد می شوید . سعی کنید هر سوال را فقط یکبار رد کنید اگر به جواب نرسیدید فقط رد کنید و بروید.

مهارت رها کردن خیلی مهم و سخت است. خود من در اوایل گاهی در جلسه روی برخی سوالات که راه حل را می دانستم ولی به جواب نمی رسیدم زیاد وقت تلف می کردم و به جواب نمی رسیدم  نتیجه ای جز استرس نداشت پس قدرت رها کردن هوشمندانه تست ها را در خود تقویت کنید همچنین هیچ سوالی را نخوانده رد نکنید چون ممکن است پس از چند سوال دشوار متوالی سوال آسان باشد. پس وقتی تمام تست های یک درس را خواندیم با صحنه ای مواجه می شویم که یا تست هها را یا حل کرده ایم یا آنها را نشان دار کرده ایم.

قرار شد که زمان خاصی برای دروس را انتخاب کنیم… ( چگونه آزمون بدهیم )

قرار شد که زمان خاصی برای دروس را انتخاب کنیم. این زمان ها باید اندکی کمتر از زمان پیشنهاد شده باشد. مثلاً اگر برای درسی 20 دقیقه زمان تعیین شده شما 15 دقیقه تعیین کنید البته با توجه یه سطح توانایی شما در دروس مختلف می تواند متفاوت باشد پس شما با این حساب شما در پایان دروس عمومی و اختصاصی وقت اضافی دارید. پس از رسیدن به پایان تست های هر درس شما با تست های جواب داده و علامت دار مواجه هستید در این زمان شما دارای وقت اضافی هستید و اعتماد به نفس شما به دلیل جواب دادن به تست های آسان اضافه شده است.

شما در این زمان باید به سراغ درس بعدی بروید و به همان صورت تست ها را پاسخ دهید شما در این زمان تست های آسان و قابل حل را زده اید حالا در وقت اضافه به سراغ تست های علامت دار بروید در وهله اول تست های ضربدر دار که وقتگیر بودند را حل کنید بعد تست های با علامت سوال که در وسط دچار مشکل شده اید را حل کنید و سعی کنید که بفهمید که مشکل کجاست سپس تست های دایره دار که تا به حال ندیده بودید را حل کنید و سوال تست های منفی دار نروید آن برای شما نیستند

چون بلد نیستید و کنکور جای تست های منفی دار نیست؛

ولی اگر در وقت اضافه تمام تست های علامت دار را بررسی کردید و وقت اضافی آوردید می توانید شانس خود را در حل سوالاتی که علامت منفی دارند امتحان کنید شاید به جواب برسید. از جواب ندادن به سوالات نترسید. وقتی شما تستی را بخاطر سختی رها می کنید بدانید که از یک تله احتمالی که طراح ممکن بود برای داوطلبان گذاشته بود فرار کردید ممکن است خیلی از داوطلبان در این تله بیافتند پس با اعتماد به نفس بالا جلو بروید. مطمئن باشید که کار درست را می کنید. پاسخ ندادن بهتر از غلط جواب ندادن است. همچنین انرژی خود را برای همه بازه های زمانی حفظ کنید.

 

چگونه آزمون بدهی ؟ آیا باید طبق ترتیب دروس دفترچه تست ها را بزنیم ؟

young man making i dont gesture 23 2147646439

اکثر مشاوران بر این باورند که نباید ترتیب دفترچه را بهم زد و آنها روانشناسی چیده شدهذاند. درست است که اینکار روانشناسی است و بعد از قسمت عمومی ریاضی و بعد از قسمت حلیات زیست شناسی قرار داده شده است. ولی به نظر شخصی خود من اگر با ترتیب دفترچه راحت نبودید آن را عوض کنید چون اجباری برای رعایت این ترتیب وجود ندارد زیرا ویژگی های فردی این افراد متفاوت است و ممکن است یک فرد با ترتیب دفترچه سازگار نباشید ولی سعی کنید اصول را رعایت کنید.

من خودم دروس عمومی را به ترتیب دفترچه میزدم ولی در دروس اختصاصی اول زیست شناسی سپس شیمی بعد فیزیک و در آخر ریاضی را حل می کردم . این را هم در طول آزمون های آزمایشی تمرین کرده بود و تسلط کافی داشتم و از آن راضی بودم. چون تصور می کردم بعد از ریاضی برای درس زیست شناسی کارایی ام کاهش می یابد. ولی وقتی ریاضی را در آخر حل می کنم برای من مشکلی پیش نمی آید. در کل خودتان وضعیت را بررسی کنید و بهترین روش را پیدا کنید.

سخن پایانی : امیدوارم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد و با مهارت های تست زنی برای هر آزمون اشنا شده باشید و بتوانید آن ها را پیاده کنید. همه پیشرفت ها در خارج از منطقه راحتی انجام می پذیرد پس از سخت تلاش کردن دست نکشید.

دوستان خوبم مقاله ی مربوط به چگونه آزمون بدهیم  را از زبان دانشجوی دندان پزشکی ، رضا عباسی فر شنیدید برای دریافت مشاوره توسط رتبه برتر ها و معرفی بهترین منابعی که خود رتبه برتر ها از جمله رضا عباسی فر با استفاده از آن به موفقیت رسیدند از طریق 02166576182 با ما در ارتباط باشید.

4.6/5 - (9 امتیاز)
guest
1 نظر
بازخورد
مشاهده همه نظرات
پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن
تخفیف-حرف-آخر

همین الان شماره تماستو وارد کن!